Projektowanie scenariuszy działań biblioteki na lokalnym rynku pracy

Podobne dokumenty
Projektowanie działań biblioteki na lokalnym rynku pracy

Regulamin przyznawania grantów w projekcie Praca. Enter. Biblioteka jako miejsce informacji o rynku pracy

INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW I RUNDY


PORADNIK: JAK PRZYGOTOWAĆ DOBRY PROJEKT #DECYDUJESZPOMAGAMY?

Cechy poprawnie przygotowanego projektu typu Budowanie potencjału szkolnictwa wyższego w krajach partnerskich

Jak przygotować dobry projekt w programie Leonardo da Vinci?

PODSUMOWANIE CZĄSTKOWE. działań w ramach akcji Masz Głos 2016

POLITECHNIKA POZNAŃSKA. Jak przygotować dobry projekt w ramach funduszy strukturalnych?

AKADEMIA DLA MŁODYCH PRZEWODNIK TRENERA. PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI

Fundusz Naturalnej Energii. IX edycja konkursu grantowego

Dlaczego warto planować:?

Jak napisać dobry projekt?

Wzór na rozwój. Karty pracy. Kurs internetowy. Nauki ścisłe odpowiadają na wyzwania współczesności. Moduł 3. Data rozpoczęcia kursu

ZBIÓR ZASAD. dotyczących udziału w projekcie. Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach. 1. Informacje ogólne

Kryteria jakościowe oceny merytorycznej projektu

Informacja i promocja w mikroprojektach Program Interreg V-A Polska-Słowacja

LISTA SPRAWDZAJĄCA. Karta oceny merytorycznej (jakości) projektu.

PROGRAM AKTYWNOŚCI LOKALNEJ DLA POWIATU BRODNICKIEGO NA LATA

REGULAMIN NABORU DO PROJEKTU KLIKNIJ. SPRAWDŹ. ZROZUM.

WSPÓLNE DZIEDZICTWO WSPÓLNA SPRAWA EDYCJA 2018 RAPORT EWALUACYJNY

Jak zrealizować projekt edukacyjny w szkole podstawowej?

Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo

ZADANIA NAUCZYCIELA OPIEKUNA PROJEKTU

METODA PROJEKTU. 1. Czym jest metoda projektu?

OFERTA PROJEKTU CENTRUM AKTYWNOŚCI LOKALNEJ

Program Małych Grantów POLSKA Bank Światowy 2007

Pouczenie co do sposobu wypełniania uproszczonej oferty realizacji zadania publicznego

Rekomendacje w zakresie opinii Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej w procesie akredytacji Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej

Lista najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na temat Programu Wolontariatu Pracowniczego Grupy Górażdże Aktywni i Pomocni

PORADNIK: JAK PRZYGOTOWAĆ DOBRY PROJEKT #DECYDUJESZPOMAGAMY?

Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów - szkolenia i doradztwo dla JST w województwie pomorskim. prowadząca Ewa Halska

ROCZNY PROGRAM WSPÓŁPRACY GMINY TRZESZCZANY

Strategia parasolowa

LISTA SPRAWDZAJĄCA. Karta oceny merytorycznej (jakości) projektu.

Jak przygotować dobry projekt w programie Leonardo da Vinci?

UCHWAŁA NR../ /2017 RADY GMINY TRZESZCZANY z r.

Plan komunikacji dla LGD POJEZIERZE RAZEM:

PORADNIK: JAK PRZYGOTOWAĆ DOBRY PROJEKT #DECYDUJESZPOMAGAMY?

Fundusz Naturalnej Energii

KOMPETENCJE COACHINGOWE W SŁUŻBIE PARTNERSTWA HR Z BIZNESEM. Katarzyna Mirkiewicz

Część IV. System realizacji Strategii.

ĆWICZENIE Lody na drodze Ent-teach Rozdział 6 Zarządzanie Projektami

Aktywnie konsultujemy lepiej współpracujemy. Warsztat prowadzi Mirosława Tomasik

Cel bezpośredni


Wyjście z cienia: O budowaniu pozycji dynowskiej biblioteki

Leszno. Europejski Funduszu Społeczny w Wielkopolsce zaproszenie do współpracy

FORMULARZ WNIOSKU O DOFINANSOWANIE W KONKURSIE FUNDUSZU INICJATYW OBYWATELSKICH MIKRODOTACJE-MAŁE INICJATYWY LOKALNE

Przebieg i organizacja kursu

Spotkanie informacyjne dla potencjalnych grantobiorców

ZDOBYWANIE FUNDUSZY DLA PRACY OPIEKUNÓW IBA

Kryterium Opis/uszczegółowienie kryterium Uzasadnienie Punktacja Przyznana ilość punktów

Załącznik do Uchwały Nr XX/90/08 Rady Powiatu w Wąbrzeźnie z dnia 29 września 2008r. Powiatowy Program Aktywności Lokalnej na lata

Partnerskie Projekty Szkół Aspekty merytoryczne raportu końcowego, baza EST

WYKAZ PROPONOWANYCH ZMIAN W LOKALNEJ STRATEGII ROZWOJU LOKALNEJ GRUPY DZIAŁANIA PERŁA JURY

RODZAJ WNIOSKODAWCY: A. Organizacja pozarządowa lub inny uprawniony podmiot

I. PROJEKT EDUKACYJNY CO TO TAKIEGO?

Wykorzystajmy potencjał lokalnych bibliotek

Regulamin realizacji projektów edukacyjnych. w Gimnazjum Publicznym w Baczynie

Przywództwo sytuacyjne

Projekt Załącznik nr 1 do Uchwały 114/2018 Zarządu Powiatu w Końskich z dnia 21 września 2018 r.

Program Leonardo da Vinci

TORO w poszukiwaniu skutecznych metod wsparcia instytucji ekonomii społecznej

WYKAZ PROPONOWANYCH ZMIAN W LOKALNEJ STRATEGII ROZWOJU LOKALNEJ GRUPY DZIAŁANIA PERŁA JURY

Program szkoleniowo-doradczy dla kadry kierowniczej i pracowników operacyjnych JST

INSTRUKCJA DLA NGO: JAK WYPEŁNIĆ OFERTĘ REALIZACJI ZADANIA PUBLICZNEGO?

REGULAMIN KONKURSU Studenci w Publicznej Sprawie

Plan komunikacji z lokalną społecznością na lata w ramach wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju LGD Zielony Pierścień

Obszar 1: PROŚ. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Zarządzanie projektem współfinansowanym z UE

UCHWAŁA NR./ /14 RADY GMINY SULIKÓW z dnia r. w sprawie programu współpracy Gminy Sulików z organizacjami pozarządowymi na lata

PLAN KOMUNIKACJI NA LATA

Działaj Lokalnie 2017

UCHWAŁA NR RADY GMINY DOMANICE z dnia 2018 roku

EDUKACJA KULTURALNA RAPORT EWALUACYJNY

PRACOWNIA DOBRA WSPÓLNEGO. czyli co dalej z dobrem wspólnym w mojej społeczności?

DIAGNOZA LOKALNA Krok po kroku o tym, jak się czegoś dowiedzieć i nie zwariować

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

Wykaz skrótów Wprowadzenie Rozdział I. Organizowanie instytucji kultury

WNIOSEK O DOTACJĘ W KONKURSIE GRANTOWYM AKTYWNA BIBLIOTEKA PROGRAMU ROZWOJU BIBLIOTEK 2012

Plan komunikacji z lokalną społecznością na lata w ramach wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju LGD Zielony Pierścień

PROGRAM WSPÓŁPRACY MIASTA KIELCE Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI I INNYMI PODMIOTAMI NA 2016 ROK

WNIOSEK O DOFINANSOWANIE PROJEKTU MŁODZIEŻOWEGO

Załącznik nr 13 do wniosku o wybór Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR)

