1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Podobne dokumenty
Jaki utwór nazywamy bajką?

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Miłość niejedno ma imię. Eufemizmy w języku potocznym

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

2. Tabele w bazach danych

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Czasownik bez tajemnic

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Dodawanie ułamków dziesiętnych

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Poznajemy rodzaje podmiotu

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Mapa Unii Europejskiej

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Plan metodyczny lekcji

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Bajki jako utwory nie tylko dla dzieci

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

1. Obywatel w urzędzie gminy

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

2. Metody prezentacji informacji

GENERATOR MYŚLI HUMANISTYCZNEJ

Konkurs Polonistyczny Etap szkolny Kryteria oceny i schemat punktowania rozwiązań

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

1. W świecie obyczajów i tradycji

Słynny malarz polski Jan Matejko

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Orzeczenie i jego określenia

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

1. Każdy ma swojego dusiołka

Podsumowane wiadomości o roślinach

Własności walca, stożka i kuli.

Charakterystyka królestwa Protista

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Jak napisać ciekawą baśń? Ćwiczenia redakcyjne i stylistyczne

Funkcja rzeczownika w zdaniu

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA z języka mniejszości narodowej niemieckiego dla klas z 3 godzinami języka mniejszości w tygodniu

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Człowiek stworzony do szczęścia

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Zostań młodym ekologiem

Metoda pracy: Praca z mapą, praca z tekstem (analiza opisu wybranych parków narodowych), rozmowa dydaktyczna.

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Jaka wizja świata wyłania się z bajek I. Krasickiego? Satyra prawdę mówi.

Rodzaje zdań złożonych

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Procenty w życiu codziennym

Temat lekcji: Klimat Polski przejściowość.

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI Na podstawie lektury Kwiat kalafiora Małgorzaty Musierowicz

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

Transkrypt:

Świat ten jest czysta bajka! - Zgoda przyjacielu,/ Lecz każda bajka ma sens moralny na celu. Za radą Adama Mickiewicza szukamy w bajkach wartości moralnych 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna cechy bajek, wie, co to jest alegoria, wie, że bajki pełnią funkcję moralizatorską, wie, co to jest puenta. b) Umiejętności Uczeń: potrafi nazwać cechy i postawy kryjące się pod alegoriami, potrafi wskazać cechy bajek, posługując się tekstem, potrafi znaleźć puentę i określić jej rodzaj. 2. Metoda i forma pracy Metoda podająca, zajęcia praktyczne, praca w grupach, praca z całą klasą. 3. Środki dydaktyczne 1. Kopie wybranych przez nauczyciela bajek I. Krasickiego. 2. Tabela dla każdego ucznia (karta pracy). 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Nauczyciel informuje uczniów o temacie lekcji i celach. Prosi uczniów, by stworzyli czteroosobowe grupy na podstawie spisu w dzienniku. Rozdaje kopie bajek, po jednej dla każdej grupy. Uczniowie czytają bajki.

b) Faza realizacyjna 1. Uczniowie, na podstawie swojej bajki, odpowiadają na pytania (zapisane wcześniej na tablicy). Nauczyciel podchodzi do grup, pomaga w razie potrzeby. Spróbujcie wymienić i określić cechy bajki na podstawie utworu, który dostaliście. Streśćcie bajkę, którą dostaliście. Wymieńcie bohaterów występujących w waszej bajce. Czy wasza bajka posiada jakieś przesłanie? Spróbujcie je sformułować własnymi słowami. 2. Uczniowie reprezentujący grupy odczytują odpowiedzi na pytanie pierwsze. Uczniowie powinni zauważyć, że bajka jest krótka, wierszowana, posiada rymy. Być może uczniowie wskażą jako cechę puentę. Nauczyciel zapisuje rozpoznane cechy bajki na tablicy. 3. Nauczyciel wprowadza pojęcie puenty. 4. Uczniowie odczytują bajkę i streszczenie utworu. Starają się znaleźć puentę i wyrazić ją własnymi słowami. Lokalizują jej położenie. Nauczyciel dopisuje puentę do cech zapisanych już na tablicy. Pointa może być: umieszczone na końcu, umieszczona na początku, wypowiedziana nie wprost, lecz ukryta w utworze. 5. Grupy koncentrują się na pytaniu o bohaterów. Wymieniają ich i wspólnie z nauczycielem dzielą na grupy, nauczyciel dopisuje bohaterów do cech bajek (na tablicy): zwierzęta ludzie rośliny, natura przedmioty części ciała - baran - dewotka - rzeka - but - noga - służąca - potok - kałamarz - ojciec - dąb, dynia - pióro - syn - Jaś 6. Nauczyciel zapisuje krótką notatkę o bohaterach bajek na tablicy. 7. Nauczyciel wprowadza pojęcie alegoria. 8. Nauczyciel wymienia różne alegorie, a uczniowie zgłaszają się i charakteryzują je. Następnie próbują przypomnieć sobie, w jaki sposób poznali cechy tych alegorii. Lis chytrość, przebiegłość Baran głupota Osioł upartość Lew męstwo, waleczność

