W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

Podobne dokumenty
Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

Orzeczenie i jego określenia

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

Poznajemy rodzaje podmiotu

Strona czynna i strona bierna czasownika

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Rodzaje zdań złożonych

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

1. Obywatel w urzędzie gminy

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Słynny malarz polski Jan Matejko

2. Tabele w bazach danych

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Czasownik bez tajemnic

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Procenty w życiu codziennym

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Dwugodzinna lekcja języka polskiego w klasie czwartej

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

SCENARIUSZ LEKCJI. ćwiczenia utrwalające. 4. Integracja:

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

Własności walca, stożka i kuli.

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Dodawanie ułamków dziesiętnych

ORGANIZACJA PROCESU OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W LEGNICY

Plan metodyczny lekcji

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Countries and nationalities

Scenariusz lekcji. określić przeznaczenie klawiszy służących do poruszania się w obrębie tekstu i dokumentu: Home, End, Page UP Page Down, strzałki;

1. W świecie obyczajów i tradycji

2. Metody prezentacji informacji

3. Cele sformułowane w języku ucznia: dowiesz się, czym są przypadki rzeczownika, dowiesz się, jak odmieniać rzeczownik przez przypadki

Wykazywanie tożsamości trygonometrycznych. Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

Rozwój osadnictwa na świecie

Zostań młodym ekologiem

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Badanie prawa Archimedesa

Temat: Odejmowanie w pamięci

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Powyższe kryteria dotyczą wszystkich prac z literatury, w tym również prac klasowych.

Czynniki wpływające na szybkość reakcji

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Transkrypt:

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: wie, czym zajmuje się słowotwórstwo, wie, jakie wymiany samogłoskowe i spółgłoskowe zachodzą między wyrazami, zna pojęcia: podstawa słowotwórcza, słowotwórstwo, wyraz pochodny, rodzina wyrazów. b) Umiejętności Uczeń potrafi: tworzyć wyrazy pochodne, tworzyć rodziny wyrazów. 2. Metoda i forma pracy Podająca, poszukująca, wdrażająca. 3. Środki dydaktyczne Ćwiczenia przygotowane przez nauczyciela. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Uczniowie wykonują ćwiczenie wprowadzające (karta pracy - zadanie nr 1). Po kilku minutach prowadzący sprawdza poprawność ich wykonania na forum klasy. Podaje i wyjaśnia temat lekcji. b) Faza realizacyjna Nauczyciel podaje nowe wiadomości gramatyczne, wyjaśniając na przykładach. Uczniowie zapisują notatkę w zeszytach: Podstawa słowotwórcza (wyraz podstawowy) to wyraz, od którego tworzymy nowe wyrazy (młot). Wyraz pochodny to taki wyraz, który został utworzony od innego wyrazu (młotek).

Słowotwórstwo jest działem nauki zajmującym się opisem wyrazów pochodnych i sposobem ich tworzenia. Po zapisaniu notatki nauczyciel udziela dodatkowych wyjaśnień, o ile zajdzie taka konieczność. Następnie proponuje, by przyjrzeć się wyrazom z zadania 1 (karta pracy) i określić, jakimi częściami mowy zostały wyrażone podane wyrazy podstawowe. Wnioski można zapisać na tablicy, a potem w zeszytach. Wniosek: Wyrazy pochodne można tworzyć od następujących części mowy: Rzeczowników (pies piesek) Czasowników (grać wygrać) Przymiotników (uczciwy uczciwość) Wyrażeń przyimkowych (nad morzem nadmorski) Po zapisaniu notatki prowadzący proponuje, by od wyrazu droga utworzyć jak największą liczbę wyrazów pochodnych. Podane przez uczniów propozycje zapisuje na tablicy. droga: dróżka, drożyna, przydrożny, drogowy, drogowskaz, rozdroże Nauczyciel wyjaśnia, że wyrazy pochodne od słowa droga tworzą rodzinę wyrazów. Dyktuje definicję pojęcia: Rodzina wyrazów to grupa wyrazów utworzonych od tego samego wyrazu podstawowego. Następnie na przykładzie wyrazu droga wyjaśnia istotę wyrazów pokrewnych. Dyktuje definicję: Wyrazy pokrewne to wyrazy należące do tej samej rodziny wyrazów.

Uczniowie wykonują ćwiczenia utrwalające (karta pracy - zad. nr 2, 3, 4). c) Faza podsumowująca Po wykonaniu ćwiczeń sprawdza się poprawność odpowiedzi na forum klasy. Na zakończenie głośno odczytuje się definicje zapisane w zeszytach. 5. Bibliografia 1. Jaworski M., Podręczna gramatyka języka polskiego, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1986. 2. Porajski-Pomsta J., Słowotwórstwo [w:] Nauka o języku polskim w reformowanej szkole, Nowa Era, pod red. A. Mikołajczuk, J. Puzyniny, Warszawa 2002, s. 83-89. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia Zadanie 1. Poniżej podano grupę wyrazów. Utwórz od nich nowe słowa zgodnie z wzorem: Wzór: młot młotek pies... skoczyć... góra... szary... chłop... nauczyciel... grać... mak... pod kolanem... kolej... nad morzem... uczciwy... Zadanie 2. Do podanych wyrazów dopisz wyrazy podstawowe i pochodne.

wyraz podstawowy wyraz pochodny... [piec]... piekarz... [piekarski. ]......[rwać]... wyrwać... [wyrwanie]......[uczyć]... nauczyciel...[nauczycielski]......[lekarz]... lekarka... [lekarski]......[kwiat]... kwiatek...[kwiateczek]... Zadanie 3. Do podanych wyrazów dopisz wyrazy pokrewne. Wypisz wymianę samogłosek i spółgłosek: Wzór: droga - dróżka o:ó g:ż wyraz pochodny wymiana głosek rzeka...... ucho...... noga...... krzak...... morze...... mucha...... mierzyć...... Zadanie 4. Dokończ podane zdania: Miesiąc, w którym kwitną drzewa to....... to śmiałek. Człowiek, który muruje to....... to podróżnik. Osoba, która naucza to....... to golibroda.

b) Zadanie domowe Zadanie 1. Utwórz jak najwięcej wyrazów pokrewnych od wyrazu dzień. [odpowiedź: dzienny, dziennikarz, dziennikarstwo, dziennikarski, dziennik] Zadanie 2. Do podanych wyrazów dopisz wyrazy pochodne. Określ, od jakich części mowy zostały utworzone. malarz, pod kolanem, piekarz, pod dachem, gęś, rzucać, stary, pływać, pod zamkiem 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak