Temat: Komórka jako podstawowa jednostka strukturalna i funkcjonalna organizmu utrwalenie wiadomości.

Podobne dokumenty
CORAZ BLIŻEJ ISTOTY ŻYCIA WERSJA A. imię i nazwisko :. klasa :.. ilość punktów :.

Tematy- Biologia zakres rozszerzony, klasa 2TA,2TŻ-1, 2TŻ-2

Plan działania opracowała Anna Gajos

Komórka - budowa i funkcje

Scenariusz lekcji przyrody/biologii (2 jednostki lekcyjne)

BIOLOGIA klasa 1 LO Wymagania edukacyjne w zakresie podstawowym od 2019 roku

Uczeń: omawia cechy organizmów wyjaśnia cele, przedmiot i metody badań naukowych w biologii omawia istotę kilku współczesnych odkryć.

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII

Scenariusz lekcji chemii w klasie III gimnazjum. Temat lekcji: Białka skład pierwiastkowy, budowa, właściwości i reakcje charakterystyczne

Wymagania edukacyjne oraz sposoby sprawdzania wiadomości i umiejętności z biologii. w klasach pierwszych realizujących poziom rozszerzony.

KOMÓRKA 2 KOMÓRKA 1. Budowa komórki zwierzęcej i roślinnej

października 2013: Elementarz biologii molekularnej. Wykład nr 2 BIOINFORMATYKA rok II

Scenariusz lekcji biologii dla klasy 8 SP, 1 liceum poziom podstawowy. Temat: DNA nośnik informacji dziedzicznej. Przepływ informacji genetycznej.

Plan wynikowy z wymaganiami edukacyjnymi przedmiotu biologia dla klasy I szkoły ponadpodstawowej Beata Jakubik, Renata Szymańska

SPRAWDZIAN klasa II ORGANELLA KOMÓRKOWE, MITOZA, MEJOZA

Plan wynikowy z wymaganiami edukacyjnymi przedmiotu biologia dla klasy I szkoły branżowej I stopnia Autorki: Beata Jakubik, Renata Szymańska

TEST Z CYTOLOGII - GRUPA I

3b Do dwóch probówek, w których znajdowały się olej słonecznikowy i stopione masło, dodano. 2. Zaznacz poprawną odpowiedź.

Konspekt z przedmiotu biologia realizowany w klasie II gimnazjum przez nauczyciela Sabinę Gądek

Określ, która krzywa ilustruje proces zachodzący w komórkach umieszczonych w roztworze hipertonicznym. Odpowiedź uzasadnij, podając jeden argument.

Wykład 1. Od atomów do komórek

6. Z pięciowęglowego cukru prostego, zasady azotowej i reszty kwasu fosforowego, jest zbudowany A. nukleotyd. B. aminokwas. C. enzym. D. wielocukier.

WYMAGANIA EDUKACYJNE na poszczególne oceny śródroczne i roczne. Z CHEMII W KLASIE III gimnazjum

Wykorzystując go wykonał doświadczenie, a następnie na podstawie obserwacji spod mikroskopu sporządził rysunek:

Cele konkursu Biochemicznego. 1. Rozwijanie zainteresowań w zakresie nauk biologicznych i chemicznych uczniów gimnazjum oraz szkół podstawowych.

Bliskie spotkania z biologią. METABOLIZM część II. dr hab. Joanna Moraczewska, prof. UKW

Informacje dotyczące pracy kontrolnej

Polisacharydy skrobia i celuloza

II. III. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji. Metoda pracy rozwiązywanie testu. Środki dydaktyczne formularz testu. Przebieg lekcji

II.4, IV.5, IV.6 (wymagania ogólne) III.1, III.2, III.3, III.4 (wymagania ogólne)

BUDOWA I FUNKCJONOWANIE KOMÓRKI

Reakcje zachodzące w komórkach

I BIOLOGIA JAKO NAUKA

Cukry właściwości i funkcje

Budowa i rola DNA. 1. Cele lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. Metadane scenariusza

Roczny plan dydaktyczny przedmiotu biologia dla klasy I szkoły ponadpodstawowej, uwzględniający kształcone umiejętności i treści podstawy programowej

Zagrożenia i ochrona przyrody

ZWIĄZKI WĘGLA Z WODOREM 1) Uzupełnij i uzgodnij równania reakcji spalania całkowitego alkanów, alkenów i alkinów.

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

G C C A T C A T C C T T A C C

ZAKRES TREŚCI: 1. budowa chemiczna organizmów 3. lokalizacja DNA w komórce 2. budowa i funkcjonowanie komórki 4. budowa i właściwości DNA.

Wydział Przyrodniczo-Techniczny UO Kierunek studiów: Biotechnologia licencjat Rok akademicki 2009/2010

Substancje o Znaczeniu Biologicznym

rozumie znaczenie metod badawczych w poznawaniu przyrody tłumaczy, czym jest obserwacja i doświadczenie wymienia etapy doświadczenia

Scenariusz lekcji otwartej z biologii - zakres rozszerzony w klasie I LO

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Biologii dla uczniów gimnazjum woj. śląskiego w roku szkolnym 2013/2014. Rozwiązania zadań i schemat punktowania

Bliskie spotkania z biologią METABOLIZM. dr hab. Joanna Moraczewska, prof. UKW. Instytut Biologii Eksperymetalnej, Zakład Biochemii i Biologii Komórki

Podkowiańska Wyższa Szkoła Medyczna im. Z. i J. Łyko. Syllabus przedmiotowy 2016/ /2019

TEST Z CYTOLOGII GRUPA II

I. Biologia- nauka o życiu. Budowa komórki.

języka obcego i sprawności językowych. Korelacja języka angielskiego z innymi przedmiotami to

Wymagania z biologii dla klasy V. Kryteria sukcesu w języku uczniów (na podstawie szczegółowych treści nauczania z podstawy programowej):

3b 2. przedstawione na poniższych schematach. Uzupełnij obserwacje i wnioski z nich wynikające oraz równanie zachodzącej reakcji.

Organelle komórkowe. mgr Zofia Ostrowska

WYMAGANIA EDUKACYJNE w klasie III

Obserwacje, doświadczenia, hodowle - aktywny uczeń na lekcjach biologii w klasie piątej

Wykład 14 Biosynteza białek

Transport przez błony

WSPÓŁCZESNE TECHNIKI ZAMRAŻANIA

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W RADOMIU

Komórka organizmy beztkankowe

Budowa i rodzaje tkanek zwierzęcych

Mutacje jako źródło różnorodności wewnątrzgatunkowej

Sprawdź swoją wiedzę i umiejętności TKANKI ROŚLINNE. 1. Uzupełnij schemat ilustrujący hierarchiczną budowę organizmu roślin. komórka...

Plan wynikowy z chemii do klasy III gimnazjum w roku szkolnym 2017/2018. Liczba godzin tygodniowo: 1.

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU PCR sposób na DNA.

WYMAGANIA EDUKACYJNE z biologii klasa I poziom rozszerzony

Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który: Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który: Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:

ANALIZA WYNIKÓW PRÓBNEGO EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2017 CZĘŚĆ MATEMATYCZNO - PRZYRODNICZA PRZEDMIOTY PRZYRODNICZE

Z47 BADANIA WŁAŚCIWOŚCI ELEKTROFIZJOLOGICZNYCH BŁON KOMÓRKOWYCH

SPIS TREŚCI OD AUTORÓW... 5

OPTYMALNY POZIOM SPOŻYCIA BIAŁKA ZALECANY CZŁOWIEKOWI JANUSZ KELLER STUDIUM PODYPLOMOWE 2011

- wie w jaki sposób zbudowana jest sól, - potrafi wykorzystać wiadomości o budowie kwasów w celu pisania wzorów sumarycznych

Wymagania na poszczególne oceny z chemii w klasie III VII. Węgiel i jego związki z wodorem

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

A. B. Co warto wiedzieć o aminokwasach?

1. SACHARYDY W ŻYWNOŚCI - BUDOWA I PRZEKSZTAŁCENIA

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Poziomy organizacji żywej materii 1. Komórkowy- obejmuje struktury komórkowe (organelle) oraz komórki 2. Organizmalny tworzą skupienia komórek

10. Scenariusz lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

Klucz punktowania do zadań Konkursu z Biologii. B. Zakreślenie obszaru odpowiadającemu jednemu nukleotydowi

Zaznacz wykres ilustrujący stałocieplność człowieka. A. B. C. D.

Komentarz do matury z biologii rozszerzonej 2015

WĘGLOWODORY. Uczeń: Przykłady wymagań nadobowiązkowych Uczeń:

I. Czynności organizacyjne.

Konspekt lekcji chemii w klasie III gimnazjum. Temat: Węglowodory i pochodne węglowodorów powtórzenie wiadomości.

