1. Jaki pan jest, monsieur Molier?

Podobne dokumenty
1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1. Każdy ma swojego dusiołka

1. Roland rycerz średniowieczny

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

1. W świecie obyczajów i tradycji

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

1. Czy znasz te wyrazy? Miron Białoszewski Namuzowywanie

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Pojęcie i klasyfikacja podatków

1. Na jakiej zasadzie szukać sensu słów w wierszach Mirona Białoszewskiego?

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Molier ( ) W takiej epoce tworzył Molier i przekraczał wszystkie jej reguły.

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

1. Obywatel w urzędzie gminy

STAROŻYTNY TEATR GRECKI

MAŁA AKADEMIA TEATRALNA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

1. Teatrzyk Zielona Gęś ma zaszczyt przedstawić

2)Uzależnienie od gier jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film.

Autor: Małgorzata Jabłońska Zespół Szkół w Miłakowie

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.3 Temat zajęć: Analiza własnych predyspozycji zawodowych

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

1. Piszemy mowę obronną

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z BIOLOGII

Cele lekcji: Metody: - praca z tekstami kultury; - praca indywidualna; - metoda poglądowa; - burza mózgów ; -,,drzewko decyzyjne. Środki dydaktyczne:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII GIMNAZJUM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W ZAKOPANEM

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

KONSPEKT KATECHEZY. Temat katechezy: Świadek wiary. Jakub Błaszczykowski - Wrócę silniejszy.

Program zajęć dodatkowych dla uczniów uzdolnionych realizowany na zajęciach koła teatralnego

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Funkcja rzeczownika w zdaniu

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EDUKACJI DLA BEZPIECZEŃSTWA DLA KLAS TRZECICH GIMNAZJUM.

Przedmiotowy system oceniania biologia gimnazjum Zespół Szkół nr 2 w Konstancinie-Jeziornie

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

Program zajęć artystycznych. klasa II gimnazjum

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

2. Konstruowanie budżetu domowego

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

2. Graficzna prezentacja algorytmów

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Małgorzata Bazan, Iwona Złotnicka-Brzózka

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Język niemiecki PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA realizowanego w oparciu o podręcznik Das ist Deutsch

Polskie kino w opinii Internautów. wyniki badań bezpośrednich

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Konspekt lekcji otwartej języka polskiego w I klasie liceum ogólnokształcącego

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

WARUNKI SPOSOBY I TRYB OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLAS IV-VIII

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

Zadania do wykonania Umiejętności kluczowe Uwagi

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Sprawozdanie z realizacji zadania nr 2 konkursu. "Bezpieczna szkoła - bezpieczny uczeń"

Przedmiotowy system oceniania biologia

1. Moralność jako motyw egzaminu gimnazjalnego

Język polski luty. Klasa I. Słowa na czasie 1, rozdział VI Wymogi podstawy programowej: Zadania do zrobienia:

Imię i nazwisko ucznia po rozkodowaniu

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W ŁOCHOWIE

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

2. Tabele w bazach danych

Projekt edukacyjny Tydzień języków obcych. Autorki: Justyna Krawczyk Anita Morawska Wasielak. Granice mojego języka są granicami mojego świata

W ROKU SZKOLONYM 2016/17 NASZ OŚRODEK ZAKWALIFIKOWAŁ SIĘ DO NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA REALIZOWANEGO PRZEZ MINISTERSTWO KULTURY I

REAKCJE STRĄCANIA SCENARIUSZ LEKCJI

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Język niemiecki. PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA realizowanego w oparciu o podręcznik Das ist Deutsch

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

KOSZALIN 2003 KRAJE UNII EUROPEJSKIEJ W LICZBACH

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

3) Na podstawie słownika frazeologicznego wypiszcie na arkuszu papieru związki frazeologiczne związane z kolorem szarym.

2. Metody prezentacji informacji

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z CHEMII

2 Barbara Grabek, Paulina Strychalska, Marzanna Polcyn. II. Przygotowanie przez uczniów klas II i III kodeksu kulturalnego ucznia- X 2016 Kodeks kultu

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY Klasy IV VI. CELE NAUCZANIA PRZYRODY Celem nauczania przyrody w szkole podstawowej jest:

PROGRAM WYCHOWAWCZY PRYWATNEGO GIMNAZJUM NR 2 Szkoły Marzeń w Piasecznie

Transkrypt:

