Temat formacyjny na zajęcia SKC: dla uczniów klas IV - VI SP Relacja z osobą niepełnosprawną



Podobne dokumenty
Cel ogólny: - kształtowanie w nas postawy Samarytanina z przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie (Łk 10, 30-37)

Scenariusz lekcji wychowawczej nr 3 MAŁA KONWENCJA PRAW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Scenariusz nr 21 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz lekcji wychowawczej nr 1 ZAPOZNANIE Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ CO ROZUMIEMY PRZEZ INTEGRACJĘ?

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

TEMAT: CO TO JEST ZDROWIE?

Plan pracy godzin wychowawczych w klasie V

Ty masz autyzm czasem, ja mam autyzm cały czas

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

1. Każdy ma swojego dusiołka

Temat: Jak odnosić się do innych? Iwona Lesiak nauczyciel religii i języka polskiego

Wieczornica poświęcona twórczości ks. Jana Twardowskiego oraz rozważaniom na temat Święta Zmarłych

MŁODZIEŻ I ALKOHOL PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

PROGRAM WYCHOWAWCZY KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZAWADCE OSIECKIEJ

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Blask tęczy reż. Vic Sarin

Scenariusz lekcji. Autor/ka / Autorzy: JUSTYNA BRZOZOWSKA Trenerka wiodąca: ANNA CIEŚLUK. Tytuł lekcji Uczymy się wyrażać emocje i uczucia.

Temat: Nie jestem paplą.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW. Warsztat fakultatywny. Inne jest ciekawe

Dzieci 6-letnie. Stwarzanie sytuacji edukacyjnych do poznawania przez dzieci swoich praw

Scenariusz zajęć Mamy mocne strony razem możemy więcej!

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ - EDUKACJA ZDROWOTNA

Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy drugiej gimnazjalnej

Każdy patron. to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie. Pani Ania. Mądra, dobra. i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca

Projekt Stop agresji! Stop przemocy!

My dzieci mamy swoje prawa

Program Profilaktyczno Wychowawczy o Charakterze Biblioterapeutycznym. dla I Etapu Edukacyjnego i Zespołów Edukacyjno Terapeutycznych

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO w klasie II gimnazjum. Temat: Czy łatwo pisać o miłości? O uczuciach w,,syzyfowych pracach S. Żeromskiego.

Lp. Tematyka Cele Sposób realizacji Statut Szkoły i obowiązków ucznia, i Wewnątrzszkolnego Wewnątrzszkolny System 1.

Temat dnia: Niebezpieczne przedmioty i substancje

3 grudnia 2014 r. - Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Wiosenne klimaty WALENTYNKI *tym numerem, będzie rządziła miłość:-) LOVE LOVE LOVE. Tematy numeru:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

Klasa I, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Kosmos Temat: Nasze Słońce

Szkoła Podstawowa nr 1 Marklowice

RELACJE, KTÓRE ŁĄCZĄ Scenariusz zajęć dla uczniów klas II etapu edukacyjnego szkoły podstawowej

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

INTEGRACJA TO WYGRANA

WYNIKI ANKIETY DLA NAUCZYCIELI DOTYCZĄCEJ OCENY BEZPIECZEŃSTWA W SZKOLE

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w m. st. Warszawie METODYKA PROGRAMU WIĘCEJ WIEM MNIEJ CHORUJĘ

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

PROJEKT EDUKACYJNY DLA UCZNIÓW KLAS 0-III JESTEM BEZPIECZNY- BO WIEM, UMIEM I STOSUJĘ.

Anonimowa ankieta dla uczniów - koncepcja pracy szkoły

Scenariusz zajęć nr 4

Jakość w przedszkolu

Projekt Na ratunek propozycja dla II etapu edukacyjnego

PROGRAM WYCHOWACZY PRZEDSZKOLA NR 24, PRZY ZESPOLE SZKÓŁ SPECJALNYCH NR 4

PROGRAM PROFILAKTYKI DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 8 im. MIKOŁAJA KOPERNIKA w MALBORKU BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Nie mów dziecku, jak bardzo je kochasz, pokaż to, poświęcając mu czas.

Stres, a co to w ogóle jest?

Program zajęć dodatkowych dla uczniów uzdolnionych realizowany na zajęciach koła teatralnego

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Scenariusz zajęć integracyjnych dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych opracowany w ramach szkolenia nauczycieli kształcenia specjalnego.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

7. K O T E K 8. M U R A R Z 9. W A G O N 10. F I G I E L E K 11. S A M O S I A

Misja Szkoły. Nasza misja to: Szkoła - dobre wychowanie, rzetelna nauka, sprawność fizyczna, postawa społeczna i pogoda ducha.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Co to jest niepełnosprawność?

