Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego



Podobne dokumenty
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.5 Temat zajęć: Weźmy się do pracy! Realizacja przedsięwzięcia (1)

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu

Scenariusze zajęć edukacyjnych nr 6.7 Temat zajęć: Czym będziemy się zajmować? Przygotowanie oferty

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.9 Temat zajęć: Jak przyciągniemy klientów? Działania marketingowe (2)

Scenariusze zajęć edukacyjnych nr 6.5 Temat zajęć: Rozpoznanie wroga, czyli jak wygląda rynek? (1)

PLANOWANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ BIZNESPLAN MAŁEGO PRZEDSIĘBIORSTWA 1

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

Mój biznes Etap II. Analiza strategiczna

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.8 Temat zajęć: Ewidencja zdarzeń w książce przychodów i rozchodów 1. Cele lekcji:

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

BIZNESPLAN. 1 Definicja za: Wikipedia.pl

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Metody nauczania: Zabawa edukacyjna, dyskusja z argumentowaniem, pokaz, pogadanka, burza mózgów.

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.7 Temat zajęć: Dokumentowanie działalności przedsięwzięcia 1. Cele lekcji:

Jak zrealizować projekt medialny - kampanię społeczną?

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.10 Temat zajęć: Ile tak naprawdę zarobię? Wynagrodzenia brutto i netto

ZADANIA DLA ZESPOŁU UCZNIOWSKIEGO MODUŁ IX - ROZWIJANIE KOMPETENCJI I ZARZĄDZANIE TALENTAMI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZEDMIOTU EKONOMIA W PRAKTYCE

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Szczegółowe wymagania edukacyjne. Przedmiot: Ekonomia w praktyce

Scenariusz zajęć z przedmiotu podstawy przedsiębiorczości

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Dokonajcie rozdziału modułów i jednostek modułowych na poszczególne lata (semestry) nauczania.

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ PRZEWODNIEGO TEKSTU

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - MATEMATYKA

KALKULACJA EKONOMICZNA PROJEKTOWANEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

KROKACH. Agnieszka Grostal

KOMPUTERY W PRACY. Projekt edukacyjny dla uczniów klas 4 szkoły podstawowej z przedmiotu informatyka

BIZNES PLAN. NR WNIOSKU:.. wypełnia realizator projektu

Biznesplan. Budowa biznesplanu

Zaróbmy na swoje. Autor: Maria Białasz

Innowacja pedagogiczna na zajęciach komputerowych w klasach 4e, 4f, 4g. Nazwa innowacji Programowy Zawrót Głowy

PODSTAWY FUNKCJONOWANIA PRZEDSIĘBIORSTW

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

ZAWARTOŚĆ I STRUKTURA BIZNES PLANU

Wymagania edukacyjne przedmiotu uzupełniającego: Ekonomia w praktyce

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 3.5 Temat zajęć: Wycieczka z niedźwiedziem po Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

PROGRAM ZAJĘĆ DORADZTWA ZAWODOWEGO DLA UCZNIÓW KL. VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 307 W WARSZAWIE W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

2. Zakładanie własnej firmy

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Wymagania podstawowe (ocena dostateczne) Wymagania rozszerzające (ocena dobra) Dział 1. Metoda projektu zasady pracy Uczeń: określa założenia

Wymagania edukacyjne z przedmiotu uzupełniającego : ekonomia w praktyce dla klasy II

Programowanie i techniki algorytmiczne

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.4 Temat zajęć: Co robimy najpierw? Etapy realizacji przedsięwzięcia

Wymagania podstawowe (ocena dostateczne) Wymagania rozszerzające (ocena dobra) Dział 1. Metoda projektu zasady pracy Uczeń: określa założenia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wymagania edukacyjne przedmiotu: Ekonomia w praktyce Temat Wymagania - ocena dopuszczająca

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO

Strategie wspó³zawodnictwa

Wymagania edukacyjne z przedmiotu: Ekonomia w praktyce

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

Załącznik nr 1.4 do Wniosku o przyznanie jednorazowej dotacji inwestycyjnej

Scenariusz projektu edukacyjnego Komputer bez tajemnic 5/I Tytuł: Komputer bez tajemnic

