Konspekt lekcji historii

Podobne dokumenty
Ewolucja człowieka. Ostatnie 5 milionów lat

Najdawniejsze dzieje człowieka

ANTROPOGENEZA KARTA PRACY DLA UCZNIA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

Konspekt lekcji historii

Ewolucja człowieka. Ślady w ziemi i ślady w genach

Antropogeneza - konspekt lekcji z wykorzystaniem technologii komputerowej.

Ewolucja człowieka. Ślady w ziemi i ślady w genach

Autor: Sebastian Dzikowski Klasa: VI Temat: Rozum + doświadczenie = oświecenie (XVIII w.) Cele lekcji po zakończonych zajęciach uczeń: pamięta: -

8 W przemysłowym mieście

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY miejsce na naklejkę z kodem

Gospodarka średniowiecznej Europy

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

6 W średniowiecznym mieście

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII W GIMNAZJUM DWUJĘZYCZNYM

KONSPEKTY LEKCJI. do przedmiotu ekonomika i organizacja przedmiotów

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Kryteria ocen z zakresu historii w klasie IV, V, VI

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Wymagania edukacyjne dla klasy VI na ocenę szkolną Historia

Copyright by Wydawnictwo Lingo sp. j., Warszawa 2014 ISBN:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W GIMNAZJUM

Konspekt lekcji plastyki w klasie VI

Stosunki polsko - krzyżackie

Plan metodyczny lekcji

Jak żyli ludzie 1000 lat temu

KONSPEKT LEKCJI. Temat lekcji: Sąsiedzkie relacje. Polska pod rządami Andegawenów i unia polsko-litewska.

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

Dlaczego mówimy rewolucja neolityczna? Wprowadzenie. Film. Interaktywne ćwiczenia

Nazwa kierunku: Teologia pastoralna Poziom studiów: studia jednolite magisterskie Sylabus modułu: Filozofia człowiek i przyroda TM_FCP

Charakterystyka królestwa Protista

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA HISTORIA

Ewolucja człowieka. Ślady w ziemi i ślady w genach

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Wymagania na poszczególne stopnie z historii klas I-III gimnazjum

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z przedmiotu historia w odniesieniu do nowej podstawy programowej.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII W GIMNAZJUM

Kierunek i poziom studiów: nauki o rodzinie, pierwszy stopień Sylabus modułu: Antropologia filozoficzna (11-R1S-12-r1_3)

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA GEOGRAFICZNEGO

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE PIERWSZEJ GIMNAZJUM (GR. MNIEJ ZAAWANSOWANA)

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO HUMANISTYCZNEGO prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA z HISTORII

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

Temat: Hobbici, elfy, krasnoludy i mapy, czyli jak pisarz tworzy świat Hobbita.

1. Informacje ogólne. 2. Opis zajęć dydaktycznych i pracy studenta. Kierunek i poziom studiów: nauki o rodzinie, pierwszy stopień

Kryteria oceniania osiągnięć uczniów w zakresie przedmiotu języka rosyjskiego w klasie I szkoły

Przedmiotowy system oceniania z biologii w szkole podstawowej

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Scenariusz zajęć nr 6

KONSPEKT LEKCJI. PRZEDMIOT NAUCZANIA: RACHUNKOWOŚĆ PRZEDSIĘBIORSTW KLASA: IV Technikum Ekonomiczne CZAS: 2 GODZINY LEKCYJNE

Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej dla uczniów klas II III szkoły podstawowej

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA KL. IV - VI. I. CELE KSZTAŁCENIA wymagania ogólne:

Na polowaniu z Wielkomiludem

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

PLAN WYNIKOWY DLA KLASY I TECHNIKUM (z praktyką miesięczną)

WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA Z MUZYKI W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA W PRZEŹMIEROWIE

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA

Jaki utwór nazywamy bajką?

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

*12 Polska między wojnami

Legenda o św. Wojciechu z Drzwi Gnieźnieńskich. Danuta Konieczka-Śliwińska. Scenariusz lekcji historii dla szkoły ponadpodstawowej/ponadgimnazjalnej

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego w części humanistycznej z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie przeprowadzonego w roku szkolnym 2012/2013

Pojęcie i klasyfikacja podatków

5) PR ZE DM IOTOWY SYS T EM OCE NIA NI A Z H ISTOR II

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII GIMNAZJUM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W ZAKOPANEM

Kryteria ocen z geografii w gimnazjum specjalnym dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Ewolucja człowieka. Ślady w ziemi i ślady w genach

Wymagania edukacyjne z plastyki klasa 6

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI W KL. I

Polityka rządów zaborczych i postawy społeczeństwa polskiego po klęsce powstania styczniowego

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z PLASTYKI 4-6. Warunkiem pozytywnej oceny jest regularna obecność ucznia na lekcji lub obecność nieregularna

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

Edukacja dla bezpieczeństwa: p. Janusz Dąbrowski

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH, MUZYKI, PLASTYKI I ZAJĘĆ TECHNICZNYCH. w Publicznym Gimnazjum w Gogolinie

Przedmiotowy system oceniania z historii i społeczeństwa w Zespole Szkół nr 1 w Malborku (Szkoła podstawowa)

Światełko w mrokach dziejów

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH Z PRZEDMIOTU ZASADY RACHUNKOWOŚCI

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

KONSPEKT LEKCJI- I. Temat: Zdrowie i jego wymiary

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

nauczania, np. poziomie wykonania i rodzajach zadań realizowanych na -motywujące ucznia do podejmowania wysiłków, podkreślające mocne strony i

Transkrypt:

Konspekt lekcji historii 1. Szkoła: Liceum Ogólnokształcące 2. Klasa: I (poziom rozszerzony) 3. Temat lekcji: Najdawniejsze dzieje człowieka (w dobie gospodarki przyswajającej) 4. Cele: a) uczeń po lekcji powinien znać: - pojęcia: antropogeneza, Australopitek, małpa południowa, Homo habilis, człowiek zręczny, Homo erectus, człowiek wyprostowany, Homo neanderthalensis, Kromaniończyk, Szanidar, Lascaux, - podstawowe sposoby zdobywania pożywienia i wykonywania narzędzi oraz zasady organizacji życia wspólnotowego człowieka przed rewolucja neolityczną, - wymienić i wydatować podstawowe ogniwa łańcucha antropogenicznego. b) uczeń po lekcji powinien umieć: - prawidłowo operować pojęciami poznanymi na lekcji, - wskazać i omówić kryteria człowieczeństwa, - rozpoznać na ilustracji wyroby człowieka pierwotnego, - wymienić cechy charakteryzujące poszczególne gatunki praludzkie, - wskazać na mapie występowanie i umiejscowić w czasie kolejnych praprzodków człowieka, - wskazać na mapie miejsca odkrycia pierwszych śladów obecności ludzi na ziemiach polskich oraz przykłady ważniejszych stanowisk archeologicznych na świecie, - wyszukiwać potrzebne informacje w tekście popularno naukowym. c) uczeń po lekcji powinien sobie uświadomić: - jakie cechy biologiczne i społeczne pozwalają na wyodrębnienie człowieka ze świata zwierząt, - jak bliskie pokrewieństwo łączy ludzi z ich zwierzęcymi przodkami, - jak trudny w przebiegu i niepewny w swych wynikach jest proces rekonstrukcji zjawiska antropogenezy. 5. Metody: Rozmowa nauczająca, opowiadanie, opis, praca pod kierunkiem nauczyciela z wykorzystaniem: podręcznika, ikonografii, przykładów materiału archeologicznego 6. Środki dydaktyczne: - podręcznik: Wróbel J., Odnaleźć przeszłość. Historia od starożytności do 1815 r., WSiP, Warszawa 2002, s. 9 12; - ilustracje barwne i czarno-białe przedstawiające materiał archeologiczny: Ginter B., Kozłowski J.K., Technika obróbki i typologia wyrobów kamiennych paleolitu, mezolitu i neolitu, Warszawa 1990, s. 190 193, 210 213, 218 221, 230 233; Kaczanowski P., Kozłowski J.K., Wielka Historia Polski, T.1, Najdawniejsze dzieje ziem polskich (do VII w.), Kraków 1998, s. 32 33, 63, 74 75, 85, 97; Kozłowski J.K., Encyklopedia Historyczna Świata, T.1, Prehistoria, Kraków 1999, s. 93, 107; Mierczak A., Historia badań nad początkami Homo sapiens sapiens, Menhir. Czasopismo Archeologiczne R2: 2004, nr 2, s. 29 30; Świat Nauki 2003, nr 3 (wyd. specjalne poświęcone zagadnieniu antropogenezy); - ćwiczenie prawda fałsz (oprac. własne); - tabela ilustrująca zmiany morfologiczne zachodzące w procesie antropogenezy (oprac. własne); - przykłady materiałów archeologicznych (narzędzia krzemienne, kości) 7. Forma organizacyjna: lekcja frontalna z całą klasą

