3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz hospitacji diagnozującej

Zadania utrwalające poznane wiadomości o ułamkach zwykłych

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

1. Każdy ma swojego dusiołka

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI

Scenariusz lekcji. omówić funkcję przycisków kalkulatora kieszonkowego i aplikacji Kalkulator;

II. III. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

2. Graficzna prezentacja algorytmów

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

TEMAT: Zastosowanie wiadomości o bryłach w praktyce powtórzenie i utrwalenie wiadomości o bryłach.

2. Rozmowy i dyskusje w Internecie

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum

Temat: Odczytywanie informacji.

2. Metody prezentacji informacji

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Mgr Sławomir Adamczyk Konspekt lekcji fizyki w klasie I gimnazjum

Scenariusz lekcyjny Zadania typu maturalnego: procenty, przedziały, wartość bezwzględna, błędy przybliżeń, logarytmy. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

1. Obywatel w urzędzie gminy

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

Scenariusz lekcji. omówić przezroczysty i nieprzezroczysty styl zaznaczania; omówić metody kopiowania, przenoszenia i usuwania fragmentów rysunku;

Scenariusz lekcji. wskazać narzędzia służące do formatowania tekstu; opisać przeznaczenie narzędzi do formatowania;

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

nazwa zadania/ nr grupy realizowanych w Publicznym Gimnazjum w Janowcu Wielkopolskim nazwa i adres szkoły

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

SCENARIUSZ LEKCJI. Po zajęciach uczeń wie umie zna/rozumie

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe pojęcia związane z internetem; scharakteryzować pojęcia: portal, wortal, witryna, WWW, HTTP;

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

Czym jest liczba π? O liczbie π. Paweł Zwoleński. Studenckie Koło Naukowe Matematyków Wydział Matematyczno-Fizyczny Politechnika Śląska

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI -MATEMATYKA WOKÓŁ NAS- W KLASACH 4-6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 8 W ZGIERZU

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI. Jak ulokować i pożyczyć pieniądze? 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Scenariusz lekcji w ramach korelacji chemii z matematyką

Program zajęć rozwijających zainteresowania.,, I ty możesz zostać Pitagorasem. Opracowany przez Monikę Chodacz

Scenariusz lekcji. wymienić najpopularniejsze formaty plików; omówić sposób kodowania znaków drukarskich;

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej z wykorzystaniem komputerów.

2. Tabele w bazach danych

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

PROJEKT EDUKACYJNY REALIZOWANY W KL. VA OD MAJA DO GRUDNIA 2013 R. TYTUŁ

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Scenariusz lekcji matematyki. Klasa V. Temat: Obliczenia praktyczne- działania na liczbach. Autor: Grażyna Karczyoska

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

Izomeria cukrów prostych

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz na zajęcia Koła Miłośników Przyrody

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;

Scenariusz lekcji. określić przeznaczenie klawiszy służących do poruszania się w obrębie tekstu i dokumentu: Home, End, Page UP Page Down, strzałki;

1. Roland rycerz średniowieczny

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe dynamiczne struktury danych (stos, kolejka, lista, graf, drzewo); opisać sposób dostępu do danych w kolejce;

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

KONSPEKT do przeprowadzenia lekcji matematyki

Poznajemy rodzaje podmiotu

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

Scenariusz lekcji. Metody pracy: Pogadanka, dyskusja, ćwiczenia praktyczne przy komputerze

Badanie prawa Archimedesa

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Transkrypt:

1. 2. 3. Liczba Pi 1. Cele lekcji Cel ogólny lekcji: Poznanie zależności pomiędzy długością okręgu a jego średnicą. Poznanie liczby niewymiernej π. a) Wiadomości Uczeń Zna liczbę niewymierną π. b) Umiejętności 1. Uczeń dokonuje pomiaru średnicy i obwodu różnych przedmiotów. 2. Uczeń oblicza stosunek długości okręgu do jego średnicy. 3. Uczeń posługuje się kalkulatorem przy wykonywaniu obliczeń. 4. Uczeń odkrywa liczbę π. 5. Uczeń umie korzystać z Internetu jako źródła informacji. Metody : a. 2. Metoda i forma pracy Rozwiązywanie zadań i problemów. Dyskusja panelowa. Praca z instrukcją. Formy : Praca w grupie. Praca indywidualna. Praca z całą klasą. Praca przy komputerze. b. 3. Środki dydaktyczne 1. Plansze, przedmioty których brzeg jest okręgiem, miary krawieckie, sznurek. 2. Przyrządy geometryczne, kalkulatory, karty pracy, szary papier, mazaki, taśma samoprzylepna, magnesy, plansza rozwinięcie dziesiętne liczby π.