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

Projekt Pożyczki na start realizowany na podstawie Umowy nr UDA-POKL /12-00 BIZNES PLAN. 7. Płatnik VAT. Będę / nie będę płatnikiem VAT

nauczania, np. poziomie wykonania i rodzajach zadań realizowanych na -motywujące ucznia do podejmowania wysiłków, podkreślające mocne strony i

CZAS REALIZACJI SCENARIUSZA,

ZAKRES TREŚCI DLA PRZEDMIOTU SPRZEDAŻ W REKLAMIE KLASA 1 TIO, ROK SZKOLNY 2015/2016

Projekt Pożyczki na start realizowany na podstawie Umowy nr UDA-POKL /12-00 BIZNES PLAN. 7. Płatnik VAT. Będę / nie będę płatnikiem VAT

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z TECHNIKI w klasach IV VI

MINIMALNY ZAKRES BIZNES PLAN (WZÓR) NR WNIOSKU:.. Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 2.2 Temat zajęć: O ekonomii słów kilka, czyli zasady i procesy racjonalnego gospodarowania

Biznes plan dla. projektu Własna firma przepustką do świata biznesu

2. Metody prezentacji informacji

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EKONOMII W PRAKTYCE w XIII LO w Białymstoku

Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera z siedzibą w Krakowie

Kryteria wymagań z przedmiotu: Informatyka

Temat 2. Program komputerowy

Program nauczania a podstawa programowa

Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską. w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKA W KLASIE IV i VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Metody nauczania: Burza mózgów, opis, dyskusja, ćwiczenie, prezentacja animacja (pokaz).

Załącznik nr 6 - Brief Komercjalizacyjny planowanego przedsięwzięcia typu spin off Rynek

Sposoby przedstawiania algorytmów

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EKONOMII W PRAKTYCE W KLASIE II. Kontrakt z uczniami

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

PODSTAWA PRAWNA. Ustawa o systemie oświaty Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 kwietnia 2007 r.

XXIII. Europa i świat w II połowie XIX i na początku XX wieku. Uczeń:

Co dalej, gimnazjalisto? Autor: Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości

Transkrypt:

Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 5.8 Temat zajęć: Mój biznesplan (1) 1. Cele lekcji: Uczeń: wie, czym jest biznesplan, rozumie sens pisania biznesplanu jako dokumentu zawierającego cele przyszłej działalności i sposoby osiągania tych celów, wybiera najkorzystniejszą formę organizacyjno-prawną dla planowanej działalności, uzgadnia w grupie strukturę własnościową przedsiębiorstwa, określa przedmiot planowanej działalności: jej profil i zakres, charakteryzuje produkty lub świadczone usługi, podając ich nazwę i określając cenę, wymyśla atrakcyjną nazwę planowanej działalności, zgodną z jej profilem i gustami potencjalnych klientów, projektuje logo planowanej działalności, dokonuje analizy czynników lokalizacji planowanej działalności, opisuje rynek, na którym będzie funkcjonować planowane przedsiębiorstwo, pod względem wielkości i perspektyw rozwoju, dokonuje wyboru lokalizacji działalności w swojej okolicy, uwzględniając analizę czynników lokalizacji, określa obszar działania przedsiębiorstwa, dokonuje analizy podmiotów działających w branży, korzystając z branżowych stron internetowych, oraz bezpośredniego badania w terenie, wskazuje konkurentów wśród podmiotów działających w branży, charakteryzuje potencjalnych klientów przedsiębiorstwa pod względem: wieku, sytuacji społecznej, gustów, określa poziom środków potrzebnych do zrealizowania planowanej działalności,

Strona2 zakłada realny zysk z planowanej inwestycji. 2. Metody i techniki: metoda projektu, burza mózgów, pogadanka, ćwiczenia praktyczne, dyskusja. 3. Środki dydaktyczne: schemat biznesplanu (załącznik do lekcji 5.7), komputer, rzutnik multimedialny, 7 komputerów z dostępem do internetu, polecenia do zadań dla grup. 4. Typ lekcji: mieszana (element powtórzeniowy na początku lekcji, potem realizacja nowego materiału). 5. Formy organizacji pracy: praca: zbiorowa i grupowa. 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: 1. Dorocki S., Kilar W., Rachwał T., Świętek A., Zdon-Korzeniowska M., 2012, Biznesplan krok po kroku. Poradnik dla uczniów i uczennic. III część produktu finalnego, Nowa Era, Warszawa. 2. Fiore F.F., 2006, Jak szybko przygotować dobry biznesplan, Oficyna Ekonomiczna, Kraków. 3. Jahns A., 2009, Skuteczny biznesplan, Wydawnictwo Złote Myśli & Artur Jahns, Gliwice. 4. Jarocka E., 2007, Finanse przedsiębiorstw, systemu bankowego, budżetowego, ubezpieczeń, Wyd. 2, Wydawnictwo Difin, Warszawa, s. 39 126. 5. Rachwał T., 2004, Podstawy przedsiębiorczości. Słownik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, Nowa Era, Warszawa.

