Delfiny klasa 0. Tematy realizowane w miesiącu kwietniu 2015 roku:

Podobne dokumenty
ABC Rolnictwa - warsztaty edukacyjne

Przedszkolak obserwator przyrody. Program edukacji przyrodniczej dla dzieci 5- i 6-letnich

Sprawozdanie z akcji PRZEDSZKOLAK PEŁEN ZDROWIA PRZEPROWADZONEJ W PRZEDSZKLOU NR 6 W DĄ BROWIE GÓRNICZEJ

DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

Edukacja przyrodnicza

KRYTERIA OCENY OPISOWEJ W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM EDUKACJA PRZYRODNICZO SPOŁECZNA KLASA II

PROGRAM EKOLUDKI NA ROK SZKOLNY 2012/2013

WSZYSTKIE GRUPY WIEKOWE

Jestem częścią przyrody PROGRAM EDUKACJI EKOLOGICZNO PRZYRODNICZEJ DZIECI 5 LETNIE

Scenariusz zajęć z okazji 22 kwietnia Dnia Ziemi

PLAN DZIAŁAŃ REALIZOWANY W Szkole Podstawowej im. J. Brzechwy w Wojciechach Wojciechy Bartoszyce ZAPLANOWANE DZIAŁANIA

WSZYSTKIE GRUPY WIEKOWE

Projekt edukacyjny Jabłko dla dzieci 4-letnich Jagódki projekt edukacyjny realizowany od do r. przez D. Deptuła

DZIAŁANIA PROMUJĄCE POSTAWY PROEKOLOGICZNE W NASZYM PRZEDSZKOLU

GRUPA IV MAŁY EKOLOG

1. Zasady nauczania przyrody. Charakterystyka zasad nauczania. Część praktyczna: Portfolio Omówienie regulaminu praktyki z przyrody.

Delfiny klasa 0. Tematy zrealizowane w miesiącu lutym 2015: I. Zimowe zabawy II. Czas na bal III. Urządzenia techniczne IV. W krainie śniegu i lodu

W bieżącym roku szkolnym 2018 / 2019 naszym działaniom będzie przyświecać hasło CHCĘ BYĆ ZDROWY, CHCĘ ŻYĆ W ZDROWYM ŚRODOWISKU. Mając na uwadze ten

Projekt środowiskowy z komponentem badawczym RADY NA ODPADY. Sposoby segregacji odpadów i wykorzystanie ich do wtórnego użytku

101 ways to save Mother Earth. 101 sposobów na ratowanie Ziemi

Przedszkolak pełen zdrowia. Raport z edycji zimowej

W grudniu przygotowywaliśmy ozdoby świąteczne na kiermasz szkolny

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 6

PRZEDSZKOLE NR 3 KUBUŚ PUCHATEK GNIEZNO

Tematy realizowane w listopadzie I. Mój kraj

Metoda projektów badawczych Dzieci zdobywają wiedzę o otaczającym świecie i nabywają umiejętności poprzez doświadczanie, eksperymentowanie,

Delfiny klasa 0. Tematy realizowane w miesiącu marcu 2015 roku:

Tematy kompleksowe. 1. Wiosna ogrodniczka 2. Wiosna na wsi 3. Ochrona przyrody 4. W świecie teatru

Oferta dotycząca propozycji prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w roku szkolnym 2009/2010 w SP 93 im. Tradycji Orła Białego

Sprawozdanie z realizacji programu Akademia Zdrowego Przedszkolaka pod hasłem: Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu w Miejskim Przedszkolu

LIDER LOKALNEJ EKOLOGII. Projekt Ekologiczny

,,Wystarczy włączyć telewizor, już piękno świata jest wokół nas przed naszymi oczyma. To ogromne niebezpieczeństwo cywilizacji, pozbawiające nas

TREŚCI PROGRAMOWE REALIZOWANE W GRUPIE I MISIE W MIESIĄCU KWIETNIU TEMATY KOMPLEKSOWE: Wiejskie gospodarstwo kwietnia 2018r.

Sprawozdanie z realizacji projektu ekologicznego Lider lokalnej ekologii pod hasłem Ekokonsument zasobów, i dóbr i usługczłowiek w haromnii z przyrodą

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 29 W SOSNOWCU HARMONOGRAM DZIAŁAŃ NA ROK SZKOLNY 2006/2007 PROJEKCIE SZKOŁY PROMUJĄCE ZDROWIE SOSNOWIEC WRZESIEŃ 2006 ROK

Akademia Zdrowego Przedszkolaka. Sprawozdanie z akcji PRZEDSZKOLAK PEŁEN ZDROWIA. Przedszkole Nr 4 w Lublinie

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

W tym tygodniu na Wyspie

Scenariusz zajęć nr 2

Ewaluacja wewnętrzna 2017/2018

Centrum Edukacji Przyrodniczej

EDUKACJA PRZYRODNICZA

Sprawozdanie z realizacji projektu ekologicznego Lider lokalnej ekologii pod hasłem Ciepło i bezpiecznie

Edukacja społeczno- przyrodnicza

Cele operacyjne: dziecko...

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II szkoły podstawowej

Pakiet doświadczeń i obserwacji

SPRAWOZDANIE Z JESIENNEJ AKCJI AKADEMII ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA PN. Z JANEM BRZECHWĄ O ZDROWIU W PRZEDSZKOLU RADOŚĆ W BYDGOSZCZY

Co jeszcze można zrobić?

Sprawozdanie z realizacji działania ekologicznego. ,, Robiąc tak niewiele możesz pomóc innym i przyrodzie

spożywać aby cieszyć się zdrowiem przez całe życie. Poniżej zdjęcia z przeprowadzonych lekcji w klasach 4 Zdrowe śniadanie

PROGRAM DZIAŁAŃ EDUKACYJNO WYCHOWAWCZYCH EDUKACJA ZDROWOTNA PRZEZNACZONY DLA UCZNIÓW EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ AUTOR: JANINA PIETRZYK

Sprawozdanie z realizacji zadania 3 Szczotka, pasta, kubek higiena osobista każdego dnia.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Łodzi Przedszkole Miejskie nr 21 Łódź

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU LISTOPAD W GRUPIE TRZECIEJ WIEWIÓRKI.

Zajęcia oferowane przez Mediatekę Start- Meta dla grup przedszkolnych w roku szkolnym 2014/2015.

PRZEDSZKOLAK MAŁY I DUŻY PRZYRODZIE SŁUŻY

GRUPA IV MAŁY EKOLOG

SZKOLNE KOŁO PRZYRODNICZE

W roku szkolnym 2014/15 w Przedszkolu nr 6 w Lęborku w zakresie przedsięwzięć proekologicznych przeprowadzono następujące działania:

Ramowy rozkład dnia w Publicznym Przedszkolu w Kobiernicach

LIDER LOKALNEJ EKOLOGII

Edukacja przyrodnicza klas I-III

Program Profilaktyki Publicznego Przedszkola w Poczesnej

PLAN WYCHOWAWCZY PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA WOLI RĘBKOWSKIEJ NA LATA

Grosikowa gazetka Wydanie specjalne nr 6/2015 Bezpieczne wędrówki. Od grosika do złotówki

HARMONOGRAM AUTORSKI PROGRAM EDUKACJI PRZYRODNICZEJ NIEPUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA STOKROTKA W GOLENIOWIE PRZYJACIELE PRZYRODY 2014/2015

PROGRAM PROMOCJI ZDROWIA

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Szanowni Państwo. Oferujemy warsztaty: Poniżej przedstawiam szczegółowy opis proponowanych zajęć.

Dokumentacja zdjęciowa

MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2015r. W GRUPIE POZIOMKI W PRZEDSZKOLU OMNIBUSEK W REDZIE

ZREALIZOWANE DZIAŁANIA

LIDER LOKALNEJ EKOLOGI PROJEKT PROWADZONY PRZEZ KOMUNALNY ZWIĄZEK GMIN,,DOLINA REDY I CHYLONKI" W GDYNI

ROCZNY PLAN PRACY PRZEDSZKOLA NR 40 Poznańskie Koziołki w Poznaniu NA ROK SZKOLNY 2017/2018

PROMOCJA ZDROWIA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Marzec Dzieci Pana Astronoma

Ekoplacówka Zielony Zakątek III. Szkoła Podstawowa nr 8 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Tarnowie

ROCZNY PLAN PRACY W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 93 W KATOWICACH Z PRZYRODĄ NA TY

Scenariusz zajęć nr 8

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Ekologia Termin znany od 1876 r. Greka: Oikos (dom, życie domowe) i logia (nauka)

Szkoła Podstawowa im. św. Jana Bosko w Karczycach

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ NA ROK SZKOLNY 2018/2019. TREŚCI METODY EFEKTY TERMINY ODPOWIEDZIALNI 1.Zachęcanie rodziców do dbania o prawidłowy rozwój dziecka

Osoby odpowiedzialne. D. Krzaczkowska. D. Krzaczkowska. D. Krzaczkowska

PLAN PRACY PROMOCJA ZDROWIA 2013/2014

im. Marii Kownackiej ul. Kalcytowa Kielce Z przyrodą przez cały rok Nauczycielki: Beata Gogolewska, Alina Łojek, Klaudia Wachla

Uczniów klas: I-III Szkoły Podstawowej

PLAN PRACY WYCHOWAWCZEJ, DYDATKTYCZNEJ I OPIEKUŃCZEJ na rok szkolny 2013/2014

Projekt ekologiczny. Tytuł projektu: Nauczmy się kochać naszą przyrodę. Wstęp. Cele projektu: Formy realizacji:

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Prowadząca: Agnieszka Todorowska

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Zespół Szkół Publicznych Przedszkole Miejskie w Łęknicy

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Activity monitoring card Karta działań Date of report: Data: Drafted by:

Raport z realizacji projektu edukacyjnego realizowanego w roku szkolnym 2014/2015 w Publicznym Przedszkolu nr 22 w Kaliszu

RELACJA Z OBCHODÓW TYGODNIA EDUKACJI GLOBALNEJ

ŚWIADOMY KONSUMENT DOBRE ZAKUPY. W projekcie wzięło udział: 230 dzieci. (3-, 4-, 5-latki) z ośmiu grup

ZDROWIE NA TALERZU PROGRAM PROMOCJI ZDROWIA

Transkrypt:

Delfiny klasa 0 Tematem wiodącym w kwietniu było dbanie o różne rzeczy. W pierwszym tygodniu pogłębialiśmy wiedzę na temat wiejskich zwierząt, w drugim tygodniu dużo uwagi poświęciliśmy naszemu zdrowiu, a następnie przeszliśmy do globalnego dbania o naszą planetę po to aby na końcu miesiąca powrócić do dbania o nasze ogródki. Tematy realizowane w miesiącu kwietniu 2015 roku: I. Zwierzęta na wiejskim podwórku II. Dbamy o zdrowie III. Dbamy o Ziemię, naszą planetę IV. Wiosna w ogródku

I. Zwierzęta na wiejskim podwórku Pierwszy tydzień kwietnia upłynął nam na poznawaniu zwierząt na wsi. Dzieci dowiedziały się skąd bierze się wiele produktów, które używamy w domu. Miedzy innym dowiedziały się, że mleko jest od krowy lub kozy, a nie z kartonu;). Dużo uwagi poświęciliśmy produktom powstającym z mleka. Staraliśmy się rozróżniać odgłosy zwierząt. Nauczyliśmy się także jak nazywa się potomstwo zwierząt. Skupiliśmy się także na zasadach savoir-vivre u przybliżając dzieciom zasady dobrego zachowania w oparciu o wiersz J. Brzechwy pt. Kwoka. Poznaliśmy także dwie litery K oraz Y. Uczyliśmy się z dziećmi mierzenia objętości.

II-Dbamy o zdrowie W drugim tygodniu kwietnia, skupiliśmy się na naszym zdrowiu. Dzieci dowiedziały się o tym, jak należy zachowywać się w trakcie wizyty lekarskiej lub dentystycznej. Skupiliśmy się na diecie. Dzieci dowiedziały się jaki produkty są zdrowe. Poznaliśmy witaminki ABCD oraz nauczyliśmy się klasyfikować produkty ze względu na zawartość konkretnych witamin. Nauczyliśmy się zasad prawidłowego mycia rąk, oraz sytuacji w których ręce należy umyć. W trakcie doświadczeń z myciem rąk, dzieci poznały proces produkcji mydła i miały okazję samodzielnie zrobić mydło glicerynowe. W ramach nauki o tym jak dbać o zdrowie, dzieci poznały budowę jamy ustnej oraz nauczyły się sposobów dbania o jej higienę. Dzieci zapoznały się z budową aparatu zębowego dziecięcego, jak i osoby dorosłej. Nauczyły się czym różnią się poszczególne rodzaje zębów. Dzieci nauczyły się sposobów prawidłowego mycia zębów. Dzieci zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa w łazience oraz w trakcie mycia zębów.

III Dbamy o Ziemię, naszą planetę Dzieci zapoznały się z terminami takimi jak środowisko, przyroda, ekologia oraz podstawami astronomii i geofizyki. Dzieci dowiedziały się jaki kształt ma Ziemia oraz dlaczego występują pory roku oraz dni i noce. Przeprowadziliśmy praktyczne zajęcia z globusem i latarką, które zobrazowały dzieciom mechanizm powstawania pór roku oraz dni i nocy. Skupiliśmy się na pogłębieniu wiedzy o tym jak dbać o środowisko, jak segregować odpadki. Dzieci poznały kolory pojemników do jakich należy wrzucać poszczególne rodzaje odpadów. Dzieci poznały pojęcie recyclingu. Dowiedziały się o surowcach wtórnych i ich wykorzystaniu. W ramach zajęć praktycznych dzieci stworzyły ekologiczne roboty z rolek po papierze toaletowym, opakowań po jajkach oraz nakrętek i opakowań po posiłkach. Starałam się zaszczepić w dzieciach potrzebę korzystania z opakowań ekologicznych i biodegradowalnych. Wytłumaczyłam, dlaczego produkty plastikowe stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego. Utrwalaliśmy znajomość pór dnia, oraz kolejność ich następowania. Umiejscawialiśmy poszczególne czynności w danych porach dnia.

IV-Wiosna w ogródku W kolejnym tygodniu kwietnia przeszliśmy do naszego ogródka. Dzieci dowiedziały się jakie prace wykonuje się w ogródku na wiosnę, oraz zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa przy wykonywaniu prac ogrodniczych. Dzieci dowiedziały się o szkodnikach oraz zwierzętach pożytecznych w ogrodzie. Poznaliśmy naszych przyjaciół, takich jak dżdżownica czy mrówka. Dzieci poznały także ogrodowych szkodników, takich jak turkuć podjadek, ślimak czy kret. Dzieci poznały cykl rozwoju rośliny od nasienia do kwiatu. Przez cały tydzień obserwowaliśmy jak w naszej Sali rozwija się cebula. Dzieci poznały także pojęcia takie jak samosiejka czy chwast. W ostatnim tygodniu kwietnia poznaliśmy literę Ł, poznaliśmy procesy zachodzące w przyrodzie oraz uczyliśmy się cierpliwości poprzez obserwację zjawisk przyrodniczych.

Opracowała Mgr Katarzyna Szaniawska-Rawo