Wielki astronom Mikołaj Kopernik



Podobne dokumenty
Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Mikołaj Kopernik. Mikołaj Kopernik.

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

języka obcego i sprawności językowych. Korelacja języka angielskiego z innymi przedmiotami to

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łobzie

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Drzewa iglaste i liściaste

A S T R O N O M W S Z E C H C Z A S Ó W

Scenariusz zajęć nr 8

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

1. Gorące wulkany. a. 1. Cele lekcji. b. 2. Metoda i forma pracy. c. 3. Środki dydaktyczne. d. 4. Przebieg lekcji. i.

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ WG PROGRAMU KREATOR

1. Obywatel w urzędzie gminy

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Badanie prawa Archimedesa

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Zostań młodym ekologiem

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

Scenariusz zajęć nr 6

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć nr 3

Temat: Odejmowanie w pamięci

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

Własności walca, stożka i kuli.

Scenariusz zajęć nr 4

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 4

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Ruchy tropiczne roślin

2. Tabele w bazach danych

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi. Scenariusz nr 2

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

Temat: Pole równoległoboku.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz nr 8. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

2)Uzależnienie od gier jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

Procenty w życiu codziennym

Wprowadzenie: (5 min) - przywitanie, - sprawdzenie obecności, - odpytanie z poprzedniej lekcji (samoocena ucznia, ocena nauczyciela).

Scenariusz zajęd nr 70 Temat: Klub melomana- słuchamy utworów muzyki klasycznej.

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Metody: pogadanka, opowiadanie, metoda zajęć praktycznych, instrukcja, gry dydaktyczne Formy: praca indywidualna, zbiorowa

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU WSZYSTKO JEST MAGNETYCZNE.

Scenariusz nr 78 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Charakterystyka królestwa Protista

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Transkrypt:

Wielki astronom Mikołaj Kopernik 1. Cele lekcji Cel ogólny: Poznanie sylwetki Mikołaja Kopernika. a) Wiadomości Uczeń wie, kim był Mikołaj Kopernik. b) Umiejętności Uczeń potrafi udzielać odpowiedzi na pytania, na podstawie przeczytanego tekstu. 2. Metoda i forma pracy Metoda pracy: Pogadanka Praktycznego działania Forma pracy: Indywidualna Zbiorowa 3. Środki dydaktyczne Materiały plastyczne (arkusz szarego papieru, flamastry, blok rysunkowy, kolorowy papier, klej, nożyczki) Tekst wiersza Wandy Chotomskiej Pomnik Kopernika dla każdego ucznia 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Pytanie do uczniów: Nauczyciel zadaje uczniom pytanie Czy wiecie, kim był Mikołaj Kopernik? Chętni uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania i zapisują je na dużym arkuszu szarego papieru. b) Faza realizacyjna 1. Pogadanka Pomnik Kopernika (załącznik 1). Zanim człowiek poleciał w kosmos, musiano zbadać i poznać tajemnice gwiazd, Słońca oraz Księżyca. Była to długa praca. Przez setki lat badano tę tajemnicę. Astronomowie śledzili ruchy ciał niebieskich, odkrywali nowe gwiazdy, zapowiadali zaćmienie Słońca i Księżyca. Wśród tych uczonych głośne jest na całym świecie nazwisko Polaka Mikołaja Kopernika. Właśnie odkrycie polskiego astronoma przyczyniło się do tego, że po wielu latach ludzie polecieli w kosmos. W różnych krajach są pomniki naszego sławnego rodaka Mikołaja Kopernika.

Następnie nauczyciel rozdaje uczniom tekst wiersza Wandy Chotomskiej Pomnik Kopernika (Wiersz znajduje się w książce M. Bober-Pełzowska, H. Małkowska-Zegadło, Język polski. Chodźmy razem. Klasa 2, Wydawnictwo JUKA, Warszawa 1999, strona 65). Uczniowie zapoznają się z tekstem dwa razy. Najpierw głośno czyta nauczyciel, następnie uczniowie samodzielnie. Propozycje pytań do uczniów po zapoznaniu się z tekstem: O czym jest wiersz? Kto jest bohaterem wiersza? Jakie artykuły czytał Mikołaj Kopernik? Wyjaśnijcie powiedzenie wreszcie ziściły się moje marzenia? O czym marzył wielki astronom? Czego się dowiedzieliście o lotach kosmicznych? Jakie odkrycie Kopernika przyczyniło się do tego, że ludzie polecieli w kosmos? 2. Praktyczne działanie: praca plastyczna Kosmos. Uczniowie na białych kartkach, przy użyciu kolorowego papieru tworzą obrazek przedstawiający kosmos. Prace wykonują samodzielnie. Po zakończonej pracy uczniowie kolejno prezentują swoje prace na forum klasy. c) Faza podsumowująca Nauczyciel podaje uczniom krótką biografię Mikołaja Kopernika (załącznik 2). 5. Bibliografia 1. Bober-Pełzowska M., Małkowska-Zegadło H., Język polski. Chodźmy razem. Klasa 2, Wydawnictwo JUKA, Warszawa 1999. 2. http://pl.wikipedia.org/wiki/miko%c5%82aj_kopernik 3. http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:nikolaus_kopernikus.jpg 4. http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:torun03monumenttocopernicus.jpg 6. Załączniki a) Ilustracje do pogadanki Załącznik 1.

http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:nikolaus_kopernikus.jpg Mikołaj Kopernik Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:torun03monumenttocopernicus.jpg

b) Biografia Mikołaja Kopernika Załącznik 2 Mikołaj Kopernik urodził się w 1473 w Toruniu, a zmarł w 1543. To polski astronom, matematyk, prawnik, ekonomista, lekarz i astrolog. Zajmował się badaniem gwiazd i planet. Jego najważniejszym dziełem jest O obrotach sfer niebieskich. Jego odkrycie nazywane też przewrotem kopernikańskim mówi, że wszystkie planety wraz z Ziemią krążą wokół Słońca. c) Zadanie domowe W domu samodzielnie rozwiąż krzyżówkę. 1 2 3 4 5 6 7 8 Pytania do krzyżówki: 1. Kraj, w którym urodził się Kopernik to (Polska) 2. Kopernik dowiódł, że wszystkie planety krążą wokół (słońca) 3. Wielkie odkrycie Kopernika określane jest jako kopernikański (przewrót) 4. Najważniejsza księga napisana przez Kopernika nosi tytuł O obrotach sfer (niebieskich) 5. Miasto, w którym urodził się Kopernik to (Toruń) 6. Kopernik to wybitny polski (astronom) 7. Imię słynnego polskiego astronoma (Mikołaj) 8. W Warszawie, Toruniu możemy podziwiać piękny. Kopernika (pomnik) Rozwiązanie krzyżówki:.. oprac. Katarzyna Ruta

7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut 8. Uwagi do scenariusza Scenariusz lekcji nauczania zintegrowanego jest przeznaczony dla klasy drugiej szkoły podstawowej.