KRYTERIA WYBORU GRANTOBIORCÓW WRAZ Z PROCEDURĄ USTALANIA I ZMIANY KRYTERIÓW

Eko-reaktywacja w gminie Lipowa

OPROGRAMOWANIE WSPOMAGAJĄCE ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI. PLANOWANIE ZADAŃ I HARMONOGRAMÓW. WYKRESY GANTTA

Perspektywiczny Plan Rozwoju: Pracownika. Efektywności Kompetencji i Zaangażowania. --- wskazówki do rozmowy ---

Rekomendacje. dotyczące zakresu kompleksowego kursu szkoleniowego dla potencjalnych wolontariuszy powyżej 50 roku życia

IR ZWIĘKSZENIE POTENCJAŁU NAUKOWO-BADAWCZEGO

EWALUACJA KROK PO KROKU

Ewaluacja w praktyce szkolnej

FORMULARZ OFERTY REGRANTING (TURYSTYKA I REKREACJA) 2018

Roczny Plan Wspomagania Niepublicznego Przedszkola Elfik w Wałczu

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Konsultacje społeczne

Projekt Potencjał Działanie - Rozwój: nowy wymiar współpracy Miasta Płocka i płockich organizacji pozarządowych

Transkrypt:

Projektowanie scenariuszy działań biblioteki na lokalnym rynku pracy Skrypt warsztatowy Katarzyna Bryczkowska

ISBN 978-83-61979-49-4 Warszawa 2013 Fundacja Inicjatyw Społeczno -Ekonomicznych Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały nie mogą być w jakikolwiek sposób kopiowane ani zmieniane bez pisemnej zgody wydawcy. Opracowanie merytoryczne: Katarzyna Bryczkowska Opracowanie graficzne: Mirosław Piekutowski w oparciu o projekt graficzny Frycz Wicha

Projektowanie scenariuszy działań biblioteki na lokalnym rynku pracy Skrypt warsztatowy Katarzyna Bryczkowska Projekt Praca.Enter. Biblioteka jako miejsce informacji o rynku pracy prowadzony jest przez Fundację Inicjatyw Społeczno -Ekonomicznych w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Polsko -Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Spis treści 1 Wprowadzenie 5 2 Czym jest MYŚLENIE PROJEKTOWE? 6 1. Analiza, badanie i definiowanie potrzeb oraz problemów 7 2. Projektowanie 7 3. Wypełnienie wniosku projektowego 8 4. Realizacja projektu 8 5. Zamknięcie i podsumowanie projektu 8 Dlaczego SCENARIUSZ? 9 3 SCENARIUSZ DZIAŁAŃ BIBLIOTEKI NA LOKALNYM RYNKU PRACY 10 A. Tytuł scenariusza 11 B. Autorzy pomysłu, nazwa i adres biblioteki 12 C. Krótki opis pomysłu 10 zdań 14 D. Po co chcemy zrealizować nasz pomysł CEL OGÓLNY I CELE SZCZEGÓŁOWE 16 E. Co i kiedy zrobimy, aby zrealizować nasze cele HARMONOGRAM DZIAŁAŃ 18 F. Z kim zrealizujemy nasz pomysł LISTA PARTNERÓW I INFORMACJA, CZYM BĘDĄ SIĘ ZAJMOWAĆ 22 G. Jak będziemy promować scenariusz STRATEGIA PROMOCJI 24 H. Jakie będą korzyści z naszego pomysłu dla: ODBIORCÓW, BIBLIOTEKI, NAS SAMYCH I SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ (GMINY/POWIATU) 26 I. Jak sprawdzimy, że cele są realizowane i że odnieśliśmy sukces MONITORING I EWALUACJA 28 J. Ile to będzie kosztować i skąd weźmiemy środki BUDŻET PROJEKTU 30 K. Uwagi 32 4

1 Wprowadzenie Projekty i ich realizacja zwykle kojarzą się z funkcjonowaniem dużych organizacji i z wydawaniem środków publicznych albo unijnych. Co więcej, często potocznym mianem projektu określa się po prostu wniosek, który został napisany przez ludzi biorących udział w konkursie. Tymczasem sam wniosek powinien być końcowym produktem wcześniejszego, dłuższego procesu. Procesu planowania i projektowania działań, jakie chcą podjąć osoby wnioskujące o dofinansowanie. Z tego względu w niniejszym skrypcie zachęcamy do MYŚLENIA PROJEKTOWEGO.

2 Czym jest MYŚLENIE PROJEKTOWE? Myślenie projektowe jest to podejście do zadań i rozwoju organizacji/ społeczności w sposób zakładający konkretne etapy. W podejściu tym przyjmuje się również, że zaplanowane działania mają swój cel, określony czas trwania i zaplanowane wcześniej fazy. Niektóre instytucje/organizacje na myśleniu projektowym opierają całą swoją filozofię funkcjonowania, ponieważ jest to podejście, które sprzyja efektywności działań, ułatwia monitoring i ewaluację, a także bywa bardziej motywujące dla wykonawców danych projektów łatwiej rozliczać się z efektów, cele są jasno określone i widać lepiej etapy zrobionej już pracy. W niniejszym podejściu praca realizatorów dzieli się na następujące etapy.

1. Analiza, badanie i definiowanie potrzeb oraz problemów którymi zamierzają zająć się realizatorzy projektu. Etap ten polega na krytycznym i analitycznym przyjrzeniu się lokalnej społeczności. Stosuje się tu niekiedy metody badawcze, takie jak obserwacja, wywiad, sondaż, badania focusowe. Niekiedy łączy się ze sobą te metody. Wszystko po to, aby uzyskać dane, które pozwolą na jak najdokładniejsze zdefiniowanie problemów i obszarów do pracy projektowej. Etap ten powinien być zawsze uwzględniony, jeśli chcemy faktycznych zmian. Zastanówcie się: w jaki sposób Wy zamierzacie zbadać i przeanalizować potrzeby, na które przeznaczylibyście grant? 2. Projektowanie działań, które mogą w sposób efektywny zaspokoić zdefiniowane potrzeby. Projektowanie jest procesem, w którym wnikliwie analizuje się problemy, wytycza cele i z dużym rozmysłem planuje działania. Powinien być to etap dobrze przemyślany, warto pracować w zespole, przedyskutować wątpliwości, konsultować się ze specjalistami. Etap projektowania jest najważniejszy od niego zależy przyszłość całego projektu i jego powodzenie. W tej właśnie fazie podejmowane są decyzje dotyczące tego, jakie ZMIANY chcemy osiągnąć, co i w jaki sposób ma nam zagwarantować te zmiany w czasie trwania działań projektowych. W etapie projektowania niezwykle istotne są zatem następujące elementy: Nazwanie problemów i potrzeb. Zdefiniowanie możliwości i sposobów odpowiedzenia na problemy. Zdefiniowanie i nazwanie zmian, jakie chcemy uzyskać. Wytyczenie celów, jakie mają być zrealizowane podczas projektu PAMIĘTAJCIE: cel to zapis zmiany, którą chcemy osiągnąć. Powinien być formułowany w sposób konkretny, mierzalny, dokonany, określony w czasie (czyli sformułowany 7