KARTA KURSU. Kod Punktacja ECTS* 2

I. Węgiel i jego związki z wodorem

Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum

Temat Ocena dopuszczająca Ocena dostateczna Ocena dobra Ocena bardzo dobra Ocena celująca

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych CHEMIA klasa III Oceny śródroczne:

Temat: Pokarm budulec i źródło energii.

Chemiczne składniki komórek

Scenariusz lekcji z biologii w szkole ponadgimnazjalnej

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 CZĘŚĆ 2. ZASADY OCENIANIA ROZWIĄZAŃ ZADAŃ ARKUSZ GM-P8

Konspekt lekcji diagnozującej z biologii dla kl. II gimnazjum. Temat: Budowa i funkcjonowanie układu pokarmowego człowieka.

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy pierwszej szkoły ponadpodstawowej dla zakresu rozszerzonego od roku 2019 Nr

Poziom wymagań ocena dopuszczająca ocena dostateczna ocena dobra ocena bardzo dobra ocena celująca

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I BIOLOGIA. TEMAT LEKCJI: Etapowość trawienia i wchłaniania białek, węglowodanów i tłuszczowców.

Spis treści. 1. Wiadomości wstępne Skład chemiczny i funkcje komórki Przedmowa do wydania czternastego... 13

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII DLA KLASY I GIMNAZJUM Temat: Komórka jako podstawowa jednostka strukturalna i funkcjonalna organizmu utrwalenie wiadomości. Cele: Utrwalenie pojęć związanych z budową komórki; Porównanie komórki roślinnej, zwierzęcej, bakterii i grzyba; Wskazywanie i nazywanie organelli komórkowych; Poprawne interpretowanie transportów przez błony komórkowe; Porządkowanie i selekcjonowanie wiadomości dotyczących składu chemicznego komórki; Rozwijanie umiejętności twórczej realizacji zadań, samodzielnego poszukiwania informacji; Doskonalenie umiejętności pracy w grupie, podziału zadań, właściwej organizacji, sprawnego komunikowania się; Umiejętność prezentacji wyników podejmowanych działań. Metody: Formy: gry dydaktyczne: krzyżówka, loteryjka, drama, rebusy, zgadnij kim jestem praca w grupach Środki dydaktyczne: krzyżówki, rebusy, loteryjka, modele komórek i związków chemicznych budujących komórkę Przebieg lekcji: I. Faza wstępna 1. Sprawy organizacyjne 2. Zapoznanie z tematem i celami lekcji.

II. Faza realizacyjna 1. Uczniowie zostają podzieleni na 5 grup. 2. Każda grupa otrzymuje zadanie do wykonania(rozpoznanie modelu komórki lub związku chemicznego, krzyżówka, loteryjka, prezentacja transportów przez błony komórkowe w formie dramy, organelli komórkowych za pomocą rebusów) 3. Wykonując zadania utrwalają sobie wiadomości dotyczące komórki. 4. Po wykonaniu zadań następuje prezentacja poszczególnych grup na forum klasy. III. Faza podsumowująca 1. Uczniowie oceniają swój udział w lekcji. 2. Nauczyciel ocenia pracę uczniów. 3. Zabawa zgadnij kim jestem - rozpoznawanie komórek, organelli komórkowych oraz związków chemicznych, które je tworzą. (Jeden z uczniów staje się wybraną komórką,określoną strukturą komórkową lub związkiem chemicznym, która ją buduje, ale nie wie, jaką; stara się dowiedzieć zadając pytania na które klasa odpowiada tak lub nie. Może być sytuacja odwrotna tzn. uczeń wie, co reprezentuje, a pozostali uczniowie w klasie próbują się tego dowiedzieć, zadając pytania, na które dany uczeń odpowiada tak lub nie) SAMOOCENA GRUPY 1. Jak układa się współpraca w grupie?. 2. Czy wszyscy są w miarę równomiernie włączeni w pracę grupy? 3. Kto ma największy wkład w pracy w grupie?. 4. Kto ma najmniejszy udział w pracy w grupie? 5. Jak oceniłbyś pracę poszczególnych członków grupy w skali od 1 do 6?.