Strona3 7. Kontrola uczniów: Kontrola uczniów polega na: bieżącym sprawdzaniu zaangażowania i postępów pracy grup oraz na dopilnowaniu, by każdy członek grupy uczestniczył w pracy. 8. Nawiązanie do lekcji: Nauczyciel na początku pyta uczniów o ich zadanie domowe: Czy zastanowili się, jaką działalność gospodarczą mogliby poprowadzić w przyszłości i czy odpowiedzieli sobie na dwa pytania: Czy Twoja działalność ma szansę powodzenia? Jak duże nakłady finansowe musiałbyś ponieść? To pierwsze z pytań, które zadaje sobie każdy początkujący przedsiębiorca. Następnie nauczyciel nawiązuje do wiedzy teoretycznej uczniów zdobytej na poprzedniej lekcji. 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne, nawiązanie do lekcji. 2. Nauczyciel wspólnie z uczniami metodą burzy mózgów połączoną z pogadanką przypomina, jaki jest uczniów wspólny pomysł na biznes, powstały na lekcji 5.6. Jeśli na lekcji tej powstało kilka pomysłów, uczniowie w demokratycznym głosowaniu podejmują decyzję, który pomysł wybierają do realizacji. 3. Następnie uczniowie przypominają ustalone na zajęciach podstawowe cechy tego pomysłu na biznes, odpowiadając nauczycielowi na przykładowe pytania: Czym będzie zajmować się Wasza firma (jakie produkty będzie wytwarzać/usługi świadczyć)? Czy będzie konkurencyjna na rynku? Jaka będzie duża (liczba pracowników)? Jaka będzie jej forma organizacyjno-prawna? Gdzie planujecie ją otworzyć? Ile to będzie kosztować? Jaki jest przewidywany zysk? 4. Nauczyciel tłumaczy uczniom, że ich zadaniem będzie wspólne, całą klasą, stworzenie biznesplanu tej działalności. Nauczyciel objaśnia, że pracować będą nad poszczególnymi elementami biznesplanu podzieleni na grupy, które muszą wzajemnie udzielać sobie informacji, by biznesplan tworzył spójną całość. Nauczyciel ponownie przypomina uczniom

Strona4 celowość pisania biznesplanu, nawet jeśli ma on być stworzony tylko na użytek wewnętrzny firmy. 5. Nauczyciel przypomina strukturę biznesplanu, posługując się schematem z poprzedniej lekcji. 6. Nauczyciel dzieli uczniów na 7 grup. Każda z grup powinna w trakcie lekcji mieć dostęp do komputera i internetu, gdyż będzie przy ich pomocy wyszukiwać potrzebne informacje i pracować nad realizacją swoich zadań. Nauczyciel powinien oznaczyć grupy (np. kolorowymi kartkami na ławkach każdej z grup), tak by pozostałe grupy wiedziały, kto za jakie zadanie odpowiada. Widoczny podział na grupy i zakres obowiązków ułatwi konsultację uczniów ze sobą i przepływ informacji. Głównym kryterium podziału uczniów na grupy powinny być ich predyspozycje do wykonania poszczególnych zadań. Nauczyciel powinien celowo dokonać wyboru członków poszczególnych grup, nie zważając na ich płeć i przynależność do grup koleżeńskich. Taki podział uczniów na grupy ma na celu: wzajemne poznanie się, przełamanie podziałów klasowych oraz wykształcenie umiejętności pracy zespołowej (jako przygotowanie do pracy w przyszłości, gdzie zwykle nie mamy wpływu na dobór współpracowników). 7. W wypadku braku możliwości dostępu do internetu nauczyciel musi zapewnić uczniom materiały, dzięki którym będą mogli jak najwięcej wypracować na lekcji: grupie 1 kolorowe kartki i pisaki do projektowania logo, grupie 2 plany miejscowości, przykłady lokali do wynajęcia, grupie 3 opisy kilku głównych konkurentów i ich oferty, grupie 7 opisy kilku dostawców i ich oferty. 8. Każda z grup realizuje przydzielone jej zadanie zgodnie z poleceniem (załącznik 1): grupa 1 wymyśla nazwę przedsiębiorstwa i projektuje logo, grupa 2 analizuje czynniki lokalizacji przedsiębiorstwa i dokonuje jej wyboru, grupa 3 wykonuje analizę rynku, grupa 4 charakteryzuje produkowane towary/świadczone usługi, określa ich ceny oraz sposoby dystrybucji/metody sprzedaży, grupa 5 wybiera narzędzia promocji, w tym reklamy, wymyśla slogan reklamowy, grupa 6 określa strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa (kadra zarządzająca, liczba i zakres obowiązków pracowników), grupa 7 określa zaopatrzenie w towary i usługi, dokonuje wyboru dostawców. 9. Nauczyciel w trakcie pracy grup nadzoruje ich działania, objaśnia w razie potrzeby treść polecenia, pomaga w ich realizacji, doradza, kontroluje postępy pracy. 10. Uczniowie krótko prezentują wyniki pracy w grupie.