8. Typ lekcji: lekcja nowa 9. Tok lekcji: Czynności nauczyciela zawartość merytoryczna lekcji Czynności organizacyjne: Powitanie. Sprawdzenie obecności Czynności uczniów Uczniowie witają się. Zgłaszają obecność. Uwagi metodyczne przeznaczony czas Rekapitulacja wtórna: Już w szkole podstawowej i w gimnazjum poznaliście ważniejsze wydarzenia z dziejów ludzkości. W czasie nauki w szkole średniej postaramy się tą wiedzę poszerzyć i wzbogacić o elementy bardziej już szczegółowe. Zaczniemy naszą wędrówkę przez historię od czasów najdawniejszych, od momentu w którym człowiek pojawił się na Ziemi. Aby uzmysłowić sobie w jakiej przestrzeni czasowej będziemy poruszać się na najbliższych lekcjach poświęconych właśnie człowiekowi pierwotnemu, przypomnijcie proszę na jakie epoki dzielimy dzieje ludzkości? Dobrze. Odpowiadają: Na epokę kamienia, brązu i żelaza. Ogniwo wiążące: Na dzisiejszej lekcji zajmiemy się dwoma najstarszymi okresami epoki kamienia: paleolitem i mezolitem. A więc tym, co działo się na Ziemi między 4,5 mln. a 7 tys. lat temu. Interesować nas będzie jak doszło do powstania rodzaju ludzkiego i jakie etapy procesu ewolucji do tego prowadziły. Powiemy sobie także jak wyglądało życie naszych przodków zanim jeszcze posiedli oni umiejętność uprawy roli i hodowli zwierząt. Zapiszmy więc temat dzisiejszej lekcji: Najdawniejsze dzieje człowieka (w dobie gospodarki przyswajającej). Wprowadzenie nowych treści: Powstanie człowieka, czyli antropogeneza (od gr. antropos człowiek i genezis rodzenie się) zapiszcie sobie proszę w zeszytach ten termin i jego wyjaśnienie było efektem długiego ciągu przemian ewolucyjnych, które doprowadziły do uczłowieczenia zwierzęcia. Naukowcy zarówno specjaliści z zakresu nauk biologicznych jak Zapisują w zeszytach temat lekcji. Notują w zeszytach. 26 min. termin antropoge - neza i jego grecki

i humanistycznych poszukują nieustannie cech, które miałyby jednoznacznie wskazywać na moment, od którego mówimy już nie o małpach ale o ludziach. Zapiszcie proszę kryteria człowieczeństwa, jakie najczęściej są tu wymieniane: a) morfologiczne: pionowa postawa ciała; chód dwunożny; charakterystyczne uzębienie; budowa czaszki z wyraźnie powiększoną puszką mózgową; b) zachowania społeczne; wytwarzanie kamiennych, kościanych i rogowych narzędzi; konstruowanie budowli; podejmowanie działań magiczno-religijnych (np. grzebanie zmarłych); tworzenie dzieł sztuki (np. tzw. paleolityczne Wenus). Powiemy sobie teraz krótko o kolejnych etapach antropogenezy. A w między czasie proszę was o zapoznanie się z rysunkami umieszczonymi w Świecie Nauki oraz, które wam przekazuję. Ryciny te prezentują hipotetyczne rekonstrukcje wyglądu naszych praprzodków. Już około 4 mln. lat temu na rozległych sawannach afrykańskich pojawiły się istoty o pewnych cechach ludzkich. Nazwano je australopitekami, tj. małpami południowymi. Cechy ludzkie widoczne były u nich przede wszystkim w budowie kończyn i uzębieniu. Natomiast forma czaszki i objętość mózgu (ok. 450 600 cm3) niewiele przekraczały poziom małp człekokształtnych. Australopiteki poruszały się na dwóch nogach w pozycji wyprostowanej. Żyły w gromadach liczących do kilkunastu osobników, a pożywieniem ich były dziko rosnące rośliny oraz drobne zwierzęta. Zapiszmy więc w zeszytach: a) Australopitek - ok. 4,5 mln. lat temu (Lucy odkryta w Etiopii w 1974 r.). Około 2 mln. lat temu niektóre gromady australopiteków zaczęły posługiwać się prymitywnymi narzędziami kamiennymi. Wytwarzano je doraźnie do wykonania konkretnych czynności i porzucano po jej zakończeniu. Prawdopodobnie wśród tej grupy istot dokonały się przemiany genetyczne, w wyniku których około 2 mln lat temu uformował się gatunek ludzki. Powstała forma określana mianem Homo habilis czyli człowiek uzdolniony. Miał on nieco subtelniejszą budowę czaszki, większą objętość mózgu (nawet ponad 800 cm3), a przede wszystkim na szerszą już skale posługiwał się, coraz lepszymi, narzędziami kamiennymi. Zanotujcie Uczniowie słuchają i oglądają ilustracje. źródłosłów. posyła klasie materiały ikonograficzne nazwę australopitek nazwę Homo habilis.

zatem: b) Homo habilis ok. 2 mln. lat temu, zamieszkiwał Afrykę Wschodnią, charakteryzował się delikatniejszą budową ciała i zdolnością wytwarzania narzędzi (stąd określenie habilis zręczny ). Różnego typu narzędzia wykonywane z kamienia, kości, rogu czy drewna towarzyszyły od tej chwili człowiekowi. Ich wygląd, a także najwcześniejsze przykłady sztuki, przybliżą wam te ilustracje oraz materiały z wykopalisk archeologicznych. Około miliona lat temu na bazie Homo habilis wykształcił się kolejny szczebel ewolucyjny Homo erectus tj. człowiek wyprostowany (zwany dawniej małpoludem pitekantropem). Choć jego czaszka w dalszym ciągu miały wiele cech prymitywnych, to jednak posiadała już znacznie większą puszkę mózgową (ok. 800 1200 cm3). Erectus żył w niewielkich grupach utrzymujących się z myślistwa i zbieractwa, przy czym jego łupem padały nawet pojedyncze osobniki dużych zwierząt. Narzędzia wykonywane były coraz staranniej i podnosił się ich walor użytkowy. Budowano szałasy i obozowiska o przemyślanym planie. Znane są też pierwsze ślady posługiwania się ogniem Chiny i Kenia (1 mln. lat temu); Węgry, Francja i Niemcy (ok. 400 tys. lat temu). Nowe zdobycze kulturowe pozwoliły przedstawicielom Homo erectus jako pierwszym opuścić tereny Afryki i zasiedlić kontynent europejski oraz azjatycki. Zapiszcie więc w zeszytach: c) Homo erectus ok. 1mln. lat temu, zamieszkiwał Europę, Afrykę i Azję, rozwój kamieniarstwa, znajomość ognia". Pozostały nam do omówienia dwie ostatnie formy drabiny antropogenetycznej Homo neanderthalensis i tzw. kromaniończyk czyli przedstawiciel wczesnych Homo sapiens. Otwórzcie proszę podręcznik na stronie 11-12 i wypiszcie z tekstu podstawowe wiadomości odnośnie tych dwóch gatunków. Na wykonanie tego zadania macie 5 minut. Ponieważ upłynął już wskazany czas proszę kogoś o przedstawienie sporządzonej notatki. Uczniowie oglądają materiały przekazane przez nauczyciela. Uczniowie notują w zeszytach. Uczniowie otwierają podręczniki na wskazanej stronie i wypełniają polecenie nauczyciela. Wskazany uczeń odczytuje: d) Homo neardenthalensis (ok. 250 tys. lat temu), zamieszkiwał Europę, Azję i Afrykę, miał większą pojemność mózgu niż człowiek współczesny i bardziej masywną budowę ciała, przekazuje uczniom materiał ikonograficzny i zabytki archeologiczne nazwę Homo erectus. otwiera podręcznik na stronie 11 12.

