Konspekt zajęć z wiedzy o kulturze

Podobne dokumenty
Pojęcie Barwy. Grafika Komputerowa modele kolorów. Terminologia BARWY W GRAFICE KOMPUTEROWEJ. Marek Pudełko

PLASTYKA KLASA 4 ZASADY I KRYTERIA OCENIANIA

b) za przedstawioną do oceny pracę lekcyjną ocena nie niższa niż 3 (wykluczona ocena niedostateczna i dopuszczająca)

PODSTAWY BARWY, PIGMENTY CERAMICZNE

GRAFIKA RASTROWA. WYKŁAD 3 Podstawy optyki i barwy. Jacek Wiślicki Katedra Informatyki Stosowanej

- wyjaśnia, czym jest walor, - podaje sposoby zmieniania waloru, - stosuje w swojej pracy barwy zróżnicowane walorowo.

b) za przedstawioną do oceny pracę lekcyjną ocena nie niższa niż 3 (wykluczona ocena niedostateczna i dopuszczająca)

Zaznajomienie z podstawowym środkiem wyrazu artystycznego, jakim jest barwa.

Cel: Opiszę sytuację i obrazy poetyckie przedstawione w wierszu Jerzego Harasimowicza pt. Sad, styczeń

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

Dzień dobry. Miejsce: IFE - Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ, ul. Żwirki 36, sala nr 7

Teoria koloru Co to jest?

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU. Skąd biorą się kolory?.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Mapa niewyczerpane źródło informacji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI W KLASACH IV- VII

Wymagania edukacyjne PLASTYKA kl. 5. Wymagania. Uczeń:

Kurs grafiki komputerowej Lekcja 2. Barwa i kolor

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM EDUKACJI PLASTYCZNEJ DLA KLASY I

Scenariusz zajęć pozalekcyjnych w ramach Innowacyjnej Szkoły Zawodowej

Teoria światła i barwy

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

KONSPEKT ZAJĘĆ Z WIEDZY O KULTURZE

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Temat: Piękno Tatr i ich stolicy czym charakteryzują się górskie krajobrazy?

Kryteria ocen z plastyki wymagania edukacyjne Klasa IV

Wymagania edukacyjne-plastyka klasa V. Wymagania. Odniesienie do podstawy. Numer i temat lekcji

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 27 maja 2013r.

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

OP6 WIDZENIE BARWNE I FIZYCZNE POCHODZENIE BARW W PRZYRODZIE

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE V

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI W KLASACH 4-6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z MUZYKI

WYMAGANIA EDUKACYJNE PLASTYKA, KLASY IV

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Program zajęć artystycznych. klasa II gimnazjum

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tajemnice wiosennego przebudzenia Temat: Wiosna w sadzie i ogrodzie

KONCEPCJA REGULACJI ESTETYKI

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

- wyjaśnia, czym jest walor, - podaje sposoby zmieniania waloru, - stosuje w swojej pracy barwy zróżnicowane walorowo.

Dobór metod nauczania zależy od:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA-PLASTYKA KLASA IV

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z MUZYKI

Wymagania edukacyjne z przedmiotów: MUZYKA oraz ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE

Plan metodyczny lekcji

PLASTYKA KRYTERIA OCEN DLA KLAS IV

PODRĘCZNIK Gra muzyka! J. Oleszkiewicz Nowa Era. Przedmiot ma na celu zdobywanie wiedzy i umiejętności z zakresu sztuki muzycznej.

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu; wskazać jak dane i komórki w Excelu

Scenariusz zajęć nr 6

ZAŁĄCZNIK NR 1 WYMAGANIA EUKACYJNE NA POSCZEGÓLNE STOPNIE Z PLASTYKI W KLASIE IV

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Jestem częścią kultury PROGRAM NAUCZANIA WIEDZY O KULTURZE. Autor: Małgorzata Marzec

Jaki kolor widzisz? Doświadczenie pokazuje zjawisko męczenia się receptorów w oku oraz istnienie barw dopełniających. Zastosowanie/Słowa kluczowe

Temat: Jak odnosić się do innych? Iwona Lesiak nauczyciel religii i języka polskiego

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Temat dnia: W klasie"

Program zajęć plastyczno teatralnych Mały artysta WSTĘP

Scenariusz zajęć nr 2

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność

PSO ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE. Nauczyciel plastyki: Magdalena Kiela Nauczyciel muzyki: Wioletta Kołodziejska

TEMAT: Gwiaździste niebo.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENANIA Z ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH - WOKALNYCH

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Scenariusz zajęć nr 43 Temat: Zimowe pejzaże- jak przedstawiają je poeci?

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

KONSPEKT LEKCJI- I. Temat: Zdrowie i jego wymiary

Ocena osiągnięć ucznia

Umiejętności na ocenę dopuszczającą. Umiejętności na. ocenę dostateczną

Wymagania na ocenę bardzo dobrą.

Kolorowe okna podkreślą elewację

Moje działanie, mój sukces!

Plan wynikowy z wymaganiami edukacyjnymi przedmiotu plastyka dla klasy 4 szkoły podstawowej

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Nauczyciel: Anna Florczak. Rok szkolny 2018/2019,2019/2020. Kędzierzyn-Koźle

Wymagania edukacyjne i kryteria ocen z MUZYKI KL. VI. 1. Nauczyciel dokonując oceny osiągnięć uczniów bierze pod uwagę:

Konspekt zajęć wychowawczych. Cel główny: zapoznanie uczniów z etapami rozwoju miłości.

Elżbieta Jezierska. Kraina sztuki. Scenariusz 7. Pełna nastroju architektura średniowiecznych kościołów

Wymagania edukacyjne z fizyki dla klasy VII Szkoły Podstawowej

TEST Z ZAKRESU WIEDZY O BARWIE. 2. Zaznacz (krzyŝykiem w kwadracie) barwy podstawowe:

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

GIMNAZJUM IM. ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU W TERESINIE AL. XX LECIA 2, TERESIN

Sprawozdanie z realizacji programu Kodowanie z klasą dla uczniów klasy II i IV Szkoły Podstawowej nr 7

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA Z PRZEDMIOTU PLASTYKA dla klasy IV

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

SCENARIUSZ LEKCJI CHEMII Z WYKORZYSTANIEM FILMU Kolory nie istnieją. SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie. II. Części lekcji.

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE DLA GIMNAZJUM SZKOLNA PRACOWNIA ARTYSTYCZNA -OBLICZA PLASTYKI PLAN WYNIKOWY

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Transkrypt:

Konspekt zajęć z wiedzy o kulturze Prowadzenie: Piotr Kumor Temat: Znaczenie barwy w kulturze Grupa: liceum Czas: 90 minut Cele Ogólne: Znajomość znaczenia koloru w kulturze Cele Operacyjne: Uczeń potrafi nazwać kolory palety barw Uczeń zna zasady wykorzystywania kolorów w przekazie kulturowym Uczeń potrafi wymienić przykłady znaczącego wykorzystania koloru w: literaturze, teatrze, filmie, malarstwie, muzyce, współczesnych multimediach Środki Dydaktyczne: Rzutnik multimedialny, notebook Prezentacja multimedialna Klasyczna paleta barw Przykładowe komercyjne palety barw Wydruki wierszy, reprodukcje obrazów, fragmenty muzyki Dokument dotyczący znaczenia koloru w filmie Działanie praktyczne Metody nauczania: Wykład,pogadanka Burza mózgów Praca z tekstem Drama Impresyjna metoda waloryzacyjna Formy organizacyjne pracy uczniów: Jednostkowa Zbiorowa 1

Przebieg zajęć: 1. Wykład na temat znaczenia barwy w życiu człowieka 2. Pogadanka o przenikaniu się kolorów w palecie barw oraz ćwiczenie ze znajomości barw. Nauczyciel prosi uczniów o wypisanie w zeszycie jak największej liczby kolorów, a następnie prosi o opisanie najrzadziej pojawiających się kolorów. 3. Praca z wierszem: Ogród zimowy Herberta (przykład wiersza, w którym nie pojawia się żaden kolor, a jednak treść wiersza wywołuje w odbiorcy pewne skojarzenia kolorystyczne) 4. Wykorzystanie znaczenia koloru na przykładzie sztuki fowistycznej (prezentacja multimedialna dzieł fowistycznych w różnych tonacjach kolorystycznych z wykorzystaniem siły konkretnej palety barw) 5. Omówienie koloratury w muzyce na przykładzie arii Viollety Sempre libera (fragment opery La Traviata Verdiego wykonanej na festiwalu w Salzburgu w 2005 przez Annę Netrebko w towarzystwie Rolado Villazona) oraz omówienie współczesnej estetyki kolorystycznej wykorzystanej w scenografii tej opery. 6. Burza mózgów po prezentacji fragmentu współczesnych programów rozrywkowych: Rozmowy w toku, Kuba Wojewódzki, Szymon Majewski Show (omawianie znaczenia wykorzystania kolorów w tych programach) 7. Zadaniem uczniów jest przygotowanie krótkiej scenki (dramy), w której szczególny nacisk zostanie położony na znaczenie koloru. Aneks Ad1. Barwa wrażenie psychiczne wywoływane w mózgu człowieka (i zwierząt), gdy oko odbiera promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła, a pisząc dokładniej, z widzialnej części fal świetlnych. Główny wpływ na to wrażenie ma skład widmowy promieniowania świetlnego, w drugiej kolejności ilość energii świetlnej, jednak niebagatelny udział w odbiorze danej barwy ma również obecność innych barw w polu widzenia obserwatora oraz jego cechy osobnicze, jak zdrowie, samopoczucie, nastrój, a nawet doświadczenie i wiedza w posługiwaniu się zmysłem wzroku. 2

W szerszym znaczeniu barwa jest całościowym pojęciem dotyczącym odbioru opisywanych wrażeń, w węższym zaś jest jakościowym określeniem odbieranego światła zwanym walorem barwy (czyli porównaniem do najbliższej wrażeniowo barwy prostej), a wtórują temu pojęcia jasności barwy (czyli udziału ilości światła pochodzącego z danej barwy w stosunku do ogółu bieżących warunków oświetleniowych) oraz nasycenia barwy (czyli udziału achromatyczności w danej barwie). Ad2. rys.1 synteza barw addytywna 3

rys.2 synteza barw subtraktywna Ad.3 Ogród Zimowy Jak liście opadały powieki kruszyła się czułość spojrzeń drżały pod ziemią jeszcze zduszone gardła źródeł na koniec zamilkł głos ptaka ostatnia szczelina w kamieniu i wśród najniższych roślin niepokój zmarł jak jaszczurka pionowe linie drzew na horyzontów wadze ukośny promień padł na zatrzymaną ziemię Okno zamknięte jest Stanął zimowy ogród Oczy wilgotne są i mały przy ustach obłok - jaki to pasterz wyprowadził drzewa Kto grał tak aby wszystko pogodzić rękę gałąź i niebo formirtgę pewną jak ramiona zmarłej północny niesie Orfeusz 4

tupot anielskich ponad głową stóp jak łuska skrzydeł leci śnieg cisza jest linią doskonałą która porówna ziemię z Gwiazdozbiorem Wega zimowym sadom pąki spojrzeń - niech miłość nas już nie kaleczy okrutnym losom włosów garść - niech spala się w powietrzu czystym Ad.4 Matisse - Radość życia 1908 5

Lajos Tihanyi Wnętrze 1907 Andre Derain -Krajobraz 1905 6

Raoul Dufy -Targ w Oignons 1907 Maurice de Vlaminck -Chatou, Czerwone drzewo 1906 7

Othon Friesz Pejzaż 1909 Georges Rouault -Święta Twarz 1908 8

Kees van Dongen -Femme Fatale 1909 Ad.5 Koloratura w analizie dzieła muzycznego, określenie fragmentu kompozycji wokalnej (np. arii lub pieśni), złożonego z przebiegów gamowych, pasaży i innych ozdobników, wymagających od wykonawcy biegłości i sprawnego dysponowania skalą głosu. Sopran koloraturowy jest to najwyższy głos kobiecy, charakteryzujący się niesamowitą skalą oraz dużą biegłością czyli szybkim i precyzyjnym wykonywaniem gam, pasaży oraz ozdobników. filmik http://www.youtube.com/watch?gl=pl&hl=pl&v=sspk7ayuw3s&translated=1 9