1. Klasycyzm w architekturze

Podobne dokumenty
1. Socrealizm Cele lekcji Metoda i forma pracy Środki dydaktyczne. 1. a) Wiadomości. 2. b) Umiejętności.

1. Sztuka abstrakcyjna

1. Pejzaż w malarstwie polskim XIX wieku

1. Mistrzowie włoskiego renesansu

1. Techniki graficzne

Potęga antyku sztuka klasycystyczna

1. Architektura XX wieku kierunki, twórcy, dzieła

ARCHITEKTURA Autor: Iwona Gałkiewicz

Elżbieta Jezierska. Kraina sztuki. Scenariusz 7. Pełna nastroju architektura średniowiecznych kościołów

Kraina sztuki. Scenariusz 8. Dynamiczna i dekoracyjna sztuka secesji. Elżbieta Jezierska

WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI. STOPIEŃ WOJEWÓDZKI SZKOŁA PODSTAWOWA Razem 100 punktów

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Wymagania edukacyjne z plastyki klasa 6

PLASTYKA. Plan dydaktyczny

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.

WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM

Pieczątka szkoły Kod ucznia Liczba punktów WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 STOPIEŃ WOJEWÓDZKI

5. Pisz starannie długopisem lub piórem, nie używaj korektora.

1. Impresjonizm. Założenia, dzieła, twórcy

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Za niedostarczenie pracy w wyznaczonym przez nauczyciela terminie (2 tygodnie) uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

2. Tabele w bazach danych

Elżbieta Jezierska. Kraina sztuki. Scenariusz 6. Urok i symbolika Domów Uwielbienia świątyń starożytnego Egiptu

Wymagania z plastyki na poszczególne stopnie

A to sztuka polska właśnie

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Scenariusz lekcji. rozpoznać prawidłową deklarację tablicy; podać odwołanie do określonego elementu tablicy.

Fazy rozwoju sztuki klasycystycznej:

OCENA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA GIMNAZJUM, z przedmiotu zajęcia artystyczne - PLASTYKA opracowanie mgr Beata Wargacka

Do jakich węglowodorów zaliczymy benzen?

1. Każdy ma swojego dusiołka

W J O E J WÓ W D Ó ZK Z I I K ON O KURS

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

KARTA PRZEDMIOTU. 1. Informacje ogólne. 2. Ogólna charakterystyka przedmiotu. Historia architektury i sztuki B1

Podsumowane wiadomości o roślinach

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Test kompetencji pisali uczniowie klas drugich. Obejmował zadania wielokrotnego wyboru, wymagające krótkiej odpowiedzi oraz rozszerzonej odpowiedzi.

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

SCENARIUSZ NA AWANS. Z dziejów sztuki: BAROKOWE KONTRASTY. III etap edukacyjny Plastyka / 50min. / sala lekcyjna /

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Analiza wyników egzaminu maturalnego z historii sztuki

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Wymagania edukacyjne z plastyki w klasie 1 gimnazjum

Wymagania edukacyjne z muzyki - gimnazjum I półrocze. dopuszczający dostateczny dobry bardzo dobry

2. Metody prezentacji informacji

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI KLASA I

Ramowy program szkolenia specjalistycznego dla kandydatów na Instruktorów Opieki nad Zabytkami PTTK

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

Poznajemy disacharydy

Charakterystyka królestwa Protista

WYNIKI EGZAMINU MATURALNEGO

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji. wymienić różnice pomiędzy kryptologią, kryptografią i kryptoanalizą;

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Przedmiotowe Zasady Oceniania z plastyki w klasach IV-VI Szkoły Podstawowej w Buku

PROJEKTOWANIE. Test z rysunku technicznego. 1. Linia punktowa gruba ma zastosowanie:

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Ruchy tropiczne roślin

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.

Scenariusz lekcji. wymienić elementy, z jakich składa się program; wymienić i opisać podstawowe opcje Przybornika;

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

Bank pytań na egzamin ustny

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

1. Roland rycerz średniowieczny

Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA

Przedmiotowy System Oceniania z plastyki w klasach V-VI Szkoły Podstawowej w Rycerce Górnej

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

1. Techniki malarskie

Perspektywa linearna. Perspektywa powietrzna. Perspektywa malarska.

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Słowne: pogadanka, analiza budowy człowieka, doświadczenie, praca indywidualna.

Rodzaje zdań złożonych

- wyjaśnia, czym jest walor, - podaje sposoby zmieniania waloru, - stosuje w swojej pracy barwy zróżnicowane walorowo.

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

Scenariusz lekcji. podać definicję liczby pierwszej i naturalnej; opisać sposób szukania liczb pierwszych za pomocą sita Eratostenesa.

Program zajęć artystycznych w gimnazjum

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe typy danych omówione na lekcji; wymienić funkcje konwertujące typy danych, omawiane na lekcji.

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

ARCHITEKTURA II (style)

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe dynamiczne struktury danych (stos, kolejka, lista, graf, drzewo); opisać sposób dostępu do danych w kolejce;

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

Transkrypt:

1. Klasycyzm w architekturze Uczeń powinien: 1. 1. Cele lekcji 1. a) Wiadomości umiejscowić epokę w czasie, przyporządkować dzieła autorom, związać prezentowane dzieła z miejscem, w którym się znajdują, wskazać przykłady dzieł wprowadzających nową technikę plastyczną, znać pojęcia: styl palladiański, styl Ludwika XVI, styl Adamsów. Uczeń potrafi: 2. b) Umiejętności zidentyfikować wybrane dzieła na podstawie charakterystycznych środków warsztatowych i formalnych, rozpoznać artystę w oparciu o charakterystykę jego twórczości, dostrzec i określić zależność dzieła sztuki od jego funkcji i środowiska powstania, opisać dzieło sztuki pod względem formy i treści, opisać fakty i zjawiska, które miały wpływ na formę dzieła, wskazać elementy formalne w architekturze klasycystycznej: układ przestrzenny, plan, bryłę, konstrukcję i dekorację, wykazać zależność między miejscem powstania dzieła, sytuacją społeczno- -polityczną, kręgiem artystycznym a kształtem dzieła, podać fakty z życia artystów, mające wpływ na cechy charakterystyczne ich twórczości, określić znaczenie i rolę dzieł dla przemian w sztuce. 2. 2. Metoda i forma pracy Pokaz slajdów, pogadanka, praca w grupach. 3. 3. Środki dydaktyczne Slajdy, podręcznik, tablice z reprodukcjami.

4. 4. Przebieg lekcji 1. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel z uczniami powtarzają podstawowe wiadomości na temat rozwoju architektury od starożytności do baroku. Nauczyciel odwołuje się do wiedzy uczniów na temat sztuki klasycznej, która miała wpływ na rozwój architektury renesansowej i klasycystycznej oraz wyjaśnia pojęcia: palladianizm, epoka stanisławowska. 2. b) Faza realizacyjna Uczniowie uczestniczą w pokazie slajdów obrazujących charakterystyczne przykłady architektury klasycystycznej w Europie i w Polsce, wykonują notatki. Grupy uczniów otrzymują tablice z reprodukcjami, wyszukują dzieła architektoniczne, grupują je zgodnie z miejscem występowania i nazwiskiem projektanta, ustalają elementy formalne w dziełach architektonicznych (opisują układ przestrzenny, plan, bryłę, konstrukcję i dekorację), odwołując się do wiedzy uzyskanej podczas pokazu slajdów określają charakterystyczne cechy twórczości poszczególnych architektów, ustalają, gdzie znajdują się budowle klasycystyczne. 3. c) Faza podsumowująca Poszczególne grupy uczniów prezentują wyniki swoich prac i sporządzają notatki. Uczniowie ustalają, w jakich krajach dominowały w XVIII wieku budowle klasycystyczne i dlaczego. Określają typy tych budowli (obiekty użyteczności publicznej, świątynie, pałace); wskazują na znaczenie architektury klasycystycznej dla rozwoju sztuki, zwłaszcza na ziemiach polskich. Na koniec zajęć uczniowie otrzymują test sprawdzający celem wypełnienia go jako pracy domowej (załącznik 1). 5. 5. Bibliografia 1. Jaroszewski T. S., Architektura doby Oświecenia w Polsce. Nurty i odmiany, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1971. 2. Koch W., Style w architekturze. Arcydzieła budownictwa europejskiego od antyku po czasy współczesne, Świat Książki, Warszawa 1996. 3. Kwiatkowski M., Łazienki, Sport i Turystyka, Warszawa 1978. 4. Osińska B., Sztuka i czas. Od klasycyzmu do współczesności, WSiP, Warszawa 2005. 5. Zieliński J. A., Stasiak J., Świat sztuki. Podręcznik dla klas 1-3 gimnazjum, WSiP, Warszawa 2002. Źródła ilustracji: http://commons.wikimedia.org/wiki/image:berlin_elisabethkirche_schinkel_2005.jpg (zadanie 4, A) http://commons.wikimedia.org/wiki/image:brandenburger_tor_2005_006.jpg (zadanie 1, C) http://commons.wikimedia.org/wiki/image:rzym_bazylika_sw_jana_na_lateranie.jpg (zadanie 4, C) http://de.wikipedia.org/wiki/bild:warszawa_teatr_wielki.jpg (zadanie 4, E) http://en.wikipedia.org/wiki/image:warsaw_zbor_zuga_1.jpg (zadanie 1, A)

