1. Jedyny kwiat na świecie, czyli w poszukiwaniu prawdziwej przyjaźni

Podobne dokumenty
Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Mały Książę. Antoine de Saint-Exupéry

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Słynny malarz polski Jan Matejko

1. Każdy ma swojego dusiołka

1. Roland rycerz średniowieczny

Scenariusz: Róża(ne życie) Małego Księcia czy płcie mają względem siebie zobowiązania? Na podstawie Mały książę A. de Saint-Exupéry ego

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz lekcji patriotycznej. Zakres treści tematu : Kształtowanie postawy patriotycznej u młodzieży. Wyjaśnienie Kim jest patriota?

Opracowała: Beata Kozyra

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Odpowiedzi do zadań zamieszczonych w arkuszu egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego 15 KWIETNIA 2019 opracowane przez ekspertów Nowej Ery

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Dobre i niewłaściwe praktyki realizowania podstawy programowej w klasach IV i VII na języku polskim. dr Małgorzata Juda-Mieloch

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA HISTORIA

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

2 Barbara Grabek, Paulina Strychalska, Marzanna Polcyn. II. Przygotowanie przez uczniów klas II i III kodeksu kulturalnego ucznia- X 2016 Kodeks kultu

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

1. Techniki malarskie

Scenariusz zajęć biblioterapeutycznych z wykorzystaniem książki Mały Książę Saint-Exupery ego Temat: Czym kierować się w życiu? Miejsce zajęć: Cele:

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Szkic do portretu przy pomocy camery obscury

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Scenariusz lekcji otwartej w klasie drugiej gimnazjum. Opracowała: Marzena Bień

Temat dnia: W klasie"

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Zasady zdrowego żywienia

2. Metody prezentacji informacji

Zostań młodym ekologiem

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

1. Obywatel w urzędzie gminy

Temat dnia: W klasie"

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

Metody: pogadanka, opowiadanie, metoda zajęć praktycznych, instrukcja, gry dydaktyczne Formy: praca indywidualna, zbiorowa

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

Własności walca, stożka i kuli.

b. Ziemia w Układzie Słonecznym sprawdzian wiadomości

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Opracowała: Beata Kozyra

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

Scenariusz lekcji. określić przeznaczenie klawiszy służących do poruszania się w obrębie tekstu i dokumentu: Home, End, Page UP Page Down, strzałki;

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Konspekt do lekcji matematyki dn w klasie II d w Gimnazjum nr 7 w Zamościu.

Kim jestem, a kim chciałbym być? Jak napisać autocharakterystykę

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

1. W świecie obyczajów i tradycji

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Program profilaktyczny. Bądź sobą

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Transkrypt:

1. Jedyny kwiat na świecie, czyli w poszukiwaniu prawdziwej przyjaźni a. Jesteście piękne, lecz puste ( ) nie można dla was umrzeć. (Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę) b. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości Uczeń: zapoznaje się z hasłami przedmiotowymi: róża i Wenus zawartymi w Słowniku mitów i tradycji kultury Władysława Kopalińskiego, zna zasady posługiwania się słownikiem. ii. b) Umiejętności Uczeń potrafi: dokonać porównawczego zestawienia materiałów reprezentujących różne dziedziny sztuki, określić stosunek Małego Księcia do róży. c. 2. Metoda i forma pracy Praca indywidualna, analiza tekstu Małego Księcia, obserwacja (reprodukcji obrazu Sandro Botticellego), nauczanie sytuacyjne, pogadanka, dyskusja. d. 3. Środki dydaktyczne Egzemplarze powieści Mały Książę Antoine de Saint- Exupéry ego, reprodukcja obrazu Narodziny Wenus Sandro Botticellego, karta pracy ucznia. e. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza 1. Rozpoczynamy zajęcia od rozdania uczniom malarskiej reprodukcji obrazu Sandro Botticellego. 2. Nauczyciel prosi o uważną obserwację i formułowanie wniosków na temat jego treści. W tym czasie dwoje uczniów wyszukuje hasła Wenus i Róża w Słowniku mitów i tradycji kultury Władysława Kopalińskiego. ii. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel prosi, by wnioski z analizy obrazu i lektury umieścić w tabeli (karta pracy ucznia): Tabela porównawcza zestawiająca wizerunki Wenus i róży NARODZINY WENUS i. M AŁY KSIĄŻĘ ZNACZENIA METAFORYCZNE CO / KOGO SYMBOLIZUJE

