Scenariusz zajęć praktycznych. Miejsce: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie. Data: 11.01.2017 (środa) 2 godziny lekcyjne 90 minut. Klasa: II technik weterynarii. Liczba uczestników: 10. Nauczyciel prowadzący: mgr inż. Danuta Kosior. Zajęcia praktyczne z przedmiotu: Prowadzenie produkcji zwierzęcej i usług inseminacyjnych. Temat: Identyfikacja i rejestracja zwierząt znakowanie owiec. Cele zajęć: Cel ogólny: umiejętność znakowania i identyfikowania zwierząt na przykładzie owiec. Cele szczegółowe : -umiejętność wskazania celu identyfikacji i rejestracji zwierząt, -zapoznanie się z uwarunkowaniami prawnymi znakowania zwierząt, -umiejętność wypełniania dokumentacji dotyczącej IRZ składanej do ARiMR - umiejętność obchodzenia się ze zwierzętami i sprzętem do znakowania, -umiejętność wykonania zabiegu kolczykowania jagniąt, - znajomość listy sprawdzającej Zasady Wzajemnej Zgodności, Cele wynikające z podstawy programowej: R.9.1(14)1. wyjaśnić pojęcia Zwykła Dobra Praktyka Rolnicza, Zasada Wzajemnej Zgodności. R.9.1(14)2. wyszukać informacje dotyczące prowadzenia produkcji zwierzęcej zgodnie z zasadami ZDPR i CC. R.9.1.(14)4. określić wymogi jakie musi spełnić każdy posiadacz zwierzęcia w zakresie spełnienia Zasad Wzajemnej Zgodności. R.9.1.(17)5 dobiera sprzęt i narzędzia do wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych u zwierząt gospodarskich i zwierząt towarzyszących. PKZ(9)2. określić zadania ARiMR. BHP(9)11. Przedstawić obowiązujące zasady i przepisy prawa dotyczące pracy ze zwierzętami. KPS(1)18. Okazać przyjazny i racjonalny stosunek do zwierząt.
KPS(10)2 stosuje podstawowe zasady efektywnej pracy zespołowej. BHP(8)2 stosuje środki ochrony indywidualnej podczas wykonywania czynności związanych z obsługą zwierząt. W wyniku realizacji zajęć praktycznych uczeń będzie potrafił: - wybrać, wypełnić i wysłać dokumentację związaną z IRZ, - zamówić kolczyki dla owiec, -przygotować zwierzę, sprzęt i narzędzia do wykonania identyfikacji, -wykonać zabieg znakowania owiec, - identyfikować oznakowane zwierzęta, -stosować przepisy bhp podczas pracy ze zwierzętami. Wymagania, kryteria oceniania: -zaangażowanie na zajęciach, staranność wypełniania dokumentacji do ARiMR, właściwe obchodzenie się ze zwierzętami, prawidłowe dobranie sprzętu i narzędzi,sposób poskramiania zwierząt, sprawność oznakowania zwierząt, przestrzeganie przepisów bhp. Metody i formy nauczania: - prezentacja z elementami wykładu i pogadanki, -ćwiczenia praktyczne w zespołach 2 osobowych, -obserwacja, -pokaz z objaśnieniem, Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, wizualizer, formularze wniosków i zgłoszeń do ARiMR, kolczykownica, kolczyki dla owiec, jagnięta, odzież ochronna,, mydło dezynfekcyjne, ręcznik papierowy, środki opatrunkowe i dezynfekcyjne. Uwagi o przebiegu zajęć: do przeprowadzenia zajęć konieczne jest posiadanie 5 sztuk jagniąt do znakowania. Przebieg zajęć Faza wprowadzająca.(10 minut) Nauczyciel: 1. Przeprowadzenie czynności organizacyjno-porządkowych. -powitanie uczestników,
-sprawdzenie obecności, - sprawdzenie stopnia przygotowania uczniów do zajęć ( odzież robocza). 2. Przypomnienie o zasadach bhp, zasadach humanitarnego traktowania zwierząt. 3. Przedstawienie tematu i celów zajęć. -odwołanie się do wiedzy posiadanej przez uczniów dotyczącej znakowania zwierząt, -nauczyciel kieruje pytania do wszystkich uczniów: Czy wiecie, na czym polega identyfikacja zwierząt? Czy pamiętacie, które zwierzęta podlegają identyfikacji? 4. Omówienie tematyki zajęć i określenie czasu ich trwania. Faza realizacyjna. I część teoretyczna.(30 minut) Nauczyciel: - omawia Zasady Wzajemnej Zgodności dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt, - omawia dokumentację ARiMR dotyczące IRZ, - wykonuje pokaz z objaśnieniem poszczególnych etapów kolczykowania-uczniowie patrzą i słuchają, -wyświetla złe i prawidłowe wykonanie kolczykowania- uczniowie patrzą, słuchają i zapamiętują. II część praktyczna.(35 minut) 1.Podział grupy na zespoły 2 osobowe: - losowanie par: wylosowane identyczne numery na kolczyku dla owiec tworzą parę. -pary przechodzą do stolików. 2.Przystąpienie zespołów do wykonania zadania: - każdy zespół ma to samo zadanie do wykonania - uczniowie otrzymują formularze wniosków i zgłoszeń do ARiMR w celu ich wypełnienia, - nauczyciel wspiera uczniów w trakcie pracy, obserwuje pracę zespołów. -uczniowie przechodzą do pomieszczenia ze zwierzętami aby przystąpić do wykonania zadania.
