Wykorzystanie obrączkowania w dydaktyce przedszkolnej i szkolnej

Podobne dokumenty
Park Krajobrazowy Dolina Słupi

Zadania aktywizujące dzieci i młodzież: 2. Natura 2000

Lubię tu być na zielonym!

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Metody badań terenowych i zebrane dane

Przedszkolak obserwator przyrody. Program edukacji przyrodniczej dla dzieci 5- i 6-letnich

1. Zasady nauczania przyrody. Charakterystyka zasad nauczania. Część praktyczna: Portfolio Omówienie regulaminu praktyki z przyrody.

Ptaki z bliska i dla każdego. Akcja Karmnik

Zadania do planszy PRACE W LESIE JESIEŃ

STYCZEŃ 2014 PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA

Scenariusz zajęć terenowych

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

SZKOLNE KOŁO PRZYRODNICZE

Jak wziąć udział w akcji?

Czynniki środowiskowe mające znaczenie w życiu ptaków leśnych

PROGRAM DZIAŁANIA. Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych na 2014 rok.

Dydaktyka zintegrowanego nauczania przyrody Semestr 5 Rok akademicki 2018/19 Ćw. 1 Zajęcia organizacyjne Przedstawienie programu zajęć oraz wymogów

PROJEKT SZKOLNY POZNAJEMY ZWYCZAJE I TRADYCJE ZWIĄZANE Z NADEJŚCIEM WIOSNY. pod hasłem: WESOŁO WITAMY WIOSNĘ. Opracowanie:

Konkursu Świetlica kształtująca prospołeczne postawy wśród uczniów Al. Jerozolimskie 151, kl. I, piętro 2, lok Warszawa

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

CZŁOwiek środowisko integracja

Ferie w Ogrodzie Botanicznym

SCENARIUSZ DO LEKCJI PIERWSZEJ- PUNKT I.

IV TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

REGULAMIN ORGANIZACJI WYCIECZEK SZKOLNYCH

Oferta dotycząca propozycji prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w roku szkolnym 2009/2010 w SP 93 im. Tradycji Orła Białego

Zajęcia edukacyjne są częściowo dotowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Po odbyciu cyklu zajęć z dydaktyki przyrody w Uczelni przeprowadzana jest czterotygodniowa praktyka śródroczna polegająca na hospitacji lekcji

Przedstawiamy Państwu główne dobre praktyki. realizowane przez PKN ORLEN w roku 2010.

KARTA KURSU. Nazwa Ćwiczenia terenowe z systematyki bezkręgowców 1, 2. Field classes in systematics of invertebrates. Kod Punktacja ECTS* 2

Szanowni Państwo! Konkurs został podzielony na dwie kategorie:

PROGRAM AUTORSKI. Kim będę w przyszłości poznajemy zawody

PROGRAM DZIAŁANIA. Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych na 2015 rok.

Wykrywalność ptaków: metody szacowania i czynniki na nią wpływające

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Praca dydaktyczno wychowawcza w kl. II. Rok szkolny 2012/2013

Lekcje w Przyrodzie na Wzgórzach Dalkowskich

Rozpoznawanie najpopularniejszych drzew w różnych ekosystemach

Zapraszamy ptaki do Gdyni

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROGRAMU EDUKACJI PRZYRODNICZO LEŚNEJ WE WSPÓŁPRACY Z NADLEŚNICTWEM SŁAWA ŚLĄSKA ROK SZKOLNY 2016/2017

Harmonogram szkoleń projektu pn. Z nurtem Warty bliżej natury

OGRÓD PRZEDSZKOLNY W CZTERECH PORACH ROKU

Bocian. Wrześniowe obserwacje z punktów

Poznajemy parkmiejski scenariuszwycieczki z dziećmi sześcioletnimi do parku

do karmnika i budeczki, zajęcia Przysposabiające do Pracy w klasach I i II b ZSS nr 105 w Poznaniu.

SPORZĄDZENIE PROJEKTU PLANU OCHRONY DLA CHOJNOWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

PROJEKT OBCHODÓW DNIA ZIEMI. Ptaki nasi skrzydlaci przyjaciele

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

autorzy opracowania mgr Tomasz Gottfried dr Iwona Gottfried MURINUS

W SZKOLE PODSTAWOWEJ w ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 im. JANA PAWŁA II w BEŁŻYCACH

Monitoring poinwestycyjny wnioski w zakresie metodyki prowadzenia prac. Dariusz Wysocki Katedra Anatomii i Zoologii Kręgowców Uniwersytet Szczeciński

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

SPRAWOZDANIE. z realizacji zadania. Znaczenie Pomorza Gdańskiego dla ptaków wędrownych (tytuł)

METODOLOGIA I METODYKA NAUK PRZYRODNICZYCH. Paweł Szymański

TABELA 18. Ptaki WARIANT (I) NIEBIESKI kilometraż odległość gatunek kod

IBL w GEOGRAFII. Małgorzata Pietrzak Wojciech Maciejowski. Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Szkoła Podstawowa w Lisewie. Program zajęć dydaktyczno-wyrównawczych. przygotowujący uczniów klasy VI. do sprawdzianu kompetencji z przyrody

Ptaki w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Pierwsze 20 lat obrączkowania ptaków w Polsce ( ) osiągnięcia i porażki

Plan pracy opiekuńczo wychowawczo dydaktycznej na rok szkolny 2017/2018 Przedszkola Sióstr Serafitek w ŻYWCU

Czy lekcja przyrody musi być trudna i nuda? Czy pająki to rzeczywiście robaki? Dlaczego krzyczymy na widok żaby? Czy wszystkie czarne ptaki to wrony?

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 5

Obrączkowanie ptaków w Puszczy Kampinoskiej w latach (przez A. Olszewskiego) Adam Olszewski

Podstawowe informacje o projekcie

PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU

W roku szkolnym 2014/15 w Przedszkolu nr 6 w Lęborku w zakresie przedsięwzięć proekologicznych przeprowadzono następujące działania:

PROGRAM TURYSTYCZNO- KRAJOZNAWCZY NAUCZANIE I WYCHOWANIE PRZEZ PODRÓŻOWANIE

WSZYSTKIE GRUPY WIEKOWE

Temat: Rośliny i zwierzęta jako źródło zagrożeń dla zdrowia człowieka

Ochrona ptaków wodnych i błotnych w pięciu parkach narodowych odtwarzanie siedlisk i ograniczanie wpływu inwazyjnych gatunków. Polskie Ostoje Ptaków

Jestem częścią przyrody PROGRAM EDUKACJI EKOLOGICZNO PRZYRODNICZEJ DZIECI 5 LETNIE

Dariusz Ożarowski Trójmiejska Grupa OTOP. Skuteczne działania w społeczności lokalnej, , Warszawa

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Projekt edukacji przyrodniczej pn. Klub Młodego Odkrywcy Przyrodnika SALAMANDRA

1. Zajęcia organizacyjne. Zapoznanie z programem zajęć z dydaktyki zintegrowanego nauczania przyrody. oraz wymogami zaliczenia.

Projekt Poznajemy Jezioro Bukowskie

Jak chronić przyrodę?

ZAPROSZENIE. Inwentaryzacje przyrodnicze w warunkach zimowych

Scenariusz zajęć nr 7

Karta przedmiotu Pedagogika (Nazwa kierunku studiów)

KARTA KURSU. Punktacja ECTS* Dr Marek Guzik

- wykonaliśmy zielniki, zorganizowaliśmy wystawę,,jesienne ludziki,

WSZYSTKIE GRUPY WIEKOWE

PLAN EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W PRZEDSZKOLU NR. 50 NA ROK 2013/2014 HASŁO PRZEWODNIE DZIAŁAŃ EKOLOGICZNYCH: GDY O ZIEMIĘ NASZĄ DBASZ, CZYSTO WOKÓŁ MASZ

Sprawozdanie merytoryczno-ekologiczne z realizacji projektu Ptaki wokół nas - studenci obrączkują i edukują / kontynuacja/

EWALUACJA AUTORSKIEGO PROJEKTU

Welski Park Krajobrazowy Jeleń 84, Lidzbark Tel./fax:

KARTA KURSU (realizowanego w module specjalności) Chemia z przyrodą

Inwentaryzacja ornitologiczna parku miejskiego w Tczewie

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

autor opracowania dr Iwona Gottfried EKOZNAWCA

Scenariusz zajęć nr 1

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

ZAJĘCIA EDUKACYJNE W EKOCENTRUM WROCŁAW

Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej dla uczniów klas II III szkoły podstawowej

W świecie kotów Projekt edukacyjny. Grupa: 3-4 latki Kaczuszki Termin realizacji: Opracowała: mgr Ewa Ruszczyk

Scenariusz zajęć nr 6

45 min. Gimnazjum Szkoła średnia. 45 min. Gimnazjum Szkoła średnia. 45 min. Gimnazjum Szkoła średnia

Transkrypt:

Wykorzystanie obrączkowania w dydaktyce przedszkolnej i szkolnej Piotr Piliczewski Katedra Zoologii Kręgowców i Antropologii, Uniwersytet Szczeciński epicrates@wp.pl Barbara Kornecka Edward Domnick Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Dłusku www.dlusko.pl