wg reguły SMART). O tej zasadzie przeczytacie w dalszej części skryptu. Zaplanowanie działań i ubranie ich w harmonogram. UWAGA warto dobrze i adekwatnie zaplanować promocję działań, ponieważ trudno jest zrealizować projekt, o którym nie wiedzą jego potencjalni odbiorcy. Określenie osób odpowiedzialnych za realizację projektu. Stworzenie budżetu projektu, zgodnie z działaniami i możliwościami. Zaplanowanie sposobów efektywnego monitoringu przebiegu projektu oraz sposobów ewaluacji jego rezultatów. 4. Realizacja projektu Jest to satysfakcjonujący i jednocześnie często stresujący etap, w którym plany stają się rzeczywistością. To moment weryfikacji etapu projektowania. Jest to czas działania, monitoringu oraz elastycznego modyfikowania projektu. Jeśli wcześniej dobrze odrobiono lekcję, to realizatorzy mają mnóstwo satysfakcji obserwując zachodzące zmiany. Jednakże, jeśli projekt stworzono na kolanie, to rzeczywistość boleśnie zacznie go weryfikować. 3. Wypełnienie wniosku projektowego jeśli ubiegamy się o dofinansowanie lub grant. Jak widzicie jest to trzeci etap a nie pierwszy, jak się wydaje niektórym realizatorom projektów. W Waszym przypadku wnioskiem będzie arkusz, który jest omówiony poniżej. 5. Zamknięcie i podsumowanie projektu Jest to etap, w którym rozliczamy się z działań, efektów i środków. Warto wyciągnąć tu wnioski dla przyszłych planów. Często wnioski wygenerowane na tym etapie stają się podwaliną dla kontynuacji i kolejnych projektów. 8

Dlaczego SCENARIUSZ? Na potrzeby warsztatów w ramach projektu Praca.Enter. Biblioteka jako miejsce informacji o rynku pracy wprowadziliśmy pojęcie scenariusza działań biblioteki na lokalnym rynku pracy. Będziemy przez nie rozumieć nic innego, jak tylko projekt realizowany przez bibliotekę na rzecz uczestników lokalnego rynku pracy: mieszkańców miejscowości, gminy, powiatu czy jeszcze inaczej określonego obszaru geograficznego. Scenariusz ma to do siebie, że jest dość szczegółowy, ma jasne cele i bardzo konkretnie określa role różnych osób i organizacji zaangażowanych w jego realizację. Właśnie te aspekty chcemy szczególnie uwypuklić w bibliotecznych projektach. 9

3 SCENARIUSZ DZIAŁAŃ BIBLIOTEKI NA LOKALNYM RYNKU PRACY Zachęcamy abyście zainspirowali się wstępem z tego skryptu i w sposób metodyczny zgodny z MYŚLENIEM PROJEKTOWYM podeszli do scenariusza. Zatem, zanim zaczniecie go wypełniać, koniecznie przejdźcie dwa pierwsze etapy związane z analizą i zdefiniowaniem potrzeb/ problemów oraz z projektowaniem. Jeżeli jesteście już po tych etapach, to wiecie dokładnie, co chcecie zrobić i na co spożytkujecie grant. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim przewodnikiem, który ma ułatwić Wam napisanie scenariusza.

A. Tytuł scenariusza Zastanówcie się, jaka nazwa byłaby najbardziej adekwatna i najbardziej chwytliwa dla Waszych odbiorców. Warto rozważyć różne wersje tytułu. Zastanówcie się, czy chcecie mieć krótką nazwę i rozwinięcie, czy też wolicie krótki aczkolwiek wymowny tytuł, który łatwo zapadnie w pamięć. Dobrze przemyślany tytuł (nazwa) projektu może ułatwić Wam jego promocję. Warto poświęcić mu zatem uwagę i kreatywnie podejść do tego etapu. Jeśli żadna satysfakcjonująca nazwa nie przychodzi Wam na myśl nie starajcie się tego robić na siłę. Wielu specjalistów od tworzenia projektów zaleca, aby nad tym punktem zastanowić się na końcu czasem dopiero wtedy, mając w głowach wszystkie szczegóły projektu, wpada się na najlepszy pomysł. 11

B. Autorzy pomysłu, nazwa i adres biblioteki W tym punkcie oprócz formalnych informacji typu imiona, nazwiska i adres, napiszcie krótkie notki na swój temat. Warto, aby notki były napisane w konwencji autopromocji to znaczy, że należy kreatywnie i odważnie podejść do informacji na swój temat. Przekonajcie nas, że jesteście osobami, którym uda się zrealizować założone cele. Prosimy, aby notki były ciekawe i zwięzłe (do 10 zdań nt. każdej z osób). Schowajcie skromność do kieszeni i pokażcie, że Warto zainwestować w Wasze przedsięwzięcie przecież to Wy gwarantujecie jego sukces! 12

13

C. Krótki opis pomysłu 10 zdań Ten punkt to coś w rodzaju krótkiej informacji promocyjno-reklamowej. Pisząc go, zwróćcie uwagę na cele i zmiany, które chcecie osiągnąć dzięki grantowi oraz na styl i sposób Waszego działania. Postarajcie się zawrzeć w nim kwintesencję Waszego pomysłu. Kiedy napiszecie ten punkt, dajcie go komuś postronnemu do przeczytania i poproście o informację zwrotną. Wówczas przekonacie się, czy tak samo zrozumiał Wasz pomysł. To bardzo ważne, bo Wasz projekt będą potem czytały i oceniały osoby, które nie pracowały nad jego koncepcją. Wszystko musi być opisane czytelnie, zachęcająco i zrozumiałym dla każdego językiem. Ten krótki opis powinien być merytoryczny, ciekawy, przekonujący i mówiący jasno, co konkretnie planujecie zrobić w ramach grantu. 14

15

D. Po co chcemy zrealizować nasz pomysł CEL OGÓLNY I CELE SZCZEGÓŁOWE Ten punkt jest bardzo ważny i dotyczy celów, które zrealizujecie w projekcie. Najlepiej, abyście zapisali je w punktach wykazując podział na cel/cele ogólne i szczegółowe, które zostaną zrealizowane. Grant jest stosunkowo niewielki i czas trwania projektu również, zatem dobrze przyjrzyjcie się Waszym celom pilnujcie, by nie doszło do przerostu formy nad treścią. Czasem warto zrobić mniej, dla mniejszej ilości osób, ale za to z większym skutkiem. Zatem podczas wytyczania celów stawiajcie na jakość, a nie na ilość! Dobrze, by cele sformułowane zostały wg zasady SMART. To oznacza, że powinny być: Skonkretyzowane jasno i konkretnie zapisane, Mierzalne dające się zmierzyć, policzyć, sprawdzić po osiągnięciu, Ambitne dotyczą zmiany i działania w jej stronę, mają być jakimś wyzwaniem, Realne mają być możliwe do osiągnięcia w danym czasie i przy określonych środkach, oraz Terminowe mają być określone i umiejscowione w czasie. Pamiętajcie również, że są one zapisem zmiany, której chcecie dokonać, a nie zapisem działań, jakie podejmiecie. 16

17

E. Co i kiedy zrobimy, aby zrealizować nasze cele HARMONOGRAM DZIAŁAŃ Jest to miejsce, w którym prosimy o zamieszczenie działań, jakie podejmiecie, aby osiągnąć cele. Warto podejść do harmonogramu w sposób szczegółowy i zapisać bardzo konkretnie co, kto i kiedy będzie robił. Dobrze ustawiony harmonogram wytycza rytm pracy oraz niweluje napięcia i stresy podczas realizacji zadań. Możecie posłużyć się zamieszczoną obok prostą tabelą tzw. diagramem Gantta. Lp. Zadanie nazwa konkretnego działania Osoba odpowiedzialna za wykonanie zadania 18

Ważne jest, aby harmonogram był czytelny i dobrze pokazywał czas pracy potrzebny do wykonania danego zadania. Pomocne może być także przypisanie osób do konkretnych zadań, pokaże to stopień zaangażowania osób w danym czasie. Czas realizacji (Każda kolumna może odpowiadać jednemu dniowi albo tygodniowi. Oznaczamy je datami lub w jakiś inny sposób, aby jasne było, kiedy co będzie robione). 19

Lp. Zadanie nazwa konkretnego działania Osoba odpowiedzialna za wykonanie zadania 20

Czas realizacji (Każda kolumna może odpowiadać jednemu dniowi albo tygodniowi. Oznaczamy je datami lub w jakiś inny sposób, aby jasne było, kiedy co będzie robione). 21

F. Z kim zrealizujemy nasz pomysł LISTA PARTNERÓW I INFORMACJA, CZYM BĘDĄ SIĘ ZAJMOWAĆ Zachęcamy do działań partnerskich, które wpływają na powstawanie lokalnego kapitału społecznego. Jeśli zakładacie w swoim scenariuszu współpracę z lokalnymi partnerami, pochwalcie się tym w niniejszym punkcie! Wpiszcie oficjalną nazwę partnera oraz co konkretnie będzie on robił w projekcie. Ważne, aby uwzględnić również partnerów nieformalnych, którzy w sposób przychylny umożliwią promocję projektu lub upowszechnianie jego efektów. Jeśli projekt będzie realizowany wspólnie z filią biblioteki, napiszcie o tym, wskazując jej nazwę. Także w tym właśnie punkcie możecie wspomnieć o wolontariuszach, których zaangażujecie do realizacji projektu. 22

23

G. Jak będziemy promować scenariusz STRATEGIA PROMOCJI W tym punkcie opiszcie, w jaki sposób będziecie docierać z informacją o projekcie do Waszej grupy docelowej (odbiorców). Jak przekażecie informację Waszym dotychczasowym użytkownikom, a jak dotrzecie do nowych osób, które do tej pory rzadko bywały w bibliotece (może nigdy)? Jak zachęcicie ich do udziału? Druga część tego punktu to promocja efektów scenariusza po jego realizacji. Jak poinformujecie społeczność lokalną, wójta/burmistrza, organizacje albo potencjalnych przyszłych sponsorów? Jest wiele kanałów informacji, z których możecie skorzystać: media lokalne, tablice informacyjne, zebrania wiejskie/miejskie, wykorzystanie rady gminy/miasta/powiatu oraz komórki odpowiadającej za promocję w urzędzie gminy/miasta lub w starostwie powiatowym, strony internetowe, portale społecznościowe, lokalne imprezy plenerowe, biblioteki w sąsiednich miastach i gminach... Które z nich, a może inne, będą najbardziej adekwatne do celów Waszego scenariusza? Pamiętajcie, że dobra promocja może zaowocować łatwiejszym uzyskaniem środków na kolejne inicjatywy. 24

25

H. Jakie będą korzyści z naszego pomysłu dla: ODBIORCÓW, BIBLIOTEKI, NAS SAMYCH I SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ (GMINY/POWIATU) Punkt ten wiąże się ściśle z analizą potrzeb, którą przeprowadzaliście na samym początku. Wymieńcie w konkretny i jasny sposób korzyści, jakie Waszym zdaniem przyniesie zrealizowany projekt. Warto pokazać je z różnych punktów widzenia, dlatego podzielcie korzyści na: korzyści dla odbiorców projektu, korzyści dla biblioteki, korzyści dla osób realizujących projekt, korzyści dla lokalnej społeczności. Zwróćcie uwagę na trwałość rezultatów scenariusza. Pokażcie, że grant zaprocentuje i nie będzie tylko chwilowym zastrzykiem finansowym. Jeśli nauczycie się tak patrzeć na podejmowane działania i tak je przedstawiać, przyszli sponsorzy chętniej będą Was wspierać. 26

27

I. Jak sprawdzimy, że cele są realizowane i że odnieśliśmy sukces MONITORING I EWALUACJA W tym punkcie opiszcie, na czym będzie polegało monitorowanie przebiegu zaplanowanych działań postarajcie się odpowiedzieć jak najbardziej konkretnie: czy będzie to obserwacja, rozmowy, bieżąca analiza realizowanych zadań. Monitoring pozwala na wyłapywanie trudności i szybkie rozwiązywanie problemów, dlatego warto go tak zaplanować, aby był adekwatny do zaplanowanych zadań. Ewaluacja zaś mówi o stopniu, w jakim zaszła planowana zmiana, zrealizowane zostały cele. Napiszcie, w jaki sposób dokonacie ewaluacji Waszego projektu. Ważne, abyście zastosowali ewaluację adekwatną do scenariusza. Ewaluacja w sposób konkretny i na ile to możliwe mierzalny powinna pokazać poziom zrealizowania celów projektu. 28

29

J. Ile to będzie kosztować i skąd weźmiemy środki BUDŻET PROJEKTU Ostatni element ale bardzo ważny to budżet. Wracając do wszystkich punktów arkusza, przemyślcie dokładnie, na co potrzebne będą środki finansowe. Wpiszcie też, z jakich źródeł będą pochodzić. Lp. Nazwa kosztu Kalkulacja (np. stawka x ilość) Koszt całkowity (zł) Grant Praca. Enter (zł) Źródła finansowania Budżet biblioteki (zł) Inne źródła (zł) 30

Lp. Nazwa kosztu Kalkulacja (np. stawka x ilość) Koszt całkowity (zł) Grant Praca. Enter (zł) Źródła finansowania Budżet biblioteki (zł) Inne źródła (zł) Razem 31

K. Uwagi 32

33

34

Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (FISE) powstała w 1990 roku. Naszą misją jest działanie w sposób systemowy na rzecz wzrostu zatrudnienia. Stale poszukujemy nowych narzędzi aktywizacji zawodowej i wspierania rozwoju lokalnego. Od 2005 roku aktywnie angażujemy się w działania mające na celu wzmocnienie sektora ekonomii społecznej w Polsce. Nasi eksperci uczestniczą w pracach zespołów zajmujących się dostosowywaniem polskiego prawa do potrzeb przedsiębiorstw społecznych, bierzemy udział w konsultacjach ważnych z tego punktu widzenia dokumentów, na szczeblu krajowym i regionalnym, prowadzimy sekretariat Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej, porozumienia organizacji działających na tym polu, najstarszej polskiej instytucji zajmującej się dialogiem z władzami publicznymi w zakresie ekonomii społecznej. Duża część naszej aktywności polega na szerzeniu wiedzy i zwiększaniu świadomości społecznej na temat możliwości, jakie stwarza ekonomia społeczna. W tym celu organizujemy debaty, konferencje, szkolenia, wydajemy publikacje, prowadzimy portal www.ekonomiaspoleczna.pl, który jest największym polskim źródłem wiedzy na temat przedsiębiorczości społecznej. Jesteśmy również organizatorami pierwszego ogólnopolskiego konkursu na najlepsze przedsiębiorstwo społeczne roku. FISE prowadzi także Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, gdzie początkujący przedsiębiorcy społeczni mogą liczyć na kompleksowe usługi, które pozwolą im skutecznie działać w obszarze ekonomii społecznej. Cele statutowe realizujemy również przez działalność gospodarczą, prowadzoną przez wyodrębnioną organizacyjnie komórkę FISE Szkołę Przedsiębiorczości. Działamy z poszanowaniem zasad partnerstwa, z zachowaniem norm etycznych, w poczuciu odpowiedzialności za jakość i skutki realizowanych działań oraz z dbałością o środowisko naturalne. H Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych 00-031 Warszawa, ul. Szpitalna 6 lok. 2/5 T: +48 (22) 537 02 00-02, F: +48 (22) 537 02 03 http: www.fise.org.pl, www.bezrobocie.org.pl www.ekonomiaspoleczna.pl fise@fise.org.pl