Diagnoza dziecka w wieku przedszkolnym w sytuacjach zadaniowych

Podobne dokumenty
DIAGNOZA POTENCJAŁU POZNAWCZEGO DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM (CZĘŚĆ 2). DZIECI TRZY- I CZTEROLETNIE

PROGRAM TERAPEUTYCZNY Z MATEMATYKI

PROGRAM TERAPEUTYCZNY Z MATEMATYKI

Magiczny ogródek INSTRUKCJA GRA DLA 2 OSÓB WIEK DZIECKA 4+

Cenne informacje dla rodziców

Scenariusz 4. Realizacja

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Praktyka w ramach projektu Klucz do uczenia się rozwój umiejętności zawodowych nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

MATERIAŁY Z KURSU KWALIFIKACYJNEGO

DIAGNOZA POTENCJAŁU POZNAWCZEGO DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM (CZĘŚĆ 4)

Temat: W krainie figur geometrycznych. Cele ogólne:

6. Rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków. Zapis obserwacji: Kalendarz przedszkolaka KARTY DIAGNOSTYCZNE.

DOMINO MATEMATYCZNE PRZEZNACZENIE

Kolory - plan treningowy. Maluj, połącz i ucz się poprzez zabawę.

planuje i bezpiecznie przeprowadza eksperymenty fizyczne,

Percepcja wzrokowa jest zdolnością do rozpoznawania i rozróżniania bodźców

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Temat: Zadania Sowy Mądrej Głowy. Cele ogólne:

Charakter aktywności. 10 skojarzeń do obrazka Jeżeli to nie jest ogród, to jest to. Stymulowanie myślenia i twórczości dziecka poprzez obraz

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia


Program terapii i edukacji dzieci z autyzmem TEACCH Treatment and Education of Autistic Communication Handicapped Children

Program koła matematycznego,, Zabawy z matematyką. Realizowanego w Przedszkolu Miejskim z Oddziałem Żłobkowym w Wolinie.

Kodowanie na matematyce w podstawówce Joanna Palińska

Inteligencja. Skala inteligencji Davida Wechslera (WISC R)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

DIAGNOZA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI INTELEKTUALNEJ

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć rewalidacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

Rozdział 3. Zasady Oceniania w edukacji wczesnoszkolnej

Jak pomóc dziecku w nauce czytania i pisania. ( artykuł dla rodziców dzieci kl. O )

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz lekcji opartej na programie Program nauczania informatyki w gimnazjum DKW /99

Scenariusz zajęć opracowała i przeprowadziła na podstawie książki Newell C. Kephart Dziecko opóźnione w nauce szkolnej mgr Justyna Małek

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

Zabawy matematyczne dla trzylatka

TERAPIA PEDAGOGICZNA, WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU DZIECKA

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

RAPORT. Przedszkole Szkoła klasa 0 PRZYGOTOWANIE DO EDUKACJI SZKOLNEJ. Lipiec 2009

Materiały: kartki papieru (5 x 5 kolorów), piłeczki pingpongowe (5 x 5 kolorów), worek (nieprzeźroczysty).

POZNAJEMY LITERY INSTRUKCJA. pomoc i gra edukacyjna - od 4-6 lat

Kaja Kasprzak. Diagnoza dziecka z grupy ryzyka dysleksji

E U A C B L K T K. ...data: wrzesień r. klasa ANALIZA I SYNTEZA WYRAZÓW

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Nabycie umiejętności graficznych wymaga rozwoju umiejętności motorycznych, koordynacji wzrokowo-ruchowej i samoregulacji. NPDN PROTOTO - J.

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Metoda opracowana przez prof. Jagodę Cieszyńską opiera się na wieloletnich doświadczeniach w pracy z dziećmi z zaburzona komunikacją językową.

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

Zabawy matematyczne. zabawa wymagająca więcej czasu. zabawa trwająca krótko. zabawa na dworze. zabawa do wykonania w domu

Przetwarzanie grafiki rastrowej na wektorową

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Nr art XXL Papillon

Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym

SCENARIUSZ DO BADANIA DOJRZAŁOŚCI OPERACYJNEJ ROZUMOWANIA NA POZIOMIE KONKRETNYM U DZIECI 6-LETNICH

Talent in Innovation. Innovation in Talent. Seria Myślenie Techniczne

Dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

Skala Gotowości Edukacyjnej Pięciolatków (SGE-5) Arkusz Obserwacyjny

Kultowy królik BING trafił na tort Piękny, kolorowy! Jak żywy

9. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. III

PRZEZNACZENIE dla dzieci na zajęcia pozalekcyjne indywidualne i grupowe

rekomendowany wiek: od lat 5 dla 2 4 osób

Gra polega na dopasowaniu puzzli w pary zgodnie z załączonymi przykładami.

Moje przedszkole. Aktywność ruchowa: - rozwija zręczność i zwinność;

Studia podyplomowe OLIGOFRENOPEDAGOGIKA - EDUKACJA I REWALIDACJA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE (III semestr)

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

25. NIE TYLKO WORECZKI CZYLI O ROZUMIENIU SYSTEMU DZIESIĘTNEGO, CZ. I

Kształtowanie umiejętności pozwalających bezpiecznie. Rozwój słownictwa związanego z drogą do szkoły.

Szablony ocen kształtujących. edukacji plastycznej dla klas 1-3.

DOJRZAŁOŚĆ SZKOLNA DZIECI PIĘCIO I SZEŚCIOLETNICH ORAZ JEJ DIAGNOZA

XXII Konferencja SNM. Porozmawiajmy o walorach dydaktycznych SET Game

Rozwój mowy biernej rozumienie nazw pomieszczeń. szkolnych, czynności oraz przyborów szkolnych, przedmiotów, które znajdują się w szkolnej łazience,

TABELA ROZWOJU WIDZENIA MOJEGO DZIECKA

PROGRAM INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ. Temat: Mówię JA, mówisz TY, rozmawiamy MY

Konferencja Organizacja kształcenia w szkole ogólnodostępnej

Skala Wyników w Chorobie Parkinsona Funkcjonowanie Poznawcze (SCOPA-Cog)

STUDIUM PODYPLOMOWE INFORMATYKI SPI 51

Co robiły Muchomorki w miesiącu wrześniu?

Kolorowa taśma LED 5m z pilotem - 16 kolorów, 4 efekty

Waterfall model. (iteracyjny model kaskadowy) Marcin Wilk

KRYTERIA OCENIANIA JĘZYK ANGIELSKI KLASA 1

Wielu rodziców zastanawia się, czy ich dziecko jest w pełni gotowe, by sprostać wymaganiom jakie niesie za sobą szkoła.

GRY MATEMATYCZNE. Matematyka w rękach dziecka zabawy z Numiconem. Wspomaganie dzieci w rozwijaniu bogatych obrazów pojęciowych liczb.

CZERWIEC klasa 2 MATEMATYKA. Obliczenia na podstawie kalendarza, określanie i zapisywanie dat (Moja matematyka, kl. II, cz. 2, s ).

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM OCENIANIA UCZNIÓW KLAS 0. Akademicka Szkoła Podstawowa w Kielcach, ul. L. Staffa 7

Nazwa i adres dostawcy, telefon, osoba do kontaktu

8-7 obrazków - 3 punkty 6 5 obrazków 2 punkty 4 i mniej 1 punkt

Program zajęć rewalidacyjnych dla ucznia klasy V z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

EKSPERTA PORADY: JAK PRACOWAĆ Z POMOCĄ. Bądź bezpieczny w trakcie ferii zimowych

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

WZORY, KOLORY, MEMORY

Wiosna, lato, jesień, zima wprowadzenie funkcji powtórzeń zawsze

Beata Strzępek Sztangi numeryczne : scenariusz zajęć indywidualnych z materiałem Montessori

gra edukacyjna w 2 wariantach liczba graczy: 2 4 rekomendowany wiek: od 5 lat

Zadania dla rodzica i dziecka

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Projekt Współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa

Transkrypt:

Diagnoza dziecka w wieku przedszkolnym w sytuacjach zadaniowych Ewa M. Kulesza Po zapoznaniu się z dokumentami osobistymi dziecka, zwłaszcza opinią Poradni Psychologiczno-pedagogicznej, oraz dokonaniu szeregu obserwacji przedszkolaka w różnych sytuacjach możemy zaproponować zadania, celem których jest ocena jego osiągnięć poznawczych. Wybór zadań uwarunkowany jest przede wszystkim: 1. wiekiem rozwojowym dziecka, nie powinien być niższy niż 2 lata, oraz 2. podstawowymi zdolnościami do obserwowania i naśladowania czynności. Sprawdzamy osiągnięcia poznawcze w zakresie: 1. percepcji przedmiotów na obrazkach: dobieranie obrazków do pary: 2 pary (np. jabłkojabłko, wiaderko-wiaderko);, 4 pary (np. jabłko-jabłko, wiaderko-wiaderko, samochódsamochód, kredki-kredki); 2. analizy i syntezy wzrokowej: składanie obrazka z 2. części; 3. percepcji wielkości: układanie elementów według wielkości trzykołowa piramidka; 4. percepcji kształtów: a) dobieranie figur geometrycznych do pary koło-koło, trójkąttrójkąt, kwadrat-kwadrat, b) dopasowanie klocków o podstawie kwadratu, koła, trójkąta i prostokąta do otworów w skrzynce skrzynka-test; 5. zdolności kombinowania elementów - składanie lalki z części (można wykorzystać ruską babę z 3. części 1 cała i 1 rozkładana i 4. części 2 rozkładane; 6. percepcji kolorów - dobieranie 2 kolorów do pary (czerwony-czerwony, żółty-żółty) Diagnoza opiera się na strategii zadanie-pomoc-zadanie, która umożliwia wgląd w procesy uczenia się - zgodnie z koncepcją L.S. Wygotskiego. Kolejność kroków diagnostycznych: 1. Informujemy dziecko o tym, co należy zrobić, wykorzystując prostą, werbalną instrukcję połączoną z gestem. Instrukcję powtarzamy trzy razy; 2. Jeśli dziecko nie radzi sobie, nauczyciel rozwiązuje zadanie, stosując metodę najbliższą dziecku. W większości zadań jest to metoda prób i błędów. W trakcie wykonania zadania omawiamy kolejne czynności. Jest to pierwszy etap pomocy;

3. Ponownie prosimy o samodzielne rozwiązanie zadania w taki sam sposób, jak to zrobił dorosły; 4. Czekamy dopóki dziecko nie zakończy swoich czynności; 5. Jeśli w dalszym ciągu ma trudności, proponujemy wspólne wykonanie (najczęściej metodą prób i błędów) przez sterowanie jego ręką - drugi etap pomocy; 6. Ponownie zachęcamy do samodzielnego rozwiązania zadania; 7. Czekamy dopóki dziecko nie zakończony swoich czynności; 8. Gdy nadal ma problemy, wspólnie znajdujemy prawidłowe rozwiązanie zadania, wywołując u niego poczucie sukcesu. Zastosowanie powyższego algorytmu umożliwi nauczycielowi wnioskowanie o podatności dziecka na określony typ nauczania, o szybkości uczenia się i w konsekwencji ułatwi planowanie zadań edukacyjnych. Punktacja 1 Wszystkie zadania ocenia się w pięciostopniowej skali od 0 do 4, biorąc pod uwagę stosowaną metodę rozwiązania i wielkość udzielanej pomocy. Szczegółowa punktacja za zadania: - Samodzielne rozwiązanie z zastosowaniem najbardziej efektywnej i ekonomicznej metody (najczęściej wzrokowego różnicowania) 4 punkty, dolny Strefy Aktualnego Rozwoju; - Samodzielne wykonanie zadania, stosując mniej efektywną i bardziej czasochłonną metodę (najczęściej prób i błędów) 3 punkty, górny Strefy Aktualnego Rozwoju; - Samodzielne rozwiązanie próby po demonstracji metody najbliższej dziecku 2 punkty, dolny Strefy Najbliższego Rozwoju; - Samodzielne wykonanie zadania po wspólnym rozwiązaniu z dorosłym 1 punkt, górny Strefy Najbliższego Rozwoju; - Dziecko nie wykonało zadania mimo udzielonej pomocy 0 punktów, Strefa Oddalonego Rozwoju. Punktacja oddaje ideę stref rozwojowych L.S. Wygotskiego i uwzględnia dodatkowo ich dolne (białe tło) i górne (ciemne tło) zakresy (Schemat). 1 Ta część rozdziału w -z niewielkimi zmianami- pochodzi z publikacji: E.M. Kulesza (2004). Rozwój poznawczy dzieci z lekkim i umiarkowanym stopniem upośledzenia umysłowego diagnoza i wspomaganie. Warszawa: Wyd. APS. s. 63-85.

Strefa Aktualnego Rozwoju Strefa Najbliższego Rozwoju Kulesza Ewa M. (2011). Rehabilitacja dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w wieku Strefa Oddalonego Rozwoju 0 1 2 3 4 wyłaniające się możliwości Schemat Struktura stref rozwojowych wraz z punktowym system oceny Zgodnie z opracowaną punktacją, jeśli zadanie znajduje się bliżej środka okręgu, umownie w dolnym ze strefy, to znaczy, że jest lepiej rozwiązywane niż to, które jest dalej od środka okręgu, umownie w górnym ze strefy. Szczególnie przydatne jest wyróżnienie dodatkowej strefy, Strefy Oddalonego Rozwoju, ponieważ to właśnie tu znajdą się zadania o bardzo wysokim stopniu trudności dla dziecka. Przykład procedury diagnostycznej i oceny wykonania - zadanie 4 2 Cel: Sprawdzenie czy dziecko wzrokowo różnicuje 4 kolory: czerwony, zielony, żółty i niebieski 2 Numer próby w Zestawie. Procedura postępowania diagnostycznego została zmodyfikowana w 2008 r.

Materiał: osiem różnokolorowych, drewnianych klocków o podstawie kwadratowej o wymiarach 2,5 cm na 2,5 cm po 2 egzemplarze każdego koloru: 2 czerwone, 2 żółte, 2 zielone, 2 niebieskie Postępowanie Nauczyciel siedzi naprzeciwko dziecka przy stoliku lub na dywaniku. Z nieprzeźroczystego pojemnika wyjmuje klocek i kładzie przed dzieckiem, mówiąc: Ten dla ciebie. Słowom towarzyszy gest wskazujący najpierw klocek, później dziecko. Kolejny klocek kładziemy przed sobą i mówimy: Ten dla mnie. Wskazujemy na klocek i na siebie. Przysuwamy swój klocek do klocka dziecka. Wskazujemy najpierw jeden, później drugi klocek, mówiąc: Ten i ten taki sam. W identyczny sposób postępujemy z pozostałymi klockami aż do momentu, gdy przed dzieckiem i przed dorosłym nie zostaną ustawione w szeregu po cztery klocki (czerwony-czerwony, zielony-zielony, żółty-żółty, niebieski-niebieski). Następnie swoje klocki mieszamy tak, aby kolejność kolorów była inna niż u dziecka. Korzystając z metody wzrokowego porównywania, tzn. różnicując kolory wzrokowo z daleka, bierzemy nasz czerwony klocek i kładziemy na czerwonym klocku dziecka. Wskazujemy na swój klocek i na klocek dziecka, mówiąc: Ten i ten taki sam. Podobnie postępujemy z pozostałymi klockami. Następnie zdejmujemy swoje klocki, zasłaniamy je ręką i wyjmujemy za każdym razem jeden klocek, pytając: Gdzie taki sam? Znajdź taki sam? Klocek wręczamy dziecku i czekamy aż go położy. Niezależnie od wykonania pokazujemy następny klocek, stosując taką samą instrukcję. Uwagi: 1. Staramy się, aby kolor zielony nie znajdował się w sąsiedztwie koloru niebieskiego. 2. Za prawidłową odpowiedź uznajemy dobranie klocków w pary o takim samym kolorze niezależnie od sposobu. Może to być: nakładanie, przybliżanie, grupowanie, wskazywanie gestem lub wzrokiem. Rodzaje i etapy pomocy ETAP 1: Wykonujemy zadanie metodą prób i błędów. Rozpoczynając dobieranie klocków według koloru, mówimy: Teraz ja. Wszystkie nasze klocki ustawiamy w szeregu przed sobą tak, aby ich kolory nie pokrywały się z kolorami klocków dziecka. Bierzemy pierwszy ze swojego szeregu i przybliżamy kolejno do klocków dziecka. Wskazujemy na swój klocek i klocek dziecka, mówiąc: Ten i ten nie taki sam. (Pokazujemy jak najwięcej błędnych wariantów.) Postępujemy tak, aż do momentu, kiedy natrafimy na właściwy kolor. Wtedy stawiamy klocek na klocku i radośnie mówimy: Ten i ten taki sam. Słowom towarzyszy gest

