ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

Podobne dokumenty
Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II z wykorzystaniem metod aktywizujących

Scenariusz zajęć nr 7

Wiosna w sadzie i ogrodzie

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem. Scenariusz nr 6

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem. Scenariusz nr 5

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1b- tworzy kilkuzdaniowe wypowiedzi w formie ustnej;

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Cele operacyjne: Uczeń : szuka informacji dotyczących podstawowej struktury dokumentu HTML, znaczników języka HTML i ich działania,

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie I przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

WDRAŻANIE PROGRAMÓW MODUŁOWYCH

TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Prace w polu. Scenariusz nr 5

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRALNYCH. Dzień aktywności klasa II

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III opracowany przez mgr Agnieszkę Solińską

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Podsumowane wiadomości o roślinach

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz lekcji fizyki

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

3. Cele sformułowane w języku ucznia: dowiesz się, czym są przypadki rzeczownika, dowiesz się, jak odmieniać rzeczownik przez przypadki

ARKUSZ HOSPITACYJNY. (wyłącznie do użytku służbowego)

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

ZASADY PRODUKCJI WĘDLIN PODROBOWYCH

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Scenariusz lekcji matematyki: Podsumowanie wiadomości o wielomianach rozwiązywanie interaktywnego testu. Scenariusz lekcji

Plan metodyczny lekcji

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Poznajemy rodzaje podmiotu

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Proporcjonalność prosta i odwrotna

ZADANIA DOMOWE WRZEŚNIA

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Temat: Odejmowanie w pamięci

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Sprawozdanie z realizacji programu Akademia Zdrowego Przedszkolaka pod hasłem: ZBOŻA ZJADAMY ENERGIĘ Z NICH MAMY w Miejskim Przedszkolu nr 99 w

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

1. Napisz dwa pytania, jakie mogli zadać uczniowie klasy 3a w Centrum Nauki Kopernik.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

Scenariusz zajęć nr 7

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

Temat lekcji: Produkcja metali metodami przemysłowymi.

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I Z WYKORZYSTANIEM METODY AKTYWIZUJĄCEJ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz nr 1. I. Tytuł scenariusza: Uprawy ekologiczne. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Prace w polu

ZASADY I KRYTERIA OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV VI

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

II. Kontrola i ocena pracy ucznia.

Kl. V integracyjna. żywność. I. Cele wycieczki:

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

Wiem, co trzeba klasa 3

3. Dostarczanie uczniom, rodzicom i nauczycielom informacji o uzdolnieniach, postępach i trudnościach

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

Scenariusz zajęć nr 5

ZASADY I KRYTERIA OCENIANIA GEOGRAFIA KL. 7

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Prace w polu

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Dydaktyka przedmiotowa

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć nr 3

ZESPÓŁ SZKÓŁ ROLNICZYCH CKP W BIAŁYMSTOKU. Scenariusz zajęć z MECHANIZACJI ROLNICTWA w klasie I technikum rolniczego

Scenariusz lekcji. z wykorzystaniem elementów metod poszukujących i metody pracy z książką

Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy II. Temat ośrodka: W jesiennym nastroju Temat dnia: Kodeks postępowania na koncercie

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Wykrywanie witaminy C i mierzenie jej zawartości w różnych produktach

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Transkrypt:

-1- SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III Krąg tematyczny: Jesień wpolu. Temat dnia: Rośliny uprawiane na polu: rośliny zbożowe, okopowe, oleiste i włókniste. Główne zagadnienia: Rośliny uprawiane na polu Wykonanie surówki z buraków Ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu w zakresie 100 zadania tekstowe Po zakończeniu zajęć uczeń powinien: Zrozumieć potrzebę spożywania wysokowartościowej żywności Poznać rośliny uprawiane na polu Wiedzieć,jakiesą naturalne metody uprawy roślin Porównać korzyści wynikające z upraw w/w roślin Wyjaśnić pojęcia: zboża jareiozime, rośliny zbożowe, rośliny okopowe, włókniste i oleiste Ocenić walory smakowe Zastosować zdobytą wiedzę w ćwiczeniach gramatycznych Metody: Podające Problemowe Praktycznego działania Formy pracy: grupowa, zróżnicowana Środki dydaktyczne: podręcznik do kształcenia zintegrowanego Całoroczna podróż Marii Bober Pełzowskiej i Hanny Makowskiej- Zegadło - kl. III - semestr I karty pracy ilustracje naturalne okazy roślin flamastry kredki Czas zajęć: 5 godzin dydaktycznych

-2- TOK ZAJĘĆ: I. Wprowadzeniem do lekcji jest wiersz pt. Pani Jesień orazrozmowa na temat jesieni pod kątem uprawianych w tym okresie roślin. Pani Jesień Pasterze na ścierniskach rozpalili ogniska. Wietrzysko liście czesze. To przyszła Pani Jesień. Ileż wszędzie kolorów, Od barw aż oczy bolą! Wietrzysko liście niesie. Już przyszła Pani Jesień Wilhelm Przeczek N l: Po czym można poznać jesień wpolu? Jakie kolory można zaobserwować w przyrodzie jesienią? II. Podział klasy na trzy grupy, omówienie zasad pracy w grupach, wyjaśnienie zadań do wykonania oraz podanie limitu czasowego. III. Praca w grupach.

-3- GRUPY ZADANIOWE GRUPA I ZBOŻOWE ROŚLINY UPRAWNE 1. Wybór lidera. 2. Wskazanie źródeł: Podręcznik s. 31, 32, 33, 34. 3. Określenie zadań: a) Wyjaśnienie znaczenia pojęć: rośliny zbożowe, zboża jare, zboża ozime b) Zapoznanie z okazami roślin zbożowych uprawnych, zgromadzonych na stoliku c) Jakie prace rolnicy wykonują latem, a jakie jesienią? Przyporządkuj odpowiednie rodzaje zbóż do ilustracji Wymień nazwy maszyn używanych przez rolników i powiedz, jakie prace rolnik wykonuje jesienią. Jaką częścią mowy są nazwy maszyn? d) Z którego zbożawypiekasię chleb? e) Recytacja wiersza Chleb (podręcznik) 4. Uzupełnij i zapamiętaj: Rzeczowniki to wyrazy: oznaczające.., zwierzęta, rośliny i. O rzeczowniki pytamy.? lub..? Ztekstuoroślinach zbożowych wypisz po 5 przykładów rzeczowników w liczbie pojedynczej i mnogiej. Rzeczowniki: liczba pojedyncza. liczba mnoga 5. Ułóż do działań zadanie i rozwiąż je. 24+36=..

-4- GRUPA II ROŚLINY OKOPOWE 1. Wybór lidera. 2. Wskazanie źródeł: Podręcznik s. 35, 36. 3. Określenie zadań. a) Wyjaśnienie znaczenia pojęć: rośliny okopowe, roślina dwuletnia. b) Zapoznanie z okazami roślin okopowych zgromadzonych na stoliku. c) Wymień znane ci rośliny okopowe. Powiedz, dlaczego rośliny ziemniaka i buraka zaliczamy do roślin okopowych. Wymień, które buraki lub przetwory z buraków spożywane są w twoim domu. d) Wykonaj z ugotowanego buraka surówkę według przepisu: Przepis: Obrać buraki Zetrzeć na grubej tarce Doprawić cukrem i sokiem z cytryny do smaku Wyjaśnić powiedzenie Czerwony jak burak 4. Uzupełnij i zapamiętaj: Rzeczowniki to wyrazy: oznaczające zwierzęta, rośliny i.. O rzeczowniki pytamy..? lub.? Z tekstu o roślinach okopowych wypisz po 5 przykładów rzeczowników w liczbie pojedynczej i mnogiej. Rzeczowniki: liczba pojedyncza.. liczba mnoga.. 5. Ułóż do działania zadanie i rozwiąż je. 76-45=

-5- GRUPA III ROŚLINY OLEISTE I WŁÓKNISTE 1. Wybór lidera. 2. Wskazanie źródeł: podręcznik s. 36, 37. 3. Określenie zadań: a) Wyjaśnienie znaczenia pojęć: rośliny włókniste, rośliny oleiste b) Zapoznanie z okazami roślin oleistych i włóknistych zgromadzonych na stoliku c) Wymień rośliny oleiste. Powiedz, dlaczego tak je nazywamy. Jakie rośliny i dlaczego zaliczamy do roślin włóknistych? Jak je wykorzystujemy? d) Obejrzyj reprodukcję niezwykle znanego obrazu. Odczytaj tytuł oraz imię i nazwisko malarza. Wyjaśnij, dlaczego reprodukcja została umieszczona w tym miejscu podręcznika. Vincent van Gogh Słoneczniki e) Namaluj na płótnie słoneczniki w wazonie. 4. Uzupełnij i zapamiętaj: Rzeczowniki to wyrazy: oznaczające, zwierzęta, rośliny i... O rzeczowniki pytamy? lub..? Ztekstuoroślinach włóknistych wypisz po 5 przykładów rzeczowników w liczbie pojedynczej i mnogiej. Rzeczowniki: liczba pojedyncza.. liczba mnoga 5. Ułóż do działania zadanie i rozwiąż je. 28+42=.

-6- IV. Prezentacja prac w grupach: wymiana uwag, doświadczeń wyciąganie wniosków, wspólne szukanie wskazówek do dalszej pracy zapisanie sformułowanych wniosków i wskazówek ocena prac V. Podsumowanie pracy na zajęciach w celu utrwalenia wiadomości oraz oceny wkładu pracy poszczególnych uczniów podczas realizacji zadań. Refleksje nauczyciela po zajęciach: Podczas pracy w grupach stwarzałam odpowiednie warunki do osiągania przez ucznia umiejętności na górnej granicy jego potencjalnych możliwości. Organizowałam pracę pod kątem zapewnienia warunków higieniczno sanitarnych i bezpieczeństwa pracy. Kontrolowałam i oceniałam osiągnięcia każdego ucznia. Inspirowałam i wdrażałam do samokształcenia. Po zakończonych zajęciach uczeń potrafi: zrozumieć potrzebę spożywania wysokowartościowej żywności rozpoznać rośliny uprawiane na polu i wie, jakie są naturalne metody ich uprawy porównać korzyści wynikające z uprawy w/w roślin wyjaśnić pojęcia: zboża jare i ozime, rośliny zbożowe, rośliny okopowe, włókniste i oleiste ocenić walory smakowe zastosować zdobytą wiedzę w ćwiczeniach gramatycznych Opracował zespół w składzie: Dorota Końpa Małgorzata Barska Mariola Dobucka Bożena Drążewska Anna Ostrowska Beata Łukaszewska