- zespoły w kolejności chwytają, poskramiają i kolczykują po jednym jagnięciu, Zadanie do realizacji: Postępuj zgodnie z zaleceniami: Oznakuj za pomocą kolczyków jagnię. 1 Schwytaj i poskrom bezpiecznie jagnię w kojcu. 2.Przygotuj kolczyk i kolczykownicę do pracy, 3.Określ na żywym zwierzęciu miejsce umieszczenia kolczyka, 4.Dokonaj sprawnie znakowania jagnięcia, 5. Sprawdź sposób umieszczenia kolczyka 5.Czas przeznaczony na kolczykowanie to 5 minut dla każdego zespołu, Faza podsumowująca. (15 minut) 1.Prezentacja wypełnionej dokumentacji. 2. Identyfikacja oznakowanych jagniąt na podstawie numerów kolczyków. 2. Porządkowanie stanowisk. 3.Ocena nauczyciela, przypomnienie celów lekcji i odniesienie się do kryteriów. Kryteria oceny wykonanego zadania. Karta oceny. Za każde kryterium można przydzielić 1 lub 2 punkty. Kryteria oceny Para I Para II Para III Para IV Para V 1.Przestrzeganie przepisów bhp 2..Dobór i wypełnienie dokumentacji potrzebnej do znakowania jagniąt 3. Sposób chwytania i poskramiania zwierząt 4. Przygotowanie kolczyków i kolczykownicy do pracy
5. Przeprowadzenie zabiegu znakowania 6..Identyfikacja oznakowanych zwierząt w stadzie Ocenianie: 6-7-dostateczny 8-9-dobry 10-11-bardzo dobry 12-celujący 4.Podanie oraz wyjaśnienie zadania domowego: wypisz 3 numery identyfikacyjne zwierząt w twoim (sąsiada) gospodarstwie 5.Przeprowadzenie ankiety ewaluacyjnej. -rozdanie do wypełnienia ankiety ewaluacyjnej dotyczącej opinii o pracy nauczyciela, -uzyskanie informacji zwrotnej na temat prowadzonych przez siebie zajęć. 6.Podsumowanie lekcji. -podsumowanie pracy uczniów, -podziękowanie uczniom i obserwatorom za uczestniczenie w lekcji otwartej. Bibliografia: 1. Materiały informacyjne ARiMR dotyczące Zwykłej Dobrej Praktyki Rolniczej i Systemu Identyfikacji i Zwierząt 2. Teresa Nałęcz-Tarwacka: Produkcja zwierzęca Hortpress Sp.z.o.o. 3. www.arimr.gov.pl 4. USTAWA z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz.U. Nr 91, poz. 872 z późn. zm.) 5. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 2 listopada 2007 r. w sprawie sposobu oznakowania bydła, owiec i kóz oraz świń, określenia wzorów znaków identyfikacyjnych oraz
wymagań i warunków technicznych kolczyków dla zwierząt gospodarskich (Dz.U. Nr 220, poz. 1635) FOTO GALERIA