wskazywania klocków. W ten sam sposób dobieramy według koloru pozostałe zabawki. Następnie zdejmujemy klocki z górnego szeregu, zasłaniamy je. Mówimy: A teraz ty. Wskazujemy na dziecko. Bierzemy jeden klocek, wyciągamy rękę w stronę dziecka i pytamy: Gdzie taki sam? Wskazujemy jednocześnie na klocki ustawione w szeregu. Zrób tak, jak ja. Mówiąc to, wręczamy klocek dziecku. W razie potrzeby pytanie Gdzie taki sam? powtarzamy. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku dzieci o zaburzonym rozwoju. Tak samo postępujemy z pozostałymi klockami. ETAP 2: Zadanie wykonujemy wspólnie z dzieckiem metodą prób i błędów. Jeśli nie protestuje, delikatnie sterujemy jego ręką. Po wspólnej zabawie ponownie prosimy: Teraz ty, znajdź taki sam. Klocki eksponujemy pojedynczo, pytając: Gdzie taki sam? Przykład jakościowo-liczbowej oceny wykonania zadania 4. przedstawia tabela. Tabela Jakościowo-liczbowa ocena zadania 4. STREFY ROZWOJOWE Strefa Aktualnego Rozwoju Strefa Najbliższego Rozwoju Strefa Oddalonego Rozwoju Dolny Górny Dolny Górny JAKOŚCIOWA CHARAKTERYSTYKA WYKONANIA samodzielnie metodą wzrokowego różnicowania lub praktycznego przybliżania różnicuje 4 kolory na 4 samodzielnie metodą prób i błędów dopasowuje 4 kolory na 4 po demonstracji metody prób i błędów dopasowuje 4 kolory na 4 po wspólnym wykonaniu zadania dopasowuje minimum 2 kolory na 4 nie wykonuje zadania nawet po udzieleniu pomocy, zadanie za trudne PUNKTACJA 4 3 2 1 0 Opracowana strategia postępowania ma walor diagnozy nauczającej, dynamicznej, czułej na problemy, które napotyka dziecko w trakcie rozwiązania zadań. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci z opóźnieniami rozwojowymi. Literatura cytowana Kulesza, E.M. (2004). Rozwój poznawczy dzieci z lekkim i umiarkowanym stopniem upośledzenia umysłowego diagnoza i wspomaganie. Warszawa: Wyd. APS.. s. 63-85.