Konspekt udostępniamy na zasadach: zachowania informacji o autorstwie tylko niekomercyjnego wykorzystania

Podobne dokumenty
Konspekt udostępniamy na zasadach: zachowania informacji o autorstwie tylko niekomercyjnego wykorzystania

Konspekt udostępniamy na zasadach: zachowania informacji o autorstwie tylko niekomercyjnego wykorzystania

Konspekt udostępniamy na zasadach: zachowania informacji o autorstwie tylko niekomercyjnego wykorzystania

Konspekt udostępniamy na zasadach: zachowania informacji o autorstwie tylko niekomercyjnego wykorzystania

Konspekt udostępniamy na zasadach: zachowania informacji o autorstwie tylko niekomercyjnego wykorzystania

Chorągwiana Letnia Akcja Szkoleniowa Wszystkie Barwy Śląska Kurs drużynowych drużyn starszoharcerskich. TEMAT ZAJĘĆ: Instrumenty metodyczne

Kurs Przewodnikowski i Drużynowych 2011

Konspekt udostępniamy na zasadach: zachowania informacji o autorstwie tylko niekomercyjnego wykorzystania

Konspekt udostępniamy na zasadach: zachowania informacji o autorstwie tylko niekomercyjnego wykorzystania

Konspekt udostępniamy na zasadach: zachowania informacji o autorstwie tylko niekomercyjnego wykorzystania

AKADEMIA DLA MŁODYCH. Osiąganie celów. moduł 3 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO. praca, życie, umiejętności. Akademia dla Młodych

Konspekt udostępniamy na zasadach: zachowania informacji o autorstwie tylko niekomercyjnego wykorzystania

Konspekt udostępniamy na zasadach: zachowania informacji o autorstwie tylko niekomercyjnego wykorzystania

Gra planszowa dla 2 5 graczy w wieku powyżej 4 lat

Obszary diagnostyczne w przygotowaniu technicznym

Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Ziemi Będzińskiej Im. Króla Kazimierza Wielkiego. Plan Kursu Drużynowych Drużyn Harcerskich Podróż dookoła świata

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV szkoły podstawowej.

AKADEMIA DLA MŁODYCH PRZEWODNIK TRENERA. PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

OFERTA SZKOLEŃ DLA BIBLIOTEKARZY

POPOŁUDNIE. UWAGI ( h) ( = 4h ) Droga własnego rozwoju instruktorskiego 4h

33. NIE TYLKO WORECZKI CZYLI O ROZUMIENIU SYSTEMU DZIESIĘTNEGO, CZ. I

Warunki i sposób oceniania, klasyfikowania uczniów na zajęciach w Centrum Kształcenia Praktycznego w ZPO w Opolu

24 proste kroki. aby pokonac. Obrazki. logiczne. Rozwiazania. i wskazowki dla nauczyciela. Copyright Logi Urszula Marciniak 2015

Próby techniczne do naboru do klas sportowych o profilu koszykówka (Szkoła Podstawowa, Liceum)

TESTY SPORTOWE DO NABORU DO KLASY SPORTOWEJ O PROFILU KOSZYKÓWKI DZIEWCZĄT PRÓBY MOTORYCZNE

Lekcja wychowawcza dla klasy V SP Temat: Nasze prawa ważna sprawa. Nauka w szkole dla każdego!

KURS KOMENDANTÓW SZCZEPÓW

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Próby techniczne do naboru do klas sportowych o profilu koszykówka (Gimnazjum, Liceum)

Próby techniczne do naboru do klas sportowych o profilu koszykówka (Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Liceum)

Runda 5: zmiana planszy: < < i 6 rzutów.

Czasoumilacze na... NIEPOGODĘ CZYLI JAK STAWIĆ CZOŁA DESZCZOWI NA OBOZIE! PHM. MARLENA MALISZEWSKA

Seminarium dla Komisji Instruktorskich hufców oraz Warsztaty opiekunów prób instruktorskich

Krzywe na płaszczyźnie i w przestrzeni

Testy sprawności fizycznej zostały opracowane zgodnie z obowiązującymi normami i dostosowane do wieku rozwojowego uczniów.

Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

PRZYKŁADOWE PRZYGOTOWANIE PRÓBY NA STOPNIE PRZEWODNIKA I PODHARCMISTRZA. KOMISJA STOPNI INSTRUKTORSKICH HUFCA ZHP TARNÓW im. gen.

ZESTAW PRÓB MOTORYCZNYCH I PRÓB TECHNICZNEYCH DO KLASY SPORTOWEJ O PROFILU PIŁKA KOSZYKOWA I PIŁKA NOŻNA

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

25. NIE TYLKO WORECZKI CZYLI O ROZUMIENIU SYSTEMU DZIESIĘTNEGO, CZ. I

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

Materiały: Kartki białego papieru, kolorowe pinezki, mazaki, klej magic, nożyczki, blok techniczny z kolorowymi kartkami, wstążki, ozdoby, brokat.

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

edukacja językowa: rozpoznawanie i nazywanie narzędzi, zapamiętywanie, koncentracja

Scenariusz nr 9. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Przewodnik Ekonomiczne inspiracje. II moduł Przedsiębiorczo, czyli jak?

Gra: Partnerstwo biznesowe

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Symetria w klasie i na podwórku

KONSPEKT LEKCJI. 1. Cele lekcji

Scenariusz zajęć nr 4

Labirynt procesu sprzedaży - techniki sprzedaży

Próby techniczne do naboru do klas sportowych o profilu koszykówka (Gimnazjum)

Scenariusz zajęć nr 3

STANDARD KURSU ZASTĘPOWYCH

Dni tygodnia. uczymy się bawimy się rozmawiamy odkrywamy ruszamy się

Liczba godzin Punkty ECTS Sposób zaliczenia. ćwiczenia 15 zaliczenie z oceną

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konspekt lekcji z przyrody dla klasy V Krajobraz Polski powtórzenie wiadomości autor: Jarosław Garbowski 1. Konspekt lekcji

Próby motoryczne do naboru do VII klasy szkoły podstawowej

TEMAT : TWORZENIE BAZY DANYCH PRZY POMOCY PROGRAMU EXCEL

Osiąganie celów. moduł 3 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO. praca, życie, umiejętności. Akademia dla Młodych

Regulamin instruktorski

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

GRA EDUKACYJNA INNA NIŻ WSZYSTKIE

SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY IV VI

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

34. NIE TYLKO WORECZKI CZYLI O ROZUMIENIU SYSTEMU DZIESIĘTNEGO, CZ. II

Testy sprawnościowe dla kandydatów do klasy sportowej I gimnazjum. Obszary diagnostyczne w przygotowaniu motorycznym.

Obszary diagnostyczne w przygotowaniu technicznym

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Wynalazki TIMELINE 1 - rulebook - PL.indd 1 23/06/ :26:16 TIMELINE 1 - box - UK.indd 1 05/06/ :48:38

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

Kolorowy lew KONSPEKT ZAJĘĆ. wsparcie całościowego rozwoju w oparciu o zabawy z kartką papieru. doświadczenia w obszarach rozwojowych:

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Po drabinie do celu. Spotkanie 2. fundacja. Realizator projektu:

Tropicielka / Wywiadowca

Konspekt lekcji matematyki kl. I gimnazjum Temat: Funkcje - powtórzenie

Scenariusz nr 1. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Nasz kraj i jego historia. Scenariusz nr 8

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

HARMONOGRAM. Piątek Godziny zajęć Treści Zamierzenia, czyli po kursie uczestnik będzie Prowadzący

Gra w palanta. Rysunek 1. Drużyna palanta z Łączy - lata 20-te XX wieku

W skrócie... Zawartość

6 kroków do skutecznego planowania na postawie wskaźników KPI

GODZINA WYCHOWAWCZA W GIMNAZJUM- KONSPEKT. Temat zajęć: W poszukiwaniu wartościowych dróg życia.

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

3. Organizacja rozgrzewki jak na rysunku- dowolne podania pomiędzy zawodnikami w sposób określony przez trenera, po wykonaniu podania zawodnicy wykonu

KARTA ZADAŃ NR 2 Bezpieczne miasto

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Jesteśmy grupą. Temat: Dzień Taty

REGULAMIN I MIĘDZYKLASOWEGO TURNIEJU W SCRABBLE 2016/2017

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat: Instrumenty muzyczne Od instrumentu do instrumentu

Kanban - od systemu push do pull - Planowanie operacyjne produkcji

Transkrypt:

Konspekt udostępniamy na zasadach: zachowania informacji o autorstwie tylko niekomercyjnego wykorzystania Licencja CC BY-NC http://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/

Konspekt zajęć Rozwój osobisty 11-20.02.2011 r., HR 17 listopada 2011 Spis treści 1 Cele 1 2 Potrzebne materiały 2 3 Do zrobienia przed zajęciami 2 4 Zapotrzebowanie na kadrę 2 5 Przebieg zajęć 3 6 Załączniki 4 6.1 Piłkarzyki............................................. 4 6.2 Idee z quasigawędy........................................ 4 6.3 Zawijane tabelki do celów.................................... 5 6.4 Arkusze związane ze stopniami instruktorskimi........................ 6 współprowadzący: Kasia L. kiedy: dzień 8., piątek, blok I czas: 3h 1 Cele Po zajęciach uczestnik będzie: 1. Umiejętności potrafił wyznaczyć sobie cele życiowe (schemat 10, 5, 1 rok), potrafił przełożyć cele na zadania do pracy nad sobą, 1

2. Postawa umiał formułować zadania, żeby były SMARTER, umiał rozpisać sobie próbę. odczuwał potrzebę dalszego kształcenia się i zaplanowanego rozwoju, traktował próbę, jako zebrane w spójny system narzędzia pomagające w rozwoju, rozumiał, na czym polega wsparcie w rozwoju oferowane przez próby i jego elementy, rozumiał podejście do własnego rozwoju w schemacie: analiza, cele, zadania, weryfikacja względem wymagań, a nie na odwrót. 2 Potrzebne materiały plansze do piłkarzyków, ksera mapy Bieszczadów, duże kartki do notowania zawijane karteczki do planowania rozwoju koperty w trzech kolorach opisane literkami SMARTER, z odpowiednimi wyrazami w środku arkusze idei stopni instruktorskich oś czasu 3 Do zrobienia przed zajęciami rozstawić koperty w terenie powiesić oś czasu 4 Zapotrzebowanie na kadrę Kasia nieco współprowadzi zajęcia. Reszta może brać udział w częściach indywidualnych. 2

5 Przebieg zajęć [min] godz. treści przebieg 10 9:15-25 analiza i strategia gra w parach w piłkarzyki na papierze. Na razie bez podsumowania i wytłumaczenia po co 25 25-50 wstępniakowe ćwiczenie zastępami wyobrażają sobie, że są w Bieszczadach nie wiedzą dokładnie gdzie, wiedzą w jakim rejonie. Mają mapę i planują, na który szczyt chcą wejść i jak najdokładniej co w tym celu robią i czego potrzebują. Możliwie precyzyjnie łącznie ze sprawdzeniem trudności orientacyjnych i innych na szlaku, zaplanowaniem postojów. Potem po kolei odbieramy im przedmioty, które były im potrzebne i myślą co zrobić bez nich po zabraniu odpowiedniej liczby przedmiotów może się pojawić idea, że bez nich to już bym w góry w ogóle nie poszedł i to dobry moment na zakończenie 10 50-10:00 budowanie postawy aktywnego myślenia i dbania o swój rozwój ćwiczenia. quasigawęda podsumowująca. Idea: chcąc wejść na górski szczyt analizujemy, planujemy, korzystamy z narzędzi i pomocy. Dlaczego zatem często zdarza nam się nie analizować, nie planować, nie korzystać z narzędzi robiąc rzecz nawet bardziej skomplikowaną i kluczową, jaką jest własny rozwój. Przełożenie symbolów z ćwiczenia (np. szczyt to życiowy cel) na język rozwoju. 40 00-40 stawianie sobie celów rozwojowych planujemy swoje cele w schemacie 10, 5 lat, rok. Zawijane karteczki (dowiadują się co dalej po zaplanowaniu pierwszej części) 10 40-50 przerywnik ruchowodotleniający każdy zastęp szuka na zewnątrz kopert w swoim kolorze, koperty są opisane literkami SMARTER 15 50-11:05 SMARTER otwieranie kopert i podsumowanie haseł w nich się znajdujących 25 05-30 układanie zadań do celów 5 45-50 po co są stopnie instruktorskie 15 50-12:05 odmitologizowanie kolejnego stopnia instruktorskiego prosimy ich o przełożenie jednego lub dwóch rocznych celów na zadania (jedno lub kilka) tak, żeby były SMARTER. Chętni czytają swoje zadania i rozmawiamy o tym, czy są takie. 15 30-45 rola wymagań kilka słów o tym, że wymagania są po to, żeby na końcu zweryfikować, czy próba jest całościowa, potem 10 min przerwy. kilka słów o tym po co są stopnie instruktorskie i czym ich idea się różni od stopni wędrowniczych. dostają ideę kolejnego stopnia instruktorskiego z możliwością, zaznaczenia czy osiągnięcie takiego stanu wydaje się łatwe czy trudne. Na koniec na osi czasu zaznaczają jak sądzą kiedy są w stanie osiągnąć ideę stopnia. Podsumowanie warto aktywnie myśleć i planować swój rozwój. 3

6 Załączniki 6.1 Piłkarzyki Zasady Gracze wykonują ruchy naprzemiennie, rysując kreski łączące przecięcia linii. Pierwszy ruch wykonywany jest z przecięcia linii znajdującego się na środku boiska na dowolne jedno z ośmiu sąsiednich pól (miejsca nie muszą być połączone linią można się poruszać na boki i na w skos), każdy kolejny zaś - z miejsca, na którym skończył się poprzedni. Piłka nie może być prowadzona po szkicu planszy ani po żadnym zarysie poprzednich ruchów; może się tylko od nich odbić. Jeśli gracz kończy ruch w miejscu, przez którą przechodzi wcześniej narysowana linia (banda lub linia wcześniejszego ruchu), następuje odbicie. Odbicie polega na obowiązku wykonania dodatkowego ruchu. Gracz może wykorzystywać zyskane w ten sposób ruchy, aby doprowadzić piłkę do bramki rywala. Rozgrywka może skończyć się wtedy, gdy: ostatnia linia została wprowadzona do bramki - wygrywa ten gracz który ma pustą swoją bramkę lub gdy gracz nie ma możliwości ruchu (przegrywa). 6.2 Idee z quasigawędy Bieszczady szczyt konkretna trasa na szczyt doświadczony przewodnik kompas dowiedzenie się, gdzie jesteśmy wymyślenie jak sprawdzę, czy idę właściwą ścieżką pytanie innych ludzi checklista rozwój cel zadania opiekun idea stopnia analiza mierzalność zadań pytanie innych ludzi wymagania próby 4

6.3 Zawijane tabelki do celów 5

6.4 Arkusze związane ze stopniami instruktorskimi 6