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

,,Misia Marysia na Miłej

Szanowni Państwo. Oferujemy warsztaty:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

Katalog wzorów statuetek Statuetki z akrylu lub sklejki.

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak

Każdy z nas jest inny - integracja w naszym przedszkolu

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

SPRAWOZDANIE Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ. w roku szkolnym 2016/2017. Gimnazjum w Zespole Szkół w Zagórzanach

Edukacja filmowa. w pracy z TRUDNYM TEMATEM.

Temat: Poznajemy Unię Europejską.

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Projekt Fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej. Czas realizacji: 2 godz. lekcyjne. Cele zajęć:

OBSZARY KSZTAŁTOWANIA POSTAW MŁODZIEŻY

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Scenariusz zajęć z przedsiębiorczości

Żyjemy zdrowo I bezpiecznie

Scenariusz zajęć nr 6

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

czytanie Jak najwcześniej

KONSPEKT ZAJĘĆ OPS MODUŁ 2 -s WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE DLA OSÓB DŁUGOTRWALE BEZROBOTNYCH SPOTKANIE 1 PODSTAWY KOMUNIKACJI SPOLECZNEJ

Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej

Anita Leszczyńska KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ KLASA V TEMAT: GRZECZNOŚĆ NIE JEST NAUKĄ ŁATWĄ ANI MAŁĄ.

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

Transkrypt:

Temat formacyjny na zajęcia SKC: dla uczniów klas IV - VI SP Relacja z osobą niepełnosprawną Cel ogólny: - kształtowanie postawy szacunku i pozytywnych reakcji w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi Cele szczegółowe: - zna pojęcie niepełnosprawności i wymienia jego rodzaje, - zna reakcje pozytywne i negatywne w spotkaniu z osobą niepełnosprawną, - zna prawa osoby niepełnosprawnej, - potrafi pokazać uczucia za pomocą mimiki twarzy i ruchy rąk oraz odczytuje stany uczuciowe, - uzmysławia sobie że osoba niepełnosprawna jest cenna, że również z nią można się przyjaźnić, - nabywa postawę szacunku, otwartości, tolerancji do ludzi niepełnosprawnych Metody i formy pracy: - analiza wiersza, - pogadanka, - kalambury, - drama, - burza mózgów, - pokaz, - tworzenie plakatu, - praca w grupach, - praca zbiorowa Środki dydaktyczne: wiersz ks. Twardowskiego Do moich uczniów (załącznik nr 1); kartki do losowania z napisami: strach, lęk, smutek, współczucie, niechęć, odraza, wrogość, niepewność, radość ( załącznik nr2); szary papier lub kolorowy brystol; kartka z napisem : REAKCJE POZYTYWNE I NEGATYWNE W SPOTKANIU Z OSOBĄ NIEPEŁNOSPRAWNĄ (załącznik nr 3); ilustracje dwóch osób niepełnosprawnych (załącznik nr 4); wydruk Art. 1 Deklaracji Praw Człowieka (załącznik nr 5); kartka z napisem PRAWA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ(załącznik nr 6); Przebieg zajęć: I WPROWADZENIE: Modlitwa wspólna. Odczytanie wiersza ks. Twardowskiego Do moich uczniów (załącznik nr1). Określamy bohaterów wiersza. Pytamy uczniów co to jest niepełnosprawność? Osoba niepełnosprawna osoba o niepełnej sprawności jednego lub kilku zmysłów (np. wzroku czy słuchu), intelektualnej bądź ruchowej, lecz o równych prawach i obowiązkach w życiu społecznym. Przykładem mogą być: niepełnosprawni ruchowo, umysłowo, głuchoniemi, niewidomi. Pytamy uczniów czy kiedykolwiek zetknęli się z osoba niepełnosprawną? Uczniowie dzielą się lub nie. Następnie proponujemy zabawę w kalambury, w odczytanie stanów uczuciowych, pojawiających się w czasie spotkania z osobą niepełnosprawną. Uczniowie po kolei podchodzą i losują kartki z jednym stanem uczuciowym(załącznik nr2) i za pomocą mimiki i ruchów rąk pokazują ten stan.