Strona5 10. Zadanie domowe: Przygotujcie 2 3 slajdy prezentujące wyniki pracy Waszej grupy, które krótko przedstawicie reszcie klasy na następnej lekcji. Przygotowane slajdy prześlijcie nauczycielowi w wyznaczonym terminie. Jeśli nie będziecie mieli możliwości zaprezentowania pracy przy pomocy komputera (ustalcie to z nauczycielem), przygotujcie postery przedstawiające wyniki Waszej pracy, które zaprezentujecie na lekcji. Uwaga: Nauczyciel zbiera wszystkie slajdy od 7 grup i tworzy z nich krótką prezentację wyników pracy, którą wspólnie z uczniami omawia na następnej lekcji.

Strona6 Załącznik 1 Polecenia dla grup Grupa 1 Nazwa przedsiębiorstwa jest jego ważną wizytówką. Powinna sugerować potencjalnym klientom zakres działalności przedsiębiorstwa, odpowiadać ich gustom i być atrakcyjna. Jednocześnie musi być prosta, charakterystyczna i łatwa do zapamiętania. Nazwa pojawia się nie tylko w dokumentach firmowych i na firmowej pieczątce, lecz również w materiałach promocyjnych. Uwzględniając te wskazówki, wymyślcie nazwę swojego przedsiębiorstwa. Pamiętajcie, że zgodnie z prawem, musi ona również zawierać pewne skróty, informujące o formie organizacyjno-prawnej przedsiębiorstwa. Po wymyśleniu nazwy, zaprojektujcie logo przedsiębiorstwa, a następnie stwórzcie go w wybranym przez siebie programie graficznym. Projektując logo, pamiętajcie o kilku podstawowych zasadach: logo musi być czytelne i estetyczne, logo musi być oryginalne, lecz nie bardzo skomplikowane, by łatwo je zapamiętać i wykorzystywać (np. powinno mieć małą liczbę kolorów), logo musi być prostym narzędziem komunikacji z klientem (sugerować charakter/ zakres działalności firmy), logo powinno dobrze się kojarzyć klientom (np. przez odpowiedni dobór symboli, barw). Powodzenia! Grupa 2 Waszym zadaniem jest wybór lokalizacji przedsiębiorstwa, czyli miejsca, w którym będziecie prowadzić działalność w waszej miejscowości. W tym celu skorzystajcie z dostępnych w internecie map (np. Google Maps) i wskażcie konkretne miejsce wykonywania działalności. Dokonując wyboru, weźcie pod uwagę przede wszystkim: liczbę potencjalnych klientów (jeśli np. planowalibyście otworzyć sklep spożywczy, dobrze wybierać miejsca, gdzie przepływ ludzi jest duży), liczbę i rozmieszczenie przedsiębiorstw, które mogą być dla was konkurencją (jeśli na danym osiedlu jest już pięć sklepów spożywczych, to otwieranie następnego może nie być dobrym pomysłem ),