Wenus przedstawiona jest jako kobieta (nie dziecko a przecież mowa o narodzinach), która nieśmiało zasłania swoją kobiecość Róża jest niezwykle piękna, cudowna, pełna słodyczy, zupełnie niepodobna do innych, próżna, kokieteryjna, również wyłania się jako dojrzały kwiat - miłość zachwyca swoją urodą, czaruje - zna moc swego piękna - rodzi się powoli Wenus, albo Wenera gr. Afrodyta bogini wiosny i ogrodów, od III w p.n.e. stała się boginią piękna i miłości Róża symbol cnoty, tajemnicy atrybut Afrodyty Nie wiadomo, skąd przybywa bogini Nie znamy miejsca, z którego róża przybywa - miłość przychodzi niespodziewanie - jest tajemnicza, zagadkowa, zjawia się nie wiadomo kiedy i skąd Uczucie mężczyzny do kobiety Na spotkanie bogini przybywa młoda dziewczyna, która przynosi czerwony płaszcz zdobiony drobnymi kwiatami Na spotkanie rozwijającej się róży wychodzi Mały Książę osłaniający ją parawanem - o miłość należy dbać - to uczucie kruche i delikatne, wymagające stałej troski i pielęgnacji Kobieta Niezwykle ciepła, jasna kolorystyka wprowadza wiosenny, ciepły nastrój Urodziłam się równocześnie ze słońcem ; narodziny wraz ze słońcem uosabiającym życiodajną moc - miłość to jednocześnie uczucie potężne, gdyż zapewnia i daje życie Potęga życia Wkrótce zaczęła zamęczać swą naburmuszoną próżnością. Mały Książę dobrze odgadł, że róża nie jest zbyt skromna - miłość często jest kapryśna - to uczucie pyszne i wyniosłe Duma 2. Nauczyciel prosi, by na podstawie zebranych w tabeli cech wskazać dwie, które, zdaniem Księcia, są u róży najważniejsze. piękno i kobiecość (miłość) 3. Prowadzący inicjuje dyskusję pytaniem: Kiedy bohater dostrzegł u róży wyłącznie piękno, a kiedy zaczął widzieć w niej kobietę?

iii. Wypowiedzi uczniów: piękno na początku znajomości, aż do momentu opuszczenia planety wobec czego tkwiła w nim potrzeba odpowiedzi na pytanie: kim naprawdę jest róża?; kobiecość po powrocie na planetę, ale także już na Ziemi, kiedy wyznaje lotnikowi: byłem zbyt młody, żeby umieć ją kochać. c) Faza podsumowująca 1. Kończąc dyskusję, nauczyciel prosi o interpretację zdania: byłem zbyt młody, żeby umieć ją kochać. W czasie wędrówki bohater dojrzał do poczucia odpowiedzialności za różę: jestem odpowiedzialny za moją różę. Uświadomiony przez lisa zrozumiał, iż dla tej jednej jedynej poświęci się wszystko, nawet życie. 2. Funkcję klamry spotkania pełni odczytanie przez ucznia fragmentu utworu, dotyczącego refleksji Małego Księcia w różanym ogrodzie. 3. Jeśli wystarczy czasu, można przeprowadzić krótką dyskusję nawiązującą do motta lekcji. f. 5. Bibliografia 1. Botticelli S., Narodziny Wenus, [w:] Historia sztuki w obrazach. Sztuka zachodnia od prehistorii do dziś, tekst Gilles Plazy, przedmowa Jean Lacouture, Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2002, s. 99. 2. Kopaliński W., Słownik mitów i tradycji kultury, PIW, Warszawa 1993. 3. Saint-Exupéry A. de, Mały Książę, przeł. Jan Szwykowski, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1998. g. 6. Załączniki i. a) Karta pracy ucznia 1. Motto: Jesteście piękne lecz puste ( ) nie można dla was umrzeć (Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę). Porównawcze zestawienie wizerunku Wenus i róży na podstawie reprodukcji obrazu Sandro Botticellego Narodziny Wenus oraz haseł przedmiotowych: róża i Wenus zawartych w Słowniku mitów i tradycji kultury Władysława Kopalińskiego, a także tekstu utworu Mały Książę. NARODZINY WENUS i. M AŁY KSIĄŻĘ ZNACZENIA METAFORYCZNE CO LUB KOGO SYMBOLIZUJE

Wenus przedstawiona jest jako kobieta (nie dziecko a przecież mowa o narodzinach), która nieśmiało zasłania swoją kobiecość Róża jest niezwykle piękna, cudowna, pełna słodyczy, zupełnie niepodobna do innych, próżna, kokieteryjna również wyłania się jako dojrzały kwiat Nie wiadomo, skąd przybywa bogini Nie znamy miejsca, z którego róża przybywa Na spotkanie bogini przybywa młoda dziewczyna, która przynosi czerwony płaszcz zdobiony drobnymi kwiatami Na spotkanie narodzinom róży wychodzi Mały Książe osłaniający ją parawanem Niezwykle ciepła, jasna kolorystyka wprowadza wiosenny, ciepły nastrój Urodziłam się równocześnie ze słońcem ; narodziny wraz ze słońcem uosabiającym życiodajną moc Wkrótce zaczęła zamęczać swą naburmuszoną próżnością. Mały Książę dobrze odgadł, że róża nie jest zbyt skromna 2. Wniosek:...to dwie cechy róży, które dla Małego Księcia najwyższą wartość. Piękno dostrzegał bohater aż do momentu opuszczenia planety wobec czego tkwiła w nim potrzeba odpowiedzi na pytanie: kim naprawdę jest róża? Kobietę ujrzał Mały Książę w róży po powrocie na planetę, ale także już na Ziemi, kiedy wyznaje lotnikowi: byłem zbyt młody, żeby umieć ją kochać. W czasie wędrówki bohater dojrzał do poczucia odpowiedzialności za różę; jestem odpowiedzialny za moją różę. Uświadomiony przez lisa zrozumiał, iż dla tej jednej jedynej poświęci się wszystko, nawet życie.

h. 7. Czas trwania lekcji 45 minut i. 8. Uwagi do scenariusza Zajęcia kończą cykl pięciu lekcji poświęconych analizie Małego Księcia (lekcja 5). Cytaty użyte w scenariuszu pochodzą z: Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę, przeł. Jan Szwykowski, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1998. Lekcję zrealizowano w klasie III gimnazjum, w klasie integracyjnej.