W gościnie u naszych przyjaciół drzew.



Podobne dokumenty
Mierzymy drzewa stare drzewa są chronione

Rozpoznawanie najpopularniejszych drzew w różnych ekosystemach

Gdy wiosna budzi buki

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Poznajemy warunki życia na lądzie i w wodzie. Data i miejsce realizacji Czerwiec 2015; Zespół Szkół w Cieksynie

Rozpoznajemy buki w Wolińskim Parku Narodowym

Drzewa w naszym lesie

Scenariusz zajęć nr 7


Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

Lubię tu być na zielonym!

BEAGLE W WILANOWIE RODZINNA GRA TERENOWA

Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV

Przyroda Lasu Bielańskiego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY DLA KLASY V UWZGLĘDNIAJĄCY INTEGRACJĘ MIĘDZYPRZEDMIOTOWĄ Temat: Poznajemy środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Jestem bezpieczny

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Ukwiecony sad. Scenariusz nr 6

Planowanie zajęć terenowych na lekcjach biologii w klasie piątej

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 8

Czym różni się sosna od sosny?

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERENOWYCH Z PRZYRODY

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć terenowych

Scenariusz na zajęcia Koła Miłośników Przyrody

Scenariusz zajęć nr 3

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU BIOLOGIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Zapraszamy do zabawy!

Temat: Przystosowania roślin do życia w wodzie.

JAK BYĆ SELF - ADWOKATEM

Scenariusz nr 4. I. Tytuł scenariusza: Pragniemy zatrzymać kolorowy świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem. Scenariusz nr 6

W- 45 Planowanie i organizacja wycieczek terenowych w gimnazjum zgodnie z nową podstawą programową

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć dla klasy V 2 godz. zajęć lekcyjnych. Temat: Badamy stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy szkoły - porosty jako biowskaźniki.

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 6

Temat: Rozpoznajemy drzewa w ogrodzie.

Temat: Różnorodność gatunkowa w ekosystemie lasu i czynniki ją kształtjące

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja mała ojczyzna

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH. Ośrodek tematyczny. Metody nauczania

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

Scenariusz zajęć nr 5

ZADANIE WIELOCZYNNOŚCIOWE (I) Moje miasto Gorzów Wlkp. 2. Co oznacza skrót MZK?... Ilość uczniów... Cena biletu ulgowego. Obliczenia..

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 4

PROJEKT EDUKACYJNY TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Anna Ryba. Strona 1 z 6

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

Zielnik roślin łąkowych. Klasa I. Scenariusz lekcji z edukacji przyrodniczej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA. Kim będę?

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

z wykorzystaniem robotów Ozobot

Scenariusz zajęć nr 1

Temat: Jesień w sadzie, ogrodzie i w parku. - scenariusz zajęć z elementami kodowania

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRALNYCH. Dzień aktywności klasa II

Scenariusz zajęć nr 6

Poznajemy las i jego mieszkańców.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM EDUKACJI PLASTYCZNEJ DLA KLASY I

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

PROJEKT DRZEWO GRUPA III

Scenariusz zajęć nr 5

POZNAJEMY DRZEWA LIŚCIASTE

PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU

Scenariusz nr 1. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy

Scenariusz zajęć. Przebieg zajęć. Część wstępna. Część główna

Hanna Będkowska Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Pisanki, kraszanki, jajka malowane

SPRAWDZIAN W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

W KTÓRYM MIEJSCU ZIEMI SIĘ ZNAJDUJESZ? Scenariusz zajęć na 60 min.

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Szkolna społeczność

Cieplny szlak arkusz dla uczniów. 4. Teraz ostroŝnie- przytrzymaj końcówkę łyŝeczki. Co poczułeś?

Przebieg zajęć: Faza przygotowawcza:

IV.3.b. Potrafisz samodzielnie dokonać podstawowej konfiguracji sieci komputerowej

Scenariusz zajęć nr 7

II. Lekcja odnosi do programu Wydawnictwa Nowa Era Nr. DKW / 99. Mieści się w dziale programu: "Poznajemy nasze otoczenie".

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem. Scenariusz nr 5

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Temat: Tajemniczy świat suwalskich sucharów

Symetria w klasie i na podwórku

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ cz. I

Scenariusz zajęć nr 8

Transkrypt:

W gościnie u naszych przyjaciół drzew. (aktywność opracowana w ramach projektu: Zwiększanie udziału dzieci i młodzieŝy niepełnosprawnej w edukacji dla zrównowaŝonego rozwoju realizowanego przez UCBS w ramach projektu finansowanego z programu Unii Europejskiej Socrtates, 2006 Te i więcej materiałów dostępne na stroanch www.ekoedu.uw.edu.pl ) Tytuł aktywności W gościnie u naszych przyjaciół drzew. Spotkanie z pospolitymi gatunkami drzew Miejsce zajęć Na zewnątrz Czas trwania 1,5-2 h Wstęp Zajęcia stwarzają moŝliwość poznania pospolitych gatunków drzew w ich naturalnym środowisku. Uczą dokumentowania zaobserwowanych róŝnic w postaci opisów słownych i rysunków. Pobudzają zainteresowanie światem przyrody i wyzwalają pozytywne przeŝycia emocjonalne. Środki dydaktyczne karty pracy: Karta nr 1 Zapoznajmy się, Karta nr 2 Poznajmy się bliŝej, Karta nr 3 Dobrze nam razem klucze do oznaczania gatunków drzew lupy podkładki do pisania kredki świecowe ołówki kartoniki nalepki Cel Kształtowanie umiejętności prowadzenia obserwacji przyrodniczych oraz ich słownego i schematycznego opisu. Pobudzanie ciekawości w poznawaniu przyrody i rozpoznawaniu gatunków drzew. Przewidywane efekty Uczeń potrafi rozpoznać pospolite gatunki drzew. Umie opisać wygląd drzewa określonego gatunku. Przebieg zajęć 1. Przywitaj uczniów i rozdaj im kartoniki (mogą być w kształcie drzewa). Poproś, aby napisali swoje imię. Przyklejcie lub przypnijcie kartoniki z imionami do ubrania i przedstawcie się: drzewa chcą wiedzieć jak mamy na imię. 2. Przypomnij dzieciom zasady zachowania w lesie lub parku (kierowana rozmowa z dziećmi). 3. Przedstaw temat. Wyjaśnij cele zajęć, przebieg i zadania do wykonania.

4. Poinformuj uczniów o moŝliwości skorzystania z narzędzi i pomocy znajdujących się u nauczyciela: lupa, kredki świecowe, kartki papieru, ołówki, klucze do oznaczania gatunków drzew, podkładki do pisania. 5. Wymarsz w teren, do lasu (parku). Podczas spaceru postaraj się wskazywać niektóre gatunków drzew z eksponowaniem charakterystycznych cech. Pobudź zainteresowanie i prowokuj ich do wypowiedzi przez stawianie pytań, np. - Co to za drzewo o białej korze? Jak moŝe nazywać się to drzewo o potęŝnym pniu, rozłoŝystej koronie, chyba jest bardzo stare? - Czy podoba się wam ten liść? Ma kształt sercowaty i wyraźne ząbki na brzegu. To liść lipy. 6. Po dotarciu na miejsce podziel dzieci na grupy 2 3 osobowe. MoŜna dobrać dzieci losowo wyciągają z woreczka samoprzylepne naklejki z kolorowymi napisami Przyjaciel drzew. Dzieci, które wylosowały napisy w tym samym kolorze stanowią grupę naklejki przyklejają sobie na ubraniu. W przypadku dzieci z ADHD warto utworzyć grupy, wskazując, kto z kim będzie pracował, tak by z dzieckiem nadpobudliwym współpracował uczeń spokojny, dobrze zorganizowany. 7. Przydziel materiały dydaktyczne i karty pracy. Przypomnij o pomocach znajdujących się u nauczyciela, z których moŝna skorzystać. 8. Karty pracy i pomoce przydzielamy sukcesywnie tak, aby dziecko pracowało krótkimi etapami. Pamiętajmy, Ŝe nie wolno zasypywać go nadmiarem zadań, a po kaŝdym etapie naleŝy pochwalić. 9. Uczniowie pracują w grupach 2 3 osobowych wykorzystując karty pracy. Czuwaj nad prawidłowym przebiegiem zajęć, w miarę potrzeby słuŝ im wsparciem, udziel ewentualnych wskazówek, udostępnij dodatkowe środki dydaktyczne. 10. Praca grupowa: - prezentacja swoich drzew przez poszczególne grupy swobodne wypowiedzi dzieci. Naprowadź uczniów na właściwe nazewnictwo, czuwaj nad poprawnością gramatyczną wypowiedzi; - ustalenie połoŝenia i wysokości drzew poszczególnych grup względem siebie. Zestawianie słownictwa: największe najmniejsze, najwyŝsze najniŝsze, bliŝej dalej, w prawo w lewo; 11. Zapytaj uczniów o wraŝenia z wykonywanych zadań, jak się czuli w lesie, o czym mówiły drzewa, czy podobała się im wizyta u przyjaciół drzew. 12. Dokonaj oceny pracy eksponującej pozytywne momenty i dowartościowującej uczniów. Wręcz lub wylosuj, jeśli nie zrobiono tego w momencie podziału na grupy, samoprzylepnych naklejek z napisem Przyjaciel drzew. 13. Zachęć do odwiedzenia i obserwacji swoich przyjaciół w innej porze roku.

Karta pracy nr 1 Zapoznajmy się Nazywam się... Chodzę do klasy... 1) Rozejrzyj się uwaŝnie i wybierz najciekawsze drzewo 2) Moje drzewo jest: (zakreśl właściwe słowo) grube cienkie liściaste iglaste wysokie niskie zdrowe chore proste krzywe ładne brzydkie sękate gładkie wesołe smutne 3) Znajdź na ziemi liść swojego drzewa. Zrób schematyczny rysunek liścia, zaznacz (podpisz) blaszkę i ogonek. MoŜesz obrysować jego kształt Rysunek liścia

4) Obejrzyj przez lupę brzeg blaszki liściowej, narysuj jej fragment 5) Korzystając z klucza do oznaczania drzew rozpoznaj wybrane przez Ciebie drzewo i wpisz jego nazwę: Wiem, moje drzewo to...

Karta pracy nr 2 Poznajmy się bliŝej 1) Spójrz na korę gołym okiem i przez lupę. Dotknij jej, jaka ona jest? Podkreśl właściwą odpowiedź: szorstka gładka brązowa biała wilgotna sucha szara czarna błyszcząca popękana Zastanów się po co jest kora na drzewach moŝe to ubranie Twojego przyjaciela? 2) KaŜdy gatunek drzewa ma inny wzór kory. PrzyłóŜ kartkę do kory i w miejscu oznaczonym ramką pocieraj dokładnie kredką świecową. Rysunek kory Twojego drzewa

3) Podnieś z ziemi liść swojego drzewa. Zwróć uwagę na Ŝyłki wychodzące z nasady blaszki liściowej. Wykonaj odbitkę swojego liścia połóŝ liść na podkładce (bloku), przykryj kartką w miejscu oznaczonym ramką i dokładnie pocieraj kredką świecową. Odbitka liścia

Karta pracy nr 3 Dobrze jest nam razem 1) Spróbuj objąć swoje drzewo, przytul się do niego, zamknij oczy i uwaŝnie słuchaj, moŝe coś Ci powie. Posłuchaj odgłosów lasu. 2) Jaki nastrój jest pod Twoim drzewem, jak się czujesz? napisz... 3) Czy chciałbyś jeszcze odwiedzić swojego przyjaciela?...