Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Podobne dokumenty
Szkoła Podstawowa nr 5 im. UNICEF w Koszalinie ogłasza Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla klas I-III Szkoły Podstawowej.

społeczności szkolnej, jak i pozaszkolnej, z zasadami zdrowego odżywiania oraz uświadomienie dzieciom i dorosłym popełnianych błędów żywieniowych.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA KLAS I - III W RAMACH AKCJI "WARZYWA I OWOCE W SZKOLE"

Scenariusz zajęć. Metody aktywizujące: burza mózgów, ćwiczeniowa, działalność praktyczna ucznia, zabawowa.

Myślę co jem - profilaktyka otyłości i chorób dietozależnych wśród dzieci. Temat 2: Jak jem? Opracowanie: mgr Agnieszka Augustyniak

Scenariusz zajęć edukacja zdrowotna - gimnazjum

SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE

potrafi wybrać produkty spożywcze odpowiednie na śniadanie, obiad, podwieczorek, czy kolację;

PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW

wielka książka kucharska misia Uszatka

8. Scenariusz lekcji dla klasy IV-VI szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Rola poszczególnych składników pokarmowych

Sprawozdanie z realizacji programu Owoce w szkole realizowanego w I i w II półroczu roku szkolnego 2013/2014

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

ŻYWIENIE DZIECI W WIEKU 1-3

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 29 W SOSNOWCU HARMONOGRAM DZIAŁAŃ NA ROK SZKOLNY 2006/2007 PROJEKCIE SZKOŁY PROMUJĄCE ZDROWIE SOSNOWIEC WRZESIEŃ 2006 ROK

Moduł I - Zdrowe odżywianie

Szkoła Podstawowa nr 6 im.bł.ks. Jerzego Popiełuszki w Nowym Sączu

Zajęcia żywieniowe Wymagania podstawowe Zajęcia żywieniowe Wymagania ponadpodstawowe

ZBILANSOWANA DIETA TALERZ ZDROWIA SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO. Anna Oblacińska Instytut Matki i Dziecka

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Warsztaty Żywieniowe. Temat: Zasady żywienia młodzieży aktywnej

Przedszkole Samorządowe w Słupach. Książka Kucharska

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI PRZYRODY

SCENARIUSZ CO POWINNY JEŚĆ DZIECI? PIRAMIDA ZDROWIA

SCENARIUSZ CO POWINNY JEŚĆ DZIECI? PIRAMIDA ZDROWIA

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY r.

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb!

EDUKACJA DLA RODZICÓW

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ CO POWINNY JEŚĆ DZIECI? PIRAMIDA ZDROWIA

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

TEMAT: ZDROWO SIĘ ODŻYWIAM Jadłospis zdrowego przedszkolaka.

11. Scenariusz lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Już po raz kolejny klasy 1-3 brały udział w ogólnopolskim programie ,,Śniadanie daje moc Uczniowie klasy 2c

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Szlachetne zdrowie, któż ci to powie... Temat: Kto witaminki spożywa, temu zdrowia przybywa!

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Żyjmy zdrowo kolorowo

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Cele operacyjne: Uczeń: rozpoznaje za pomocą zmysłu smaku, węchu, dotyku wybrane owoce, warzywa, inne wybrane produkty spożywcze,

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć świetlicowych

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie

pomaga w nawiązaniu i utrzymaniu więzi towarzyskich 2% 1 dostarcza niezbędnych składników odżywczyc 97% 62 przynosi wiele przyjemności 2% 1

Obszar nr 3 edukacja zdrowotna

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

2. Scenariusz zajęć. Temat: Bomby witaminowe o warzywach i owocach

Program edukacyjny Żyj smacznie i zdrowo

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II A 3. TEMAT ZAJĘC: WDRAŻANIE DO ZDROWEGO TRYBU ŻYCIA NA PODSTAWIE WYPRAWY DO KRAINY 5 PORCJI

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Zasady zdrowego żywienia

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

ZDROWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW PORADNIK DLA RODZICÓW I UCZNIÓW

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę-działam-idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: W zdrowym ciele Temat ośrodka dziennego: Co jem?

Intendent - Małgorzata Radaszewska. informuje: Obiady!!! Od poniedziałku rusza praca w kuchni. Do nabycia bułki s. łodkie i kanapki.

W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

Scenariusz zajęć nr 1

Projekt edukacyjny Jesteśmy kucharzami

DIETA ŻŁOBKOWA Komponowanie posiłków zgodnie z obowiązującymi normami

Sklepik wzorowy smaczny i zdrowy

Scenariusz zajęć Smacznie i zdrowo przy rodzinnym stole

Scenariusz zajęć zintegrowanych Edukacja wczesnoszkolna (b) Nawyki żywieniowe I zachowania konsumenckie

Scenariusz zajęć (c) Ochrona środowiska i zachowania proekologiczne

W jaki sposób powinien odżywiać się młody człowiek?

Wywiad żywieniowy (część 1) Część ogólna

Opis projektu. 1. Temat projektu: Wpływ odżywiania na nasze zdrowie. 2. Uzasadnienie projektu.

Produkty Mleczne Tłuszcze Mięso, ryby, jaja Piramida żywienia Czego powinniśmy unikać Napoje gazowane, Chipsy Słodycze, Fast Foody PAMIĘTAJ!!

Zajęcia profilaktyczne. dla uczniów Zespołu Szkół Nr 3 w Legionowie. Smacznie, zdrowo, kolorowo

Znaczenie pierwszego śniadania, czyli zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży. Na podstawie materiałów ORE- Anna Pisowacka

Materiał pomocniczy dla nauczycieli kształcących w zawodzie:

SCENARIUSZ CO POWINNY JEŚĆ DZIECI? PIRAMIDA ZDROWIA

Program Koła Kulinarnego Palce lizać. Projekt edukacyjny realizowany od II półrocza 2011/2012r.

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

SPOŁECZEŃSTWO OD KUCHNI Integracja międzypokoleniowa mieszkańców Śliwkowego Szlaku

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

ZDROWO AKTYWNI SZKOŁA PODSTAWOWA NR 8 W TARNOWIE

AKTUALNOŚCI. Żywienie dzieci. Regularność spożywania posiłków. Spacer po Zdrowie - zaproś swojego lekarza

Autor: Klasa I Temat lekcji: Edukacja: Cel/cele zajęć: Cele zajęć w języku ucznia/ dla ucznia: Kryteria sukcesu dla ucznia

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna Cieszyn ul. Liburnia 2 asystent Teresa Kopiec asystent Halina Dziadek st. asystent Czesława Lis

Materiał pomocniczy dla nauczycieli kształcących w zawodzie:

Autor: Magdalena Kubacka Klasa I Edukacja: muzyczna Cel/cele zajęć: Temat lekcji: Deszczowa muzyka

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU SZKOLNYM

Jakościowe metody oceny sposobu żywienia

Zdrowo jem - więcej wiem

Scenariusze lekcji wychowawczych zrealizowanych w ramach Szkolnego Programu Promocji Zdrowia w II Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA W OKRESIE

Transkrypt:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Autor: Małgorzata Urbańska Klasa III Edukacja: polonistyczna, przyrodnicza, zdrowotna, artystyczno-ruchowa Cel/cele zajęć: - wdrażanie do zdrowego stylu życia, - kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych, - poszerzenie wiadomości na temat produktów spożywczych ( sok czy nektar?) - rozwijanie umiejętności współpracy w grupie. Temat lekcji: Zdrowo i kolorowo. Cele zajęć w języku ucznia/ dla ucznia: - utrwalę zasadę odżywiania 5 porcji owoców i warzyw, - nazwę grupę produktów spożywczych i przyporządkuję do odpowiedniego miejsca w piramidzie, - wykonam sok z pomarańczy oraz nektar, - skomponuję nowy, kolorowy posiłek- menu. Kryteria sukcesu dla ucznia: - wyjaśniam na czym polega zdrowe i kolorowe jedzenie, - komponuję posiłek zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, tworzę menu owocowowarzywne, - wykonuję sok i nektar z pomarańczy. Podstawa programowa: 1.3)c), 4.2)a), 4.2)b), 5.4), 6.9), 7.5),7.8),9.1)c), 10.4)b), Metody pracy: pokaz, obserwacja, doświadczanie wykonania soku, ewaluacyjna, interaktywna gra dydaktyczna, aromaterapia, zabawa z muzyką, pogadanka, technika niedokończonych zdań, metody aktywizujące,, Zadania w grupach, zmiana grup i rundka bez przymusu. Formy pracy: jednolita, grupowa, zbiorowa Środki dydaktyczne: arkusze papieru, owoce, warzywa, produkty spożywcze lub opakowania, utwór Centrum Uśmiechu - Zdrowia Smaki, https://www.youtube.com/watch?v=ijz95lzbqy8, Karta pracy nr 1, multimedialne puzzle,, Piramida Żywienia ", karta pracy nr 2, papierowe talerzyki, plastelina, różnej wielkości kartony tworzące konstrukcję piramidy, tekst wiersza S. Karaszewskiego Dla każdego coś zdrowego.

Przebieg zajęć Drogowskazy -wskazówki i uwagi o realizacji Centra Aktywnej Edukacji 1. Znaczenie pojęcia jadłospis. Dzieci w swobodnej rozmowie wyjaśniają rozumienie pojęcia. 2.,,Mój jadłospis - plastyczne przedstawienie swojego jadłospisu - karta pracy- załącznik nr 1. Zadaniem uczniów jest namalowanie kredkami w każdej kolumnie tego, co zwykle jedzą i piją. Mają na to około 10 minut. Po skończonej pracy uczniowie prezentują swoje rysunki. 3. Przedstawienie celów zajęć. Uczniowie mnożą liczby na sylwetach owocowych i warzywnych. Następnie porządkują iloczyny malejąco, odwracają i odczytują hasło: Jem zdrowo i kolorowo. Na piramidzie zdrowia zapisane są kryteria osiąganych sukcesów- odczytują je chętni uczniowie. Każde z dzieci przygląda się swojej pracy plastycznej i zastanawia się, czy je zdrowo i kolorowo? artystycznoruchowe polonistycznokomunikacyjne polonistycznokomunikacyjne 4. Dyskusja w parach na temat swojego jadłospisu, policzenie kolorów swoich posiłków i napoi. Następnie uczniowie nadal pracują zgodnie z techniką,,zadania w grupach, zmiana grup. Uczniowie zmieniają się w sąsiednich parach i zastanawiają się nad odpowiedzią na pytania:,, Czy jem zdrowo?,, Czy jem kolorowo?,, Co to znaczy zdrowo się odżywiać? Po około 5 minutach zmieniają pary, wymieniając się wcześniejszymi spostrzeżeniami i ustaleniami. 5. Prezentacja ustaleń w parachna forum klasy. Nauczyciel proponuje,,rundkę bez przymusu w celu ustalenia odpowiedzi na pytania. 6. Utrwalenie zagadnienia: 5 porcji owoców i warzyw, kampanii

ogólnopolskiej mającej na celu uświadomienie jak ważne w zdrowym życiu są owoce i warzywa. Nauczyciel wyjaśnia, że porcja to jedno warzywo lub owoc, które mieści się w naszej dłoni, lub szklanka soku, i takich pięć porcji należy codziennie spożyć. 7. Improwizacja ruchowa do utworu muzycznego Centrum Uśmiechu - Zdrowia Smakihttps://www.youtube.com/watch?v=IJz95lzBqy8,. 8. Słuchanie wiersza S. Karaszewskiego Dla każdego coś zdrowego ( załącznik nr 2). Rozmowa w kręgu na temat jego treści. Dzieci odpowiadają na pytania : matematycznoprzyrodnicze artystycznoruchowe polonistycznokomunikacyjne - Jakie produkty należy jeść, aby być zdrowym? - Dlaczego trzeba jeść owoce i warzywa? - Jakich produktów należy unikać lub ograniczyć ich spożywanie? - Co trzeba jeszcze robić, aby być zdrowym? 9. Zajęcia w centrum matematyczno- przyrodniczym, przy konstrukcji z różnego rodzaju kartonów tworzących piramidę żywieniową, gdzie zgromadzone są wcześniej różne produkty spożywcze. Uczniowie samodzielnie układają te produkty na odpowiednich piętrach. Brak owoców i warzyw skłania uczniów do ich poszukania według kodu zaszyfrowanego na odpowiednim miejscu piramidy ( np. 3 kroki od drzwi do przodu i 2 kroki w lewo ). Po wykonaniu zadania uczniowie sprawdzają jego poprawność ( załącznik nr 3 ) i układają interaktywne puzzle,, Piramida Żywienia " 10. Aromaterapia. Uczniowie dochodzą tropem zapachu do połówek pomarańczy. Uczniowie przy piosence,,centrum Uśmiechu - Zdrowia Smaki delektują się zapachem. Nauczyciel wyjaśnia, iż zapach pomarańczy wpływa na dobry nastrój. matematycznoprzyrodnicze artystycznoruchowe 11. Wykonanie soku z porcji pomarańczy (połówki). Każde dziecko otrzymuje łyżeczkę i wyciska sok do kubeczka. Po skończonej pracy uczniowie do drugiego kubeczka nalewają taką samą ilość wody niegazowanej z mieszają z sokiem. Dzieci wysnuwają wnioski na temat walorów odżywczych otrzymanego napoju- nektaru. W nagrodę wypijają porcję nektaru. Nauczyciel prezentuje wyciskarkę do soku elektryczną i mechaniczną. 12. Komponowanie i projektowanie menu owocowo- warzywnej restauracji. ( Jeśli jest taka potrzeba, to nauczyciel wyjaśnia matematycznoprzyrodnicze

dzieciom, co to jest menu i do czego służy) Dzieci dobierają się w pary, otrzymują 4 talerzyki papierowe (śniadanie, drugie śniadanie, obiad z deserem i kolacja) i kolorową plastelinę. Zadanie polega na skomponowaniu posiłków według ustalonych wcześniej zdrowych zasad. Po wykonaniu kompozycji, łączą się w większe grupy np. w czwórki i ustalają Menu, zapisując ceny tych produktów. Mogą również wymyślić nazwę swojej restauracji.po zakończeniu zadania grupy prezentują swoje dokonania. Promują swoją restaurację. Porównują swoje wyniki z plastyczną kartą pracy. 13. Test ewaluacyjny ( załącznik nr 4, autor M. Urbańska) Uczniowie wykonują test, a następnie sprawdzają sobie nawzajem poprawność wykonania zadania. 14.,, Mówiąca ściana - dzieci na plakacie- piramidzie kończą zdania: Zapamiętam, Będę potrafił, Poćwiczę jeszcze.. Karta pracy nr 1.Załącznik nr 1 Arkusz do pracy plastycznej: mój jadłospis. MOJE PIERWSZE ŚNIADANIE MOJE DRUGIE ŚNIADANIE MÓJ OBIAD MOJA KOLACJA

Załącznik nr 2 Wiersz : Dla każdego coś zdrowego - S. Karaszewski Jeśli chcesz się żywić zdrowo, jadaj zawsze kolorowo! Jedz owoce i jarzyny, to najlepsze witaminy! Jedz razowce z grubym ziarnem, zdrowe jest pieczywo czarne! Na kanapkę, prócz wędliny, połóż listek zieleniny! I kapusta, i sałata, w witaminy jest bogata! Oprócz klusek i kotleta niech się z jarzyn składa dieta! Jedz surówki i sałatki, będziesz za to piękny, gładki! Gotowane lub duszone zawsze zdrowsze niż smażone! Mleko, jogurt, ser, maślanka to jest twoja wyliczanka! Chude mięso, drób i ryba to najlepsze białko chyba! Sok warzywny, owocowy, kolorowy jest i zdrowy! Kto je tłusto i obficie, ten sam sobie skraca życie! Bób, fasola, groszek, soja ta potrawa będzie twoja! Sosy lepsze są niż tłuszcze, niech się w tłuszczu nic nie pluszcze! Zostaw smalec, dolej olej, niech na olej będzie kolej! Dobra także jest oliwa, bo dla zdrowia sprawiedliwa! Załącznik nr 3

PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA Źródło:http://www.medycynarodzinna.pl/piramida.php Na zdrowie Prawda czy fałsz? Zdanie W piramidzie żywienia najniższe miejsce zajmuje nabiał. Prawda- P, fałsz- F Najwięcej powinniśmy jeść słodyczy. Owoce i warzywa są źródłem witamin. Najwięcej spożywamy warzyw i owoców. Najlepszy zestaw posiłków to: mleko, ser, ciemne pieczywo, ryba, owoce, jogurt. Najlepiej jeść 3 posiłki dziennie. Przed jedzeniem myjemy ręce. Nabiał to mięso. Nabiał to przetwory mleczne. Chipsy są źródłem witamin.