Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu Adaptacja to proces polegający na przystosowaniu się jednostki lub grupy do funkcjonowania w zmienionym środowisku społecznym, przystosowaniu się do nowych jego warunków. Dzieci, które po raz pierwszy przekraczają próg przedszkola wymagają szczególnej troski i opieki. Przedszkole powinno wspomagać ich rozwój i zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju, dzięki czemu w odpowiedni sposób przygotować do późniejszej edukacji. Przygotowanie dziecka do pozostania w przedszkolu a zarazem do rozstania z rodzicami, to zadanie bardzo trudne i ważne. Wymaga dużego zaangażowania rodziców oraz nauczycieli. W procesie adaptacji dzieci do przedszkola dominującą formą jest zabawa. Dzięki zabawie dziecko poznaje coraz lepiej świat i stosunki społeczne, kształci umysł.i umiejętności skutecznego działania, zaspokaja potrzebę ogólnej aktywności, a także tworzy pozytywne stany uczuciowe i rozładowuje napięcia emocjonalne.
Scenariusz I Dzień otwarty w przedszkolu Imię i nazwisko prowadzącego: Grupa wiekowa: Temat: Poznajemy się i wspólnie się bawimy Cel główny: Zmniejszenie u dzieci i rodziców napięć emocjonalnych w pierwszych kontaktach z przedszkolem Nawiązanie bliskiego kontaktu w relacjach: nauczyciel dziecko, nauczyciel rodzic Integracja rodziców z przedszkolem Zapoznanie dzieci z topografią przedszkola i sposobami korzystania z pomieszczeń przedszkolnych Cele operacyjne: Dziecko: poznaje pomieszczenia przedszkolne, zna zasady korzystania z pomieszczeń przedszkolnych, poznaje imiona nowych kolegów i koleżanek, poznaje różne zabawy i piosenki przedszkolne, chętnie uczestniczy w zajęciach, nawiązuje bliski kontakt z nauczycielem oraz resztą personelu przedszkola Rodzic: poznaje nauczycieli oraz personel przedszkola, poznaje rodziców innych dzieci, wymienia się spostrzeżeniami na temat placówki z innymi rodzicami i/lub z nauczycielami, uczestniczy w zorganizowanych grach i zabawach Środki potrzebne do realizacji zajęć: maskotka miś, przedszkolne zabawki, sylweta słońca, chusta animacyjna, płyta z nagraniem muzyki z pedagogiki zabawy Samolot, kartki A4 dla dziecka i rodziców, farbki plakatowe
Przebieg zajęć: Wprowadzenie: 1. Zabawa na przywitanie Misiowa rundka Dzieci wraz z rodzicami stoją w kole. Zabawę rozpoczyna nauczyciel, który ma w rękach maskotkę (misia) i przedstawia się swoim imieniem i macha na przywitanie do wszystkich dzieci. Następnie podaje maskotkę dziecku ze swojej prawej strony i prosi aby tym razem to dzieci oraz rodzice przedstawili się swoimi imionami i przywitali z resztą dzieci. 2. Poznajemy nasza salę rozmowy połączone z obserwacją oprowadzenie dzieci oraz rodziców po salach, szatni, łazience, zapoznanie dzieci i rodziców ze sprzętami i zabawkami w sali. 3. Wspólna zabawa rodziców z dziećmi przedszkolnymi zabawkami czas na rozmowę rodziców z nauczycielem oraz wspólną zabawę dziecka z nowymi kolegami, koleżankami. Część główna: 1. Zabawa Posyłam uśmiech. - Dzieci siedzą w kole. Zabawę rozpoczyna nauczyciel, który podaje siedzącemu obok niego dziecku sylwetę słońca i mówi: Uśmiech jak słońce do ciebie ślę. Jeśli mnie lubisz uśmiechnij się. Dziecko odpowiada uśmiechem i posyła słońce wraz z uśmiechem następnej osobie. 2. Zabawa ruchowa Pająk idzie Jedno z dzieci wraz z rodzicem jest pająkiem i stoi z boku, reszta dzieci to muchy, które biegają po sali przedszkolnej. Na hasło pająk idzie muchy nieruchomieją. Zadaniem pająka jest odnaleźć muchę, która się porusza. 3. Zaproszenie rodziców i dzieci na przedszkolny plac zabaw i do ogrodu przedszkolnego poznanie zasad i reguł zabawy na placu zabaw i w ogrodzie. 4. Zabawy integracyjne z chustą animacyjną: a) Kogo brakuje? dzieci wraz z rodzicami stoją w kręgu z zamkniętymi oczami trzymając chustę na wysokości pasa. Nauczyciel wybiera jedno dziecko, które wchodzi pod chustę. Następnie wszyscy otwierają oczy i odgadują, kto jest pod chustą. b) Bilard - grupa wachluje chustą, na której jest piłeczka. Ma ona wpaść do otworu znajdującego się na środku chusty.
