Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze



Podobne dokumenty
Mitologia: Pochodzenie zjawisk przyrody na podstawie znanych mitów Demeter i Kora. Język polski Klasa V SP

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

1. Każdy ma swojego dusiołka

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Mitologia. Mity wybrane cz. II

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Czasownik bez tajemnic

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak

1. W świecie obyczajów i tradycji

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

SPRAWDZIAN W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Rodzaje zdań złożonych

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

1. Czy znasz te wyrazy? Miron Białoszewski Namuzowywanie

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

SPRAWDZIAN W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W KLASIE I GIMNAZJUM TEMAT LEKCJI-OŚWIETLENIE ZIEMI W PIERWSZYCH DNIACH ASTRONOMICZNYCH PÓR ROKU

Moja wakacyjna przygoda

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Procenty w życiu codziennym

2. Metody prezentacji informacji

Jak napisać ciekawą baśń? Ćwiczenia redakcyjne i stylistyczne

b. Ziemia w Układzie Słonecznym sprawdzian wiadomości

Słynny malarz polski Jan Matejko

2. Tabele w bazach danych

Słowne: pogadanka, analiza budowy człowieka, doświadczenie, praca indywidualna.

Plan metodyczny lekcji

1. Roland rycerz średniowieczny

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

1. Jedyny kwiat na świecie, czyli w poszukiwaniu prawdziwej przyjaźni

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

Temat: Cechy baśni na podstawie utworu Janiny Porazińskiej pt. O dwunastu miesiącach

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

KONSPEKT ZAJĘĆ Z WIEDZY O KULTURZE

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Scenariusz zajęć nr 3

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

Zostań młodym ekologiem

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

SPRAWDZIAN W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ Pory roku KWIECIEŃ Instrukcja dla ucznia. Czas pracy: 60 minut. Liczba punktów do uzyskania: 40

Poznajemy disacharydy

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Funkcja rzeczownika w zdaniu

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Transkrypt:

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze 1. Cele lekcji a) Wiadomości zna treść mitu, zna osoby występujące w opowieści, zna zasady interpretacji utworu epickiego, wie, jak zbudowany jest utwór epicki. b) Umiejętności potrafi odtworzyć zgodnie z chronologią zdarzenia zaprezentowane w micie, umie wymienić i scharakteryzować bohaterów mitu, potrafi przygotować interpretację mitu, umie odczytać znaczenie symboli występujących w micie. c) Postawy rozumie cierpienie innych, potrafi wzbudzić w sobie poczucie empatii. 2. Metoda i forma pracy Praca z tekstem, praca w grupie, manualne techniki plastyczne, drama 3. Środki dydaktyczne Tekst mitu, słowniki 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Na początku zajęć nauczyciel czyta głośno tekst mitu. Uczniowie słuchają uważnie, bo następne ćwiczenie sprawdzać będzie, czy dokładnie słuchali lektury.

b) Faza realizacyjna Uczniowie zostają podzieleni na czteroosobowe zespoły, które otrzymują kartoniki z punktami ramowego planu wydarzeń (załącznik 1). Punkty zapisane są w formie równoważników. Zadanie uczniów polega na ułożeniu tych punktów chronologicznie. Następnie każdy zespół przygotowuje pantomimiczną scenkę jednego z punktów planu. Podczas prezentacji swoich obrazów dramatycznych uczniowie muszą udzielić następujących informacji: kim jesteście? jakie uczucia wam towarzyszą w tej scenie? jakie emocje wiążą się z tym zdarzeniem? Po wykonaniu tego ćwiczenia nauczyciel proponuje uczniom określenie uczuć matki Demeter, która straciła córkę Korę. Uczucia te można określić na podstawie zachowania i postępowania bogini. Uczniowie wypełniają tabelkę narysowaną na tablicy. Zachowanie Demeter Uczucia Demeter Po uzupełnieniu tabelki uczniowie pracują ze słownikami, wyszukując synonimy podanych w lewej części tabelki uczuć. Następnie szukają określeń miłości, jaką Demeter darzyła swą córkę. Była to miłość: bezgraniczna, wielka, uczciwa, szczera, matczyna, gorąca, pełna poświęceń i wyrzeczeń. c) Faza podsumowująca Na zakończenie zajęć uczniowie zastanawiają się, czy mit o Demeter i Korze posiada jeszcze jakieś inne znaczenia, czy wyjaśnia jakiś element świata. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na czas przedstawionych zdarzeń, mijające pory roku.

Mit o Demeter i Korze pokazuje, jak Grecy tłumaczyli następowanie po sobie kolejnych pór roku. Kiedy Kora Persefona schodzi do swego męża do Hadesu, na Ziemi następuje jesień i zima. Demeter zabiera kolory drzewom, sprawia, że słońce słabiej grzeje. Po wyjściu Kory na Ziemi rozkwita wiosna i lato. Demeter przybiera świat w najpiękniejsze barwy na powitanie swej córki. Notatkę należy zapisać w zeszycie. 5. Bibliografia J. Parandowski, Mitologia grecka, Wydawnictwo PULS, Warszawa 1992. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia załącznik 1. RADOŚĆ MATKI ZABAWA KORY Z RUSAŁKAMI NA ŁĄCE ROZMOWA DEMETER Z HELIOSEM ROZMYŚLANIA BOGINKI NAD LOSEM NARCYZA WYROK ZEUSA ROZPACZ MATKI URODZAJÓW POMOC REI PORWANIE KORY PRZEZ HADESA

WIZYTA DEMETER NA OLIMPIE GNIEW DEMETER POSZUKIWANIA CÓRKI b) Notatki dla nauczyciela Zachowanie Demeter Uczucia Demeter

bogini gorzko płakała po porwaniu Kory do Hadesu ból, smutek Demeter snuła się bez celu dniem i nocą szukała córki nie zważając na trudy wędrówki smutek, tęsknota, rozpacz determinacja, tęsknota, pustka, bezradność w stanie wielkiego żalu i złości rzuciła klątwę na ziemię zaszyła się w swej samotni rozpacz, gniew po długich rozmowach z Zeusem zgodziła się na wizytę na Olimpie uległa sugestiom pana Olimpu ból, odrzucenie nadzieja zaakceptowała wyrok Zeusa wyciszenie, zgoda spokój, ulga 7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut 8. Uwagi do scenariusza Scenariusz przeznaczony jest do realizacji w klasie 5.