klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat : Roboty i Układ Słoneczny Przedmiot: zajęcia zintegrowane Autor: Anna Świć Czas trwania: 45-60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności) Wprowadzając podstawy programowania i robotyki na zajęcia w edukacji wczesnoszkolnej warto łączyć je z innymi aktywnościami, pozwalać, żeby się wzajemnie przeplatały i uzupełniały. Korzyść jest wtedy podwójna. Jednocześnie dzieci uczą się algorytmicznego, logicznego myślenia, pracy zespołowej, oswajają z nowoczesnymi technologiami. Realizują przy tym treści zawarte w podstawie programowej z zakresu edukacji matematycznej, polonistycznej, artystycznej itd. Zajęcia realizowane są w sposób ciekawy dla uczniów, spójny z ich aktualnymi potrzebami i możliwościami. W zaproponowanym scenariuszu zajęć uczniowie w praktyce zastosują kody odpowiadające za tempo poruszania się robota. Pracując w małych zespołach przetestują różne możliwości, wcześniej wyszukując informacji dotyczących planet i Układu Słonecznego w Internecie. Istotne jest, żeby takie zajęcia zostały poprzedzone lekcją o bezpiecznym poruszaniu się po zasobach sieci. Scenariusz można modyfikować na różne sposoby np.: szukając takich informacji wspólnie, ewentualnie podając je uczniom w trakcie zajęć. W przypadku dzieci z klasy pierwszej możemy jako wstęp wykorzystać wiersz dostępny w scenariuszu przeznaczonym dla przedszkoli Robotyka dla smyka roboty i Układ Słoneczny. Cele ogólne: Poszerzenie wiadomości o gwiazdach; Kształtowanie umiejętności kodowania informacji przy pomocy sekwencji barw; Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów). Cele operacyjne: Uczeń Zna kolejność planet względem Słońca; Wie, które planety okrążają Słońce szybciej, a które wolniej; Zna zasady wstawiania kodów do tras dla robotów, potrafi prawidłowo ich używać; Stara się współpracować w zespole, uczestniczy w rozdzieleniu zadań a następnie w ich realizacji; Potrafi szukać różnych sposobów rozwiązania napotykanych problemów; Potrafi znaleźć potrzebne informacje w sieci, wie jak bezpiecznie i odpowiedzialnie poruszać się po zasobach Internetu. Edu Sense Sp. z o.o. www.ozobot.pl facebook.com/edusense 1
klasa 1 3 Roboty i Układ Słoneczny Zgodność z Podstawą Programową Edukacji Wczesnoszkolnej. Uczeń: Edukacja społeczna Współpracuje z innymi w zabawie, w nauce szkolnej i w sytuacjach życiowych; przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz w świecie dorosłych, grzecznie zwraca się do innych w szkole, w domu i na ulicy; Edukacja matematyczna W sytuacjach trudnych i wymagających wysiłku intelektualnego zachowuje się rozumnie, dąży do wykonania zadania; Zajęcia komputerowe Posługuje się wybranymi programami i grami edukacyjnymi, rozwijając swoje zainteresowania; korzysta z opcji w programach; Wyszukuje i korzysta z informacji: przegląda wybrane przez nauczyciela strony internetowe (np. stronę swojej szkoły); Dostrzega elementy aktywne na stronie internetowej, nawiguje po stronach w określonym zakresie; Zna zagrożenia wynikające z korzystania z komputera, Internetu i multimediów. Metody: poszukujące, podające, praktycznego działania. Formy: grupowe, zespołowe, indywidualne. Środki dydaktyczne: Plansze do kodowania (dostępne w formie załączników, które można wydrukować), roboty (optymalnie 2 roboty na jeden zespół uczniów), flamastry w kolorach: czarny, czerwony, niebieski, zielony, duże arkusze białego papieru (tyle ile będzie zespołów), białe kartki papieru. Opcjonalnie: symbole planet i Słońca (dostępne w formie załączników do pobrania i wydrukowania; drukujemy tyle kompletów, w ilu zespołach będą dzieci pracować), tablety lub komputery z dostępem do internetu. Przygotowanie do zajęć: Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały; Sprawdź, czy roboty są naładowane i skalibrowane; Wydrukuj potrzebne plansze (jeśli wydrukowane linie mają zbyt mało nasyconą czerń, popraw trasy markerem); Przygotuj markery (sprawdź przed zajęciami czy mają właściwy odcień, dobierz taki, który będzie prawidłowo odczytany przez robota). Edu Sense Sp. z o.o. www.ozobot.pl facebook.com/edusense 2
klasa 1 3 Roboty i Układ Słoneczny Przebieg lekcji Przebieg aktywności na zajęciach Powiedz uczniom, że na dzisiejszej lekcji będą tematycznie krążyć w Kosmosie. Podziel ich na 3, 4 osobowe zespoły; Poproś każdy zespół, żeby wyszukał ich zdaniem ważne informacje dotyczące Układu Słonecznego (daj uczniom do dyspozycji tablety z dostępem do Internetu lub książki, czasopisma naukowe itp.); Po pewnym czasie poproś zespoły, żeby przekazały pozostałym uczniom informacje, które uważają za istotne i cenne Następnie rozdaj duże kartony, poproś o narysowanie na środku Słońca i trasy w kształcie spirali dla robota. Co jakiś czas powinien znaleźć się kod: pauza 3 sekundowa. Takich kodów potrzebujemy 8. Każdy z nich to będzie kolejna planeta. Na końcu spirali uczniowie umieszczają kod Zawróć na końcu linii, czyli niebieski i czerwony; Uczniowie mogą otrzymać rysunki planet do wycięcia, które będą kłaść we właściwych miejscach po przejeździe robota. Dodatkowo podpiszą każdą planetę Kiedy robot dojedzie do końca trasy, a dzieci ułożyły wszystkie planety we właściwej kolejności, to zaczną je zdejmować i nazywać od końca. Tuż przed przejazdem robota zdejmują planetę z planszy głośno mówiąc jej nazwę; Rozdaj zespołom kartki z nazwami dwóch wybranych planet (uczniowie mogą również wylosować karteczki z planetami) i wydrukowaną KARTĘ PRACY 01; Zadaniem dzieci będzie znalezienie informacji w sieci, w jakim czasie okrążają Słońce planety, które wylosowali. Następnie dobiorą odpowiednie kody, tak żeby przy pomocy dwóch robotów można było ukazać stosunek prędkości pomiędzy tymi planetami (powyższą część zajęć można zastąpić wspólnym szukaniem informacji w sieci, ewentualnie sam nauczyciel, może przekazać uczniom uprzednio znalezione w sieci materiały). W celu ułatwienia zadania, dzieci powinny otrzymać kartki i markery, lub kilka wydruków, żeby miały możliwość przeprowadzenia symulacji z różnymi kodami. Jeżeli nie posiadamy wystarczającej liczby robotów możemy zrobić zadanie wspólnie lub każdy zespół na czas pracy otrzymuje jednego robota i stoper i dobiera odpowiednie kody kierując się czasem, w którym pokona on jeden i drugi okrąg. Podczas prezentacji zadania każdy zespół będzie korzystał z dwóch robotów. Edu Sense Sp. z o.o. www.ozobot.pl facebook.com/edusense 3
klasa 1 3 Roboty i Układ Słoneczny Kiedy wszystkie zespoły skończą powierzone im zadanie, dokonują prezentacji swojej pracy: przedstawiają krótko informacje o planetach, które wylosowali, następnie włączają roboty i wszyscy wspólnie sprawdzają, czy ruch robotów oddaje stosunek poruszania się planet względem Słońca (korzystając z kodowania za pomocą sekwencji kolorów trudno będzie o dużą precyzję, jeśli uczniowie dobrze radzą sobie z tym sposobem programowania, na kolejnych zajęciach możemy zaproponować im powtórzenie tego zadania z wykorzystaniem aplikacji ozoblockly); Nauczyciel kładzie przed uczniami dużą planszę zawierającą Słońce i 8 orbit, w zależności od liczby robotów, uczniowie próbują zaprogramować ruch jak największej liczby planet jednocześnie (robotów); Po skończonym zadaniu nauczyciel dziękuje dzieciom za aktywny udział w zajęciach i wspólnie z nimi porządkuje wykorzystane pomoce dydaktyczne. Zadanie dodatkowe Zaprogramuj kolejność planet Nauczyciel rozdaje jedną KARTĘ PRACY 02 na dwoje, troje dzieci. Dodatkowo dzieci otrzymują wydruk (MATERIAŁY POMOCNICZE 03) z nazwami planet i nożyczki. Wycinają wszystkie planety; Nauczyciel lub wybrane dziecko układają nazwy planet na planszy; Zadaniem uczniów będzie takie uzupełnienie kodów, żeby robot przejechał we właściwej kolejności obok wszystkich planet, zaczynając od tej znajdującej się najbliżej Słońca. Edu Sense Sp. z o.o. www.ozobot.pl facebook.com/edusense 4
Karta pracy ucznia 01 klasa 1-3 Roboty i Układ Słoneczny
Karta pracy ucznia 01 klasa 1-3 Roboty i Układ Słoneczny Rozwiązanie
Karta pracy ucznia 02 klasa 1-3 Roboty i Układ Słoneczny
Karta pracy ucznia 02 klasa 1-3 Roboty i Układ Słoneczny SATURN NEPTUN JOWISZ ZIEMIA MARS URAN WENUS MERKURY Rozwiązanie
Materiały pomocnicze 01 klasa 1-3 Roboty i Układ Słoneczny
Materiały pomocnicze 02 klasa 1-3 Roboty i Układ Słoneczny Poglądowa plansza, jak można narysować spiralę wokół Słońca z uwzględnieniem miejsc na kod "pauza 3 sekundy". Rysunek można przygotować na dużej kartce papieru, pamiętając o odpowiedniej grubości trasy (około 5mm) oraz przerwach między liniami.
Materiały pomocnicze 03 klasa 1-3 Roboty i Układ Słoneczny Wierszyk: Mały Robot w daleką podróż się wybiera Będzie zwiedzał Układ Słoneczny I nazwy planet zapamiętywał od zera. Żeby mu to ułatwić, przy każdej zrobi krótką przerwę Czerwony, niebieski, czerwony jeśli dobrze kod odczyta Czeka go trzysekundowa pauza, w kolorach ta informacja była skryta. Pierwsza mijana planeta to Merkury, za nią Wenus się trzyma Trzecia od Słońca, dobrze nam wszystkim znana, To Ziemia planeta przez nas zamieszkana. Następny w kolejce Mars się przedstawia Za nim Jowisz, Saturn, Uran i Neptun na końcu się ustawia. Więc podróż chyba zamknięta Nie, nie, nie jeszcze mamy kod o powrocie wstawiony Poćwiczmy teraz planety patrząc od końca, z drugiej strony Neptun, Uran, Saturn, Jowisz Mars, Ziemia, Wenus i Merkury Jeśli jeszcze kolejność nie całkiem została zapamiętana Wróć robotem na start i podróż zaczyna się ta sama. Wytnij: MERKURY WENUS ZIEMIA MARS JOWISZ SATURN URAN NEPTUN