1. Jaki pan jest, monsieur Molier? a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości Uczeń zna biografię Moliera. Uczeń: ii. b) Umiejętności potrafi pracować zespołowo, potrafi streszczać i segregować większy materiał informacyjny, potrafi rozwiązywać problemy w sposób twórczy, rozwija sprawność umysłową, kreatywność, przełamuje opory przed przedstawieniem własnych pomysłów, stosuje zasady pracy w grupie, potrafi stworzyć graficzny odnośnik biografii Moliera. b. 2. Metoda i forma pracy Praca w grupach, wizualizacja, praca z tekstem c. 3. Środki dydaktyczne Biografia Moliera d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. Prosi, aby odgadli znaczenie słowa monsieur (franc. pan). Uczniowie odpowiadają na pytanie: Dlaczego nauczyciel użył takiego właśnie sformułowania w temacie, z czym to może być związane? ii. b) Faza realizacyjna Nauczyciel dzieli klasę na 4 5 grup. W zespołach są wybierani liderzy, sprawozdawcy i lektorzy. Każda z grup otrzymuje obszerną biografię Moliera. Zadaniem grup jest dokładne przeczytanie, segregacja materiału, streszczenie go i stworzenie na jego podstawie biografii w taki sposób, aby pasowała ona do poszczególnych liter wyrazu Molier i aby zachowała kolejność chronologiczną (załącznik 1). iii. c) Faza podsumowująca 1. Uczniowie prezentują na forum lasy własne plakaty, następnie najlepszy plakat zostaje wywieszony w klasie na widocznym miejscu i przepisany w formie notatki do zeszytu.

2. Nauczyciel ewaluuje lekcje, prosząc uczniów, by wkleili do zeszytu odpowiednią buźkę oddającą ich wkład, nastrój i zaangażowanie w czasie lekcji (załącznik 2). e. 5. Bibliografia 1. Bobiński W., Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy II gimnazjum, WSiP, Warszawa 2000. 2. Brudnik E., Moszyńska A., Owczarska B., Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po metodach aktywizujących, SFS, Kielce 2000. 3. Słownik frazeologiczny, PWN, Warszawa 2001. 4. Słownik pisarzy i lektur, Delta W-Z, Warszawa 2003. 5. Słownik wyrazów bliskoznacznych, PWN, Warszawa 2000. Załącznik 1. f. 6. Załączniki i. a) Materiał do pracy w grupach biografia Moliera Jan Baptysta Poquelin pseudonim Molier urodził się 13 stycznia 1622 r. w Paryżu. Dzieciństwo dzięki wpływowi wychowawczemu dziadka upłynęło mu beztrosko. Zamiast przesiadywać w szkole, młody Jan Baptysta najchętniej spędzał całe dnie, oglądając przedstawienia licznych w tamtej epoce ulicznych teatrzyków. Tłumy publiczności ściągały wówczas do bud jarmarcznych na placu Dauphine obok Pont-Neuf, gdzie znany kuglarz i szarlatan Tabarin co wieczór zabawiał wszystkich swoimi improwizowanymi dialogami. Oczarowany Jan Baptysta odmówił przejęcia po ojcu znakomitego zawodu tapicera i stanowiska dostawcy królewskiego zupełnie nie interesowała go praca rzemieślnicza ani kariera dworska. Licząc na to, że syn dojrzeje do zmiany decyzji, ojciec oddał młodego Poquelina do kolegium w Clermont (obecnie Liceum Ludwika Wielkiego), jednej z najelegantszych w owych czasach szkół w Paryżu. Z pozoru edukacja młodzieńca przebiegała zadowalająco: słuchał potulnie wykładów filozoficznych, studiował prawo i zdobył dyplom w Orleanie, został nawet zaprzysiężony jako nadworny tapicer, członek szacownego cechu oraz uzyskał przez protekcję ojca na dworze Jego Królewskiej Mości stanowisko lokaja. Młody Poquelin był więc przygotowany zarówno dzięki solidnym studiom humanistycznym do wejścia w skład palestry i rozpoczęcia kariery prawniczej, jak i dzięki wpływom ojca do objęcia stanowiska w handlu i przy dworze. Tymczasem wrodzone powołanie dramatyczne oraz przyjaźń z aktorską rodziną Bejart (Magdalena Bejart, przyjaciółka Jana Baptysty, była już wówczas znaną aktorką) sprawiły, że Poquelin jedną decyzją zburzył swoje dotychczasowe życie. Mając dwadzieścia jeden lat, listownie zawiadomił ojca, że zrzeka się stanowiska królewskiego tapicera i postanawia wejść w spółkę z Bejartami oraz ich kilkoma przyjaciółmi i krewnymi, w celu założenia Illustre Theatre (Znakomitego Teatru). W tym celu domaga się od ojca wypłacenia wszystkich pieniędzy, jakie należą mu się ze schedy po zmarłej matce. Początki Znakomitego Teatru były niezbyt udane. Trupa daremnie uganiała się za powodzeniem, przenosząc się z miejsca na miejsce. Długi, zaciągnięte na opłacenie aktorów, kupno dekoracji i kostiumów oraz wynajem sali, stale rosły. Wpływy nie wystarczały na utrzymanie zespołu. Na żądanie wierzycieli, Molier (takiego pseudonimu zaczął w tym czasie używać, by nie hańbić nazwiska rodowego) kilkakrotnie był nawet więziony, zwykle jednak ojciec wykupywał jego długi i wspierał finansowo w tarapatach, mimo że nie akceptował wyboru syna. Jednak Molier oraz jego wspólniczka i przyjaciółka, Magdalena, nie tracili siły ducha i wiary w przyszłe powodzenie ich przedsięwzięcia. Postanowili wyjechać z Paryża i spróbować swych sił objeżdżając południową Francję. Wędrówki

objazdowego zespołu w tumanach kurzu lub pod strugami deszczu, konno lub pieszo obok wozów wyładowanych kuframi z kostiumami i dekoracjami trwały dwanaście lat. Pierwsze z tych lat były chude nędza i głód sprawiły, że od zespołu odchodzili najmniej wytrwali. Po pewnym czasie jednak nastąpił przełom, zespół Bejart osiągnął rozgłos i pieniądze. Postanowiono zatem wrócić do Paryża i wynająć stałą siedzibę. Repertuar teatru stale się rozrastał, coraz mniej było w nim fars włoskich i przeróbek popularnych sztuk anonimowych autorów, coraz więcej oryginalnych pomysłów autorstwa Moliera. W 1658 r. Znakomity Teatr po powrocie do stolicy po raz pierwszy wystąpił przed królem. Po wspaniałym powodzeniu (Pocieszne wykwintnisie 1659) Ludwik XIV zaczął darzyć Moliera przyjaźnią. Zaważyło to w sposób decydujący na życiu i karierze młodego komediopisarza, bowiem dzięki królewskiemu poparciu mógł wypowiadać się w teatrze bardzo swobodnie nie musiał zatem ostrzu swojego humoru i ironicznej obserwacji, stawiać barier narzucanych przez cenzurę i powszechnie przyjęty obyczaj. Odwaga i ostrość spojrzenia Moliera nieraz były przyczyną skandali i wpędzały go w kłopoty, niemniej pozycja dyrektora nadwornego teatru królewskiego pozwalała mu wychodzić cało z tych opresji. Po każdym nowym triumfie Moliera rosła liczba jego wrogów. Należeli do nich wykpieni wykwintnisie dworscy, aktorzy tragiczni, markizowie, zawistni pisarze (których nawet najbardziej oszczercze i obelżywe ataki Molier nonszalancko ignorował), bigoci fałszywi i prawdziwi, których oburzał Świętoszek i gorszył Don Juan (budzący jednocześnie niechęć libertynów), wzbogaceni parweniusze wywodzący się z mieszczaństwa, złota młodzież, szarlatani parający się medycyną. Każda kolejna premiera to nowy obiekt wyśmiewany i drażniony ostrym piórem Moliera, a zatem całe zastępy nowych wrogów. Sam przeciw wszystkim, ale świadomy życzliwości króla i wspierany przyjaźnią Boileau i La Fonaine'a, Molier dzielnie stawiał czoła przeciwnikom. Najlepsze jego komedie to: Pocieszne wykwintnisie (1659), Szkoła żon (1662), Świętoszek (1664-1669), Don Juan (1665), Mizantrop białogłowy (1672), Chory z urojenia (1673). Molier nie przywiązywał wielkiej wagi do wątków swoich sztuk, zakończenia ich były sztuczne. Interesowały go wyłącznie charaktery ludzkie. Kiedy interwencje obrażonych arystokratów, rozpoznających siebie w postaciach komediowych, powodowały zawieszenie jakiegoś spektaklu (tak było np. z kilkakrotnie przerabianym Świętoszkiem), Molier walczył jak lew i nie wahał się skorzystać z protekcji samego króla. Jego celem była prawda psychologiczna kreślonych postaci. Bohaterowie jego komedii żyją w ówczesnym społeczeństwie, są przedstawicielami XVII wieku, ale obdarzeni są rysami powszechnymi, stanowią typy wieczne, uniwersalne. Wśród zaciętych walk pisarz musiał dbać o zarobki swojej trupy i bawić króla. Był równocześnie dyrektorem teatru, aktorem, komediopisarzem, księgowym, inspicjentem, występował w sztukach własnych i cudzych, w baletach, w tragediach. W wirze nieustającej aktywności i gorączkowego życia, wśród ciągłych kłopotów i przepracowania, nękany licznymi rzeczywistymi i urojonymi chorobami, napisał w ciągu trzynastu czy czternastu lat około 30 sztuk, z których niejedna ma pięć pełnych aktów, a wiele należy do arcydzieł literatury. W życiu osobistym Molier nie był szczęśliwy: ożenił się z Armandą Bejart, córką Magdaleny, młodszą od niego o dwadzieścia jeden lat. To niedobrane małżeństwo (Molier nawet kilkakrotnie wyprowadzał się z domu i powracał po dłuższych lub krótszych okresach separacji) zatruło mu życie, wypełniając je niepokojem i goryczą. Cierpiał głęboko, ale nie był sentymentalny, chociaż pełen powagi i skłonny do rozmyślań. Współcześni nazywali go Kontemplatorem. Bogate doświadczenia, skomplikowane życie uczuciowe i zawód, który sobie obrał, dały mu głęboką znajomość przywar, słabości i wad ludzkich. Molier do śmierci zachował zdumiewającą energię i nie przerwał swej niezmordowanej aktywności. Zawsze od siebie wymagał więcej niż od innych, czasem nadspodziewanie wiele. Wiemy z przekazów bezpośrednich świadków, jak ten niestrudzony artysta, mimo trawiącej go śmiertelnej choroby, zebrał resztki sił, aby jednak grać i pod maską śmiechu bohatersko ukrywał przed widzami

pierwsze konwulsje agonii, które go chwyciły na scenie. Żaden lekarz nie chciał udzielić umierającemu medycznej pomocy, następnie zaś dwaj kolejno wezwani księża odmówili przygotowania go na śmierć w ten sposób zemsta dosięgła autora Świętoszka. Wdowa musiała upaść do stóp króla w Saint- Germain, aby uzyskać pozwolenie na pochowanie zwłok Moliera w poświęconej ziemi (jednak nie zezwolono na odprawienie mszy żałobnej). Na rozkaz arcybiskupa Paryża pogrzeb odbył się w nocy, bez udziału księży, 21 lutego 1673 roku, na cmentarzu Pere Lachaise. Oryginalna płyta na grobie pisarza uległa później zniszczeniu (obecnie rekonstrukcja), a jego zwłoki prawdopodobnie zaginęły. Sztuki Moliera umiały przedstawiać prawdziwe życie, ale umiały także i bawić. Pisarz konsekwentnie unikał smutnych wrażeń, jakie mogłyby pozostawiać pewne sytuacje, w których występują jego bohaterowie i wyolbrzymiał najdrobniejsze elementy komiczne, kryjące się w rzeczywistości. Z niej zresztą czerpał wszystkie efekty komiczne, nie uciekając się nigdy do dziwacznych pomysłów wyobraźni czy igraszek słownych. Molier uprawiał wszystkie gatunki komiczne: od farsy, która nawiązywała do tradycji XV wieku, poprzez fantazyjne widowiska z elementami cudowności, po komedie obyczajowe i najgłębsze w jego dorobku komedie bohaterów. Załącznik 2. ii. b) Materiał do ewaluacji lekcji Wytnij odpowiednią buźkę i wklej do zeszytu. iii. c) Notatki dla nauczyciela Przykładowy wygląd biografii M O jak MISTRZ komedii francuskiej, XVII w., Paryż, rodzina mieszczańska. jak OD DZIECKA TEATR PASJĄ, miłość do aktorki, bankructwo teatrzyku, wędrowne życie

L I E R jak LUDWIK XIV, opiekun pisarza, teatr ulubioną rozrywką króla i dworskiej elity jak I NIE TRACIŁ NIGDY SIŁY DUCHA, wspaniale obserwował świat, społeczeństwo jak ECH TO ŻYCIE PRYWATNE, nieudane małżeństwo, plotki, wrogość elit. jak REZYGNACJA, zmiana obiektu ataku głównie na mieszczan, śmierć na deskach teatru. iv. d) Zadanie domowe Znajdź w dostępnych ci źródłach okoliczności powstania Skąpca Moliera 45 minut brak g. 7. Czas trwania lekcji h. 8. Uwagi do scenariusza