Zając tchórzostwo, płochliwość Pies wierność, oddanie Sowa mądrość, wiedza Mrówka pracowitość Pszczoła pracowitość 9. Nauczyciel dopisuje alegorię do cech bajek, będących już na tablicy. Wyjaśnia, ze alegoria powstaje w kulturze na bazie tradycji i wytworzonych stereotypów. Pyta uczniów, czy znają jakieś utarte powiedzenia, w których występują powyższe zwierzęta. Nauczyciel zwraca uwagę, że są to zazwyczaj porównania powszechnie stosowane. Dzięki czemu nieświadomie, używając ich, uczymy się alegorii. 10. Przedstawiciele grup odczytują ostatnie opracowane w grupach pytanie dotyczące przesłania bajek. Wszyscy uczniowie starają stworzyć wniosek na temat funkcji bajek. c) Faza podsumowująca Nauczyciel prosi uczniów, by przeczytali dokładnie informacje znajdujące się na tablicy i aby postarali się przypomnieć sobie (w grupach) informacje do każdego punktu. Następnie zmazuje tablicę i rozdaje tabelę. Grupa, która pierwsza wypełni tabelę, zgłasza się przez podniesienie ręki. Nauczyciel podchodzi i sprawdza. Jeśli grupa wygrała zawody otrzymuje ocenę. Jeśli nie uzupełniła wszystkich kolumn lub zrobiła to niepoprawnie, konkurencja trwa nadal. Lekcję kończy wspólne sprawdzenie tabeli i uzupełnienie lub poprawienie w niej zapisów. 5. Bibliografia 1. Krasicki I., Bajki, oprac. Z. Goliński, Ossolineum, Wrocław 1975, BN I 220. 2. Słownik terminów literackich, pod red. J. Sławińskiego, wyd. 3. poszerz. i popr., Ossolineum, Wrocław 1998. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia Bajki Cechy gatunku Puenta Bohaterowie Alegoryczność Funkcja bajek

b) Zadanie domowe Wypiszę imiona i nazwiska twórców bajek. Wybraną bajkę streszczę w zeszycie i opiszę własnymi słowami jej puentę. 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza Wypełniona poprawnie tabela: Bajki Cechy gatunku Puenta Bohaterowie Alegoryczność Funkcja bajek

- krótka - wierszowana - może posiadać rymy - posiada puentę - charakterystyczni bohaterowie - często zabawna - oparta na alegorii - zaskakujące sformułowanie podkreślające sens wypowiedzi lub utworu literackiego, podsumowujące wypowiedź - może być zapisana na początku lub końcu utworu Bohaterami bajek mogą być: zwierzęta, ludzie, przedmioty, rośliny - element świata przedstawionego w utworze, który, poza znaczeniem dosłownym, ma sens ukryty, zwany alegorycznym. Alegoria jest jednoznaczna. np.: Lis przebiegłość - uczą poprzez zabawę - przekazują wartości - może być wyrażona wprost lub ukryta w tekście np.: Uchowaj, Panie Boże, takiej pobożności. Osioł upartość