Strona7 odległość od źródła dostaw (oczywiście, jeśli ma ona znaczenie czasem odległość kilkudziesięciu kilometrów wcale nie przeszkadza, a czasem uniemożliwia sprawne i tanie dostawy, zależy to od rodzaju działalności), ceny nieruchomości (jeśli np. zaplanujecie działalność w centrum miasta, może okazać się, że pomimo bardzo dużej liczby klientów nie zarobicie na czynsz!) Powodzenia! Grupa 3 Powodzenie działalności gospodarczej w głównej mierze zależy od rozpoznania charakteru potencjalnych klientów oraz od wielkości i oferty konkurencji. Im bardziej oryginalny pomysł na biznes, tym liczba konkurentów na rynku mniejsza. Przystępując do planowania założenia przedsiębiorstwa, musicie dokonać analizy potrzeb potencjalnych klientów i sprawdzić, czy Wasi konkurenci zaspokajają te potrzeby. W tym celu, znając lokalny rynek, najpierw dokonajcie oceny potencjalnego zapotrzebowania na wasze produkty/usługi w Waszej miejscowości. Następnie, korzystając z internetu, poszukajcie w waszej miejscowości (gminie) firm, które oferują podobne usługi. Każdą ze wskazanych firm zanalizujcie, odpowiadając na pytania: Jak duża jest ta firma? Czy działa od dawna na rynku? Jakie towary/ usługi oferuje? Czy są one atrakcyjne? Czy Wasza oferta różni się od oferty tej firmy? Czy ceny jej towarów/usług są atrakcyjne? Jakie są jej mocne i słabe strony? (np. działa od dawna, ma stałych klientów, ale zlokalizowana jest daleko od centrum miejscowości, co może być jej minusem). Grupa 4 Waszym zadaniem jest określenie oferty Waszej firmy, czyli dokonanie charakterystyki produkowanych towarów/świadczonych usług. W związku z tym wskażcie towary/usługi, które będzie oferować Wasza firma, oraz określcie ich ceny i sposoby sprzedaży (np. sprzedaż bezpośrednia, internetowa itd.). Przygotowując ofertę, zwróćcie uwagę na preferencje potencjalnych klientów oraz ofertę konkurencji!

Strona8 Grupa 5 Reklama jest dźwignią handlu, ale nie tylko ona wchodzi w skład różnorodnych narzędzi promocji, jakimi firmy zachęcają klientów do skorzystania z ich usług/kupna ich towarów. Zastanówcie się, jakie formy promocji będziecie stosować, by zdobyć klientów. Może będą to ulotki? Może reklama na billboardach? Może w radiu lokalnym? Może w telewizji? Zastanówcie się nad różnorodnymi formami promocji, a następnie zaplanujcie, które będą najlepsze dla Waszej działalności. Dokonując wyboru, uwzględnijcie również ich ceny! Na końcu spróbujcie wymyśleć slogan reklamowy który będzie pojawiał się w wybranych przez was formach promocji (np. na ulotkach, w reklamie radiowej) Grupa 6 Dobry podział obowiązków w firmie jest kluczowy dla jej sprawnej działalności. Określcie strukturę organizacyjną waszego przedsiębiorstwa, ustalając, jak liczna będzie kadra zarządzająca i jakie będą jej funkcje. Następnie zdecydujcie, ilu musicie zatrudnić pracowników i jakie będą ich obowiązki. Strukturę przedstawcie w postaci graficznej, w formie schematu. Przykładowe schematy organizacyjne przedsiębiorstw znajdziecie z łatwością w internecie. Grupa 7 Ważnym czynnikiem wpływającym na działalność przedsiębiorstwa są płynne dostawy surowców, z których produkowane są następnie towary i usługi. Określcie, jakie surowce i w jakich ilościach będą potrzebne do Waszej działalności. Następnie wyszukajcie w internecie dostawców, którzy mogą je Wam zaoferować. Przeanalizujcie ich ofertę i wybierzcie dostawców, którzy najbardziej Wam odpowiadają. Dokonując wyboru, zwróćcie uwagę na ceny surowców oraz warunki dostawy (np. limity odległości i wielkości zamówień wyznaczone przez dostawców, czas dostawy).