Projekt Dobra praktyka kluczem do profesjonalizmu w edukacji współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Podobne dokumenty
ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ

Program edukacyjny Gry i zabawy matematyczne

Dobór metod nauczania zależy od:

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

grupa I Ciechanów Metodyka nauczania języka angielskiego w okresie wczesnoszkolnym Praktyki Praca własna

PROGRAM PROFILAKTYCZNY DLA PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO NR 18 W RZESZOWIE NA ROK SZKOLNY 2017/2018

grupa I Ciechanów Metodyka nauczania języka angielskiego w okresie wczesnoszkolnym Praktyki Praca własna

TARNOWSKA SZKOŁA WYŻSZA

Przykład dobrej praktyki - Przedszkole nr 43 Jantarek w Gdyni

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA STAŻYSTY

W LESIE. Po co jest las? scenariusz zajęć. Rozwijanie wrażliwości na charakter i nastrój utworów literackich.

PRZEDSZKOLE NR 3 W BRWINOWIE RAPORT KOŃCOWY

ZGŁOSZENIE PRAKTYKI*

INNOWACJA PEDAGOGICZNA: Skrzaty pod DACHem Europy. Kulturowa podróż przedszkolaków po krajach niemieckiego obszaru językowego.

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć dla 5-latków

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Model pracy z uczniem zdolnym

EWALUACJA WEWNĘTRZNA PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO W ZESPOLE PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W KOŁBASKOWIE W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

RAMOWY WZÓR PROGRAMU/PLANU SZKOLEŃ DOSKONALĄCYCH DLA NAUCZYCIELI

Wymiar: 150 godzin 75 godzin w przedszkolu V semestr studiów 75 godzin w szkole podstawowej, w klasach I-III - VI semestr studiów

II. WYMIAR I CZAS TRWANIA PRAKTYKI REALIZOWANEJ U PRACODAWCY

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH W KL III Dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych

P r zebie g praktyk student a A P S

Szkolny Program Profilaktyki

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

TARNOWSKA SZKOŁA WYŻSZA


Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

RAMOWY ROZKŁAD DNIA W PRZEDSZKOLU DLA DZIECI 3 LETNICH ( GR. I)

PROGRAM I PRZEBIEG PRAKTYKI ZAWODOWEJ

PROGRAM PRAKTYK PEDAGOGICZNYCH W SZKOLE PONADGIMNAZJALNEJ Studia II-go stopnia Kierunek: wychowanie fizyczne

Program autorski Poznaję uczucia

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

RAPORT Z EWALUACJI. Cel ewaluacji: Zebranie informacji na temat efektywności wykorzystania wyników analiz sprawdzianu po klasie szóstej

PROGRAM AUTORSKI. Kim będę w przyszłości poznajemy zawody

ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE I ORGANIZACYJNE PRAKTYK STUDENCKICH DLA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH W ZAKRESIE EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ I PRZEDSZKOLNEJ

ZGŁOSZENIE PRAKTYKI*

PROGRAM PRAKTYK WCZESNOSZKOLNA


1. Zasady nauczania przyrody. Charakterystyka zasad nauczania. Część praktyczna: Portfolio Omówienie regulaminu praktyki z przyrody.

INSTRUKCJA DOTYCZĄCA PRAKTYKI ZAWODOWEJ

PRAKTYKA PEDAGOGICZNA DYDAKTYCZNA

TARNOWSKA SZKOŁA WYŻSZA

PRYWATNA SZKOŁA PODSTAWOWA MORSKA KRAINA W KOŁOBRZEGU. SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI na lata

1. Informacje wprowadzające:

KONCEPCJA PRACY. Gminnego Przedszkola w Otwocku Wielkim na lata 2012/ /17

WYTYCZNE DLA HOSPITUJĄCYCH

PRACA Z GRUPĄ. Opracowały: Renata Pietras, Barbara Sałacka - doradcy metodyczni wychowania przedszkolnego

DOKUMENTACJA NAUCZYCIELA CETZKA GRUPY

Raport z ewaluacji przeprowadzonej w Przedszkolu Publicznym w Górkach w roku szkolnym 2013/2014

INSTRUKCJA DOTYCZĄCA PRAKTYKI ZAWODOWEJ

AUTORSKI PROGRAM Ja wśród innych

Program profilaktyki Prywatnej Szkoły Podstawowej ICO Wołominie

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

PRAKTYKA PEDAGOGICZNA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA I DYDAKTYCZNA

W zakresie dziejów sztuki oraz zadań o charakterze humanistycznych ocenie z plastyki podlega:

Zespół Szkolno Przedszkolny w Skrzynce PRZEDSZKOLE. Projekt edukacyjny. Ludzie listy. Opracowany przez mgr Anetę Pachołek. Skrzynka, dnia

INSTRUKCJA DOTYCZĄCA PRAKTYKI ZAWODOWEJ

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ PRZEPROWADZONEJ W PRZEDSZKOLU NR 2 W ZABRZU

RAMOWY ROZKŁAD DNIA. Załącznik do uchwały Rady Pedagogicznej nr 4/2018 z dnia 30 sierpnia 2018r.

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu Ul. Słowackiego 55, Racibórz

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania. Scenariusz zajęć

INSTRUKCJA DOTYCZĄCA PRAKTYKI ZAWODOWEJ

CELE I ZADANIA PRAKTYKI DYDAKTYCZNEJ

Scenariusz zajęć nr 2

PROGRAM praktyki zawodowej (instruktorskiej) z zakresu piłki nożnej zał. 4

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2011/2012

Dydaktyka szkoły wyższej. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

INSTRUKCJA DOTYCZĄCA PRAKTYKI ZAWODOWEJ

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA PLASTYKA

Scenariusz zajęć dla 4-latków

Program praktyki pedagogicznej dla studiów podyplomowych z rytmiki 60 godzin

Młodzieżowy Dom Kultury w Katowicach

Koncepcja pracy Samorządowego Przedszkola Nr 187 w Krakowie zatwierdzona przez Radę Pedagogiczną w dniu r. Uchwałą Nr 1/30/08/2016

KIEROWANIE ZESPOŁAMI LUDZKIMI

RAMOWY ROZKŁAD DNIA. Załącznik do uchwały Rady Pedagogicznej nr 6/2017 z dnia 24 sierpnia 2017r.

Najlepszy czas na działanie jest teraz!

Scenariusz zajęć dla 5- latków

OFERTA SZKOLEŃ BEZPIECZNEGO PRZEDSZKOLA

PROGRAM praktyki zawodowej (nauczycielskiej) z zakresu wychowania fizycznego zał. 4

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY IV-VII (II etap edukacyjny).

PROGRAM WYCHOWAWCZY PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO W KĄTACH WROCŁAWSKICH

ZGŁOSZENIE PRAKTYKI*

ZGŁOSZENIE PRAKTYKI*

Podział metod aktywizujących Metody uwzględniające wybór zadania i podejmowanie decyzji Metody uwzględniające poszukiwanie rozwiązań Metoda projektu

Małgorzata Spendel ROM-E Metis Katowice

Organizacja nadzoru pedagogicznego dyrektora Przedszkola Nr 4 w roku szkolnym2013/2014

PROGRAM PROFILAKTYCZNY Przedszkole w Szczawniku rok szkolny 2013/2014 "BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK W DOMU, PRZEDSZKOLU I NA DRODZE "

Program wychowawczy. Przedszkola nr 2 U Jasia i Małgosi w Inowrocławiu

SYLABUS. DOTYCZY CYKLU KSZTAŁCENIA (skrajne daty)

- Uzasadnienie potrzeby kształcenia ustawicznego - Samokształcenie jako strategia rozwoju człowieka - Metody i techniki samokształcenia

Rodzaj i sposób prowadzenia dokumentacji przebiegu. i opiekuńczej w przedszkolu.