II ROZWINIĘCIE Pytamy uczniów: jak reagujemy w kontakcie z osoba niepełnosprawną? Uczniowie wypowiadają się. Następnie uczniowie wypisują na kartce reakcje pozytywne i negatywne (załącznik nr 3), odczytują je i przyklejają na brystol lub szary papier. Wśród reakcji pozytywnych powinny się znaleźć: uśmiech, oferowanie pomocy, podanie ręki, rozmawianie; wśród reakcji negatywnych: wytykanie palcami, naśmiewanie się, agresja, przezywanie, ucieczka. Następnie prosimy grupy, aby przedstawiły jedna scenkę, w której oferują pomoc osobie niepełnosprawnej. Po przedstawieniu wyjaśniamy, że niekiedy boimy się osób niepełnosprawnych, bo ich nie znamy. Dlatego teraz przedstawiamy dwie ilustracje osób niepełnosprawnych (załącznik nr 4)- jedna ilustracja dla jednej grupy. Prosimy, by każda osoby w grupie wyobraziły sobie, że są tą osobą i prosimy by na odwrocie ilustracji napisali: swoje imię, nazwisko, wiek, pochodzenie, hobby, marzenia. Odczytujemy propozycje. Następnie mówimy o tym, że każda osoba niepełnosprawna jest godna szacunku, że ma swoje prawa. Oprócz niepełnej sprawności jednego ze zmysłów, np. wzroku, czy niepełnej sprawności umysłu czy ruchu, jest ta samą osobą, która czuje, potrzebuje przyjaźni i miłości, opieki, zabawy, jak my. Odczytujemy Art. 1 Deklaracji Praw Człowieka: Art. 1 Deklaracji Praw Człowieka: (załącznik nr 5) Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w swej godności i swych prawach. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa. i przyklejamy na plakat (pod reakcjami pozytywnymi i negatywnymi). III ZAKOŃCZENIE: Na zakończenie wypisujemy na kartce prawa osoby niepełnosprawnej (załącznik nr 6), odczytujemy i przyklejamy na dole plakatu. Podsumowujemy zajęcia: Litowanie się, strach przed niepełnosprawnymi jest niepotrzebny. Każda osoba niepełnosprawna czuje tak jak my, chce się przyjaźnić tak, jak my, chce zdobywać wiedzę, tak jak my, uprawiać sport, pomagać, tak jak my. Dlatego nie powinniśmy obawiać się spotkań z nią, ale traktować ja na równi z nami, akceptować ja taka jaka jest. Życzę wam dobrych spotkań z osobami niepełnosprawnymi. Modlitwa na zakończenie. opracował: Ks. Adam Lenart

Załącznik nr 1: Do moich uczniów Uczniowie moi, uczenniczki drogie, ze szkół dla umysłowo niedorozwiniętych, com wam uczył lat kilka, stracił nerwy swoje, i wam niechaj poświęcę kilka wspomnień świętych. Jurku, z buzią otwartą, dorosły głuptasiegdzie się teraz podziewasz, w jakim obcym tłumie - czy ci znów dokuczają na pauzie i w klasie - i kto twe smutne oczy nareszcie zrozumie. Janko Kosiarska z rączkami sztywnymi, z noskiem co się tak uparł, że został króciutki - za oknem wiatr czerwcowy z pannami ładnymi - a tobie kto daruje choć uśmiech malutki. Pamiętasz tamtą lekcję, gdym o niebie mówi, te łzy co w okularach na religii stają - właśnie o robotnikach myślałem z winnicy, co wołali na dworze - nikt nas nie chce nająć. Janku bez nogi prawej, z duszą pod rzęsami - grubasku i jąkało - osowiały, niemy - Zosiu coś wcześnie zmarła, aby nóżki krzywe szybko okryć żałobnym cieniem chryzantemy. Wojtku wiecznie płaczący i ty coś po sznurze drapał się, by mi ukraść parasol, łobuzie - Pawełku z wodą w głowie i ty niewdzięczniku coś mi żaby położył na szkolnym dzienniku. Czekam na was, najdrożsi, z każdą pierwszą gwiazdką - ze srebrem betlejemskim co w pudełkach świeci - z barankiem wielkanocnym. - Bez was świeczki gasną - i nie ma żyć dla kogo. Ten od głupich dzieci. Jan Twardowski Załącznik nr 2: STRACH LĘK WSPÓŁCZUCIE SMUTEK NIECHĘĆ ODRAZA WROGOŚĆ NIEPEWNOŚĆ RADOŚĆ

Załącznik nr 3: REAKCJE POZTYWNE I NEGATYWNE W KONTAKTACH Z OSOBAMI NIEPEŁNOSPARWNYMI + - REAKCJE POZTYWNE I NEGATYWNE W KONTAKTACH Z OSOBAMI NIEPEŁNOSPARWNYMI + -

Załącznik nr 4: Załącznik nr 5:

Art. 1 Deklaracji Praw Człowieka: Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w swej godności i swych prawach. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa. Załącznik nr 6: PRAWA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ: