Scenariusz zajęć,, Bądźmy wyrozumiali i tolerancyjni Grupa docelowa: klasa III. Cele ogólne :



Podobne dokumenty
KPINA ZŁOŚĆ AKCEPTACJA POSZANOWANIE DRUGIEJ OSOBY WYŚMIEWANIE

Temat: Co to jest tolerancja? Przyczyny uprzedzeń.

Rola języka w kształtowaniu postaw tolerancji u dzieci i młodzieży. Iwona Kurowska/Marzena Tudek

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Konspekt na zaliczenie przedmiotu: Warsztaty gender :

WZAJEMNY SZACUNEK DLA WSZYSTKICH CZŁONKÓW RODZINY JAKO FUNDAMENT TOLERANCJI WOBEC INNYCH

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Metody: pogadanka, elementy heurezy, elementy dramy, praca z tekstem. Formy pracy: indywidualna, w parach, zbiorowa.

Co nas łączy, co nas dzieli? - mniejszości narodowe i etniczne w Polsce Scenariusz zajęć dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI WYCHOWAWCZYCH MAJĄCYCH NA CELU PRZECIWDZIAŁANIE I NIWELOWANIE PRZEMOCY WŚRÓD UCZNIÓW

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014- etap wojewódzki

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Nie owijam w bawełnę asertywność.

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: rozwijanie umiejętności dokonywania właściwych wyborów w kontaktach społecznych.

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Scenariusz lekcji na Konkurs Moja lekcja o seksualności człowieka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy drugiej gimnazjalnej

OŚRODEK TOLERANCJI EDUKCJA RÓWNOŚCIOWA I ANTYDYSKRYMINACYJNA

2 Barbara Grabek, Paulina Strychalska, Marzanna Polcyn. II. Przygotowanie przez uczniów klas II i III kodeksu kulturalnego ucznia- X 2016 Kodeks kultu

Scenariusz 2. Temat: Nie chcę wpaść w nałóg potrafię powiedzieć NIE

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Scenariusz zajęć wychowania do życia w rodzinie dla klasy III gimnazjum:

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

2.04 Popyt, podaż, cena

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Scenariusz zajęć nr 6

ELEMENTY ŚWIATA PRZEDSTAWIONEGO TEKSTU EWY GRĘTKIEWICZ PIERWSZA LEKCJA POLSKIEGO.

Obrona przed pornografią

Okulary. Spotkanie 12. fundacja. Realizator projektu:

Niska samoocena a wyniki w nauce.

Temat: Instrukcja obsługi życia codziennego", czyli kto czyta, nie błądzi.

KONKURS POLONISTYCZNY

Unia Europejska.

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Opracowanie: Marlena Szwarc. Scenariusz godziny wychowawczej w gimnazjum. Temat: Podejmowanie decyzji.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

1. Co oznacza słowo niby? Uczniowie sprawdzają znaczenie tego słowa w słowniku języka polskiego.

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Gimnazju m. konto bankowe?

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

Temat: Jak odnosić się do innych? Iwona Lesiak nauczyciel religii i języka polskiego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Scenariusz zajęć z edukacji internetowej dla klas IV - VI. Temat: Jestem bezpieczny w Internecie

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

bez względu na to jak się ubierasz, jakiej słuchasz muzyki, gdzie mieszkasz i z kim się przyjaźnisz,

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski

PROGRAM PROFILAKTYKI DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 8 im. MIKOŁAJA KOPERNIKA w MALBORKU BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA

PROGRAM WYCHOWAWCZY NA PIERWSZY ROK NAUKI

Dziedzictwo kulturowe pamięć przeszłości Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego

PRACA Z GRUPĄ. Opracowały: Renata Pietras, Barbara Sałacka - doradcy metodyczni wychowania przedszkolnego

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

Edukacja filmowa. w pracy z TRUDNYM TEMATEM.

Scenariusz lekcji patriotycznej. Zakres treści tematu : Kształtowanie postawy patriotycznej u młodzieży. Wyjaśnienie Kim jest patriota?

Metoda dyskusji na lekcji języka polskiego.