http://en.wikipedia.org/wiki/image:wfm_rsa_building.jpg (zadanie 4, B) http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:lazienki-palac_na_wodzie.jpg (zadanie 4, D) http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:pantheon_paris.jpg (zadanie 1, B) 6. 6. Załączniki 1. a) Karta pracy ucznia załącznik 1. 1. Rozpoznaj i wpisz poniżej: a) dzieło architektoniczne, b) nazwisko architekta: A (a)... (b)... B C 2. Ułóż w porządku chronologicznym powstanie wielkich dzieł architektonicznych: a) Teatr Wielki w Warszawie b) Petit Trianon w Wersalu c) Łuk Triumfalny w Paryżu d) Regent s Park w Londynie... 3. Połącz nazwisko architekta z odpowiednią budowlą, wpisując obok nazwiska literę. A Petit Trianon 1 A. Woronichin B Somerset House 2 K. F. Schinkel C Świątynia Sybilii 3 W. Chambers D Pawłowsk 4 J. A. Gabriel E Charlottenhof 5 Ch. P. Aigner 4. Na podstawie reprodukcji podaj: (a) nazwisko architekta, (b) nazwę budowli:

A B C D E 5. W jakich miejscowościach znajdują się następujące budowle: a) Kościół św. Genowefy... b) Gmach Admiralicji... c) Boodle s Club... d) Pałac Potockich... e) Pałacyk Marynki... 2. b) Karta dla nauczyciela Karta odpowiedzi 1. A. Zbór ewangelicko augsburski w Warszawie - Szymon Bogumił Zug B. Panteon w Paryżu - Jacques Germain Soufflet C. Brama Brandenburska w Berlinie - Carl Gotthard Langhaus 2. bdac

3. A4 B3 C5 D1 E2 4. A. Karl Schinkel Kościół św. Elżbiety w Berlinie B. Robert Adam Uniwersytet w Edynburgu C. Giovanni Batista Piranesi Fasada Bazyliki św. Jana na Lateranie w Rzymie D. Dominik Merlini, Jan Chrystian Kamsetzer Pałac na Wodzie w Łazienkach w Warszawie E. Antonio Corazzi Teatr Wielki w Warszawie 5. a) Kościół św. Genowefy Paryż b) Gmach Admiralicji Petersburg c) Boodle s Club Londyn d) Pałac Potockich Natolin e) Pałacyk Marynki Puławy 45 minut 7. 7. Czas trwania lekcji ewentualnie 2 x 45 minut 8. 8. Uwagi do scenariusza Scenariusz może być realizowany zarówno na poziomie gimnazjalnym, jak i w liceum ogólnokształcącym (ewentualnie liceum plastycznym). Na poziomie licealnym praca zespołowa winna być rozbudowana do analizy zagadnień bardziej szczegółowych, np. porównanie klasycyzmu angielskiego z francuskim, czy polskiej i rosyjskiej odmiany klasycyzmu.