3. Komputer z dostępem do Internetu. c. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Grecki uczony Archimedes zajmował się między innymi zależnością między obwodem okręgu a jego średnicą. Zauważył, że obwód koła jest proporcjonalny do jego średnicy, zbadał współczynnik tej proporcjonalności. ii. b) Faza realizacyjna 1. Podział na grupy. 2. Przypomnienie zasad pracy w grupie. 3. Rozdanie kart pracy nr 1, instrukcja nr1, szary papier, mazaki. 4. Rozdanie przez liderów, przedmiotów o brzegu w kształcie koła, miar, taśm oraz kalkulatorów. 5. Uczniowie dokonują pomiarów i obliczeń przedstawienie wyników pracy grup przez lidera. 6. Sformułowanie wniosku: Stosunek długości okręgu do długości średnicy jest dla wszystkich okręgów tą samą liczbą. l = π d 7. Informacje o liczbie π i jej rozwinięciu (z internetu lub innych źródeł). 8. Praca w grupach karta pracy nr2 I grupa historia liczby π (instrukcja nr2) II grupa Pi-ematy (instrukcja nr2) III grupa rozwinięcie liczby π (instrukcja nr2) IV grupa pochodzenie nazwy ludolfina (instrukcja nr2) iii. c) Faza podsumowująca Wyjaśnienie pracy domowej karta pracy nr 3. Podsumowanie lekcji, ewaluacja lekcji przez uczniów. d. 5. Bibliografia 1. Brudnik E., Moszyńska A., Owczarska B., Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie, zakład wydawniczy SFS, Kielce 2000. 2. Jeleński Sz., Śladami Pitagorasa, wydawnictwo PZWS, Warszawa 1961.

e. 6. Załączniki i. a) Karta pracy ucznia Karta pracy nr 1 Przedmiot L - długość okręgu d - długość średnicy okręgu L - stosunek długości d okręgu do długości średnicy Karta pracy nr 2 Historia liczby π (instrukcja nr2) Karta pracy nr 2 Pi-ematy (instrukcja nr2) Karta pracy nr 2 Rozwinięcie liczby π (instrukcja nr2)

Karta pracy nr 2 Pochodzenie nazwy ludolfina (instrukcja nr2) Instrukcje Instrukcja nr1 1. Dokonajcie pomiaru obwodu każdego przedmiotu. 2. Dokonajcie pomiaru średnicy każdego przedmiotu. 3. Wpiszcie wyniki do tabeli. Pamiętajcie, że każdy przedmiot ma kształt okręgu. 4. Obliczcie na kalkulatorze dla każdego przedmiotu stosunek długości jego obwodu do długości jego średnicy. Wynik zaokrąglijcie do 0,01. 5. Porównajcie otrzymane wyniki. ( na wykonanie zadania 5 min.) Instrukcja nr2

1. Wejdź na stronę wyszukiwarki www.google.pl 2. Wpisz hasło: Liczba Pi i uruchom wyszukiwarkę. 3. Sprawdź rezultaty wyszukiwań i przekopiuj interesujący Cię fragment do edytora tekstu. (Zaznacz Prawy przycisk myszy Kopiuj Ustaw się w edytorze tekstu Wklej) 4. Zapisz dokument na dyskietce. (Plik Zapisz jako...) 5. Wydrukuj dokument. (Plik Drukuj OK.) ( na wykonanie zdania 10 min.) ii. b) Zadanie domowe Karta pracy nr 3 zadanie domowe podaj przybliżenia liczb z dokładnością do 0,01: π 1 π + 3 2π 1 π 2 100 π porównaj liczby:

π 3,14 2 π 0 π 3, 1415 1,6 π 2 iii. iv. c) Ewaluacja lekcji Jak oceniam pracę w grupach? Ewaluacja lekcji Czy według ciebie lekcja była interesująca? tak nie 2. Czy dobrze ci się pracowało z koleżankami i kolegami w grupie?

tak nie 3. Jaką funkcję pełniłeś w grupie? lider sekretarz inną 4. Czy zadania wykonywane na lekcji były dla ciebie łatwe i zrozumiałe? tak raczej tak nie 45 minut. f. 7. Czas trwania lekcji g. 8. Uwagi do scenariusza Scenariusz może być realizowany na lekcji otwartej.