Innowacja Zabawy Fundamentalne kluczem do sukcesu dziecka. Przedszkole nr 12 w Nysie Rok szkolny 2014/2015

Program wychowawczy w Przedszkolu Publicznym Promyczek w Dębowej Łące

PRZEDSZKOLNEGO W PRZEDSZKOLU AKADEMIA MŁODEGO GENIUSZA W RADOMIU

Karta oceny studenta

Transkrypt:

Instrukcja Pogłębiona obserwacja zajęcia składa się z dwóch części: protokołu, w którym student/tka (S) rejestruje zachowania nauczyciela/lki (N) i dzieci w konkretnych sytuacjach - tu i teraz bez interpretacji i oceny oraz z analizy i interpretacji zaobserwowanych faktów, dokonanych z udziałem N bądź samodzielnie. Informacje oznaczone (*) S uzyskuje od N przed rozpoczęciem rejestracji zajęcia. Styl i forma protokołowania są dowolne poza wymaganiem chronologii zapisu i jego czytelności. ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ Imię i nazwisko studenta/ki Data obserwacji... Nazwa placówki Grupa wiekowa... Imię i nazwisko obserwowanego nauczyciela/lki.... Miejsce obserwacji (np. sala zajęć, ogród przedszkolny) Temat zajęcia*. Obszar/y działalności edukacyjnej z Podstawy programowej i założone osiągnięcia (wiedza, umiejętności) dzieci*................. Strona 1 z 5

PRZEBIEG ZAJĘCIA notatki studenta/tki Opis sytuacji i zachowań (np.powitanie, rozpoczęcie/zakończenie zajęć, podział zadań, rozwiązanie konfliktu, zmiana aktywności, udzielanie odpowiedzi, instruowanie itp.) Nauczyciela/lki Dzieci Uwagi/ pytania przydatne w późniejszej analizie i interpretacji (np. dlaczego tak, o czym to świadczy, czy na pewno, co to znaczy, czemu to służy? itp.) Strona 2 z 5

ANALIZA MERYTORYCZNA i PRÓBA INTERPRETACJI Lp. Obserwowane aspekty Rodzaje i sposoby działań N, reakcje dzieci 1. Realizacja głównego celu (czy i jak został osiągnięty czy i jak został przekazany dzieciom?) 2. Cele szczegółowe (wpisać cele szczegółowe, jak zostały osiągnięte?) 3. Metody wykorzystane podczas zajęcia (proponowane zapisy w załączniku**) 4. Formy organizacyjne pracy dzieci (w odniesieniu do jakich zadań?) 5. Środki dydaktyczne (przyrządy, pomoce, literatura inne, do jakich zadań?) 6. Sposoby indywidualizacji zadań dydaktycznych (np.: stopniowanie trudności, dodatkowe karty pracy, różnicowanie treści i formy zadań, indywidualizacja oceny) 7. Sposoby komunikowania się z dziećmi relacje N - D (np. ton poleceń, gesty, mowa ciała, sposoby instruowania, wyjaśniania, dyscyplinowania) Strona 3 z 5

8. Sposoby aktywizowania (motywowanie, ocenianie, nagradzanie) Komentarz nauczyciela/lki dotyczący zajęcia.. podpis nauczyciela/lki Ogólne uwagi i spostrzeżenia studenta/yki na temat zajęcia i korzyści dla własnego warsztatu pracy.. podpis studenta/ki Autorki Renata Stawczyk-Mizińska Monika Bachańska Strona 4 z 5

**Załącznik do proponowanego zapisu stosowanych metod pracy z dziećmi: Metody pracy w przedszkolu wg M. Kwiatkowskiej: słowne: rozmowa, instrukcja, objaśnienia, społecznego porozumiewania się czynne: samodzielne doświadczenia; kierowanie własną działalnością, realizacja zadań stawianych dziecku, ćwiczenia, drama percepcyjne: obserwacja, pokaz, demonstracja, uprzystępnianie sztuki, przykład Metody pracy wg S Strzyżewskiego: Podające: naśladowcza Ekspresyjne: zabawowo-naśladowcza, zabawowo-klasyczna Samodzielnych doświadczeń opartej na inicjatywie własnej dziecka Zadań stawianych dziecku przez nauczyciela Ćwiczeń, polegającą na powtarzaniu przez dziecko odpowiednich czynności Odtwarzania (podczas nauki wiersz, piosenki, tańca) Słowne (rozmowy, opowiadania, zagadki) Żywego słowa (środki artystyczne rozwijające wrażliwość artystyczną i estetyczną) Inne: m. aktywizujące - projekt, drama, burza mózgów, dyskusja, mapy myśli, port folio, zabawa Strona 5 z 5