SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW PROWADZONEGO METODĄ RUCHU ROZWIJAJĄCEGO WERONIKI SHERBORNE
UCZESTNICY ZAJĘCIA: Dzieci 4-letnie i rodzice PROWADZĄCA : Beata Wyłuda DATA: 12.02.2014r. TEMAT ZAJĘCIA: Mamo, Tato pobawmy się razem. CELE OGÓLNE: - Uświadomienie rodzicom obopólnych korzyści płynących ze wspólnej zabawy ruchowej z dzieckiem. - Przybliżenie metody ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne jako jeszcze jednego sposobu stymulowania rozwoju dziecka w przedszkolu i w domu. CELE SZCZEGÓŁOWE: dziecko: - zna możliwości własnego ciała, - rozwija sprawność motoryczną, - potrafi koncentrować się na wykonywaniu ćwiczeń, - odczuwa radość płynącą z zabawy, - wzmacnia więzi rodzinne, - relaksuje się i emocjonalnie uspokaja, - czuje się bezpieczne METODY PRACY: Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, pedagogika zabawy FORMY: w parach, w grupie. MIEJSCE ĆWICZEŃ: przedszkolna sala zajęć ŚRODKI DYDAKTYCZNE: radioodtwarzacz, płyta CD z utworem - Walc kwiatów Piotra Czajkowskiego, piosenka Ach, gimnastyka M. Bogdanowicz, twarze: uśmiechnięta i smutna, kropki. CZAS ZAJĘCIA: 45min LITERATURA: W. Sherborne Ruch Rozwijający dla dzieci (1997,2002); M. Bogdanowicz., B. Kisiel, M. Przasnyska Metoda Weroniki Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka.. Warszawa, WSiP. M. Bogdanowicz W co się bawić z dziećmi? wyd. Harmonia(2009)
PRZEBIEG ZAJĘĆ: Powitanie uczestników, podanie celu spotkania. Poznajmy się - zabawa według pedagogiki zabawy. 1. Siad skrzyżny po obwodzie koła w porządku: dorosły, dziecko, dorosły, itd. Powitanie wszystkich uczestników oczami robimy duże oczy. 2. Kołyska - uczestnicy siedzą na podłodze, dziecko między nogami rodzica, który delikatnie buja się z boku na bok, kołysząc je i podpierając kolanami, udami i ramionami. Śpiew piosenki na powitanie (Piosenkę śpiewamy do melodii Panie Janie ): Witaj mamo, witaj tato! Jak się masz, jak się masz? Bardzo ciebie kocham, bardzo ciebie kocham, Bądź wśród nas, bądź wśród nas. Ćwiczenia prowadzące do poznania siebie i własnego ciała 3. Rodzice i dzieci stoją w kręgu śpiew do pląsu: Ach, gimnastyka dobra sprawa, dla nas wszystkich to zabawa Ręce w górę, w przód i bok, skłon do przodu, przysiad, skok. Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty Głowa, ramiona, kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos. 4. Siad po obwodzie koła: Moje ciało. - czy mamy rączki? klaszczemy w dłonie - czy mamy głowę? kręcimy głową - czy mamy brzuszek? głaszczemy się po brzuchu - czy mamy kolana? masujemy kolana - czy mamy stopy? stukamy stopami o podłogę. Ćwiczenia oparte na relacji z 5. Wałkujemy ciasto - rodzic leży płasko, ręce ma złączone nad głową. Dziecko turla rodzica pchając go do przodu za biodra. Rodzic może pomóc dziecku w taki sposób, aby nie było tego świadome. Jego ciało ma sprawiać dziecku opór. Następnie rodzic turla dziecko. 6. Podwójny wałek - rodzic w pozycji jak poprzednio przytula dziecko twarzą do siebie, przytula je na całej długości ciała i turla się razem z nim. Musi przy tym uważać, aby nie przygnieść dziecka. 7. Dziecko siedzi na kolanach rodzica, który potrząsa nogami markując wyboje. Recytacja wierszyka:
Jedzie, jedzie pan pan Na koniku sam sam A za panem chłop, chłop Kamienie, kamienie, BĘC! - na słowo bęc rodzic upuszcza dziecko z kolan na podłogę. 8. Jazda na koniu - rodzic przyjmuje pozycję na czworakach, dziecko kładzie mu się na plecach chwytając rękoma za szyję. 9. Wzajemny uścisk - rodzic stoi, stopy trzyma osobno (w lekkim rozkroku) mocno oparte na podłodze, nogi ugięte w kolanach, ramiona odchylone w bok. Dziecko bierze rozbieg i wskakuje na klatkę piersiową rodzica ciasno do niej przylegając. Nogami obejmuje rodzica w talii, a ramionami trzyma go za szyję. Rodzic mocno przytula je do siebie, następnie obraca się z nim w kółko. Ćwiczenie relaksacyjne 10. Masażyk - dziecko leży przodem, rodzic masuje mu plecy analogicznie do wypowiadanych słów: Idą konie ( palcami udajemy kroki konia) Przeszły słonie (palcami udajemy ciężkie słoniowe kroki) Idzie pani na szpileczkach (szybko kroczymy po plecach opuszkami palców wskazujących) Idzie szczypaweczka (delikatnie szczypiąc wędrujemy po plecach na skos) Świeciły dwa słoneczka (rysujemy dwa kółka) Płynęła sobie rzeczka (palcem rysujemy na plecach krętą rzeczkę) Spadł deszczyk (palcami naśladujemy spadające krople) Czujesz dreszczyk? Czujesz dreszczyk? Po wykonaniu ćwiczenia następuje zamiana ról. 11. Balansowanie - rodzic stoi, dziecko wspina się na jego uda. Wolne przemieszczanie się po sali trzymając się za ręce. Ćwiczenia rozwijające relację przeciwko 12. Skała siad skulny, plecami do siebie, przepychanie osoby stawiającej opór.
13. Paczka - dziecko siedzi skulone, mocno zamknięte w sobie, rodzic próbuje je rozpakować, zamiana ról. Ćwiczenia oparte na relacji razem 14. Przeciąganie w parach, siad skulny, twarzą do siebie, przeciąganie się w przód i tył. 15. Tunel - dorosły przyjmuje pozycję w klęku podpartym, a dziecko wędruje przechodząc przez rozmaite wolne miejsca stworzone przez jego ciało. Zabawa grupowa: wszyscy rodzice tworzą długi tunel stojąc w rozkroku jeden za drugim, dzieci przechodzą pod tunelem czworakując lub czołgając się. Ćwiczenie twórcze 16. Swobodny taniec przy muzyce wolnej i szybkiej. Nauczyciel zaczyna zabawę od opowieści ruchowej Jest zima, wieje wietrzyk i pada śnieg. Wyobraźcie sobie, że jesteście małymi, lekkimi płatkami śniegu i pozwalacie aby wietrzyk wami kołysał. Ćwiczenie relaksacyjne 17. Kołysanka do wiersza J. Porazińskiej pt. Bajka iskierki. Rodzic z dzieckiem siedzą przytuleni do siebie śpiewając kołysankę. Zamykają się oczy, chwila ciszy, powolne przebudzanie, przeciąganie, wstanie i rześkie podskoki. Omówienie wrażeń i odczuć po wykonanych ćwiczeniach. Na tablicy są przypięte twarze: uśmiechnięta i smutna. Każdy uczestnik przykleja kropkę do tej twarzy jaką ma po zajęciu. Podziękowanie za udział, pożegnanie. Opracowała: Beata Wyłuda Nauczycielka Miejskiego Przedszkola Nr 2 w Sokołowie Podlaskim