To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

Podobne dokumenty
Moja wakacyjna przygoda

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Rodzaje zdań złożonych

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

1. Obywatel w urzędzie gminy

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

2. Metody prezentacji informacji

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Scenariusz lekcji języka polskiego. Temat: Sztuka przekonywania

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI. Jak ulokować i pożyczyć pieniądze? 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Scenariusz lekcji. scharakteryzować elementy bazy danych; opisać sposób zaprojektowania bazy danych;

2)Uzależnienie od gier jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży

JAK ZACHĘCIĆ UCZNIÓW DO CZYTANIA LEKTUR I ATRAKCYJNIE JE OMAWIAĆ?

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS IV-VI

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Scenariusz lekcji. wymienić sytuacje, w których stosuje się zaproszenie;

1. W świecie obyczajów i tradycji

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

2. Graficzna prezentacja algorytmów

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Aktywne metody nauczania.

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

1. Każdy ma swojego dusiołka

Scenariusz lekcji. scharakteryzować budowę procedury w języku Logo; rozróżnić etapy tworzenia i wykonania procedury;

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Dyktowanie czy samodzielne myślenie? Dylematy w pracy dydaktycznej nauczycieli języka polskiego

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej dla uczniów klas II III szkoły podstawowej

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego 2016 r. Test humanistyczny język polski

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Dlaczego warto czytać dzieciom?

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

CZYTANIE I PISANIE ZA MAJĄTEK STANIE

GAZETKA DZIENNIKARZY Z ŻAR NAJLEPSZA W WOJEWÓDZTWIE!

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

Badanie nauczania filozofii w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

PROJEKT EDUKACYJNY KSIĘGA, KSIĄŻKA, KSIĄŻECZKA

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Poznajemy disacharydy

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

KRYTERIA WYMAGAŃ NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z JĘZYKA ROSYJSKIEGO DLA GIMNAZJUM

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

PROGRAM KÓŁKA DZIENNIKARSKIEGO ROK SZKOLNY 2013/2014

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

Transkrypt:

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna dzieje książki, zna zasady redagowania recenzji, zna reguły gromadzenia argumentów i sposoby ich uzasadniania. b) Umiejętności Uczeń: umie napisać recenzję, potrafi zgromadzić potrzebne słownictwo i poprawnie je zastosować, poprawnie porządkuje graficznie tekst, stosując akapity. 2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, praca ze słownikiem. 3. Środki dydaktyczne Słownik języka polskiego 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Na wstępie zajęć nauczyciel prowadzi z uczniami rozmowę na temat książki, jej roli w życiu człowieka. Uczniowie podają argumenty, dlaczego warto czytać książki. Zapewne pojawią się następujące tezy: bo rozwijają wyobraźnię, bo pomagają zapamiętać ortografię, bo wzbogacają słownictwo, bo można poznać ciekawe historie. Kolejnym elementem będzie krótkie przypomnienie historii książki. Nauczyciel może opowiedzieć o kolejnych etapach rozwoju książki, sposobów jej tworzenia (załącznik 1).

b) Faza realizacyjna Po zaprezentowaniu krótkiej historii książki nauczyciel dzieli uczniów na 3 zespoły. Każda grupa powinna przygotować określone informacje na temat książki. Zespoły otrzymują kolorowe brystole (każda grupa inny kolor) i flamastry. Na brystolach uczniowie będą zapisywać swoje pomysły. Na każdym z arkuszy widnieje napis: WARTOŚCI POZNAWCZE (czego dowiedziałem się, czytając tę książkę?) WARTOSCI EMOCJONALNE (co przeżyłem, czytając tę książkę?) WARTOŚCI MORALNE (czego nauczyłem się, czytając tę książkę?) Jeżeli uczniowie mają kłopoty ze znalezieniem odpowiedniego słownictwa, można przygotować dla nich listę zawierającą przykładowe zwroty, które będą musieli tylko odpowiednio przyporządkować. Lista taka powinna uwzględniać następujące określenia: uczy, podaje piękne wzorce, uwrażliwia, przedstawia historię, podaje fakty w przystępny sposób, skłania do refleksji, zachwyca, porywa za serce, wzrusza, uczy zauważać piękno, motywuje do poszerzania swej wiedzy, skłania do zadumy nad sobą Następnie nauczyciel omawia, w jaki sposób należy przygotować swoją opinię o książce. Niezbędne jest omówienie potrzebnego słownictwa i ustalenie szablonu tworzenia recenzji. Nauczyciel podaje elementy składowe takiej pracy. A są to: wskazanie zalet książki (ocena pozytywna i negatywna), sposób opisywania bohaterów, sposób prowadzenia narracji, utrzymywania napięcia, prezentacja wydarzeń. Słownictwo potrzebne do przygotowania oceny książki należy opracować na podstawie słowników (załącznik 2). Uczniowie wyszukują je, pracując w grupie. Plan pracy może wyglądać w następujący sposób: prezentacja omawianej książki, wskazanie autora, problematyki, wskazanie głównych bohaterów, nazwanie wartości książki, określenie mocnych i słabych stron książki, scharakteryzowanie sposobu przedstawienia postaci oraz opisywania rzeczywistości.

c) Faza podsumowująca Na zakończenie zajęć nauczyciel przedstawia pracę domową. 5. Bibliografia Słownik poprawnej polszczyzny, pod red. W. Doroszewskiego, PWN, Warszawa 1994.,wyd. 18, Wydawnictwo Naukowe 6. Załączniki a) Notatki dla nauczyciela Załącznik 1 KRÓTKA HISTORIA KSIĄŻKI Pierwsze książki pisane były na glinianych tabliczkach. Niestety, przygotowanie nawet jednego egzemplarza takiej księgi pochłaniało bardzo wiele czasu i było bardzo drogie.

Kolejnym etapem w rozwoju książki były teksty pisane na pergaminie specjalnie wyprawianej wołowej skórze. Także te książki mogły odstraszać swoją ceną. Przepisywano je ręcznie i czynił to najczęściej mnich, którego nazywano kopistą. Aby nie zniszczono lub nie przywłaszczono sobie książek (które były bardzo cenne i drogie, cena jednej książki była równoważna cenie kilkunastu wołów), były one oprawiane w deski i przytwierdzane do blatów stołów. Sytuacja poprawiła się, gdy został rozpowszechniony wynalazek druku. Od tego momentu książki coraz częściej były kupowane przez zwyczajnych ludzi. Niestety, znowu książki są bardzo drogie i tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na ich zakup. Załącznik 2 PRZYKŁADOWE SŁOWNICTWO POTRZEBNE DO PRZYGOTOWANIA OCENY KSIĄŻKI Ocena książki: dodatnia: interesująca lektura, frapująca pozycja, oryginalna książka, ciekawa książka, niepowtarzalna przygoda intelektualna ujemna: nudna, nużąca, męcząca, niczym nie może zainteresować. Bohaterowie: bliscy czytelnikowi, wiarygodni, przekonujący, interesujący, godni szacunku i uznania, wyzwalający chęć naśladowania papierowi, sztuczni, nierealni, oderwani od realiów życia codziennego. Akcja: żywa, wartka, zaskakująca, pełna wydarzeń, trzymająca w napięciu zbyt wolna, monotonna. Wydarzenia: ciekawe, zaskakujące, frapujące, niecodzienne, niezwykłe nieciekawe, łatwe do przewidzenia. b) Zadanie domowe Przygotuj recenzję według poniższego planu: przedstawienie tematu recenzji, podanie autora, tytułu, rodzaju omawianego dzieła (książka, film), wskazanie głównych problemów zaprezentowanych w utworze, opisanie głównych bohaterów, wskazanie wartości poznawczych, emocjonalnych i moralnych utworu, wskazanie zalet i wad utworu, własna ocena utworu (z uzasadnieniem). Praca powinna liczyć przynajmniej 20 zdań pojedynczych rozwiniętych.

7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut 8. Uwagi do scenariusza Scenariusz jest przeznaczony do realizacji w klasie 6 szkoły podstawowej.