Strona1 Monika Płaziak Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 1.2 Temat zajęć: Mój zawód moja przyszłość 1. Cele lekcji: Uczeń: formułuje czynniki właściwego wyboru zawodu, dostrzega zalety i wady wykonywania określonego zawodu, wskazuje błędne motywy wyboru zawodu oraz ich konsekwencje, potrafi krytycznie myśleć i podawać argumenty przemawiające za zajmowanym stanowiskiem. 2. Metody i techniki: mapa myśli, metoda transformowania zalet w wady i wad w zalety, test. 3. Środki dydaktyczne: tablica lub flipchart, karta pracy dla każdego ucznia. 4. Typ lekcji: realizacja nowego materiału. 5. Formy organizacji pracy: praca: zbiorowa, grupowa i indywidualna.
Strona2 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: Strona internetowa z darmowym testem Multiple Intelligences Test na bazie Howard Gardner s MI Model http://www.businessballs.com/howardgardnermultipleintelligences.htm (data odczytu: 09.05.2013). 7. Kontrola uczniów: Kontrola uczniów polega na: sprawdzeniu zadania domowego z poprzedniej lekcji w formie prezentacji wyników przez chętnych uczniów, sprawdzeniu wiedzy uczniów dotyczącej cech osobowości. 8. Nawiązanie do lekcji: Nauczyciel nawiązuje do wiadomości z poprzedniej lekcji, prosząc uczniów o przypomnienie głównych cech osobowościowych człowieka. Ponadto chętni uczniowie (2 3) prezentują przygotowany w domu przykładowy profil osoby przedsiębiorczej. Następnie nauczyciel podkreśla, że rozpoznanie swoich cech osobowości, temperamentu oraz określenie własnych zainteresowań i umiejętności jest pierwszym istotnym czynnikiem wyboru ścieżki zawodowej. 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne. 2. Nauczyciel nawiązuje do wiadomości z poprzedniej lekcji, następnie rysuje na tablicy lub filipcharcie schemat mapy myśli z sugerowanymi 3 głównymi czynnikami trafnego wyboru zawodu (poznanie siebie, poznanie możliwości wyboru, poznanie ścieżki edukacji). Uczniowie podają propozycje szczegółowych czynników, dorysowując odpowiednie rozgałęzienia. Przykładowo uzupełniona mapa myśli załącznik 1. 3. Uczniowie otrzymują karty pracy (załącznik 2). Nauczyciel wyjaśnia, że ich zadaniem będzie analiza wybranego zawodu pod kątem wad i zalet pracy w tym zawodzie, a następnie, metodą transformowania, odszukanie w zaletach wad, a w wadach zalet. 4. Kolejna część lekcji dotyczy identyfikacji błędów możliwych do popełnienia w procesie dokonywania wyboru zawodu. Nauczyciel rysuje na tablicy pracownika niezadowolonego ze swojej pracy oraz zapisuje początek jego historii: Andrzej od dziecka trenował pływanie. Po maturze. Następnie uczniowie podają propozycje, dlaczego osoba ta dokonała błędnej decyzji dotyczącej
Strona3 wyboru zawodu. Każda propozycja jest zobrazowana dorysowaniem kuli u nogi pracownika. Uczniowie dopisują na tablicy dalszy ciąg historii Andrzeja. Przykład propozycji dotyczących błędnych przesłanek zawodu załącznik 3. 10. Zadanie domowe: Wykonaj Multiple Intelligences Test dostępny na stronie: http://www.businessballs.com/howardgardnermultipleintelligences.htm. Test pomoże uczniom poznać przewagę preferencji: lingwistycznych, logiczno-matematycznych, muzycznych, ruchowych, wizualno-przestrzennych, inter- i intrapersonalnych, których określenie może w przyszłości ułatwić im wybór zawodu.
Załącznik 1 Strona 4 Przykładowo uzupełniona mapa myśli
Strona5 Załącznik 2 Karta pracy 1. Uzupełnij tabelę. Wybierz zawód, który Ci się podoba lub który bierzesz pod uwagę, jako ten, który mógłbyś w przyszłości wykonywać. Następnie sformułuj związane z wykonywaniem tego zawodu zalety i wady. Zawód: zalety wady
Strona6 2. Napisz, które sformułowane powyżej zalety wykonywania danego zawodu mogą okazać się wadami, i odwrotnie które sformułowane wcześniej wady mogą mieć charakter zalet. Dlaczego tak jest i w jakich sytuacjach? Zalety, które mogą okazać się wadami Dlaczego? W jakich okolicznościach? Wady, które mogą okazać się zaletami Dlaczego? W jakich okolicznościach?
Strona7 Załącznik 3 Przykładowa historia Andrzeja i propozycje dotyczące błędnych przesłanek wyboru zawodu Przeniósł uczucia do bliskiej osoby na uczucia do zawodu Wybrał zawód pod presją otoczenia Kierował się głównie prestiżem zawodu Myślał, że w innej pracy sobie nie poradzi Chciał zadowolić rodziców Andrzej od dziecka trenował pływanie. Po maturze dostał się na akademię wychowania fizycznego, odnosił w pływaniu i innych dyscyplinach sportowych wiele sukcesów. Jednak w czasie studiów poznał świetnych znajomych, studentów prawa. Przekonali go oni, że prawnik to zawód dający prestiż, podobał się on też rodzicom, którzy chcieli, aby Andrzej miał porządną profesję. Poza tym Andrzej obawiał się, że ze sportu nie utrzyma rodziny. Skończył prawo. Faktycznie, nieźle zarabia, tylko praca nie sprawia mu żadnej satysfakcji. I rodziny jeszcze nie założył