Skład grupy: ZADANIA DLA GRUP GRUPA I ZADANIA 1. MODELE Rozpoznaj modele komórek bądź związków chemicznych, które otrzymała grupa. 2. KRZYŻÓWKA Rozwiąż krzyżówkę. Odczytaj hasło i wyjaśnij je. KRZYŻÓWKA I 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. HASŁO:... OBJAŚNIENIA: 1. Wypełnia komórkę 2. Inna nazwa siateczki śródplazmatycznej (tylko pierwszy wyraz) 3. Przenikanie wody przez błony ze stężenia mniejszego do większego 4. Zbudowane z aminokwasów 5. Ścięcie białka to 6. Przeprowadza fotosyntezę 7. RNA to kwas

8. Martwy element komórki 9. Śluzowa u bakterii 10. Bierze udział w termoregulacji 3. LOTERYJKA Spośród podanych stwierdzeń wybierz te, które dotyczą białek. Zbudowane z aminokwasów Zbudowane z kwasów tłuszczowych i glicerolu Zbudowane z nukleotydów Skrobia, glikogen Materiał budulcowy Dwuniciowy Dostarczają energii Enzymy Materiał zapasowy Występuje w jądrze komórkowym Podstawowy materiał energetyczny Katalizują reakcje Ulegają denaturacji Odpowiada za syntezę białek Jednoniciowy Zasady azotowe to A, G, T, C Występuje w cytoplazmie Są pełnowartościowe i niepełnowartościowe Zasady azotowe to A, G, U, C Występują w ziemniakach i zbożach Są nasycone i nienasycone Regulują procesy zachodzące w organizmie Mogą być proste i złożone Z 1 grama dostarczają 4 kilokalorie energii Z 1 grama dostarczają 9 kilokalorii energii Wchodzą w skład błon komórkowych Budują ściany komórkowe Odpowiada za dziedziczenie cech Ma postać helisy Glukoza, fruktoza 4. REBUS Za pomocą rebusu przedstaw pojęcia: jądro i ściana komórkowa. Przedstaw ustnie cechy budowy i funkcje tych struktur. 5. DRAMA Za pomocą krótkiej scenki przedstaw dyfuzję prostą.

GRUPA II ZADANIA 1. MODELE Rozpoznaj modele komórek bądź związków chemicznych, które otrzymała grupa. 2. KRZYŻÓWKA Rozwiąż krzyżówkę. Odczytaj hasło i wyjaśnij je. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 KRZYŻÓWKA II HASŁO:. OBJAŚNIENIA: 1. Odkładają się pod skórą 2. Podstawowy materiał energetyczny 3. Ściana komórkowa nadaje komórce. 4. Samorzutne przenikanie cząsteczek ze stężenia większego do mniejszego 5. Tu zachodzi synteza białek 6. Niewielki pęcherzyk zawierający enzymy rozkładające cukry, tłuszcze, białka i kwasy nukleinowe 7. Przez błonę komórkową odbywa się substancji 8. Centrum energetyczne komórki 9. Występuje w jądrze

3. LOTERYJKA Spośród podanych stwierdzeń wybierz te, które dotyczą RNA. Zbudowane z aminokwasów Zbudowane z kwasów tłuszczowych i glicerolu Zbudowane z nukleotydów Skrobia, glikogen Materiał budulcowy Dwuniciowy Dostarczają energii Enzymy Materiał zapasowy Występuje w jądrze komórkowym Podstawowy materiał energetyczny Katalizują reakcje Ulegają denaturacji Odpowiada za syntezę białek Jednoniciowy Zasady azotowe to A, G, T, C Występuje w cytoplazmie Są pełnowartościowe i niepełnowartościowe Zasady azotowe to A, G, U, C Występują w ziemniakach i zbożach Są nasycone i nienasycone Regulują procesy zachodzące w organizmie Mogą być proste i złożone Z 1 grama dostarczają 4 kilokalorie energii Z 1 grama dostarczają 9 kilokalorii energii Wchodzą w skład błon komórkowych Budują ściany komórkowe Odpowiada za dziedziczenie cech Ma postać helisy Glukoza, fruktoza 4. REBUS Za pomocą rebusu przedstaw pojęcia: mitochondriom i wakuola. Przedstaw ustnie cechy budowy i funkcje tych struktur. 5. DRAMA

Za pomocą krótkiej scenki przedstaw osmozę. GRUPA III ZADANIA 1. MODELE Rozpoznaj modele komórek bądź związków chemicznych, które otrzymała grupa. 2. KRZYŻÓWKA Rozwiąż krzyżówkę. Odczytaj hasło i wyjaśnij je. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. HASŁO:... OBJAŚNIENIA: 11. Wypełnia komórkę 12. Inna nazwa siateczki śródplazmatycznej (tylko pierwszy wyraz) 13. Przenikanie wody przez błony ze stężenia mniejszego do większego 14. Zbudowane z aminokwasów 15. Ścięcie białka to 16. Przeprowadza fotosyntezę 17. RNA to kwas 18. Martwy element komórki 19. Śluzowa u bakterii 20. Bierze udział w termoregulacji

3. LOTERYJKA Spośród podanych stwierdzeń wybierz te, które dotyczą węglowodanów. Zbudowane z aminokwasów Zbudowane z kwasów tłuszczowych i glicerolu Zbudowane z nukleotydów Skrobia, glikogen Materiał budulcowy Dwuniciowy Dostarczają energii Enzymy Materiał zapasowy Występuje w jądrze komórkowym Podstawowy materiał energetyczny Katalizują reakcje Ulegają denaturacji Odpowiada za syntezę białek Jednoniciowy Zasady azotowe to A, G, T, C Występuje w cytoplazmie Są pełnowartościowe i niepełnowartościowe Zasady azotowe to A, G, U, C Występują w ziemniakach i zbożach Są nasycone i nienasycone Regulują procesy zachodzące w organizmie Mogą być proste i złożone Z 1 grama dostarczają 4 kilokalorie energii Z 1 grama dostarczają 9 kilokalorii energii Wchodzą w skład błon komórkowych Budują ściany komórkowe Odpowiada za dziedziczenie cech Ma postać helisy Glukoza, fruktoza 4. REBUS Za pomocą rebusu przedstaw pojęcia: lizosom i siateczka śródplazmatyczna. Przedstaw ustnie cechy budowy i funkcje tych struktur. 5. DRAMA Za pomocą krótkiej scenki przedstaw dyfuzję ułatwioną.

GRUPA IV ZADANIA 1. MODELE Rozpoznaj modele komórek bądź związków chemicznych, które otrzymała grupa. 2. KRZYŻÓWKA Rozwiąż krzyżówkę. Odczytaj hasło i wyjaśnij je. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 HASŁO:. OBJAŚNIENIA: 10. Odkładają się pod skórą 11. Podstawowy materiał energetyczny 12. Ściana komórkowa nadaje komórce. 13. Samorzutne przenikanie cząsteczek ze stężenia większego do mniejszego 14. Tu zachodzi synteza białek 15. Niewielki pęcherzyk zawierający enzymy rozkładające cukry, tłuszcze, białka i kwasy nukleinowe 16. Przez błonę komórkową odbywa się substancji 17. Centrum energetyczne komórki 18. Występuje w jądrze

3. LOTERYJKA Spośród podanych stwierdzeń wybierz te, które dotyczą tłuszczów. Zbudowane z aminokwasów Zbudowane z kwasów tłuszczowych i glicerolu Zbudowane z nukleotydów Skrobia, glikogen Materiał budulcowy Dwuniciowy Dostarczają energii Enzymy Materiał zapasowy Występuje w jądrze komórkowym Podstawowy materiał energetyczny Katalizują reakcje Ulegają denaturacji Odpowiada za syntezę białek Jednoniciowy Zasady azotowe to A, G, T, C Występuje w cytoplazmie Są pełnowartościowe i niepełnowartościowe Zasady azotowe to A, G, U, C Występują w ziemniakach i zbożach Są nasycone i nienasycone Regulują procesy zachodzące w organizmie Mogą być proste i złożone Z 1 grama dostarczają 4 kilokalorie energii Z 1 grama dostarczają 9 kilokalorii energii Wchodzą w skład błon komórkowych Budują ściany komórkowe Odpowiada za dziedziczenie cech Ma postać helisy Glukoza, fruktoza 4. REBUS Za pomocą rebusu przedstaw pojęcia: chloroplast i aparat Golgiego. Przedstaw ustnie cechy budowy i funkcje tych struktur. 5. DRAMA

Za pomocą krótkiej scenki przedstaw transport aktywny. GRUPA V ZADANIA 1. MODELE Rozpoznaj modele komórek bądź związków chemicznych, które otrzymała grupa. 2. KRZYŻÓWKA Rozwiąż krzyżówkę. Odczytaj hasło i wyjaśnij je. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. HASŁO:... OBJAŚNIENIA: 21. Wypełnia komórkę 22. Inna nazwa siateczki śródplazmatycznej (tylko pierwszy wyraz) 23. Przenikanie wody przez błony ze stężenia mniejszego do większego 24. Zbudowane z aminokwasów 25. Ścięcie białka to 26. Przeprowadza fotosyntezę 27. RNA to kwas 28. Martwy element komórki 29. Śluzowa u bakterii 30. Bierze udział w termoregulacji