Dlaczego obrączkowanie? umożliwia bezpośrednią obserwację ptaków (dzieci 6-10 lat) bardzo emocjonujące kontakt z nauką okazja do skupienia słuchaczy i przekazania cennych informacji przybliżenie obrączkowania jako techniki badawczej (odczyty!) zindywidualizowane, podmiotowe postrzeganie dzikich zwierząt

Prawo Jeśli podczas zajęć nie wykraczamy poza zakres licencji brak konieczności posiadania dodatkowej zgody na przetrzymywanie Jeśli podczas zajęć dodatkowo przetrzymujemy ptaki w celach dydaktycznych - występujemy do RDOŚ/GDOŚ o zgodę na przetrzymywanie

Etyka, bezpieczeństwo i wstęp do zajęć Sposób postępowania z ptakami jest najważniejszym czynnikiem kształtującym postawę wobec nich Należy się zastanowić nad postrzeganiem dodatkowego przetrzymywania ptaków Omawiamy cele obrączkowania, akcentujemy korzyści naukowe Omawiamy zasady bezpieczeństwa dla ptaków i ludzi Dzieci nie dotykają ptaków ani sprzętu mającego z nimi kontakt Przygotowujemy grupę (i siebie!) na sytuacje niespodziewane (np. drapieżnik, zestresowany/martwy ptak, duża liczba ptaków naraz, ptak lecący na twarz, ptak uciekł w pomieszczeniu, zmiana pogody) oraz brak ptaków Obrączkarz zajmuje się ptakami, nad dziećmi czuwa nauczyciel/opiekun! Dzieci niezdyscyplinowane usuwamy z grupy Odłowy rekonesansowe

Teren zajęć Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Dłusku 11 ha terenu parkowego W parku obserwowano co najmniej 56 gatunków ptaków Zajęcia od jesieni 2015, głównie w okresie lęgowym (maj-czerwiec)

Plan zajęć Zajęcia poprzedzone są odpoczynkiem po podróży i wprowadzeniem (zasady zachowania się w parku i na zajęciach, bezpieczeństwo ptaków, dlaczego się obrączkuje, dlaczego ptak jest w worku, itp.). Zajęcia odbywają się rotacyjnie w grupach 10-14 osób klasa podzielona na 3 grupy. Dzieci wykonują notatki lub zaznaczają w tabelce gatunki z podziałem na obserwowane, słyszane i obrączkowane.

Plan zajęć 1) Pokaz filmu Ptaki skrzydlaci sprzymierzeńcy lasu + dyskusja (zbieranie podlotów, dokarmianie, wpływ kotów, ochrona ptaków)

Plan zajęć 2) Gra terenowa Ptasie tajemnice ( zapoznanie z gniazdami, budkami lęgowymi, wędrówkami ptaków, wybranymi gatunkami ptaków, obserwacją przez lornetkę)

Plan zajęć 3) Spotkanie z ptakami ( obchody sieci co 20-30 min. + dodatkowo zasada działania sieci, obserwacje, rozpoznawanie głosów, alternatywnie prezentacja różnych typów obrączek, obrączkowanie piskląt w budkach)

Przebieg obrączkowania Zwykle 2-3 ptaki jednorazowo Podczas obrączkowania w trakcie mierzenia szybkie omówienie gatunku z podaniem cech charakterystycznych pozwalających na rozpoznanie bez podawania nazwy. Po wypuszczeniu wszystkich ptaków szczegółowe omówienie każdego Gatunki szczególnie wartościowe

Ptaki w teorii vs ptaki w praktyce czyli co wiedzą dzieci po zajęciach szkolnych raniuszek = sroka rudzik = gil zięba samiec = gil śpiewak=szpak=kos=kwiczoł muchołówka szara = kukułka krętogłów = kukułka małe niejaskrawe ptaki = wróbel (ale wróbel nie zawsze trafnie rozpoznany!) szczygieł =?? kowalik =?? strzelanie nazwami dzięcioły, bogatka, modraszka na ogół rozpoznawalne

Humor Ornitolog to człowiek który... chodzi bez butów Obrączkujemy ptaki żeby... niegrzeczne, żeby były grzeczne Obrączkujemy ptaki żeby...bo wtedy są ładniejsze Najważniejszą osobą na zajęciach był... rudzik! Ptaki są bardziej magiczne niż Harry Potter i są naprawdę

Dydaktyka a nauka Badania skuteczności i znaczenia wpływu różnych typów zajęć dydaktycznych na postrzeganie zwierząt i przyrody Geolokatory zakładane na znakowane osobniki kapturki (uczestnictwo w projekcie AB)