Środki masowego przekazu



Podobne dokumenty
W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

5/19/2015 PODSTAWOWE DEFINICJE TEORIE MEDIÓW ŚRODKI MASOWEGO PRZEKAZU

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Bibliotekarze - koordynatorzy projektu: Joanna Drabowicz Joanna Pietrzyńska Justyna Szymańska

ŚRODKI MASOWEGO PRZEKAZU Rodzaje współczesnych mediów ŚRODKI MASOWEGO PRZEKAZU

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Scenariusz zajęć nr 3

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Program profilaktyczny Bezpieczny w sieci cyfrowej

opracowany przez : mgr Joannę Ejsmont

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Ankieta dla ucznia. Badanie Szkolnych Uwarunkowań Efektywności Kształcenia Etap VII, Miejsce na kod ucznia

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Raport z ewaluacji wewnętrznej dotyczącej przestrzegania norm społecznych w Szkole Podstawowej w Karpicku

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

WYNIKI ANKIETY DLA RODZIÓW

kształcenie umiejętności w zakresie poszukiwania, kształcenie umiejętności twórczych; otwartość na nowe kontakty,

ŚRODKI MASOWEGO PRZEKAZU (mass media) słuchanie A2 / B1

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

PROGRAM PROFILAKTYCZNY SZKOŁY PODSTAWOWEJ W JASIENIU

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

CBOS CENTRUM BADANIA OPINII SPOŁECZNEJ OPINIA PUBLICZNA NA TEMAT SONDAŻY BS/55/2004 KOMUNIKAT Z BADAŃ WARSZAWA, MARZEC 2004

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Czytać, słuchać i oglądać

Materiały pomocnicze dla nauczycieli. 1. Uwagi do oceny zadań otwartych w arkuszu na poziomie rozszerzonym wraz z przykładowymi rozwiązaniami.

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

ŚRODKI MASOWEGO PRZEKAZU (mass media) AUDIO A2 / B1

ROZPORZĄDZENIE KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI. z dnia 27 kwietnia 2011 r.

Przedmiotowy system oceniania w Niepublicznym Gimnazjum Nr 1 w Poznaniu z przedmiotu WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE klasa III

Wybrane kompetencje medialne. Opracowała: Małgorzata Dec Edukacja Medialna KUL

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z WIEDZY O KULTURZE W I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM IM. Z. KRASIŃSKIEGO W CIECHANOWIE

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

DLACZEGO WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI? Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży - spotkanie z rodzicami 27 września 2016 r.

Scenariusz zajęć z edukacji internetowej dla klas IV - VI. Temat: Jestem bezpieczny w Internecie

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH W WYBRANYCH OBSZARACH ZAGROŻEŃ, OPRACOWANY NA ROK SZKOLNY 2011/2012 ORAZ 2012/2013:

Dziennik Ustaw Nr Poz. 580 ROZPORZĄDZENIE KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI. z dnia 27 kwietnia 2011 r.

KRYTERIA OGÓLNE. ze sprawdzianów, zapowiedzianych kartkówek oraz powtórzeń materiału. 11. Obowiązuje następująca hierarchia ważności ocen:

Jak zrealizować projekt medialny - kampanię społeczną?

Lekcja 2: Co może Prezydent?

Czy wiesz kiedy są najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego? Akcja Młodzi Głosują wybory do Parlamentu Europejskiego maj 2019

Synergia mediów elektronicznych Startup-IT, 13 października Witold Kundzewicz członek zarządu Telewizji WTK

Uczeń i nauczyciel w roli rozmówcy

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

ZAJĘCIA EDUKACYJNE KORZYSTANIE Z MEDIÓW BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE NAUKA Z TIK

Zwyczajny człowiek i jego problemy to też historia

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

PLAN STUDIÓW NA KIERUNKU: dziennikarstwo i komunikacja społeczna. SPECJALNOŚĆ: Dziennikarstwo specjalistyczne. FORMA STUDIÓW: stacjonarne

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

INFORMACJE PROGRAMOWE rozpowszechnianie programu telewizyjnego drogą rozsiewczą naziemną lub satelitarną

Przedmiotowe Zasady Oceniania z wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół gimnazjum w Rzęczkowie.

Autor: Ewelina Brzyszcz Studentka II roku II stopnia Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Uniwersytet Jana Kochanowskiego Kielce

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Jana Pawła II w Kołobrzegu WEWNĄTRZSZKOLNY PROGRAM DORADZTWA ZAWODOWEGO DLA KLAS VII i VIII Rok szkolny 2018/2019

PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA HISTORYCZNEGO W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W MIELCU

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Krakowie "Radio Kraków" S.A. - rozszczepienie Nowy Sącz Plany programowe na 2015 r.

Co to jest komunikat? Zadanie 1

Odkrywcy świata. Jak wykorzystać wiatr? Lekcja 3: Autor: Anna Romańska, Marcin Piotrowicz

Wiarygodne informacje czy są dziś. w cenie? Wiarygodne informacje - czy są dziś. w cenie? TNS Maj 2016 K.023/16

Kryteria oceniania z wiedzy o społeczeństwie w klasie II. Semestr I. Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:

Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej pt. Bieg po zdrowie

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLAS IV-VI

Scenariusz lekcji wychowawczej

Wymagania edukacyjne z Wiedzy o społeczeństwie dla klasy pierwszej w Liceum Ogólnokształcącym Nr III w Otwocku (poziom podstawowy)

Festiwal Nauki maj 2012 r. galeria

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

Program Profilaktyki. Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej

Projekt Jasne, że razem

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

PRZEWODNIK OBYWATELSKI

BEZPIECZNY INTERNET. Własny program. Autor programu: Dagmara Strzelecka

Warszawa, październik 2009 BS/134/2009 WZORY I AUTORYTETY POLAKÓW

Przewodnik dla instruktora dotyczący biotechnologii. (Plany lekcyjne) POZNAJ NAJNOWSZE INFORMACJE NA TEMAT BADAŃ NAD ZDROWIEM FINANSOWANIE: AUTORZY

PLAN PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BOGURZYNIE NA ROK SZKOLNY 2017/2018

Preferowane źródła informacji przez dzieci i młodzież

Cykl lekcji na podstawie opowiadań z tomu Mikołajek i inne chłopaki Sempégo i Goscinnego

Czynniki ryzyka Cele Zadania Sposoby realizacji Osoby odpowiedzialne

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM ORIENTACJI I DORADZTWA ZAWODOWEGO GIMNAZJUM NR 1 W PRZEWORSKU

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ W ROKU SZKOLNYM 2013/14

PLAN PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BOGURZYNIE NA ROK SZKOLNY 2016/2017

SCENARIUSZ LEKCJI. Jedno z doświadczeń obowiązkowych ujętych w podstawie programowej fizyki - Badanie ruchu prostoliniowego jednostajnie zmiennego.

INFORMACJE PROGRAMOWE - rozpowszechnianie programu telewizyjnego drogą rozsiewczą naziemną lub satelitarną

GODZINA WYCHOWAWCZA W GIMNAZJUM- KONSPEKT. Temat zajęć: W poszukiwaniu wartościowych dróg życia.

Przedmiotowy system oceniania z biologii

DEMOKRACJA I DYKTATURA

Transkrypt:

Środki masowego przekazu Piotr Ulatowski Pomysł na ciekawą lekcję Temat lekcji Cel ogólny Cele szczegółowe Kształcone umiejętności Metody, techniki i formy pracy Środki dydaktyczne Czas trwania zajęć Na (czwartą) władzę nie poradzę. Obywatel a środki masowego przekazu. Ukazanie, jak duży wpływ wywierają mass media na kształtowanie światopoglądu obywateli. Uczeń: omawia najważniejsze funkcje środków masowego przekazu; wyjaśnia znaczenie mass mediów w życiu obywateli; podaje przykłady pozytywnego i negatywnego oddziaływania mediów na obywateli; uzasadnia znaczenie opinii publicznej we współczesnym świecie; odczytuje i interpretuje wyniki wybranego sondażu opinii publicznej. komunikacja na poziomie grupy i klasy korzystanie z różnych źródeł wiedzy grupowanie informacji wyciąganie wniosków i argumentowanie własnego zdania podająca objaśnienie elementy wykładu praca indywidualna i w parach praca z różnymi źródłami informacji karty pracy dla każdego ucznia (zadania 1 3) teksty Mass media w służbie obywateli i O zagrożeniach ze strony mediów (załącznik 1) jedna godzina lekcyjna 27

Przebieg zajęć Etapy lekcji Czas w minutach Czynności nauczyciela i uczniów Wprowadzenie 4 Wyjaśniamy uczniom, że celem lekcji jest przedstawienie znaczenia mass mediów oraz opinii publicznej w życiu obywatela. Zapisujemy temat na tablicy. Badanie (I) 5 Opowiadamy, że środki masowego przekazu są nazywane także środkami masowej informacji i propagandy; wymieniamy najważniejsze z nich. Wyjaśniamy, że media poprzez przekazywanie rozmaitych treści przede wszystkim informują, edukują oraz często kształtują nasze opinie. Służą również integracji społecznej, ale także bawią i dostarczają rozrywki. Dodatkowo kontrolują one działalność instytucji oraz osób publicznych, sprawujących odpowiedzialne funkcje. Badanie (II) i przekształcanie (I) 6 Rozdajemy uczniom karty pracy i prosimy o wykonanie w parach zadania dotyczącego funkcji mediów (zadania 1). Prezentacja (I) 2 Wybrane osoby prezentują efekty pracy. Badanie (III) i przekształcanie (II) 12 Sygnalizujemy, że rola współczesnych środków masowego przekazu, zwanych w skrócie mediami, jest trudna do przecenienia. Rozdajemy każdej parze uczniów komplet tekstów (załącznik 1) i prosimy, by wspólnie uzupełnili tabelę (zadanie 2). Prezentacja (II) 8 Wybrane osoby prezentują efekty swojej pracy. Wyjaśniamy, że opinia publiczna to poglądy wyznawane przez większość obywateli na temat, który stał się przedmiotem otwartej debaty bądź kontrowersji. Opinia publiczna umacnia przekonania ludzi: im bardziej donośny jest jej głos, tym bardziej rozpowszechniają się zgodne z nią poglądy, np. im więcej pisze się i mówi o prawach dzieci, tym więcej ludzi uważa, że należy je respektować i rzeczywiście je respektuje. Aby poznać opinię społeczeństwa w jakiejś sprawie, sięga się do badań sondażowych. Sondaż daje przybliżony opis poglądów. Prawidłowo przeprowadzony sondaż powinien uwzględniać różne grupy społeczne, wiekowe i zawodowe. Badanie (IV) i przekształcanie (III) 5 Prosimy uczniów, aby w parach spróbowali odczytać i zinterpretować wyniki zamieszczone na wykresie (zadanie 3). Podsumowanie 3 Pytamy, czy media odgrywają rolę czwartej władzy. W ramach pracy domowej prosimy o wykonanie dowolną techniką plakatu zatytułowanego: Media czwartą władzą. 28

Zadania dla ucznia 1. Do każdej funkcji pełnionej przez media dopisz po dwa przykłady programów telewizyjnych i radiowych zamieszczonych w ramce. newsy l programy interwencyjne l debata publiczna l informacje o podatkach l serial obyczajowy l teatr telewizji l telenowele l wywiady z politykami l audycje naukowe l reality show l programy muzyczne l filmy popularnonaukowe l programy dokumentalne l prezentacje wyników badania opinii publicznej funkcja społeczna funkcja kulturowa funkcja opiniotwórcza funkcja informacyjna funkcja rozrywkowa funkcja kontrolna. funkcja edukacyjna. 29

2. Wpisz w odpowiednie rubryki przykłady pozytywnego i negatywnego oddziaływania środków masowego przekazu. ZNACZENIE ŚRODKÓW MASOWEGO PRZEKAZU W ŻYCIU OBYWATELI Oddziaływanie pozytywne Oddziaływanie negatywne 3. Na podstawie danych zamieszczonych na wykresie odpowiedz na pytania. Roczny bilans nastrojów społecznych Dane pochodzą z badań Aktualne problemy i wydarzenia realizowanych w 2009 r. 30

1) W ogólnym bilansie nastroje społeczne Polaków A. są bez zmian. B. pogorszyły się. C. poprawiły się. 2) Który obszar respondenci oceniają najlepiej?... 3) Ocena której dziedziny życia kształtowała się w roku 2009 najmniej stabilnie?... 4) Na temat której dziedziny życia Polacy wypowiadali się najbardziej krytycznie?... 31

Załącznik 1. Materiał do pracy na lekcji Mass media w służbie obywateli W dzisiejszym świecie mass media stały się nieodłącznymi elementami współczesnego życia. Siła, zasięg i wpływ mass mediów są coraz większe. Oddziałują na nasze myśli, wolę, uczucia i wyobraźnię. Stacje telewizyjne, walcząc o widza, tworzą nowe programy informacyjne. Zapraszają znanych polityków, specjalistów z danej dziedziny w celu zainteresowania widza określonym problemem. Umożliwiają pogłębienie wiedzy i kształtowanie opinii obywatela na dany temat. Dzięki mediom, a zwłaszcza telewizji, ludzie wiedzą coraz więcej, zwiększają swój udział w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym. Środki masowego przekazu służą upowszechnianiu rozmaitych treści, ich rejestrowaniu i zapisywaniu. Pozwalają je poznać i zrozumieć. Także sieć internetowa ma bardzo bogatą ofertę i dla wielu osób przebywanie w niej jest ogromnie wciągające. Można tu bowiem znaleźć wiele bardzo interesujących informacji oraz setki przyjaciół, z którymi można porozmawiać za pomocą klawiatury. Internet umożliwia dokonywanie zakupów bez wychodzenia z domu (sklepy internetowe), prowadzenie konferencji oraz zwykłych rozmów (chat rooms). Mass media także uczą i motywują do kształcenia się oraz uzupełniania braków edukacji. Ukazują ludziom, w jaki sposób kulturalnie można spędzić wolny czas. Media mogą wpływać na poprawianie samopoczucia osób, a także umożliwiać ich odprężenie. Oprac. na podst.: J. Gajda, Media w edukacji, Kraków 2003. O zagrożeniach ze strony mediów Niewątpliwą wadą środków masowego przekazu jest to, że podają one masę informacji nie zawsze wartościowych i koniecznych. Przeciętnemu obywatelowi bardzo trudno z potoku seriali, reklam, garstki programów informacyjnych, teleturniejów, amerykańskich filmów akcji, wybrać to, co naprawdę jest wartościowe, ciekawe i poszerza wiedzę. Czasami ma się wrażenie, że media narzucają odbiorcom nie tylko to, jak mają myśleć, lecz także o czym mają myśleć. Z ekranu telewizora czy komputera młody człowiek czerpie wzorce do naśladowania i przyjmuje ukazywany, a czasem propagowany sposób bycia, zachowanie, stosunek do ludzi. Naukowcy twierdzą, że przyczyn agresywnych zachowań młodzieży należy szukać m.in. w destrukcyjnym wpływie telewizji, która wyświetla wiele filmów pełnych przemocy. Serwuje się widzom komercyjną papkę, w której jest pełno trupów, leją się hektolitry krwi, a śmierć staje się czymś banalnym. Telewizja, wideo, gry komputerowe zawładnęły obecnie czasem wolnym dzieci i młodzieży, wypierając inne, twórcze sposoby wykorzystania tego czasu. W efekcie czas przeznaczony na kontakty rodziców, czas na sen, spotkania towarzyskie, czytanie książek i czasopism, chodzenie do kina staje się krótszy. Podobnie rzecz się ma z internetem. Problem zaczyna się wówczas, gdy czas i sposób korzystania z internetu wymyka się spod kontroli. Sieć niepostrzeżenie zaczyna rządzić użytkownikiem. Media decydują o tym, czy w opinii masowej jakieś wydarzenie lub fakt odnotowane zostają jako istotne i czy ich uczestnicy automatycznie staną się ich bohaterami. Taka sytuacja daje mediom sporą szansę manipulowania nawet na bardzo szeroką skalę. Zastanawiający jest również fakt, jak rzadko media podają informacje w bezstronny sposób z punktu widzenia dwóch stron danego konfliktu, a informacje są często postronne. Oprac. na podst.: M. Czarniecki, Medioci, Warszawa 2003. 35