1. Ach, och, czuję się jak Opis przeżyć wewnętrznych

Podobne dokumenty
1. Roland rycerz średniowieczny

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

1. W świecie obyczajów i tradycji

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

1. Każdy ma swojego dusiołka

Henryk Sienkiewicz należy do najpopularniejszych pisarzy świata, dzieła jego bowiem ukazują się wciąż we wznowieniach i nowych przekładach.

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

1. Na jakiej zasadzie szukać sensu słów w wierszach Mirona Białoszewskiego?

Czasownik bez tajemnic

1. Czy znasz te wyrazy? Miron Białoszewski Namuzowywanie

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

1. Piszemy mowę obronną

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Poznajemy rodzaje podmiotu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Uczeń potrafi określić, w jakich dziedzinach surowce mineralne są wykorzystywane przez człowieka.

Słynny malarz polski Jan Matejko

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

2. Metody prezentacji informacji

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Scenariusz lekcji. wymienić sytuacje, w których stosuje się zaproszenie;

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Moja wakacyjna przygoda

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO w klasie II gimnazjum. Temat: Czy łatwo pisać o miłości? O uczuciach w,,syzyfowych pracach S. Żeromskiego.

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Rodzaje zdań złożonych

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Temat: Odejmowanie w pamięci

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Scenariusz nr 21 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

Język polski listopad

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Własności walca, stożka i kuli.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

Słowne: pogadanka, analiza budowy człowieka, doświadczenie, praca indywidualna.

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

Charakterystyka królestwa Protista

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Język polski marzec. Klasa V. Teraz polski! 5, rozdział VII. Wymogi podstawy programowej: Zadania do zrobienia:

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Moje działanie, mój sukces!

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Ruchy tropiczne roślin

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

Funkcja rzeczownika w zdaniu

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

Scenariusz lekcji. wymienić różnice pomiędzy kryptologią, kryptografią i kryptoanalizą;

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Scenariusz lekcji. określić przeznaczenie klawiszy służących do poruszania się w obrębie tekstu i dokumentu: Home, End, Page UP Page Down, strzałki;

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

1. Obywatel w urzędzie gminy

Przedmiotowy system oceniania z języka mniejszości narodowej - niemieckiego. Klasa III

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Transkrypt:

1. Ach, och, czuję się jak Opis przeżyć wewnętrznych Uczeń: Uczeń: a. 1. Cele lekcji zna nazwy uczuć, i. a) Wiadomości rozumie rolę rozpoznawania u siebie różnych uczuć w poprawnym redagowaniu opisu przeżyć wewnętrznych. ii. b) Umiejętności potrafi określić uczucia doznawane przez siebie, potrafi znaleźć w tekście wyrażenia i wyrazy świadczące o przeżyciach wewnętrznych, potrafi rozwiązywać problemy w sposób twórczy, rozwija sprawność umysłową, kreatywność, przełamuje opory przed przedstawieniem własnych pomysłów, potrafi zredagować opis przeżyć wewnętrznych. b. 2. Metoda i forma pracy Praca w grupach, metoda skojarzeń, wizualizacja, ćwiczenia praktyczne c. 3. Środki dydaktyczne Obrazki do pracy w grupach (załącznik 1 i 2) Fragment tekstu Latarnika H. Sienkiewicza (załącznik 3) Słownik języka polskiego d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. ii. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel dzieli klasę na 4 5 zespołów, następnie rozdaje uczniom zestaw obrazków, przedstawiających różne zjawiska. Prosi, aby uczniowie nazwali swoje uczucia, jakie towarzyszą im podczas oglądania ilustracji, wszystkie uczucia powinny być zapisane. Uczniowie prezentują swoje prace na forum klasy (załącznik 1). 2. Następnie uczniowie dostają w grupach kolejne ilustracje, tym razem przedstawiające różne twarze, zadaniem uczniów jest wypisanie, jakie uczucia malują się na twarzach postaci. Uczniowie

prezentują swoje plakaty na forum klasy (załącznik 2). 3. Następnie nauczyciel pyta uczniów, po czym można poznać czyjeś uczucia, prosi o podanie przykładów, np.: po mimice twarzy na jego twarzy malował się niepokój, po dłoniach jego dłonie mocno ścisnęły moją dłoń, po spojrzeniu popatrzył na mnie, zmrużywszy oczy, czułem jego nienawiść, po gestach odsunął się szybko w bok, po ramionach wzruszył ramionami, po twarzy na jego twarzy pojawił się rumieniec, po głowie spuścił głowę, po barwie głosu krzyknął donośnie. 4. Następnie uczniowie odszukują w Słowniku języka polskiego definicję przeżycie wewnętrzne. Przeżycie wewnętrzne to stan psychiczny wytworzony wskutek mocnych bodźców zewnętrznych, powodujący wzrost napięcia emocjonalnego i wywołujący silne doznania pozytywne lub negatywne. 5. Następnie uczniowie zapisują na tablicy zwroty, które pomagają w opisie przeżycia wewnętrznego, typu: odczuwałem nieopisaną ulgę, wpadłem w zachwyt, ogarnęła mnie fala szczęścia, oniemiałem z radości, szalałem z radości, uczułem nieopisaną radość, chciało mi się płakać i śmiać ze szczęścia, nie potrafię opisać uniesienia, w które wpadłem, czułem się szczęśliwy jak nigdy dotąd, wpadłem w euforię, poczułem się lekki jak ptaszek itp. 6. Kolejne zadanie to odczytanie przez każdego ucznia opisu przeżycia wewnętrznego bohatera Latarnika H. Sienkiewicza i podkreślenie w tekście, tych wyrażeń lub słów, które opisują uczucia i stany wewnętrzne Skawińskiego (załącznik 3). iii. c) Faza podsumowująca Uczniowie zastanawiają się w swobodnych wypowiedziach, jakie uczucia można opisywać, np. uczucia, których doznali, oglądając jakieś dzieło sztuki lub wystawę, wywołane jakimś przykrym lub radosnym wydarzeniem, uczucie łączące dwoje zakochanych osób, pojawiające się pod wpływem uczestniczenia w ciekawym wydarzeniu, itp. e. 5. Bibliografia 1. Jak wyrazić, to co czuję, czyli opis przeżyć wewnętrznych, [w:] K. Orłowa, H. Synowiec, Język ojczysty. Podręcznik do kształcenia językowego dla klasy drugiej gimnazjum, WSiP, Warszawa 2000. 2. Sienkiewicz H., Latarnik, Zielona Sowa, Kraków 1997. 3. Słownik języka polskiego, PWN, Warszawa 2000. 4. www.gifownik.pl

f. 6. Załączniki Załącznik 1. i. a) Obrazki do pracy w grupach www.gifownik.pl Załącznik 2.

www.gifownik.pl

Załącznik 3. ii. b) Fragment tekstu Latarnika H. Sienkiewicza Oto czterdzieści lat dobiegało, jak nie widział kraju, i Bóg wie ile, jak nie słyszał mowy rodzinnej, a tu tymczasem ta mowa przyszła sama do niego przepłynęła ocean i znalazła go, samotnika, na drugiej półkuli, taka kochana, taka droga, taka śliczna! We łkaniu, jakie nim wstrząsało, nie było bólu, ale tylko nagle rozbudzona niezmierna miłość, przy której wszystko jest niczym... On po prostu tym wielkim płaczem przepraszał tę ukochaną, oddaloną za to, że się już tak zestarzał, tak zżył z samotną skałą i tak zapamiętał, iż się w nim i tęsknota poczynała zacierać. A teraz wracał cudem więc się w nim serce rwało. Chwile mijały jedna za drugą: on wciąż leżał. Mewy przyleciały nad latarnię, pokrzykując jakby niespokojne o swego starego przyjaciela. Nadchodziła godzina, w której je karmił resztkami swej żywności, więc kilka z nich zleciało z wierzchu latarni aż do niego. Potem przybyło ich coraz więcej i zaczęły go dziobać lekko i furkotać skrzydłami nad jego głową. Szumy skrzydeł zbudziły go. Wypłakawszy się, miał teraz w twarzy jakiś spokój i rozpromienienie, a oczy jego były jakby natchnione. Oddał bezwiednie całą swoją żywność ptakom, które rzuciły się na nią z wrzaskiem, a sam wziął znowu książkę. iii. d) Zadanie domowe Wygrałem w teleturnieju, czuję się jak Zredaguj opis przeżycia wewnętrznego. 45 minut g. 7. Czas trwania lekcji h. 8. Uwagi do scenariusza Do lekcji jest przygotowana prezentacja w Power Point, która stanowi uzupełnienie i utrwalenie wiadomości.