PLAN METODYCZNY NR 1

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI. Dział programowy: Arkusz kalkulacyjny MS Excel. Temat: Formatowanie warunkowe i funkcja Jeżeli w arkuszu kalkulacyjnym.

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

PLAN METODYCZNY. Cele ogólne: Uczniowie znają podstawowe narzędzia i polecenia wykorzystywane do tworzenia i formatowania tabel. W programie MS Word

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny. z przedmiotu Informatyki. w klasie VI

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Scenariusz lekcji z Technologii informacyjnej w liceum profilowanym (profil ekonomiczno-administracyjny i usługowo-gospodarczy)

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

Przedmiotowy system oceniania - informatyka w gimnazjum

biegle i poprawnie posługuje się terminologią informatyczną,

Kryteria oceniania - informatyka

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI. dla uczniów klas VI SP1 w Szczecinku

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

Wymagania edukacyjne z informatyki dla uczniów klas VI SP nr 53 w Krakowie w roku szkolnym 2019/2020

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

WYMAGANIA EDUKACYJNE. Informatyka Szkoła Podstawowa Klasa 4 NA ŚRÓDROCZNĄ I ROCZNĄ OCENĘ KLASYFIKACYJNĄ

Kryteria wymagań z przedmiotu: Informatyka

PROJEKT METODYCZNY. Kompozycja plastyczna Rytm z wykorzystaniem programu Paint. Autorzy : Eulalia Kalkowska Ewa Doering

Przedmiotowy system oceniania i wymagania edukacyjne dla klasy I III z informtyki

Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy VI. (na podstawie Grażyny Koba, Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej.

Wymagania edukacyjne

CELE LEKCJI. Po zajęciach uczeń powinien: znać. umieć. Temat: WSTAWIANIE TABELI DO DOKUMENTU TEKSTOWEGO

2. Metody prezentacji informacji

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY V

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE W KLASIE 6 opracowane na podstawie podręcznika:

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI dla klasy III gimnazjalnej, Szkoły Podstawowej w Rychtalu

1.Zasady oceniania wynikają z przyjętego "Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania i dotyczą uczniów, którzy odbywają zajęcia z przedmiotu "Informatyka"

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRODROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Ja i moje zainteresowania tworzenie własnej strony internetowej

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

WYMAGANIA EDUKACYJNE

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych klasa 4:

Temat: Bezpieczny w ruchu drogowym praca z programem edukacyjnym BERDE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 IM. ADAMA MICKIEWICZA W SZCZECINKU

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY SZÓSTEJ W ZAKRESIE WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI UCZNIÓW

WYMAGANIA EDUKACYJNE INFORMATYKA klasa II

Przedmiotowy sposób oceniania i wymagania na poszczególne oceny z informatyki

Rok szkolny 2015/16. Przedmiotowe zasady oceniania Zajęcia komputerowe. Nauczyciel Iwona Matłoch

opracowane na podstawie podręcznika:

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

Przedmiotowy system oceniania Zajęcia komputerowe. klasy IV - VI I. CELEM PRZEDMIOTOWEGO SYSTEMU OCENIANIA JEST:

Wykonujemy obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych klasa 4:

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

Temat: Pozyskiwanie informacji z Internetu

Temat: Co to jest modelowanie? Modelowanie przebiegu procesu zapominania za pomocą arkusza kalkulacyjnego.

Przedmiotowy System Oceniania w SP 77. w klasach IV - VI. informatyka

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV. Opis wymagań, które uczeń powinien spełnić, aby uzyskać ocenę:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Kółko informatyczne dla klas 1-3 SP program autorski

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH dla uczniów klas IV Szkoły Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku

ROZDZIAŁ 9. ARKUSZ KALKULACYJNY. Lekcja 24. Temat: Proste zastosowania arkusza kalkulacyjnego funkcja SUMA

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH KLASA 4:

KRYTERIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE INFORMATYKA KLASA III GIMNAZJUM

Kryteria oceniania i metody sprawdzania osiągnięć ucznia

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz lekcji. Metody pracy: Pogadanka, dyskusja, ćwiczenia praktyczne przy komputerze

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie 6

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE Z INFORMATYKI W KLASIE IV

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z ZAJĘĆ INFORMATYCZNYCH DLA UCZNIÓW KL. V. DOSTOSOWANE DO PROGRAMU NAUCZANIA INFORMATYKA EUROPEJCZYKA

PLAN WYNIKOWY Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY 6

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

Grażyna Koba, Poradnik metodyczny. Informatyka dla gimnazjum Program nauczania wymagania na oceny PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA KLASA II

Wykonujemy obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym

TEMAT : TWORZENIE BAZY DANYCH PRZY POMOCY PROGRAMU EXCEL

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Informatyka KONSPEKT LEKCJI W SZKOLE PONADGIMNAZJALNEJ

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Tematy lekcji informatyki klasa 4a wrzesień 2011

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie 5

Tematy lekcji informatyki klasa 4a listopad 2012

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE - KL. IV INFORMATYKA KL. V - VI

Wymagania edukacyjne do przedmiotu

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI

Temat 5. Programowanie w języku Logo

Informatyka klasa III Gimnazjum wymagania na poszczególne oceny

KRYTERIA OCENIANIA II ETAP EDUKACYJNY ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV KLASA V KLASA VI. DOPUSZCZAJĄCY Uczeń

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Przedmiotowe zasady oceniania z informatyki są zgodne ze Statutem Publicznego Gimnazjum w Rajbrocie.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej z wykorzystaniem komputerów.

SCENARIUSZ LEKCJI. Po zajęciach uczeń wie umie zna/rozumie

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Konspekt lekcji matematyki

Z nowym bitem. Informatyka dla gimnazjum. Część II

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI LICZBY NA CO DZIEŃ, Z WYKORZYSTANIEM KOMPUTERA, W OPARCIU O PROGRAM MATEMATYKA Z PLUSEM

Rozkład materiału nauczania informatyki w klasie 5a, 5b, 5c i 5d.

Przedmiotowy system oceniania z zajęć komputerowych w klasie 7

1. Podstawowe zasady posługiwania się komputerem i programem komputerowym. 2. Komputer jako źródło informacji i narzędzie komunikacji

PRZYKŁADY WYKORZYSTANIA KOMPUTERA NA LEKCJACH MATEMATYKI W GIMNAZJUM

Matematyka klasa VI SP

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

Transkrypt:

1 PLAN METODYCZNY NR 1 PRZEDMIOT: Informatyka KLASA: II gimnazjum TEMAT: Kalkulacja wydatków ucznia w programie Excel. Cele ogólne: Poznawcze (IN) (intelektualne) Praktyczne (PR) (psychomotoryczne) Wychowawcze (ME) (motywacyjne, emocjonalne) Metody: sprawdzająca, Formy pracy: indywidualna, Typ lekcji: sprawdzenie wiadomości uczniów, Uczeń wie, zna, umie, rozumie: - Do czego służy Microsoft Excel, - Zna podstawowe funkcje używane w programie Microsoft Excel, Uczeń potrafi: - stosować formuły w programie Excel, - obliczać proste wyrażenia algebraiczne, - stworzyć własny arkusz wydatków, - formatować ramki, - umieścić swój arkusz w MS Word, - zapisać plik na dysku, Uczeń (nastawienie na działanie, podejmowanie działania mającego na celu): - kształtowanie poprawnego języka informatycznego, - samodzielność, - wykonywanie pracy o czasie, - wykonywanie pracy zgodnie z planem, - przestrzega zasad bhp, Wymagane wiadomości i umiejętności przed lekcją: przepisy bhp przy pracy na komputerze, Środki i materiały dydaktyczne: dziennik, komputer, karta pracy, Czas: 45 minut

Przebieg jednostki: CZĘŚĆ LEKCJI CZYNNOŚCI UCZNIÓW CZYNNOŚCI ŚRODKI I MATERIA ŁY OGNIWA DOCELOWE ZADANIA NAUCZYCIELA DYDAKTY CZNE - wprowadzenie do - przygotowuje się do klasy, Wprowadzenie. zajęć, - uświadamia - dziennik, WSTĘPNA Zapoznanie się z - zapisuje temat lekcji w uczniom cele tematem lekcji. zeszycie, lekcji i podaje temat, 2 CZAS [minuty] 5 GŁÓWNA Powtórzenie wiadomości o arkuszu kalkulacyjnym Excel. - opisuje do czego służy program Microsoft Excel, - wymienia podstawowe funkcje używane w programie Excel, które mógłby wykorzystać do stworzenia własnego arkusza wydatków. Wymienia co najmniej 3, - używając odpowiednich funkcji oblicza zgodnie z instrukcjami następujące wyrażenia: a) W komórkę D13 wpisuje sumę podanych liczb w komórkach od D7 do D12, b) W komórkę D23 wpisuje średnią arytmetyczną podanych liczb w komórkach od D18 do D21, c) W komórkę G29 wpisuje wynik wyrażenia z komórki B26 korzystając z danych podanych w komórkach G25 G27, - Stwarza własny arkusz wydatków jakie poniósł na początku roku szkolnego gdy zakupywał niezbędne materiały do szkoły. Swoje wydatki umieszcza w tabeli w arkuszu trzecim, - uruchamia program MS Word, - ustawia stronę w pozycji poziomej, - eksploruje swój arkusz do - rozdaje i objaśnia kartę pracy, - pilnuje samodzielności wykonywanej pracy przez uczniów, - zadanie nr 1. Microsoft Excel MS Excel jest to arkusz kalkulacyjny służący do tworzenia najróżniejszych zestawień liczb, wykonywania na nich obliczeń oraz ich prezentowanie w postaci graficznej, - zadanie nr 2. podstawowe funkcje w programie Excel to: suma, średnia, iloczyn, iloraz itp. - zadanie nr 3 a) w komórkę D13 wpisana zostaje formuła D7+D8+D9+D10+ D11+D12, b) w komórkę D23 wpisana zostaje formuła (D18+D19+D20+ - karty pracy, 37

KOŃCOWA Podsumowanie. PRACA DOMOWA Dobre aspekty: MS Word ustawiając go na środku dokumentu tekstowego, - nadaje mu tytuł, - zapisuje plik na dyskietce, nadając mu nazwę moje wydatki.doc, - oddaje uzupełnioną kartę pracy. D21)/2, c) w komórkę G29 wpisana zostaje formuła G25+G26/4, - zadanie nr 4.- przedstawia ile pieniędzy wydał na książki, ile na zeszyty i inne potrzebne materiały, - zadanie nr 5. uruchamia program MS Word, ustawia stronę w pozycji poziomej. Wykspleruje swój arkusz wydatków do MS Word, nadaje mu tytuł i zapisuje plik na dyskietce. - zbiera karty pracy, - podsumowanie celów, 3 - karty pracy, 3 OCENA LEKCJI Złe aspekty: Wnioski:

DATA:... 4 KARTA ĆWICZEŃ UCZNIA III KLASY GIMNAZJUM TEMAT:Kalkulacja wydatków ucznia w programie EXCEL Imię i nazwisko ucznia:... KLASA... DROGI UCZNIU! 1.Za prawidłowo wykonane ćwiczenie uzyskujesz liczbę punktów wskazaną w rubryce PUNKTACJA ĆWICZEŃ. Za brak odpowiedzi bądź niepełne rozwiązanie nie otrzymasz punktów. 2.Wszystkie ćwiczenia wykonuj w bieżacym dokumencie. 3.Dodatkowe ćwiczenie na ocenę celującą oznaczono gwiazdką (*) 4.Postaraj się rozwiązać wszystkie zadania. POWODZENIA!!!!! Oto twoje zadania do wykonania. Pamiętaj aby swoje odpowiedzi umieszczać zgodnie z instrukcją podaną w pytaniu. PUNKTACJA pkt 1.Odpowiedź poniżej do czego służy program MICROSOFT EXCEL. 2 2.Jakie znasz podstawowe funkcje używane w programie EXCEL, które mógłbyś wykorzystać do stworzenia własnego arkusza wydatków. 3 Wymień co najmniej 3. 3.Używając odpowiednich funckji oblicz zgodnie z instrukcjami następujące wyrażenia.

WSKAZÓWKA: W arkuszu numer dwa znajdziesz dane wpisane przez nauczyciela w odpowiednich komórkach. 5 a)w komórkę D13 wpisz sumę podanych liczb w komórkach od D7 do D12 2 b)w komórkę D23 wpisz średnią arytmetyczną podanych liczb w komórkach od D18 do D21 3 c)w komórkę G29 wpisz wynik wyrażenia z komórki B26 korzystając z danych w podanych komórkach G25- G27 4 4.Stwórz własny arkusz wydatków jakie poniosłeś na początku roku szkolnego gdy zakupywałeś niezbędne materiały do szkoły. 6 Swoje wydatki umieść w tabeli w arkuszu trzecim, pamiętając o wykorzystywania formatowania ramek, oraz o wykorzystywaniu funkcji. Arkusz musi informować o ilości wydanych pieniędzy na książki, zeszyty oraz inne potrzebne materiały. 5.*Na ocenę celującą możesz wykonać następującą czynność: 1.Uruchom program MS WORD 2.Ustaw stronę w pozycji poziomej 3.Wyeksploruj swój arkusz do MS WORD ustawiając go na środku dokumentu tekstowego. 4.Nadaj mu tytuł oraz wszelkie potrzebne szczegóły. 5.Zapisz plik na dyskietce, nadając mu nazwę moje wydatki.doc Punktacja: 5-9 -dopuszczający 10-14 - dostateczny 15-17- dobry 18-20 - bardzo dobry norma na ocenę bdb + rozwiązanie ćwiczenia 5*- ocena celująca

7 Oto zadanie numer trzy.tu umieścisz swoje odpowiedzi. Pamiętaj o porawidłowym wpisaniu wyniku!! a) SUMA 5 50 45 21 76 75 b) 12 141 5 7 WARTOŚĆ ŚREDNIA c) x= 5 c=x+y/4 y= 10 z= 56 WYNIK c=

8 TWÓJ ARKUSZ WYDATKÓW Tu stworzysz swój arkusz wydatków. Nie zapomnij o użyciu odpowiednich funkcji oraz kolorów. Podwyższy to ilość otrzymanych przez Ciebie punktów.