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Jak dorosnę. Spotkanie 30. fundacja. Realizator projektu:

1. Czy uważasz się za osobę tolerancyjną?

Program Profilaktyczno Wychowawczy o Charakterze Biblioterapeutycznym. dla I Etapu Edukacyjnego i Zespołów Edukacyjno Terapeutycznych

Lekcja wychowawcza dla klasy V SP Temat: Nasze prawa ważna sprawa. Nauka w szkole dla każdego!

Projekt Fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej. Czas realizacji: 2 godz. lekcyjne. Cele zajęć:

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć nr 4

BEZPIECZNE DZIECKO PRZYJACIEL SZNUPKA. Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych

Załącznik nr 1. Rozwiąż krzyżówkę

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły podstawowej (klasy IV - VI) Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

Słynny malarz polski Jan Matejko

Moje działanie, mój sukces!

Pytania do uczniów i odpowiedzi zostały zaznaczone kolorem niebieskim.

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

2 godz. Temat: Jak osiągnąć sukces? Czas zajęć:

Tutoring Kurs edukacji spersonalizowanej. Kraków,

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Cofnij nagraj zatrzymaj

Transkrypt:

Scenariusz zajęć,, Bądźmy wyrozumiali i tolerancyjni Grupa docelowa: klasa III Cele ogólne : Szukanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego ludzie są nietolerancyjni. Rozwijanie świadomości granic tolerancji. Poznawanie postaw i zachowań, wobec których nie można być tolerancyjnym. Rozwijanie umiejętności współpracy w grupie. Rozwijanie aktywnego słuchania, kreatywnego myślenia. Logiczne wyciąganie wniosków. Zachęcanie do swobodnego wypowiadania swoich myśli. Kształtowanie umiejętności korzystania z literatury pięknej. Cele operacyjne : Uczeń potrafi : Odczytać z Encyklopedii definicję tolerancji. Wypowiedzieć się na temat tolerancji. Określić granice tolerancji. Zabrać głos w dyskusji. Metody: Dyskusja, drama, pogadanka, praca z tekstem, łańcuch skojarzeń, burza mózgów. Formy pracy : Praca zbiorowa. Praca w grupach. Praca indywidualna. Środki dydaktyczne : Słownik języka polskiego Słownik wyrazów bliskoznacznych Wiersz J. Twardowskiego : Podziękowania Arkusze papieru, pisaki Karta pracy Czas zajęć: 45 min Przebieg zajęć: 1. Powitanie uczestników zajęć. Przedstawienie tematu dzisiejszej lekcji. Próba zdefiniowania pojęcia tolerancja

Rozpoczniemy zajęcia od zdefiniowania tego pojęcia. Próba zastanowienia się przez młodzież, jak rozumieją tolerancję? Uczniowie podają definicję, wszystkie propozycje zapisywane są na dużym arkuszu papieru. Przykładowe odpowiedzi. SZACUNEK WYROZUMIAŁOŚĆ POSZANOWANIE DRUGIEJ OSOBY UZNANIE PRAW DRUGIEJ OSOBY 2. Podanie definicji tolerancji Każdemu uczestnikowi rozdam pasek papieru, na którym wypisane są różne definicje zagadnienia. Odczytajcie uważnie definicję oraz zastanówcie się, która z nich jest najbardziej adekwatna do pojęcia tolerancja (Załącznik Nr1) 3. Odczytanie ze Słownika Języka Polskiego oraz Słownika Wyrazów Bliskoznacznych pojęć tolerować,tolerancyjny, tolerancja. Podział młodzieży na 3 grupy, każda z grup będzie miała za zadanie odnaleźć dane pojęcie, przedstawiciel grupy zapisze definicję na planszy, zawieszonej na tablicy. Praca w grupach ze słownikami. Odczytanie i zapisanie pojęć.swobodna rozmowa na temat pojęć. Zadanie pytań młodzieży. Czy uważacie że jesteście tolerancyjni? Czy potraficie zaakceptować poglądy, przekonania innych kolegów? Czy zachowania kolegi, jego poglądy mogą popsuć wasze relacje? 4 Przeprowadzenie ćwiczenia pt. Raj II Wychowawca dzieli uczestników zajęć na 3 grupy. Każda z grup będzie miała za zadanie uważnie przeczytać treść ćwiczenia oraz wspólnie z uczestnikami zastanowić się, kogo z wymienionych osób grupa zabrałaby na przymusową wyprawę. Załącznik Nr 2. Rozmowa na temat wykonanego ćwiczenia oraz tolerancji. 5. Określanie granic tolerancji. W kolejnej części zajęć wychowawca zadaje młodzieży pytanie: Wobec jakich sytuacji, zachowań, innych osób powinniśmy być tolerancyjni, a czego nie można tolerować oraz jakie mogą być następstwa braku tolerancji. Wychowawca odczytuje uczniom różne sytuacje. Wspólnie zespół będzie szukał odpowiedzi na pytanie, jakie zagrożenia niosą te sytuacje, czego nie można tolerować, i dlaczego? Sytuacje granice tolerancji. 1. Tolerancyjny wykładowca Akademii Medycznej zalicza egzamin studentowi, który nie opanował dokładnie materiału.

2. Do projektowania nowego osiedla wójt zatrudnił własnego syna, który jest zaledwie na 2 roku architektury. 3. Rodzice tolerują późne powroty swojego syna do domu, i nie pytają skąd ma tyle pieniędzy. 4. Rodzice nie reagują na widok nietrzeźwego kierowcy wożącego dzieci do szkoły. Swobodne wypowiedzi uczniów, dyskusja. 6. Próba rozwiązywania przez młodzież sytuacji życiowych przedstawionych w scenkach. Wychowawca rozpoczyna dyskusję na temat : czy tolerancja jest rzeczą trudną?. Proszę przeprowadzić scenkę życiową, wczuć się w rolę graną przez siebie. Scenki powinny dotyczyć tolerancji w sytuacjach życiowych. 1. Scenka: Rozmowa między młodą dziewczyną ( wychowawca) nastolatką, która zaczęła się spotykać z nieznaną grupą a rodzicem ( uczeń ). Młoda dziewczyna zaczęła wychodzić z domu, nie docierała jednak do szkoły. Zaczęła się inaczej ubierać, przestała chodzić do kościoła, mimo że wcześniej była bardzo wierząca. 2. Scenka: Rozmowa między matką ( uczeń) 7 letniego syna, którego adoptowała. Chłopiec pochodzi z rodziny cygańskiej, a nauczycielką ( wychowawca), która nie bardzo ma ochotę na przyjęcie chłopca do swojej grupy w szkole. 7. Określenie pojęcia uprzedzenia. Próba zastanowienia się, co jest przyczyną nietolerancji? Nietolerancja bierze się z uprzedzeń. Uprzedzenie to: wroga postawa wobec jakiejś grupy ludzi różniących się zachowaniem i strojem. Podstawą uprzedzeń są stereotypy myślowe, czyli przypisywanie każdej osobie z danej grupy identycznych cech. Uczniowie indywidualnie piszą na kartach swoje wypowiedzi. 1. Jakie są ich prywatne uprzedzenia, do kogo są kierowane i dlaczego? 2. Skąd się wzięły? Jaka jest podstawa? 8. Przeprowadzenie dyskusji 2 obozów. Zadaniem uczestników jest przygotować kontrargumenty, które obalą stwierdzenia głoszone przez grupę przeciwną. Załącznik Nr 3 Przeprowadzenie dyskusji. Nagrodzenie osób biorących udział w dyskusji. 9. Zakończenie zajęć - analiza wiersza Jana Twardowskiego Podziękowania, odnoszącego się w swej treści do tematu tolerancji. Przeczytanie wiersza na zakończenie zajęć. Próba analizy oraz porównania wiersza do tematu dzisiejszych zajęć. Załącznik Nr 4. 10. Podsumowanie, zakończenie zajęć.

Na dzisiejszych zajęciach poruszaliśmy temat tolerancji, jej granic. Wspólnie doszliśmy do wniosków, że tolerancja oznacza cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności, jest jedną z najważniejszych cnót obywatelskich. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania choćby były całkowicie odmienne od własnych albo zupełnie z nimi sprzeczne. Tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia. Bardzo ciężko jest być człowiekiem tolerancyjnym. Zastanawiamy się, czy można tolerować każde zachowanie i każdą postawę. Należy jednak uważać zawsze, aby nasze wypowiedzi nie naruszały podstawowych praw człowieka i nie były obraźliwe względem drugiej osoby. 11. Podziękowanie, pożegnanie. Załącznik nr 1 Definicje tolerancji: Tolerancja to nie wywieranie przymusu. (J.Locke) Tolerancja jest wtedy, gdy nie czynię wbrew, chociaż czyjeś opinie czy zachowania nie odpowiadają mi, sprawiają przykrośc. Mam siłę, by im przeszkodzić, ale nie czynię tego, bo uznaję uprawnienia ludzi do tych zachowań ( J. Keller) Tolerancja to niewolnicza bezsiła (F. Nietzsche) Znosić cierpliwie to, czego nie lubimy, potępiamy to tolerancja(z. Szawarski) Tolerancja to gotowość szanowania ideałów innych ludzi tak, jak własnych. (R. M. Hoare) Wszyscy jesteśmy obcy. Problem tolerancji jest bezprzedmiotowy. (Z. Bauman) Załącznik nr 2 Opis sytuacji : Wasza grupa przechodzi teraz kwarantannę. Nie możecie pod żadnym pozorem opuszczać tej sali. Zostaliście specjalnie dobrani w grupy. Ponieważ macie wypełnić ważną misję, cała wasza grupa zostanie przeniesiona w miejsce, które nigdy nie było zamieszkane przez ludzi. Przed wyjazdem musicie podjąć ważną decyzję. W wyprawie może wam towarzyszyć 7 osób. Poniżej znajduję się lista osób. Zakreśl, które z tych osób zabrałbyś na wyprawę. 1. Serbski żołnierz z Bośni. 2. Niemiecki bankowiec. 4. Starsza Japonka znająca się na ziołach. 5. Młody malarz- nosiciel wirusa HIV. 6. Cygan - uchodźca. 7. Młody człowiek zwolniony z więzienia. 8. Nacjonalista bardzo rozrywkowy. 9. Kobieta, która jest niemową - kucharka 10. Rumunka, nie mająca wizy z rocznym dzieciątkiem. 11. Szwajcarka agresywna śpiewaczka. 12. Skinhead z Polski. 13. Francuz mówiący tylko po francusku- bardzo dobry kucharz. 14. Uchodźca z Polski. 15. Plastyczka nadużywająca alkoholu.

16. Przywódca religii wschodu. 17. Czarnoskóry weterynarz. Załącznik nr 3 1. Mężczyźni powinni zarabiać na dom. 2. Chorzy na AIDS muszą mieszkać w izolacji. 3. Rudzi są fałszywi. 4. Mało jest wybitnych kobiet. 5. Polski nie stać na ułatwienia architektoniczne dla inwalidów. 6. Grubi są leniwi ale pogodni. 7. Uczniowie nie lubią nauczycieli. 8. Mężczyźni dużo lepiej prowadzą samochód, 9. Chorzy na AIDS są sami sobie winni. 10. Łysi, umięśnieni młodzi ludzie to brutale. 11. Rodzice nie rozumieją swoich dzieci. 12. Kobiety nie nadają się do polityki. 13. Większość Polaków to pijacy. 14. Murzyni są gorsi. 15. Dawniej młodzież była lepsza. 16. Najważniejszą rolą kobiety to rola matki. 17. Tylko szczupłe dziewczyny są atrakcyjne. 18. Cyganie to złodzieje. 19. Anglicy są flegmatyczni. 20. Narkomanów nie ma co leczyć. 21. Wszyscy na starość dziecinnieją. Załącznik nr 4 Jan Twardowski Podziękowania Dziękuję ci że nie jest wszystko tylko białe albo czarne za to że są krowy łaciate bladożółta psia trawka kijanki od spodu oliwkowozielone dzięcioły pstre z czerwoną plamą pod ogonem pstrągi szaroniebieskie brunatnofioletowa wilcza jagoda złoto co się godzi z każdym kolorem i nie przyjmuje cienia policzki piegowate dzioby nie tylko krótkie albo długie przecież gile mają grube a dudki krzywe za to że niestałość spełnia swe zadanie i ci co tak kochają że bronią błędów tylko my chcemy być wciąż albo - albo i jesteśmy na złość stale w kratkę. Opracowała: Agnieszka Kotlarska