Temat: Przystosowania roślin do życia w wodzie.

Podobne dokumenty
Adaptacja roślin do środowiska wodnego

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Poznajemy warunki życia na lądzie i w wodzie. Data i miejsce realizacji Czerwiec 2015; Zespół Szkół w Cieksynie

Scenariusz nr 6. I. Tytuł scenariusza: Rośliny wodne. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie

DATA... IMIĘ I NAZWISKO... klasa... I. TEST WYBRANE EKOSYSTEMY: LAS, POLE, JEZIORO.

Scenariusz zajęć terenowych

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

Podsumowane wiadomości o roślinach

Woda jako środowisko Ŝycia karta pracy

Scenariusz zajęć terenowych

Scenariusz 16. Gimnazjum. temat: Bobry i litoral. autor: Krzysztof Kus. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala/teren. Formy pracy: Metody pracy:

Budowa i rola liścia. Znaczenie nasion

Przebieg zajęć: Faza przygotowawcza:

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY DLA KLASY V UWZGLĘDNIAJĄCY INTEGRACJĘ MIĘDZYPRZEDMIOTOWĄ Temat: Poznajemy środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

Scenariusz zajęć dla klasy V 2 godz. zajęć lekcyjnych. Temat: Badamy stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy szkoły - porosty jako biowskaźniki.

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

ROŚLINY 17 gatunków szkoły podstawowe

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Rogatek sztywny. Pływacz zwyczajny. Ceratophyllum demersum. Utricularia vulgaris. Występowanie

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY W KLASIE 5

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERENOWYCH Z PRZYRODY

Planowanie zajęć terenowych na lekcjach biologii w klasie piątej

Ruchy tropiczne roślin

Barwy wiosny w ogrodzie zróżnicowanie fenologiczne wybranych gatunków krzewów

Scenariusz na zajęcia Koła Miłośników Przyrody

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Zostań młodym ekologiem

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Gatunek chroniony to, gatunek roślin, grzybów lub zwierzęcia objęty prawną opieką państwa (ochroną gatunkową). Za jego niszczenie, zrywanie,

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

Płynie, wije się rzeczka. Cele projektu

Warunki i przebieg fotosyntezy

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Scenariusz zajęć praktycznych.

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

Poznajemy disacharydy

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

Rozpoznawanie najpopularniejszych drzew w różnych ekosystemach

Uczenie się biologii wymaga dobrej organizacji pracy Sposoby odżywiania się organizmów

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Polisacharydy skrobia i celuloza

W gościnie u naszych przyjaciół drzew.

Mutacje jako źródło różnorodności wewnątrzgatunkowej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO. biologiczno - chemicznego

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

RDESTNICE. dr inż. Szymon Jusik Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

CELE: 1) podnoszenie kompetencji uczniów w obserwowaniu przyrody z wykorzystaniem wszystkich

77 Co to jest mapa? Orientacja w terenie, szkic, plan, mapa. 78 Wielkie odkrycia geograficzne. Orientacja w terenie, szkic, plan, mapa

PRZYRODA Rozkład materiału 18

Konspekt lekcji geografii w klasie trzeciej gimnazjum. Temat: Położenie geograficzne i środowisko przyrodnicze Australii.

Wykazywanie tożsamości trygonometrycznych. Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 5

Metoda pracy: Praca z mapą, praca z tekstem (analiza opisu wybranych parków narodowych), rozmowa dydaktyczna.

Scenariusz zajęć nr 1

Oznaczanie wybranych gatunków drzew i krzewów obcego pochodzenia

Projekt W ś wiecie dź więko w

Karty pracy dla uczniów, plansze ze wzorami kwasów, sprzęt i odczynniki niezbędne do wykonania doświadczeń.

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Glicyna przedstawiciel aminokwasów

Scenariusz zajęć z przyrody w klasie V

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zmiany stanów skupienia wody

Konspekt lekcji z przyrody dla klasy V Krajobraz Polski powtórzenie wiadomości autor: Jarosław Garbowski 1. Konspekt lekcji

Obserwacje, doświadczenia, hodowle - aktywny uczeń na lekcjach biologii w klasie piątej

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz lekcji otwartej z biologii - zakres rozszerzony w klasie I LO

Czy pomidor może zahamować kiełkowanie fasoli?

Scenariusz zajęć terenowych

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W głębi ziemi. Scenariusz nr 10

Funkcja stawów karpiowych w środowisku.

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

KONSPEKT LEKCJI. 1. Cele lekcji

ZAKRES TREŚCI: 1. budowa chemiczna organizmów 3. lokalizacja DNA w komórce 2. budowa i funkcjonowanie komórki 4. budowa i właściwości DNA.

MIEJSKI OŚRODEK DOSKONALENIA NAUCZYCIELI w KONINIE CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W KONINIE

Dział programu: Funkcjonowanie człowieka Hasło programowe: Krążenie

Transkrypt:

Temat: Przystosowania roślin do życia w wodzie. Zakres treści: Najczęściej spotykane rośliny środowiska wodnego i ich podstawowe przystosowania do warunków życia. Cele: /. Wiadomości: Uczeń: - wymieni strefy roślinności wodnej, - nazwie pospolite gatunki roślin wodnych, - wymieni przystosowanie roślin do życia w poszczególnych strefach, - określi czynniki ograniczające głębokość występowania roślin wodnych //. Umiejętności Uczeń: - rozpozna i opisze wybrane gatunki roślin wodnych, - wyjaśnij przystosowania roślin w budowie i funkcjonowaniu do warunków panujących w poszczególnych strefach, rozumie znaczenie poszczególnych stref dla życia innych organizmów, - dokona samodzielnych obserwacji. III. Postawy Uczeń: - potrafi bezpiecznie zachować się w czasie zajęć terenowych, - czuje się współodpowiedzialny za stan środowiska naturalnego, - dostrzega walory przyrodnicze najbliższego otoczenia, - przestrzega zasad współpracy w zespole. Metody Pracy : - obserwacja bezpośrednia, praca z tekstem, pogadanka.

Formy pracy: - grupowa, indywidualna. Formy nauczania: - zajęcia terenowe Czas trwania zajęć: 90 minut Miejsce: Zachodnia część jeziora Bukowiec Środki dydaktyczne: atlasy i albumy roślin, siatka, kotwiczka, karty pracy ucznia, nóż, łupy. Z kilkudniowym wyprzedzeniem nauczyciel informuje uczniów o terminie i miejscu wycieczki. Wprowadza uczniów w temat zajęć, uświadamia cel wycieczki. Zostaje ustalony obowiązujący ubiór. Przebieg lekcji Faza wprowadzająca 1. Sprawy organizacyjno - porządkowe. 2. Sprawdzenie przygotowania uczniów do wycieczki ( ubiór, prosty sprzęt, lupy). 3. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa. 4. Podanie tematu i celów lekcji. 5. Podanie informacji o jeziorze (typ, pochodzenie). Faza realizacyjna 1) Przypomnienie wiadomości dotyczących właściwości wody 2) Obserwacja wstępna jeziora

- wykazanie stref roślinności wodnej - wyjaśnienie przyczyn strefowości w jeziorze 3) Podział klasy na grupy (wybór lidera, sekretarza, sprawozdawcy). 4) Uczniowie pracują w grupach, nauczyciel objaśnia instrukcje w karcie pracy. Faza podsumowująca a) Prezentacja wyników pracy grup (przez sprawozdawców) zapisanych w kartach pracy ). b) Sprawdzenie rozwiązania zadania nr II w Karcie pracy - porównanie wyników, - omówienie cech charakterystycznych w budowie roślin wodnych oraz sposobów rozmnażania i rozsiewania. c) Sformułowanie wniosków. - rośliny żyjące w poszczególnych strefach mają zbliżone przystosowania do panujących tam warunków, - w wodzie żyją zupełnie inne zespoły roślinne niż na lądzie, - czynnikami ograniczającymi występowanie roślin jest : dostępność światła, tlenu oraz czystość wody, - poszczególne strefy roślin są środowiskiem życia dla innych organizmów. 5) Ocena aktywności i wyników pracy uczniów. 6) Uprzątnięcie miejsca pracy. 7) Ewaluacja zajęć.

Karta pracy ucznia 1. Zaznacz na schemacie strefy roślinności wodnej I) strefa przybrzeżna II) strefa roślin o liściach pływających III) strefa roślin zanurzonych

KARTA PRACY - Grupa I 1. Wyszukaj w atlasie roślin następujące rośliny - trzcina pospolita - tatarak zwyczajny - pałka szerokolistna 2. Podpisz odpowiednie rysunki r 3. Wyrysuj roślinę rosnącą w sferze przybrzeżnej. Dokładnie ją obejrzyj. 4. Obok cech charakteryzujących poszczególne rośliny wpisz ich nazwy. o liście sine twarde ostre i długie o kwiatostan w postaci wiechy o łodygi grube sztywne, wysokie puste w środku o występuje podziemne kłącze o liście bardzo długie, równowąskie o kwiatostan w postaci brązowej kolby o występuje podziemne kłącze o liście trawiaste, równowąskie, sztywne brzegiem lekko faliste

o kwiaty zielonkawe, zebrane w dużą kolbę o łodyga trój kanciasta o roślina silnie aromatyczna o występuje podziemne kłącze n 5.Spróbuj złamać łodygę trzciny Wynik:... 6.Przekrój łodygę trzciny jak wygląda w środku. Wynik:... 7.Obejrzyj przy pomocy lupy ogonek liściowy grzybienia lub grążela Wynik:... 8.Obejrzyj kwiaty (kwiatostany) roślin. Zastanów się jak rośliny rozmnażają się i rozsiewają, skorzystaj z wiadomości w atlasie. Wynik:... 9.Na podstawie obserwacji I posiadanych wiadomości, zastanów się i napisz jakie znaczenie dla innych organizmów żywych i środowiska ma strefa roślin przybrzeżnych.

KARTA PRACY Grupa II 1. Wyszukaj w atlasie roślin następujące rośliny : - grzybień biały - grążel żółty - rzęsa wodna 2. Podpisz odpowiednie rysunki Za pomocą siatki zbierz rośliny o liściach pływających Dokładnie je obejrzyj, zwróć uwagę jak zachowują się po wyjęciu z wody. 3. Obok cech charakteryzujących poszczególne rośliny wpisz ich nazwy o liście duże, skórzaste, sercowate, błyszczące, pływające o kwiaty duże białe, przyjemnie pachnące, o długie kłącza, płożące się w mule. o liście skórzaste, duże owalne, głęboko wcięte u nasady, pływające. o kwiaty duże żółte, silnie pachnące, wystają nad powierzchnie wody o grube kłącza pełzające po dnie.

Karta pracy - Grupa III I 1. Wyszukaj w atlasie roślin następujące rośliny : moczarka kanadyjska rogatek sztywny wywłócznik kłosowy 2. Podpisz odpowiednie rysunki: 3. Przy pomocy kotwiczki na lince wyłów kilka roślin zanurzonych w wodzie. Dokładnie je obejrzyj. Zwróć uwagę jak zachowują się po wyjęciu z wody. 4. Obok cech charakteryzujących poszczególne rośliny, wpisz ich nazwy. liście drobne, bezogonkowe, wyrastające w okółkach łodygi długie rozgałęzione brak korzeni liście widlasto podzielone, sztywne, łamliwe, stojące w okółkach brak korzeni pędy sztywne liście w okółkach po 4-6, pierzaste,

o liście drobne okrągłe, płaskie, skórzaste, tworzące zielony dywan" o widoczne luźno zwisające kanarki. II 5. Spróbuj złamać łodygę trzciny Wynik:...:... 6. Przekrój łodygę trzciny. Jak wygląda w środku. Wynik... ;... 7. Obejrzyj przy pomocy lupy ogonek liściowy grzybienia lub grążela. Wynik... 8. Obejrzyj kwiaty (kwiatostany) roślin zastanów się jak rośliny rozmnażają się i rozsiewają. Skorzystaj z wiadomości w atlasie. Wynik... 9. Na podstawie obserwacji i posiadanych wiadomości zastanów się i napisz, jakie znaczenie dla innych organizmów żywych ma strefa roślin o liściach pływających.

nitkowate łodyga rozgałęziona brak korzeni II 5.Spróbuj złamać łodygę trzciny Wynik:... 6.Przekrój łodygę trzciny. Jak wygląda w środku. Wynik:... 7.Obejrzyj przy pomocy lupy ogonek liściowy grzybienia lub grążela. Wynik:... 8.Obejrzyj kwiaty (kwiatostany) roślin. Zastanów się jak rośliny rozmnażają się i rozsiewają. Skorzystaj z wiadomości w atlasie. Wynik:... 9.Na podstawie obserwacji i posiadanych wiadomości, zastanów się i napisz, jakie znaczenie dla innych organizmów żywych ma strefa roślin zanurzonych.

EWALUACJA Z przedstawionych rysunków wybierz ten, który najlepiej oddaje twoje samopoczucie po zajęciach.