3. LOTERYJKA Spośród podanych stwierdzeń wybierz te, które dotyczą DNA. Zbudowane z aminokwasów Zbudowane z kwasów tłuszczowych i glicerolu Zbudowane z nukleotydów Skrobia, glikogen Materiał budulcowy Dwuniciowy Dostarczają energii Enzymy Materiał zapasowy Występuje w jądrze komórkowym Podstawowy materiał energetyczny Katalizują reakcje Ulegają denaturacji Odpowiada za syntezę białek Jednoniciowy Zasady azotowe to A, G, T, C Występuje w cytoplazmie Są pełnowartościowe i niepełnowartościowe Zasady azotowe to A, G, U, C Występują w ziemniakach i zbożach Są nasycone i nienasycone Regulują procesy zachodzące w organizmie Mogą być proste i złożone Z 1 grama dostarczają 4 kilokalorie energii Z 1 grama dostarczają 9 kilokalorii energii Wchodzą w skład błon komórkowych Budują ściany komórkowe Odpowiada za dziedziczenie cech Ma postać helisy Glukoza, fruktoza 4. REBUS Za pomocą rebusu przedstaw pojęcia: rybosom i błona komórkowa. Przedstaw ustnie cechy budowy i funkcje tych struktur. 5. DRAMA Za pomocą krótkiej scenki przedstaw rolę wody.

ROZWIĄZANIA KRZYŻÓWKA I 1. C Y T O P L A Z M A 2. R E T I K U L U M 3. O S M O Z A 4. B I A Ł K A 5. D E N A T U R A C J A 6. C H L O R O P L S T 7. R Y B O N U K L E I N O WY 8. W O D N I C Z K A 9. O T O C Z K A 10. W O D A KRZYŻÓWKA II 1 T Ł U S Z C Z E 2 G L U K O Z A 3 K S Z T A Ł T 4 D Y F U Z J A 5 R Y B O S O M 6 L I Z O S O M 7 T R A N S P O R T 8 M I T O C H O N D R I U M 9 D N A

LOTERYJKA GRUPA I BIAŁKA Zbudowane z aminokwasów Materiał budulcowy Dostarczają energii Enzymy Katalizują reakcje Ulegają denaturacji Są pełnowartościowe i niepełnowartościowe Regulują procesy zachodzące w organizmie Z 1 grama dostarczają 4 kilokalorie energii Wchodzą w skład błon komórkowych GRUPA II RNA Zbudowane z nukleotydów Odpowiada za syntezę białek Jednoniciowy Występuje w cytoplazmie Zasady azotowe to A, G, U, C GRUPA III WĘGLOWODANY Skrobia, glikogen Występują w ziemniakach i zbożach Materiał budulcowy Dostarczają energii Materiał zapasowy Podstawowy materiał energetyczny Mogą być proste i złożone Z 1 grama dostarczają 4 kilokalorie energii Budują ściany komórkowe Glukoza, fruktoza

GRUPA IV TŁUSZCZE Zbudowane z kwasów tłuszczowych i glicerolu Materiał budulcowy Dostarczają energii Materiał zapasowy Są nasycone i nienasycone Z 1 grama dostarczają 9 kilokalorii energii Wchodzą w skład błon komórkowych GRUPA V - DNA Zbudowane z nukleotydów Dwuniciowy Występuje w jądrze komórkowym Zasady azotowe to A, G, T, C Odpowiada za dziedziczenie cech Ma postać helisy

SAMOOCENA GRUPY 1. Jak układa się współpraca w grupie?. 2. Czy wszyscy są w miarę równomiernie włączeni w pracę grupy? 3. Kto ma największy wkład w pracy w grupie?. 4. Kto ma najmniejszy udział w pracy w grupie? 5. Jak oceniłbyś pracę poszczególnych członków grupy w skali od 1 do 6?. Skład grupy: SAMOOCENA GRUPY 1. Jak układa się współpraca w grupie?. 2. Czy wszyscy są w miarę równomiernie włączeni w pracę grupy? 3. Kto ma największy wkład w pracy w grupie?. 4. Kto ma najmniejszy udział w pracy w grupie? 5. Jak oceniłbyś pracę poszczególnych członków grupy w skali od 1 do 6?

. Skład grupy: