ZIEMIA TO NASZ DOM. POZNAJEMY JĄ I CHRONIMY



Podobne dokumenty
JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

Scenariusz zajęć terenowych

Scenariusz zajęć nr 1

Szkoła Podstawowa w Lisewie. Program zajęć dydaktyczno-wyrównawczych. przygotowujący uczniów klasy VI. do sprawdzianu kompetencji z przyrody

Scenariusz zajęć nr 1

Zajęcia edukacyjne są częściowo dotowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 8

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska. Scenariusz nr 3

CZY ZASYPIĄ NAS ŚMIECI? CZĘŚĆ II

Stan czystości środowiska w moim mieście

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY DLA KLASY V UWZGLĘDNIAJĄCY INTEGRACJĘ MIĘDZYPRZEDMIOTOWĄ Temat: Poznajemy środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

Scenariusz zajęć terenowych

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE PLASTYKA KLASA IV

Centrum Edukacji Przyrodniczej

Scenariusz zajęć nr 7

Poznajemy rośliny rosnące w pasie nadbrzeżnym

Wymagania edukacyjne za pierwsze półrocze klasy III

Scenariusz zajęć nr 3

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

PRZEDSZKOLA. Wiosna w przyrodzie

Mały Artysta. Program zajęć dla dzieci 5 i 6 - letnich

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć terenowych

Legionowo, r. mgr Alicja Sitkowska-Warda

Przebieg zajęć: Faza przygotowawcza:

PRZEDSZKOLA. Wiosna w przyrodzie

Temat: Pole równoległoboku.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej

KLUB MŁODEGO EKOLOGA

-uświadomienie zagrożeo środowiska przyrodniczego; -rozwijanie umiejętności obserwacji;

,,Doświadczam, myślę, jestem kreatywny

PROGRAM ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH ZAINTERESOWANIA UCZNIÓW WYBITNIE UZDOLNIONYCH PRZYRODNICZO I MATEMATYCZNIE W KLASIE DRUGIEJ W ROKU SZKOL.

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

OGRÓD PRZEDSZKOLNY W CZTERECH PORACH ROKU

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Wyprawa Zapachy lasu. Scenariusz lekcji z edukacji przyrodniczej

Mapa roślinna łąki. Scenariusz lekcji z edukacji przyrodniczej

,,O przyrodzie w przyrodzie - zajęcia terenowe z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie

im. Marii Kownackiej ul. Kalcytowa Kielce Z przyrodą przez cały rok Nauczycielki: Beata Gogolewska, Alina Łojek, Klaudia Wachla

Oferta dotycząca propozycji prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w roku szkolnym 2009/2010 w SP 93 im. Tradycji Orła Białego

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

Konspekt dnia dla dzieci 5-6 letnich. Temat dnia: MALOWAŁA JESIEŃ /temat na 1lub 2 dni wg zainteresowania i możliwości dzieci/ Cele ogólne:

PROGRAM EKOLUDKI NA ROK SZKOLNY 2012/2013

Czym różni się sosna od sosny?

Podchody o bioróżnorodności

Rozpoznawanie najpopularniejszych drzew w różnych ekosystemach

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Scenariusz zajęć rewalidacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

KWIATY Z CEBULEK ZAJĘCIA PROWADZONE METODĄ PROJEKTU 4-LATKI NUTKI. Termin realizacji : r r

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA DZIECI MAJ TYDZIEŃ I. W wiejskiej zagrodzie.

Lubię tu być na zielonym!

Scenariusz zajęć nr 5

Rośliny łąkowe. Scenariusz lekcji z edukacji przyrodniczej

2 MAŁY ŚWIAT POD NASZYMI STOPAMI POCHYLAMY SIĘ BY GO POZNAĆ CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Przedszkolak obserwator przyrody. Program edukacji przyrodniczej dla dzieci 5- i 6-letnich

Edukacja społeczno- przyrodnicza

Praca z tekstem, dyskusja, metody aktywne przy układaniu notatki skojarzeniowej, praca w grupach. Środki

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1b- tworzy kilkuzdaniowe wypowiedzi w formie ustnej;

Planowanie pracy na lekcjach przyrody z wykorzystaniem metod badawczych. opracowanie Joanna Marek konsultant ds. edukacji przyrodniczej ODN Łomża

Jak oceniam? Karta informacyjna dla uczniów klas IV rok szkolny 2014/2015 Przyroda mgr inż. Danuta Zawierucha, mgr Monika Szyszka-Dziedzic

Scenariusz zajęć nr 4

PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU

Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK

Być artystą, żyć bez stresu.

,,Musimy nauczyć się dbać o środowisko, w którym mamy żyć. Chodzi tylko o to, czy nauczymy się tego na czas

Sprawozdanie z realizacji innowacji metodycznej Las w czterech odsłonach w I semestrze w roku szkolnym 2016/2017

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Scenariusz zajęć nr 6

Na czym polega bioróżnorodność?

Scenariusz zajęć nr 6

PROGRAM TERAPEUTYCZNY Z MATEMATYKI

PROGRAM TERAPEUTYCZNY Z MATEMATYKI

Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY KL. IV VI. Do programu Na tropach przyrody I. CELE KSZTAŁCENIA wymagania ogólne:

18 listopada 2017 roku uczniowie klas I- III, biorący udział w zajęciach przyrodniczych organizowanych w ramach projektu Rozwój kompetencji

Funkcja stawów karpiowych w środowisku.

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć nr 1

Przebieg zajęć. Drogowskazy -wskazówki. i uwagi o realizacji

EDUKACJA PRZYRODNICZA

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

ŚWIĘTOKRZYSKI PARK NARODOWY EDUKACJA W ŚWIĘTOKRZYSKIM PARKU NARODOWYM

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY dla uczniów klas I szkół podstawowych pt. Lublin moja mała ojczyzna

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

MIEJSKI OŚRODEK DOSKONALENIA NAUCZYCIELI w KONINIE CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W KONINIE

25. CO NAM JEST POTRZEBNE W PODRÓŻY CZYLI O KLASYFIKOWANIU OBIEKTÓW

OGÓLNE KRYTERIA OCENIANIA Z PRZYRODY

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

Transkrypt:

ZIEMIA TO NASZ DOM. POZNAJEMY JĄ I CHRONIMY 1 CELE OGÓLNE: rozwijanie wrażliwości zmysłowej rozbudzanie poczucia więzi z otaczającym światem wdrażanie do samodzielnego prowadzenia obserwacji przyrodniczych rozwijanie wyobraźni twórczej kształtowanie umiejętności służących zdobywaniu wiedzy kształtowanie umiejętności pracy zespołowej. CELE OPERACYJNE: Przewidywane osiągnięcia uczeń potrafi: dostrzec różnorodność barw, kształtów i zapachów w przyrodzie rozpoznać i porównać barwy, kształty i zapachy występujące w przyrodzie dostrzec bogactwo świata roślin i zwierząt, żyjących w ściółce i glebie porównać szczegóły w wyglądzie poznanych organizmów opowiedzieć o swoich spostrzeżeniach wyjaśnić różne znaczenia słowa ziemia (miejsca życia dla ludzi, zwierząt i roślin, mała ojczyzna i gleba) prowadzić proste obserwacje przyrodnicze umiejętnie pracować w grupie. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: materiały plastyczno techniczne: kartoniki wycięte w różnych kształtach (paleta malarza, różne figury geometryczne, liście, kwiaty itp), klej, farby, nici, sznurki, koraliki, podkładki do prac plastycznych łopatka i pojemniki plastikowe na próby glebowe kubeczki szklane lub plastikowe, akwarium, konewka, butelki i słoiki o ciekawych kształtach, łyżki biały obrus plastikowy cerata sita, lupy próbki gleby, suchy piasek rzeczny, drobne kamyki, glina, woda, olej jadalny opaski (chusty) do zasłonięcia oczu atlasy, przewodniki, klucze wybrane przez nauczyciela. Literatura dla nauczyciela: Soida D. Jak z klocków edukację budować. Zasady i techniki edukacji ekologicznej cz. 2. Kraków 1996. Soida D., Kotynia T. Edukacja środowiskowa w terenie. Pomysły i pomoce. Kraków 1994. Chmelowa E. Baśnie z gór. Warszawa 1988. 11

PRZYGOTOWANIE DO ZAJĘĆ Przed przystąpieniem do realizacji tematu trzeba wybrać odpowiednie miejsce w parku lub na łące w pobliżu szkoły, gdzie można przeprowadzić terenową część zajęć. PRZEBIEG ZAJĘĆ Etap wprowadzający 1. Ćwiczenia uwrażliwiające Otwieramy oczy, uszy, nosy, ręce... poznajemy przyrodę wszystkimi zmysłami. a) Odkrywamy bogactwo kolorów w naturze tworzymy paletę malarza Tworzymy paletę malarza klasa I Szkoła Podstawowa w Zbludzy wychowawczyni Irena Mikołajczyk Zadaniem ucznia jest znalezienie w najbliższym otoczeniu jak największej liczby naturalnych kolorów. Każdy otrzymuje kartonik wycięty w kształcie malarskiej palety (o wymiarach maksymalnie 10 10 cm) i jego jedną stronę pokrywa cienką warstwą kleju biurowego. Na paletę należy nakleić małe kawałeczki znalezionych w najbliższym otoczeniu kolorów (liści, kwiatów, traw itd.) i stworzyć obraz własną kompozycję barwną. Ćwiczenie można przeprowadzić w dowolnej wersji: każdy uczeń nakleja cząsteczki kolorów, tak, aby uzyskać najwięcej barw na swojej palecie uczniowie pracują w grupach każda grupa zbiera jeden określony kolor, tak aby znaleźć jak najwięcej odcieni danej barwy np. zielonej lub brązowej itd. każdy uczeń znajduje 3 zielone, trzy żółte, 3 brązowe elementy itd. 12

b) Odkrywamy bogactwo zapachów w naturze tworzymy koktajl zapachowy Zadaniem ucznia jest sporządzenie kompozycji zapachowej. Każdy otrzymuje kubeczek (oznakowany imieniem lub symbolem), do którego zbiera drobne cząstki roślin, kory, ziemi itp. o różnorodnych zapachach. Następnie uczeń dokładnie zapoznaje się ze stworzonym przez siebie koktajlem zapachowym i próbuje go opisać słowami (jaki jest ten zapach? słodki, kwaśny, ostry, łagodny, do czego jest podobny itp.). Odkrywamy bogactwo zapachów w naturze klasa I Szkoła Podstawowa w Olszówce wychowawczyni Zofia Sokół Można wprowadzić dodatkowe elementy zadania: uczeń wykorzystując jedynie zmysł węchu (z zawiązanymi oczyma) stara się odnaleźć swój koktajl zapachowy wśród kubeczków ustawionych np. na ławce uczniowie dobierają się w grupy kilkuosobowe i tworzą w jednym pojemniku wspólny koktajl zapachowy, a następnie z zawiązanymi oczami odnajdują go za pomocą węchu wśród innych. c) Poznajemy przyrodę za pomocą dotyku Uczniowie losują kartoniki, na których jest zapisana cecha przedmiotu (np. gładki, szorstki, mokry, suchy, ostry, twardy, miękki i inne). Zadanie polega na odnalezieniu naturalnego przedmiotu, posiadającego wylosowaną cechę. Inna wersja ćwiczenia: uczeń z zawiązanymi oczami losuje przedmiot naturalny (np.: kasztan, kamień, liść lub inny), poznaje go dotykiem, węchem, słuchem i opowiada swoim kolegom, jaki jest ten przedmiot. Na zakończenie odsłania oczy i porównuje poprzednie wrażenia ze wzrokowymi. 13

Poznajemy mieszkańców gleby klasa I Szkoła Podstawowa w Olszówce wychowawczyni Zofia Piekarczyk Etap realizacji Ćwiczenia terenowe (w parku, na łące, nad rzeką, w lesie, na polu ornym). 1. Ziemia pod naszymi stopami podłoże po którym depczę. Ćwiczenia: a) Poznajemy glebę wszystkimi zmysłami Przy pomocy łopatki nauczyciel wycina 2 4 próby gleby w różnych miejscach (np. w lesie, w polu ornym, nad potokiem, na trawniku), które posłużą do obserwacji i badania: próba wzrokowa próba zapachowa próba dotykowa (wg schematu w Zał. 1). Uwaga! Schemat zamieszczony w zał. 1 należy wykorzystać tylko jako pomoc do formułowania pytań i porównywania wrażeń, a nazwy typów gleb należy pominąć (te są przeznaczone dla uczniów starszych klas). Wniosek: Gleba wygląda jak tort, tzn. ma kilka warstw, które różnią się kolorem i grubością. W różnych miejscach gleba inaczej wygląda i pachnie. 2. Gleba to miejsce życia roślin i zwierząt. Ćwiczenia: a) Wycięta stopa, czyli zobacz na czym stoisz! Każdy uczeń stawia na kartonie stopę i obrysowuje jej kontur. Następnie wycina, tak by powstało okienko w kształcie stopy. Każdy kładzie swoją wyciętą stopę na ziemi i prowadzi dokładną obserwację życia roślin i drobnych zwierząt w ziemi pod stopą. 14

b) Mali mieszkańcy ziemi pod moją stopą Każdy uczeń pobiera spod stopy próbę gleby i umieszcza ją na białym obrusie plastikowym. Następnie delikatnie rozdrabnia bryłę gleby i z pomocą sita oraz lupy odszukuje drobne zwierzęta bezkręgowe, szczątki roślin. Za pomocą łyżeczki umieszcza je w pojemniku. Każdy uczeń obserwuje odnalezione zwierzęta i części roślin. Wniosek: Ziemia, po której codziennie depczę to świat, w którym żyje bardzo dużo małych istot. Etap podsumowujący 1. Rozmowa kierowana Czym dla mnie jest ziemia? Ziemia to wielki dom, w którym mieszkają ludzie oraz rośliny i zwierzęta 2. Konkurs plastyczny i prezentacja prac. Do wyboru: rzeźby w glinie (glina, woda, podkładki do pracy) kompozycje klejone z kamyków. 3. Inscenizacja legendy opowiadającej o mojej Ziemi. 4. Wypełnianie karty pracy. Co ukryło się pod Twoimi stopami. Narysuj! Na którym rysunku znajduje się okolica podobna do Twojej. Pokoloruj ją! Narysuj dom, w którym mieszkasz! ZAŁĄCZNIKI: Nr 1 Próba palcowa gleby tablica nr 1 Nr 2 Karta pracy. 15

Załącznik 1. PRÓBA PALCOWA GLEBY tablica nr 1 16