Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III Prowadząca mgr Marzena Łukasiewicz Temat: Wielozdaniowe wypowiedzi na temat darów jesieni na podstawie wiersza pt. Idzie jesień z pełnym koszem M. Terlikowskiej i doświadczeń dzieci. Walor barw malowanie owoców i warzyw. Cele lekcji: Uczeń: - czyta głośno i wyraźnie tekst wiersza; - zna nazwy owoców i warzyw; - zna barwy; - rozumie tekst czytany - rozumie pojęcie synonimów; - potrafi rozróżniać walor barw; - umie wyjaśnić pisownię podanych wyrazów w oparciu o znane reguły ortografii; - potrafi pogrupować dary jesieni; - potrafi śpiewać poznane piosenki; - potrafi dokonać analizy zadania tekstowego; - potrafi wykonać graf drzewko do rozwiązania zadania; - potrafi malować według własnego pomysłu; - umie ocenić piękno jesieni. Metody pracy: słowna, oglądowa, praca z tekstem, działanie praktyczne, zabawa. Formy pracy: zbiorowa, indywidualna. Środki dydaktyczne: łamigłówka, wiersz Marii Terlikowskiej pt. Idzie jesień z pełnym koszem, pusy, karty pracy, okazy warzyw i owoców, stroje do inscenizacji, słownik synonimów, słownik ortograficzny, farby, owoce i warzywa wykonane z masy solnej. Planowany przebieg zajęć: TREŚCI POLONISTYCZNE i ŚRODOWISKOWE Wstęp Czynności organizacyjno porządkowe. Powitanie. Sprawdzenie przygotowania do zajęć. 1. N - nauczyciel Na tablicy znajdują się kolorowe liście. Uporządkuj liście od koloru najjaśniejszego do najciemniejszego(walor barw). U uczeń odczytanie rozwiązania
2. Nawiązanie do tematu lekcji. 3. Rozwiązanie łamigłówki matematycznej DARY JESIENI. Karta pracy ucznia nr 1. 45 8 * 5 = 7 * 7 42 = 3 * 5 13 = 50 5 * 9 = 100 99 = 6 * 6 33 = 16 2 * 6 = 2*1 + 2*1 = 36 5 * 6 = 28 4 * 6 = 9 * 8 70 = P O M I D O R K A P U S T A G R U S Z K A P A P R Y K A J A B Ł K O P I E T R U S Z K A C Z O S N E K D Y N I A M A R C H E W K A S Ł O N E C Z N I K Z I E M N I A K Uczniowie rozwiązują łamigłówkę sprawdzając swoje przypuszczenia. 4. N Kto zgadł temat lekcji jeszcze przed rozwiązaniem łamigłówki? Uczniowie zgłaszają się zwracając uwagę na listki oraz wyrazy w łamigłówce, Które symbolizują jesień dary jesieni. 5. N Jakimi częściami mowy są te wyrazy? U To rzeczowniki. 6. N - Jak inaczej można zastąpić wyraz dary? U zbiory, skarby, plony 7. N Jak nazywają się wyrazy zastępujące inne, ale mające takie samo znaczenie? U To synonimy wyrazy bliskoznaczne. 8. N - Gzie należy szukać by sprawdzić trafność waszych propozycji? U W słowniku synonimów lub wyrazów bliskoznacznych. Część główna N Dzisiaj będziemy mówić na lekcji o darach jesieni. 9. Głośne odczytanie wiersza M. Terlikowskiej Idzie jesień z pełnym koszem 10. Odczytanie wiersza przez uczniów. 11. Wypowiedzi na temat wiersza: N Jaki jest nastrój wiersza? U Wesoły, pogodny. N Co pani jesień w koszu dla nas niesie? U Pani jesień niesie w koszu dla nas: gruszki, pomidory, selery, rzodkiew, rzepę, kalarepę, pietruszkę, jabłko, kukurydzę, śliwki, grzyby, borówki. N Podkreśl w teście wiersza jakie dary przynosi pani jesień? 12. N - Podkreślone wyrazy wyszukamy i umieścimy na tablicy (kartki z nazwami darów wymienionych w wierszu). Nauczyciel wyjaśnia wspólnie z uczniami pisownię trudnych wyrazów. 13. N Na stoliku mamy prawdziwe okazy warzyw i owoców. Proszę pogrupować te okazy układając warzywa po prawej stronie stolika, a owoce po lewej stronie stolika. U Uczniowie grupują okazy warzyw i owoców. 14. N A gdzie umieścimy grzyba i kukurydzę? Nauczyciel wyjaśnia, że grzyby nie należą ani do owoców, ani do warzyw tylko do królestwa roślin. Ostrzega dzieci przed zbieraniem grzybów trujących. Mówi również, że kukurydza jest zbożem.
15. N Proszę wpisać do zeszytu warzywa i owoce, ale wpisując pogrupować je w tabelkę. 16. N W celu sprawdzenia wykonamy tabelkę na tablicy. OWOCE WARZYWA gruszka pomidor jabłko seler borówka rzodkiew śliwka rzepa kalarepa pietruszka 17. Inscenizacja treści wiersza. Przebieramy wybranych uczniów za jesień i gospodynię. Narratorem jest cala klasa. Przerwa śródlekcyjna 18. Gra dydaktyczna dziecko rzuca piłkę mówi np. warzywo, inne łapie i odpowiada np. cebula. 19. N Na karcie pracy nr 2 znajdują się obrazki warzyw i owoców. Wykorzystując wyrazy z tablicy i słowniki ortograficzne podpiszcie ilustracje. U Uczniowie podpisują. Wyrazy trudniejsze, których pisownia nie wystąpiła w czasie lekcji, sprawdzają w słownikach ortograficznych. Cebula, jabłko, orzech, śliwka, gruszka, borówka, kapusta, rzepa, pietruszka, burak. 20. N Rozwiążcie zagadki o darach jesieni wykorzystując do tego pusy. U Uczniowie rozwiązują i sprawdzają. ELMENTY MUZYCZNE 21. N Zaśpiewajmy piosenkę Jabłka 22. N O czym mówi ta piosenka? U O dzieciach, które niosły z sadu koszyk jabłek. Mówi co można zrobić z jabłek. 23. N Jak można jeszcze inaczej zaśpiewać tę piosenkę? U Kanonem czyli dwugłosem. 24. N Podzielmy się na grupy i zaśpiewajmy. ELEMENTY MATEMATYCZNE 25. N Obliczcie pamięciowo przykłady zapisane na tablicy: 2 * 7 * 5 = (2 * 5) * 7 = 2 * (7 * 5) = U Uczniowie obliczają i podają wyniki. 26. N -Który sposób jest łatwiejszy i dlaczego? U (2 * 5) * 7 = - wyjaśniają, że 2 * 5 = 10, a 10 * 7 = 70 27. N Jakie prawa zostały zastosowane w tych działaniach? U Prawa przemienności i łączności mnożenia. 28. N Do naszej klasy przyszła również Pani Jesień i co nam przyniosła? Nauczyciel pokazuje koszyk z jabłkami. Wśród jabłek jest złote jabłko, w którym jest zadanie.(za Panią Jesień przebrałam uczennicę klasy VI)
U Pani Jesień przyniosła jabłka. Dzieci stwierdzają, że w koszu jest złote jabłko, a w nim zadanie. Odczytują zadanie: Do biblioteki szkolnej, na wystawę Darów jesieni przyszło 100 uczniów z klas I III. Z pięciu klas I i czterech II przyszło po 8 uczniów. Ilu uczniów przyszło z klas III? 29. N Coś mnie tu zastanawia. Przeczytajmy zadanie jeszcze raz. U Uczeń odczytuje kolejny raz i stwierdza, że nie znamy liczby uczniów z klas I, II, III. 30. Rozwiązanie zadania metodą analityczną. N Nauczyciel rysuje na tablicy graf- drzewko. 5 8 4 8 * * 40 32 + 100 72-28 31. N Proszę przerysować drzewko do zeszytu wpisując liczby. 32. N Czy ktoś ułoży działanie? Nauczyciel pomaga uczniom U 100 (5 * 8 + 4 * 8 ) = 33. N Co policzymy najpierw? U Uczniowie wyjaśniają sposób liczenia. 34. N Ilu uczniów liczy nasza klasa? U 21 uczniów 35. N O ile mniej uczniów pójdzie na wystawę od liczby uczniów wynikających z zadania? U o 7 uczniów 36. N - Teraz udamy się do biblioteki na wystawę pt. Dary jesieni ELEMENTY PLASTYCZNE 37. N Obejrzeliśmy dary jesieni wyeksponowane w bibliotece szkolnej. Czy wśród darów były warzywa i owoce? Jakiego były koloru?
U Były warzywa i owoce różnych barw: czerwonej, pomarańczowej, żółtej, zielonej, brązowej i ich odcieni. 38. N Kilka dni temu wykonaliście owoce i warzywa z masy solnej. Myślę, że wasze dzieła już wyschły i można je pomalować. U Uczniowie biorą swoje wyroby pracy twórczej. Nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowe posługiwanie się pędzlem, dobieranie kolorów, na ład i porządek. Część końcowa 39. Ocena prac. 40. Umieszczenie wykonanych owoców i warzyw w straganie klasowym. 41. Uporządkowanie stanowisk pracy. 42. Podsumowanie i ocena klasy.