Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.10 Temat zajęć: Ile tak naprawdę zarobię? Wynagrodzenia brutto i netto



Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

6.09 Charakterystyka wynagrodzeń

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Płaca Brutto i Netto. Czyli gdzie się podziały moje pieniądze!!!? Danuta Stachula Kraśnik

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.9 Temat zajęć: Jak przyciągniemy klientów? Działania marketingowe (2)

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

I. Podstawa: 2.375,40 zł do ubezpieczenia społecznego i F.Pr. 60%od kwoty 3.959,00 zł

2.3 Kalkulacja wynagrodzenia od brutto do netto

Koszty uzyskania przychodów w 2019 r.

Scenariusz lekcji: rachunkowo przedsi biorstw w klasie III technikum ekonomiczne.

Wartość bonów towarowych oraz paczek świątecznych, finansowanych ze środków ZFŚS korzysta ze zwolnienia z oskładkowania w pełnej wysokości.

3.10 Rynek ubezpieczeń

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusze zajęć edukacyjnych nr 6.7 Temat zajęć: Czym będziemy się zajmować? Przygotowanie oferty

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu

Rozliczanie wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w 2015 r. za pracowników i osoby zatrudnione na zleceniu w księgach

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

1. Istota i sposób naliczania poszczególnych elementów listy

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.3 Temat zajęć: Analiza własnych predyspozycji zawodowych

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2. Tabele w bazach danych

2. Metody prezentacji informacji

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

PORÓWNANIE / PODSUMOWANIE Mały ZUS z Chorobowym Mały ZUS bez Chorobowego Pełen ZUS z chorobowym

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.8 Temat zajęć: Ewidencja zdarzeń w książce przychodów i rozchodów 1. Cele lekcji:

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 2.2 Temat zajęć: O ekonomii słów kilka, czyli zasady i procesy racjonalnego gospodarowania

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 3.5 Temat zajęć: Wycieczka z niedźwiedziem po Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

JAK POLICZYĆ SWOJE WYNAGRODZENIE NETTO?

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

Płaca brutto a płaca netto. Danuta Stachula PROFESJON@LNY TRENER

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Programowanie i techniki algorytmiczne

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI. Jak ulokować i pożyczyć pieniądze? 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.

IV. Materiały i środki dydaktyczne: krzyżówka foliogramy rzutnik kserokopie zadań samodzielnie opracowanych zeszyty

2. Konstruowanie budżetu domowego

KONSPEKT LEKCJI CHEMII DLA UCZNIÓW KLASY 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji. Temat lekcji: Szereg homologiczny węglowodorów nienasyconych.

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Załącznik 1. Załącznik 2.

System czasowy. Płaca w tym systemie określana jest jako miesięczna

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

Informatyzacja przedsiębiorstw

Scenariusz zajęć z przedmiotu podstawy przedsiębiorczości

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Prawidłowe rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z przychodów zwolnionych z opodatkowania dla osób do 26 lat

Czy mogę wpłynąć na wysokość mojego dochodu?

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

2.1 Składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP, FGŚP i FEP

Temat 20. Techniki algorytmiczne

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH Z PRZEDMIOTU ZASADY RACHUNKOWOŚCI

Scenariusz lekcyjny Zadania typu maturalnego: procenty, przedziały, wartość bezwzględna, błędy przybliżeń, logarytmy. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

Podręcznik: Z. Makieła, T. Rachwał, Podstawy Przedsiębiorczości. Kształcenie ogólne w zakresie podstawowym, Nowa Era, Warszawa 2005.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Zapisywanie algorytmów w języku programowania

SCENARIUSZ LEKCJI. - pracować w sposób wytrwały i samodzielny, - pracować zgodnie z pozytywnymi postawami etycznymi, - dobrze organizować pracę,

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Od stycznia rosną płaca minimalna i składki ZUS

Ekonomiczny wymiar nowych regulacji prawnych po 1 stycznia 2017r w zakresie zatrudnienia

Informatyzacja przedsiębiorstw

Dobór metod nauczania zależy od:

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego

Transkrypt:

Strona1 Wioletta Kilar Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.10 Temat zajęć: Ile tak naprawdę zarobię? Wynagrodzenia i netto 1. Cele lekcji: Uczeń: definiuje system prowizyjny i akordowy, określa korzyści i ujemne skutki stosowania akordowej formy płac, oblicza wynagrodzenia i netto na podstawie teoretycznych danych, umie obliczyć swoje realne zarobki. 2. Metody i techniki: dyskusja, pogadanka, ćwiczenia praktyczne. 3. Środki dydaktyczne: karta pracy dla każdego ucznia, komputery z dostępem do internetu, rzutnik multimedialny. 4. Typ lekcji: realizacja nowego materiału. 5. Formy organizacji pracy: praca: indywidualna i zbiorowa.

Strona2 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: 1. Infor strona z kalkulatorem wynagrodzeń http://www.infor.pl/kalkulatory/wynagrodzenia.html (data odczytu: 01.06.2013). 7. Kontrola uczniów: Kontrola uczniów polega na ocenie: aktywności uczniów na lekcji, poprawności wykonywanych przez uczniów zadań: obliczenia wynagrodzeń na podstawie przykładowych danych. 8. Nawiązanie do lekcji: Nauczyciel rozpoczyna lekcję stwierdzeniem, że płaca pełni w życiu człowieka różne funkcje. Następnie inicjuje dyskusję o podstawowych funkcjach płacy. Krótko omawia podstawowe formy wynagrodzenia oraz korzyści i niedogodności z nich wynikające. 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne. 2. Nawiązanie do lekcji. 3. Nauczyciel wyjaśnia, co oznaczają pojęcia: pensja netto i oraz jakie potrącenia są dokonywane od kwoty pensji : netto wartość składek na poczet podatku dochodowego i ZUS-u. wartość pensji ujmowana w umowie; kwota przed potrąceniem podatków i -u. 4. Następnie nauczyciel prezentuje uczniom kalkulator wynagrodzeń oraz sposób korzystania z niego. Uczniowie dokonają symulacji wynagrodzenia netto przy znajomości kwoty. Nauczyciel wyjaśnia, jak powstała kwota netto. 5. Uczniowie dokonują samodzielnych obliczeń wynagrodzenia netto na podstawie zadań z karty pracy (załącznik 1). 6. Nauczyciel podsumowuje wyniki obliczeń (załącznik 2).

Strona3 10. Zadanie domowe: Zapoznaj się z grą Headmaster dotyczącą wynagrodzenia.

Strona4 Załącznik 1 Karta pracy Obliczanie płacy netto Wiedząc, że miesięczne wynagrodzenie Anny wynosi 2500 zł, a Piotra 4000 zł, oblicz wartość ich płacy netto. 2500 4000 Odliczenie od pensji Składka ZUS (13,71%, w tym składka emerytalna, chorobowa i rentowa) po (podstawa do obliczeń składki zdrowotnej) Składka na ubezpieczenia zdrowotne (9%) Zaliczka na podatek dochodowy (18%, po uwzględnieniu kwoty zmniejszającej podatek) Suma wszystkich składek i odliczeń netto

Strona5 Załącznik 2 Prawidłowe wyniki obliczeń płacy netto Odliczenie od pensji Składka ZUS (13,71%, w tym składka emerytalna, chorobowa i rentowa) po (podstawa do obliczeń składki zdrowotnej) Składka na ubezpieczenia zdrowotne (9%) Zaliczka na podatek dochodowy (18%, po uwzględnieniu kwoty zmniejszającej podatek) Suma wszystkich składek i odliczeń 2500 342,75 2157,25 194,15 155,00 691,9 1808,1 netto 4000 548,4 3451,6 310,64 287,00 1146,04 2853,96