Strona1 Piotr L. Wilczyński Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 5.14 Temat zajęć: Sprawdzian z działu 5 1. Cele lekcji: Uczeń: wykazuje się wiedzą z zakresu działu 5, wykazuje się umiejętnościami z zakresu działu 5. 2. Metody i techniki: test, którego technika powinna polegać na wyświetlaniu pytań rzutnikiem multimedialnym. Każde zadanie powinno być wyświetlane przez określony przez nauczyciela czas, bez możliwości powrotu do poprzednich pytań (ewentualnie można wrócić do poprzednich zadań, jeżeli pozwoli na to czas, po zakończeniu całości). Z taką formą testu uczniowie mogli się nie spotkać, a jest ona często stosowana obecnie w uczelniach wyższych. Uczniowie udzielają na bieżąco odpowiedzi na podpisanych kartkach, zapisując jedynie numer zadania i odpowiedź. Jeśli nie ma możliwości wyświetlenia testu, pytania powinny być dyktowane przez nauczyciela lub wydrukowane. 3. Środki dydaktyczne: test wyświetlany rzutnikiem multimedialnym (załącznik 1), czysta kartka papieru dla każdego ucznia opcjonalnie: test w formie drukowanej dla każdego ucznia, komputer i rzutnik multimedialny. 4. Typ lekcji: lekcja mieszana (kombinowana): kontrolno-powtórzeniowa.
Strona2 5. Formy organizacji pracy: praca indywidualna. 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: Cała literatura z działu 5. 7. Kontrola uczniów: Uczniowie przez całą godzinę lekcyjną piszą sprawdzian, który zostanie oceniony przez nauczyciela. Test ma mieć formę pisemną, a potrzebna do zaliczenia liczba punktów powinna być ogłoszona przed rozpoczęciem. Test powinien składać się zarówno z zadań testowych zamkniętych (wybór między 6 możliwymi odpowiedziami), z pytań opisowych, oraz kilku zadań obliczeniowych. W sumie wykonanie testu powinno zająć około 30 min lub więcej. W załączniku podano przykłady pytań, jednak pytania powinny być sformułowane przez nauczyciela w zależności od profilu, poziomu klasy oraz zakresu zrealizowanego materiału, dlatego mogą jeszcze być modyfikowane. Z każdego działu powinny być szczegółowe pytania w takiej samej liczbie, by zachować proporcje, np. po 2 3 pytania zamknięte, jedno otwarte lub obliczeniowe. 8. Nawiązanie do lekcji: Nawiązaniem do lekcji powinno być wyrażenie nadziei przez nauczyciela, ze test nie będzie sprawiał uczniom trudności i dodanie im otuchy. Pozytywny nastrój ma rozładować zbędny stres. Należy powiedzieć coś wesołego by choć trochę odstresować uczniów. Następnie należy przejść do wyjaśnienia reguł testu oraz sposobu późniejszego oceniania opisanych wcześniej w punktach 2 i 7. 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne, w tym udzielenie odpowiedzi na pytania uczniów i wyjaśnienie zasad obowiązujących w czasie testu. 2. Włączenie prezentacji i kontrola czasu oraz uczciwości w wypełnianiu testu przez uczniów. 3. Zakończenie testu po 25 30 min i zebranie kartek z odpowiedziami. 4. Rozpoczęcie udzielania prawidłowych odpowiedzi do zadań testowych wraz z wyjaśnieniem. 5. Zakończenie zajęć i ogłoszenie terminu pojawienia się wyników oraz ocen.
Strona3 10. Zadanie domowe: Nie przewiduje się zadania domowego.
Strona4 Załącznik 1 Test sprawdzający wiedzę po dziale 5 1. Podstawowym celem działalności gospodarczej jest: a) płacenie wyższych podatków do budżetu państwa. b) zatrudnianie coraz większej liczby osób, by ograniczać bezrobocie. c) zatrudnienie krewnych i znajomych. d) ekspansja na rynki zagraniczne. e) zysk. f) wyzysk. 2. Wielkie spółki akcyjne notowane są: a) w Krajowym Rejestrze Spółek Akcyjnych. b) na giełdzie towarowej. c) na giełdzie aukcyjnej. d) na kartach historii. e) na giełdzie papierów wartościowych. f) przez notariuszy w każdym roku rozrachunkowym. 3. Wymień i uzasadnij 3 czynniki wpływające na przewagę jednych państw nad innymi jako krajów lokowania inwestycji. 4. Wymień instytucje, do których przedsiębiorcy mają wpłacać podatki i różnego rodzaju składki. 5. Wymień 3 przykłady negatywnych działań kierownictwa w zarządzaniu własną firmą.
Strona5 6. Oblicz, wymieniając poszczególne kroki, ile trzeba zainwestować w różne opłaty, by zarejestrować własną działalność gospodarczą. 7. Wyjaśnij różnicę między aktywami a pasywami. 8. Wyjaśnij różnicę między przychodem a dochodem. 9. Jakie wskazówki dasz koledze, gdy będzie układał biznesplan swojego przedsięwzięcia? 10. Rolą księgowego w firmie jest przede wszystkim: a) prowadzenie księgi korespondencyjnej. b) prowadzenie kroniki przedsiębiorstwa. c) zdobywanie książek z bibliotek i księgarń. d) płacenie podatków i składek. e) obliczanie wysokości należnej pensji. f) prowadzenie różnego rodzaju rachunków. 11. Od czego należy zacząć zakładanie własnej działalności gospodarczej?
Strona6 12. Które ze zjawisk nie jest nieetyczne w biznesie? a) Korumpowanie urzędników. b) Lobbing. c) Mobbing. d) Nepotyzm. e) Nierzetelność. f) Używanie wulgaryzmów w miejscu pracy.