c) Kotek i myszka dzieci wraz z rodzicami stoją w kręgu trzymając brzeg chusty. Nauczyciel wybiera dwoje dzieci, które przyjmują rolę kotka i myszki. Kotek wchodzi na chustę i stara się złapać biegającą pod chustą myszkę. Pozostałe dzieci falują chustą, utrudniając w ten sposób zadanie kotu. d) Sztorm nauczyciel wrzuca na chustę lekkie przedmioty. Podczas wachlowania nie mogą one spaść z chusty. Zakończenie: 1. Nauczyciel ponownie zaprasza dzieci do sali przedszkolnej 2. Zabawa ruchowa z pedagogiki zabawy Samoloty - nauczyciel zaprasza wszystkich do wspólnego lotu samolotem. W rytmie muzyki wszyscy naśladują włączanie silników, zapinanie pasów, wyglądanie przez okno i lot samolotem 3. Zabawa plastyczna malowanie 10 palcami Motyle 4. Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie gości
Scenariusz II Dzień otwarty w przedszkolu Imię i nazwisko prowadzącego: Grupa wiekowa: Temat: Wesoło jest gdy razem bawimy się Cel główny: Przybliżenie dzieciom i Rodzicom placówki jako środowiska przyjaznego dziecku Obniżenie lęku rodziców związanego z oddaniem dziecka do przedszkola Zintegrowanie dzieci, ich rodziców oraz personelu przedszkola Nawiązanie bliskiego kontaktu w relacjach: nauczyciel dziecko, nauczyciel rodzic Cele operacyjne: Dziecko: zna imiona nowych kolegów i koleżanek, poznaje różne zabawy i piosenki przedszkolne, uczestniczy w zajęciach, nawiązuje bliski kontakt z nauczycielem oraz resztą personelu przedszkola, kojarzy przedszkole z czymś przyjemnym Rodzic: uświadamia sobie, że pobyt dziecka w przedszkolu może być dla niego ciekawym i wesołym przeżyciem, dokonuje obserwacji swojego dziecka na tle grupy rówieśników, integruje się z rodzicami innych dzieci podczas wspólnych zabaw i zajęć, poznaje metody i formy pracy z dziećmi w przedszkolu, uczestniczy w zorganizowanych grach i zabawach Środki potrzebne do realizacji zajęć: płyta z nagraniem muzyki dowolnej, znaczek na szafkę dla każdego dziecka, chusteczka, chusta animacyjna, duża folia, farbki plakatowe
Przebieg zajęć: Wprowadzenie: 1. Powitanie piosenką element Porannego kręgu - Śpiewanie powitalnej piosenki, w której wymienia się imię każdego dziecka: Witaj... (imię dziecka), jak się masz, jak się masz? - dzieci patrzą na dziecko, o którym śpiewamy i machają do niego Wszyscy cię witamy - Wyciągają ręce w geście powitania Wszyscy cię kochamy - Krzyżują ręce na piersiach bądź wśród nas, bądź wśród nas - Wszyscy chwytają się za ręce 2. Zabawa na powitanie Witanie się różnymi częściami ciała. Dzieci, rodzice i nauczyciele chodzą po sali w różnych kierunkach w rytm muzyki. Gdy muzyka ucichnie wszyscy witają się z napotkaną osobą różnymi częściami ciała, wymieniając między sobą,, dzień dobry wg propozycji nauczycielki ( palce wskazujące, palce małe, łokcie, kolana, plecy ) Część główna: 1. Wybieramy swoje znaczki dzieci wspólnie z rodzicami wybierają znaczek, który będzie mu towarzyszył przez całą edukację przedszkolną. Następnie wspólnie przyklejają znaczek na szafce w szatni, na krzesełku, na szafce w sali oraz w łazience. Od tej chwili dziecko jest już pełnoprawnym przedszkolakiem 2. Wspólne zabawy na dywanie z innymi dziećmi zabawy konstrukcyjne, zabawy dowolne 3. Zabawy tradycyjne w ogrodzie przedszkolnym: a) Mam chusteczkę haftowaną b) Stary niedźwiedź mocno śpi c) Gąski, gąski do domu 4. Zabawy z chustą animacyjną w ogrodzie przedszkolnym: a) Przebieganie pod chustą dzieci wraz z rodzicami podnoszą i opuszczają chustę, trzymając ją za uchwyty. Nauczyciel mówi, kto ma zmienić miejsce, np. przebiegają ci, którzy mają niebieskie oczy; przebiegają osoby, które mają siostrę itp. Gdy chusta jest maksymalnie w górze, dzieci te przebiegają pod nią. Rodzice pomagają dzieciom. b) Kwiat lotosu jedno dziecko siedzi na środku chusty z nogami pod brodą. Pozostali uczestnicy trzymają chustę za brzeg. Zwracają się w prawą stronę, idąc
powoli zawijają siedzącego. Gdy jest on zawinięty do wysokości ramion zatrzymują się i na słowa trzy, cztery równocześnie i szybko wycofują się. c) Rybak i rybka dzieci wraz z rodzicami stoją w kręgu trzymając brzeg chusty. Wybieramy dwie osoby, które przyjmują rolę rybaka i rybki. Rybak wchodzi na chustę i stara się złapać pływającą w wodzie rybkę. Bawiący się falują chustą, utrudniając w ten sposób zadanie rybakowi. Gdy ten złapie rybkę, następuje zmiana par. Zakończenie: 1. Zabawa plastyczna malowanie 10 palcami Łąka Wszyscy rodzice wraz z dziećmi malują na rozłożonej na trawie folii łąkę. 2. Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie gości.
Scenariusz III Imię i nazwisko prowadzącego: Grupa wiekowa: Temat kompleksowy: Witamy w przedszkolu Temat dnia: Nasz plan dnia Cel główny: Poznanie planu dnia przedszkola Cele operacyjne: Dziecko: poznaje plan dnia przedszkola nawiązuje bliski kontakt z nauczycielem i innymi dziećmi, kojarzy przedszkole z czymś przyjemnym, uczestniczy w zabawach. Metody: recytacja wiersza przez nauczycielkę rozmowa objaśnienia twórczość plastyczna dzieci ćwiczenia ruchowe Formy pracy: Indywidualna Grupowa Środki potrzebne do realizacji zajęć: wiersz B. Szelągowskiej W przedszkolu jak w domu, obrazki do planu dnia przedszkola, kolorowanki z zajęciami, które odbywają się w przedszkolu
Przebieg zajęć: Wprowadzenie: 1. Powitanie piosenką element Porannego kręgu - Śpiewanie powitalnej piosenki, w której wymienia się imię każdego dziecka: Witaj... (imię dziecka), jak się masz, jak się masz? Wszyscy cię witamy. Wszyscy cię kochamy, bądź wśród nas, bądź wśród nas. Część główna 1. Wysłuchanie wiersza W przedszkolu jak w domu - B. Szelągowskiej. Czy słońce na niebie, czy deszcz z nieba leci, Idą do przedszkola z rodzicami dzieci. W przedszkolu zabawek i książek bez liku, Każdy ma tam miejsce przy małym stoliku. Razem z naszą Panią, pilnie się uczymy. Gdy czas na zabawę, chętnie się bawimy. Powiem Wam coś jeszcze! Nie mówcie nikomu Że my się czujemy jak u siebie w domu! 2. Rozmowa na temat wiersza. - Kto idzie do przedszkola? - Czego jest dużo w przedszkolu? - Co można robić w przedszkolu? 3. Obrazkowy plan dnia przedszkola wspólne omówienie obrazków i stworzenie planu dnia w przedszkolu. Plan dnia zawieszamy w sali w widocznym miejscu w poziomie, nad obrazkami umieszczamy wskazówkę i po każdym odbytym fragmencie planu dnia przesuwamy wskazówkę na kolejny fragment. (załącznik nr 1 źródło: zasoby Internetu). 4. Zajęcia w przedszkolu malowanie kolorowanek farbkami za pomocą paluszków. (załącznik 2 źródło: zasoby Internetu)
Zakończenie: 1. Zabawa na zakończenie - Podaj mi rączkę - Dzieci dobierają się w pary a następnie głośno powtarzają za nauczycielem rymowankę: Dwie rączki mam rączki tobie dam. Zatańczymy w koło, będzie nam wesoło. (B. Szelągowska) Za każdym razem następuje zamiana par. ZAŁĄCZNIK DO SCENARIUSZA (źródło: zasoby Internetu) SCHODZENIE SIĘ DZIECI, ZABAWA:
ŚNIADANIE: ZAJĘCIA PROGRAMOWE EDUKACYJNO WYCHOWAWCZE:
SPACER, ZABAWY W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM: OBIAD:
ODPOCZYNEK POOBIEDNI: PODWIECZOREK:
ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWE: ROZCHODZENIE SIĘ DZIECI: Opracowała: Ilona Poloczek Przedszkole Nr 16 Integracyjne w Chorzowie