2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

Podobne dokumenty
1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1. Każdy ma swojego dusiołka

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

1. Roland rycerz średniowieczny

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

1. W świecie obyczajów i tradycji

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

1. Czy znasz te wyrazy? Miron Białoszewski Namuzowywanie

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1. Obywatel w urzędzie gminy

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Szkic do portretu przy pomocy camery obscury

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

2. Metody prezentacji informacji

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Rodzaje zdań złożonych

1. Ach, och, czuję się jak Opis przeżyć wewnętrznych

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Zostań młodym ekologiem

Scenariusz lekcji języka polskiego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

Kto puka do naszych drzwi?

1. Etykieta dla każdego wzbogacamy nasze słownictwo

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

Poznajemy rodzaje podmiotu

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Czasownik bez tajemnic

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

temat zajęć JAKI MAM WPŁYW NA GOSPODAROWANIE ODPADAMI W MOIM DOMU? BIOLOGIA Świat pod lupą 4.4. Gospodarowanie odpadami

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

1. Na jakiej zasadzie szukać sensu słów w wierszach Mirona Białoszewskiego?

Scenariusz lekcji. z wykorzystaniem elementów metod poszukujących i metody pracy z książką

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

2. Tabele w bazach danych

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

Temat: Papierosy? Nie dziękuję-trudna sztuka odmawiania

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Procenty w życiu codziennym

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Słowne: pogadanka, analiza budowy człowieka, doświadczenie, praca indywidualna.

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Transkrypt:

1. Uczeń: Uczeń: 2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi 3. O. Tokarczuk) a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości rozumie pojęcie symbolika, rozumie polecenia dla grup, zna tekst O. Tokarczuk Czas Misi. ii. b) Umiejętności potrafi napisać historię wybranego przedmiotu, potrafi odczytać symbolikę przedmiotów wymienionych w tekście rozwija sprawność umysłową, kreatywność, przełamuje opory przed przedstawieniem własnych pomysłów, potrafi formułować wnioski. b. 2. Metoda i forma pracy Praca indywidualna, skojarzenia, wizualizacja, dyskusja. c. 3. Środki dydaktyczne Ilustracje do pracy w grupach d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza 1. Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. ii. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel inicjuje zabawę dydaktyczną Skojarzenia. Uczniowie zostają podzieleni na grupy, około 5 grup. Pośród członków zespołu wybierani są sekretarze, liderzy, sprawozdawcy, lektorzy. Każda grupa otrzymuje jednakowy zestaw ilustracji przedstawiających różne przedmioty, wykonują polecenia dla grup, które nauczyciel rozdaje liderom. Następnie prace uczniów są przedstawiane na forum klasy i omawiane (załącznik 1).

2. Praca z tekstem. Uczniowie wypisują na tablicy od myślnika wszystkie przedmioty, które Misia w szufladzie w kuchennym stole. Nauczyciel informuje uczniów, że ich zadaniem będzie wyszukanie symboliki owych przedmiotów. Zwraca uwagę na liczbę 10, czyli tyle było przedmiotów. Magiczna liczba 10 to pitagorejski symbol doskonałości, gdyż wszystkie poprzednie liczby do niej dążą; suma pierwszych czterech liczb: 1 + 2 + 3 + 4 = 10. uczniowie przy określaniu symboliki mogą korzystać ze Słownika symboli. Fotografie - utrwalają chwile minione, wizerunki ludzi, którzy zniknęli; Kamień księżycowy - symbolizuje ograniczoność ludzkiego poznania; Rtęć - "żywe srebro", przedmiot o ukrytym życiu zmiennej formie. Symbolizuje ciągłą zmienność bytu.; Stara sztuczna biżuteria - spojrzenie przez kolorowe szkiełka odkrywa barwy życia, zachęcając do wyboru., symbolizują one możliwość wyboru.; Nóż - symbolicznie - ogień, płomień, wiatr, ale też śmierć, zemsta, zdrada. Misia instynktownie odgaduje, że w niewinnym wyglądzie tkwi zło; Święte obrazki odpowiadają ludowemu widzeniu Boga. Misia odbiera ich treści emocjonalnie; Kosteczki do gry ze świńskich kości - symbolicznie kościotrup - symbolizują przydatność drobiazgów pozornie niepotrzebnych.; Baterie skupiają ukrytą energię, której istoty Misia nie potrafi sobie wyobrazić, więc odbiera ją sensualnie, dotykając językiem drucików, czuje mrowienie. Symbolizują rozpoznawalność zmysłową; Lekarstwa - zakazana tajemnica o czarodziejskiej mocy, rozjaśniająca życie i niwecząca ból. Symbolizują ukojenie.; Karty do gry - galeria portretów postaci, które żyją w ukryciu. U Misi budzą współczucie, żal, solidarność. Symbolizują ludyczność. 3. Uczniowie formułują wnioski z ćwiczenia. Co ogólnie symbolizują rzeczy z szuflady? W szufladzie był cały świat. Przedmioty, które prezentują elementy rzeczywistości, uczą Misię poznawać świat, pokazują swoje cechy fizyczne, niepokoją metafizyką, zdolnością utrwalenia chwili, wolnością i niezależnością od nikogo. Za przedmiotami więc kryją się prawa, których człowiek do końca nie rozumie. iii. c) Faza podsumowująca 1. Uczniowie ustalają czas powieści a następnie wypowiadają się na temat, co mogłaby znaleźć w szufladzie nastolatka współczesna Misia? e. 5. Bibliografia 1. Brudnik E., Moszyńska A., Owczarska B, Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po metodach aktywizujących, SFS, Kielce 2000. 2. Kopaliński W., Słownik symboli, PWN, Warszawa 2000. 3. Tokarczuk O., Czas Misi, w: Bobiński W., Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy II gimnazjum, Warszawa 2000. f. 6. Załączniki g. a) Karta pracy ucznia załącznik 1.

Polecenia dla grup: 1. Przyjrzyjcie się dokładnie ilustracjom. 2. Wybierzcie te spośród obrazków, które kojarzą wam się z nastolatkami, przedyskutujcie w grupach swój wybór. 3. Niech każdy w grupie wybierze tę ilustrację, która najbardziej mu się kojarzy z jego osobą, napiszcie krótko, dlaczego wybraliście ten przedmiot. 4. Wybierzcie teraz wspólnie jeden obrazek, taki, który każdy z was mógłby mieć w swojej szufladzie, napiszcie krótką historię tego przedmiotu.

i. ii.

iii. iv. v. vi. b) Zadanie domowe Co dla ciebie jest atrybutem dorosłości? 45 minut brak h. 7. Czas trwania lekcji i. 8. Uwagi do scenariusza