Dobrze, na koniec zapiszcie sobie jeszcze króciutką informację o najstarszych znaleziskach z terenów Polski: Pierwsze ślady obecności człowieka na ziemiach polskich pochodzą z ok. 250 180 tys. lat temu z Karpat i Sudetów, Jaskini Ciemnej w Ojcowie, Trzebnicy i Ruska na Śląsku. Z okresu 12-7 tys. lat temu znane są już liczne znaleziska z terenów całej Polski. charakteryzował go zastój technologiczny a jednocześnie rozwój w sferze duchowej (pierwsze pochówki np. w Szanidar); e) Kromaniończycy ok. 45 tys. lat temu, doprowadzili do wyginięcia neandertalczyków, zasiedlili cały świat (ok. 20 tys. lat temu pojawili się w Ameryce Pn.), dokonali licznych odkryć w sferze użytkowe i duchowej (igła z uchem, drewniane łodzie, malowidła naskalne np. w Lascaux, ozdoby, instrumenty muzyczne). Rekapitulacja pierwotna: Na koniec powtórzymy sobie poznane dzisiaj wiadomości o człowieku pierwotnym. Posłuży nam do tego ćwiczenie, jakie dla was przygotowałam. Każdy otrzyma kartkę z 10 pytaniami, z których część jest prawdziwa a część nie. Obok zdania należy więc wpisać krzyżyk w odpowiedniej rubryczce PRAWDA lub FAŁSZ. Wypełniając to zadanie możecie posłużyć się podręcznikiem i notatkami. Na jego wykonanie macie 5 minut, potem sprawdzimy razem rozwiązanie. Po upływie wyznaczonego czasu uczniowie analizują z nauczycielem rozwiązanie ćwiczenia. Uczniowie wykonują zadane ćwiczenie. 7 min. rozdaje uczniom kartki z przygotowanym ćwiczeniem powtórkowym. Czynności końcowe: W domu proszę dokładnie zapoznać się z tekstem podręcznika oraz notatkami. A także proszę o przeczytanie artykułu Historia badań nad początkami Homo sapiens sapiens A. Mierczak, którego ksero oddaję w ręce przewodniczącego klasy. odpowiada na ewentualne wątpliwości co do zadania domowego. Podziękowanie za wspólną pracę i pożegnanie z uczniami. Uczniowie notują w zeszytach zadanie domowe. Żegnają się z nauczycielem. przekazuje ksero artykułu przewodniczącemu klasy.

------------------------------------------------------------------------------------ PRAWDA FAŁSZ 1. Antropogeneza to nauka o powstaniu gatunku ludzkiego. 2. Pionizacja ciała, w odróżnieniu od dwunożnego chodu, uważana jest za jedno z kryteriów człowieczeństwa. 3. Orangutan jest małpą najbliżej spokrewnioną z człowiekiem. 4. Człowieka i jego przodków określa się wspólnym mianem hominidów. 5. Najstarsi znani bezpośredni przodkowie człowieka pojawili się ok. 3 mln lat temu. 6. Poniższa sekwencja przedstawia w przybliżeniu przebieg procesu antropogenezy: Australopitek Homo erectus Homo habilis Homo neardenthalensis Homo sapiens. 7. Określenie habilis oznacza zręczny. 8. W jaskini Szanidar w Iraku odkryto słynny pochówek neandertalczyka sprzed 60 tys. lat. 9. Na Śląsku w Trzebnicy i Rusku znaleziono najstarsze ślady pobytu człowieka na ziemiach polskich. 10. Neandertalczyk zdołał jako pierwszy zasiedlić kontynent amerykański. Joanna Małocha