1. Żywotność mitologicznych postaci, motywów i symboli w literaturze



Podobne dokumenty
KONKURS MITOLOGICZNY - KWIECIEŃ 2009

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Drogi uczniu, Powodzenia!

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy 5 szkoły podstawowej

Test dla klasy V sprawdzający umiejętności i wiadomości po cyklu lekcji w bloku humanistycznym Bogowie i ludzie.

Na początku był Chaos

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Posejdon Hera bogini

KONKURS MITOLOGICZNY- CZ

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

SPOTKANIE NA OLIMPIE Turniej mitologiczny dla klas piątych

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Mitologia. Mity wybrane cz. II

TEST SPRAWDZAJĄCY WIADOMOŚCIIUMIEJĘTNOŚCI Z LITERATURY ANTYKU GRUPA I

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANUSZA KORCZAKA W KLESZCZOWIE PROJEKT EDUKACYJNY Z

Prace długoterminowe z języka polskiego dla uczniów szkoły podstawowej

Wymagania edukacyjne z języka polskiego dla klasy pierwszej technikum. I STAROŻYTNOŚĆ

Nic dwa razy się nie zdarza z wyjątkiem motywu. Szukamy klucza do świata motywu

Starożytna Grecja. Agnieszka Wojewoda

Henryk Sienkiewicz. W odpowiednie miejsca w krzyżówce wpisz odpowiedzi

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

1. Każdy ma swojego dusiołka

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

1. W świecie obyczajów i tradycji

1. Roland rycerz średniowieczny

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Ścieżka: Kultura polska na tle tradycji śródziemnomorskich kl. I. Gimnazjum

1. Gramy w baśń, legendę, mit i bajkę

Kim jest Antygona z tragedii Sofoklesa?

Trening przed klasówką. Szkoła podstawowa. Kształcenie literackie: znajomość mitów greckich. Zadanie 1 Ułóż z liter imię boga.

Orzeczenie i jego określenia

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Syzyf - obraz Tycjana

1. Czy znasz te wyrazy? Miron Białoszewski Namuzowywanie

Opracowała Alina Klimaszewska, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 4 w Kostrzynie nad Odrą

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Mitologia. Najważniejsze zagadnienia

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Ares. Ares bóg wojny, syn Zeusa i Hery. Jego odpowiednikiem w mitologii rzymskiej jest Mars.

Wykonała: Justyna Stankiewicz 7kl.

Mitologia: Pochodzenie zjawisk przyrody na podstawie znanych mitów Demeter i Kora. Język polski Klasa V SP

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

PYTANIA DO TESTU. IX Gminny Konkurs Mitologiczny SKRZYDŁA SĄ TYLKO PRZENOŚNIĄ. Jakubowice Konińskie 2017

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Propozycja metodyczna dla klasy VI

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Temat I: Nasze europejskie korzenie. 1 godz.

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH DLA KLASY II GIMNAZJUM

Moja wakacyjna przygoda

Nasi dziennikarze twierdzą, iż dla bezpieczeństwa lepiej czytać mitologię!

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Mikołaj Kopernik. Mikołaj Kopernik.

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie V z uwzględnieniem elementów oceniania kształtującego i metod aktywizujących

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Metody: pogadanka, opowiadanie, metoda zajęć praktycznych, instrukcja, gry dydaktyczne Formy: praca indywidualna, zbiorowa

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Nasz kraj i jego historia. Scenariusz nr 9

Międzyszkolna Liga Przedmiotowa PŁOCK Język polski klasa V

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

poszerzenie wiedzy teoretycznej o mitach, tworzenie drzewa genealogicznego bogów greckich, stworzenie schematu mapy mentalnej dotyczącej mitów,

Religia Starożytnej Grecji

~ ~ SCENARIUSZ ZAJĘĆ BLOKOWYCH ~ ~

Słynny malarz polski Jan Matejko

Czasownik bez tajemnic

XII MIĘDZYSZKOLNY GIMNAZJALNY KONKURS MITOLOGICZNY 2 marca 2009

Kujonek Wydanie specjalne 10/16. Magdalena Pawłow. Przedstawienie "Mit o Demeter i Korze"

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Autor scenariusza: mgr Kazimiera Malisz. Temat zajęć: Hałas w środowisku pracy.

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Test sprawdzający wilostopniowy z języka polskiego dla uczniów klasy V szkoły po

1. Jedyny kwiat na świecie, czyli w poszukiwaniu prawdziwej przyjaźni

1. Polskie miesiące. Wystąpienia przeciw władzy w okresie PRL projekt edukacyjny

2. Małą i wielką literą pisane, czyli zasady nazewnictwa w języku polskim

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY HISTORIA KLASA IVA

Temat: A wszystko zaczęło się od..., czyli o stworzeniu świata.

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

ZADANIA DOMOWE WRZEŚNIA. Uzupełnić kartę pracy.

STAROŻYTNY TEATR GRECKI

Downloaded from: justpaste.it/wtj5. Wolne postaci. Bogowie

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Motyw matki. Na podstawie wybranych utworów literackich

LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2014 / 2015

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Motywy cierpienia w literaturze i sztuce średniowiecza

Epoka literacka (kulturowa)

Opr. mgr Renata Cichy Gimnazjum nr 12 w Zabrzu. ANTYGONA SOFOKLESA /cykl lekcji w klasie trzeciej gimnazjum/

2. Mądrość i Hiob, czyli Bóg oskarżony. Analiza Ks. Hioba

Temat: Podróże w czasie starożytna Grecja i Rzym. Tworzenie quizów na platformie Moodle.

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Czarowne połączenia wyrazów, czyli frazeologizmy mitologiczne. Odcinek na życzenie Czytelników

TEMATY DO CZĘŚCI WEWNĘTRZNEJ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO NA ROK SZKOLNY 2008/2009

... podpis przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego

Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży

Transkrypt:

1. Żywotność mitologicznych postaci, motywów i symboli w literaturze Uczeń: Uczeń: a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości zna treść Mitologii Jana Parandowskiego, rozumie pojęcia: mit, motyw, symbol, mitologia, nawiązanie, kontekst literacki. ii. b) Umiejętności potrafi korzystać ze Słownika terminów literackich, potrafi wymienić kilku bohaterów mitologicznych, potrafi scharakteryzować wybrane trzy postaci mitologiczne, potrafi wymienić i wyjaśnić związki frazeologiczne zaczerpnięte z Mitologii, potrafi wymienić kilka przykładów utworów literackich, w których mowa o postaciach mitologicznych, zdobywa umiejętności pracy indywidualnej i zespołowej. b. 2. Metoda i forma pracy Pogadanka heurystyczna, burza mózgów, mapa mentalna c. 3. Środki dydaktyczne - Słownik terminów literackich - kartki zawierające hasła do zabawy w kalambury - odbitki ksero z wyrysowanym drzewem genaologicznym bogów mitologicznych. d. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza 1. Nauczyciel prosi uczniów o wyjaśnienie pojęć: mit, motyw, symbol. Uczniowie mogą skorzystać ze słowników wypożyczonych wcześniej ze szkolnej biblioteki. Po wyjaśnieniu pojęć nauczyciel podaję temat lekcji. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel prosi o wymienienie kilku znanych uczniom postaci mitologicznych. 2. Uczniowie wypisują postaci na tablicy. Nauczyciel prezentuje uczniom reprodukcje obrazów postaci mitologicznych ( załącznik 1 reprodukcje obrazów). Następnie uczniowie starają się je krótko omówić. Wskazane jest tu nawiązanie do konkretnego

fragmentu Mitologii Jana Parandowskego w ten sposób uczniowie omówią wskazanych bohaterów jako symbole lub motywy literackie. 3. Nauczyciel uzupełnia brakujące postaci, które warto tu wymienić rozdaje uczniom drzewo geanalogiczne bogów mitologicznych ( załącznik 2). Prosi uczniów o zastanowienie się czy poza Mitologią spotkali się gdzieś z owymi postaciami. 4. Uczniowie dopisują do postaci tytuły utworów i ich autorów, w których owe postaci występują ( załącznik 3 notatka dla nauczyciela) 5. Uczniowie wymieniają znane im związki frazeologiczne wywodzące się z Mitologii. Mają również określać ich pochodzenie i przenośne znaczenie c) Faza podsumowująca 1. Nauczyciel proponuje uczniom zabawę w kalambury. Hasła rysowane lub pokazywane są nawiązaniem do postaci, motywów i symboli mitologicznych omawianych na lekcji ( załącznik 4 notatka dla nauczyciela - proponowane hasła wraz z omówieniem) 2. Na koniec lekcji nauczyciel prosi uczniów o określenie wpływów mitologicznych na twórczość literacką wnioski uczniowie samodzielnie zapisują w zeszytach ( załącznik 5 karta pracy ucznia) e. 5. Bibliografia Adamczyk M., Chrząstowska B., Starożytność Oświecenie, WSiP, Warszawa 1996. Kopaliński W., Koty w worku, czyli z dziejów pojęć i rzeczy, Wiedza Powszechna, Warszawa 1993. Kopaliński W., Słownik mitów i tradycji kultury, Rytm, Warszawa 1995. Parandowski J., Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian, Puls, 1998. Parandowski.J, Z antycznego świata, Iskry, Warszawa 1958. Słownik terminów literackich, pod red. Michała Głowińskiego, Ossolineum, Warszawa 2000. f. 6. Załączniki a). załącznik 1. reprodukcje obrazów proponowanych do pokazania uczniom

Homer autor eposów Iliada i Odyseja Bogowie olimpijscy Hermes, Zeus i Atena

Prometeusz, dobroczyńca ludzkości, został skazany przez bogów na wieczne męczarnie Rubens (1611 1612) Kult Dionizosa przywędrował do Grecji prawdopodobnie z Tracji terakotowa maska Dionizosa, I II w. p.n.e. b). załącznik 2. drzewo genalogiczne mitologicznych bogów Chaos Gaja Tartar Ereb Nyks Eros Uranos Pontos Echidna Tyfon Eter Hemera Charon Hypnos Eris Nemezis ^

(Tytani) (Cyklopi) (Hekatonchejrowie) (Giganci) (Erynie) (Meliady) Brontes Steropes Arges Gyes Kottos Ajgajon-Briareus Alkyoneus Anteusz... Alekto Tyzyfone Megajra Melia... Rea Kronos Kojos Febe Hyperion Thea Tethys Okeanos Japetus (Okeanidy) Hera Zeus Demeter Posejdon Asteria Leto Selene Eos Helios Asopos Eurynome Doris Klimene... Ajgina

Plejona Atlas Epimeteusz Prometeusz Menojtios ^ ^ ^ (Charyty) (Plejady) ^ ^ Maja Elektra... ^ ^ ^ ^ ^ Afrodyta Ares Hefajstos Hebe Ejlejtyja Persefona Apollo Artemida Hermes Eak Aglaja Eufrosyne Taleja Pasithea

Eros Deimos Fobos Harmonia Anteros Morfeusz Phantasos Phobetor Eunomia Hermafrodyta Pejto Rhodos Tyche c). załącznik 3 notatka dla nauczyciela - Antyk Tragedia antyczna, której tematy i bohaterowie wywodzą się wyłącznie z mitologii (Sofokles: Edyp król, Antygona); epos Homera : Iliada i Odyseja, w obydwu utworach przedstawione zostały historie mitologiczne (wojna trojańska, wędrówka Odyseusza do Itaki - Renesans J. Kochanowski Treny - motywy mitologiczne z kręgu śmierci, zaświatów (Persefona, wyspy szczęśliwe - mitologiczne Elizjum), Odprawa posłów grckich temat z mitologii (Grecy pod murami Troi, posłowie greccy :Menelaos i Ulisses żądają od Parysa oddania Heleny); liczne motywy i postaci mitologiczne w pieśniach i fraszkach poety - Barok Liczne motywy mitologiczne w liryce barokowej : motywy erosa (bożka miłości), motywy mitologicznych herosów (Hekora, Achillesa) Romantyzm A. Mickiewicz III cz. Dziadów - motyw prometejskiego buntu (przeciw Bogu dla dobra własnego narodu i całej ludzkości), J. Słowacki Grób Agamemnona (motywy zaczerpnięte z mitu o wojnie trojańskiej) - Literatura współczesna Motyw Ikara : E. Bryll Wciąż o Ikarach głoszą, S. Grochowiak Ikar, J.Iwaszkiewicz Ikar, T.Różewicz Prawa i obowiązki; motyw Nike : Z.Herbert Nike z Samotrakii; inne motywy : Z.Herbert Apollo i Marsjasz, B.Ożóg Homer, K.I.Gałczyński Niobe d). Załącznik 4 - notatka dla nauczyciela - proponowane hasła do pokazania lub narysowania kalambury wraz z omówieniem - Pegaz w mitologii greckiej skrzydlaty koń zrodzony z krwi Meduzy, która trysnęła gdy Perseusz odciął jej głowę. Pegaz zamieszkiwał okolice źródła Pirene na Akrokoryncie. Znalazł go tam Bellerofont, który przy użyciu złotego wędzidła otrzymanego od Ateny, zdołał okiełznać rumaka. Przy jego pomocy heros pokonał Chimerę, planując następnie wznieść się na jego grzbiecie na szczyt Olimpu. Po drodze Bellerofont spadł jednak, a na szczyt dotarł jedynie Pegaz. Od tego momentu służył on Zeusowi, który po śmierci przeniósł go na nieboskłon tworząc gwiazdozbiór Pegaza. Uderzenie kopyta tego konia miało otworzyć na górze Helikon, jednej z siedzib Muz źródło Hippokrene, stąd stanowi on symbol natchnienia poetyckiego. - Pięta Achillesa - Bohater był synem Peleusa i Tetydy. Matka, chcąc ustrzec syna przed śmiercią, zanurzyła jego ciało w wodach Styksu. Kąpiel miała uodpornić dziecko na ciosy wrogów. W czasie kąpieli Tetyda trzymała jednak syna za piętę.jak jednak wiecie - Achilles zginął, trafiony w czuły punkt, który nie został obmyty przez wody Styksu. Zabił go Parys. - Puszka Pandory to w przenośni źródło niekończących się nieszczęść, kłopotów, smutków, utrapień.gdy Prometeusz, wbrew woli Zeusa, wydarł niebu ogień i nauczył ludzi się nim

posługiwać, Zeus zemścił się. Kazał Hefajstosowi ulepić z gliny pierwszą kobietę, którą nazwano Pandora. Każdy z bogów dał jej jakiś sposób unieszczęśliwiania ludzi. Zeus ofiarował jej puszkę, którą miała dać w posagu temu, który ją poślubi. Prometeusz nie ufał Zeusowi i nie chciał od niego darów, ale jego brat Epimeteusz ożenił się z Pandorą i otworzył puszkę. Wyfrunęły z niej na świat wszystkie nieszczęścia, jakie od tej pory trapią ludzi, z wyjątkiem Nadziei, przywartej mocno do dna puszki - syzyfowa praca to praca wymagająca ustawicznych i często bezskutecznych wysiłków. Syzyf, król Koryntu, najsprytniejszy z ludzi, po śmierci, w Hadesie, odbywał straszliwą karę za swe uczynki. Pchał wielki głaz pod górę, a kiedy już był na szczycie, głaz spadał w dół. Syzyf od nowa toczył go pod górę i czynność tę powtarzał nieustannie, bo za każdym razem kamień staczał się z góry.a za co został ukarany? Za swe zuchwałe sprawki, którymi naraził się bogom. Syzyf bowiem zdradził rzecznemu bogu Azopowi, że Zeus porwał mu córkę, Eginę, a gdy Zeus kazał Hadesowi sprowadzić Syzyfa w kajdanach do Tartaru za zdradę boskich tajemnic, Syzyf zakuł w kajdany i uwięził Hadesa. W związku z tym nikt na świecie nie mógł umrzeć, nawet tacy, którym ucięto głowę. Dopiero Ares uwolnił boga podziemi i przywrócił tym samym ład na świecie. Gdy Syzyf odchodził, szepnął żonie, aby nie pochowała jego zwłok, a przybywszy do pałacu Hadesa poprosił jego żonę Persefonę, by mu pozwoliła wrócić na trzy dni na ziemię dla ukarania tych, którzy zaniedbali mu oddania ostatniej przysługi. Uzyskawszy zgodę, wrócił do domu i żył sobie spokojnie dalej. W końcu Hermes, posłannik bogów, sprowadził go siłą w krainę cieni. - - Syreni śpiew ssyreny to w mitologii greckiej pół kobiety, pół ptaki obdarzone urzekającym głosem, zamieszkałe w niebiańskich sferach albo Hadesie. Niebiańskie były pokrewne muzom, śpiewały i grały na instrumentach; podziemne troszczyły się o dusze zmarłych i opłakiwały je, stąd ich wizerunki na nagrobkach. W "Odysei" Homera mieszkają one na wyspie położonej między wyspą Kirke a Scyllą i Charybdą, siedzą na łące i śpiewają, a na wybrzeżu pełno jest kości tych, co ten cudowny śpiew usłyszeli, zapomnieli o całym świecie, wyszli na ląd i zginęli. Odyseusz, przepływając w pobliżu statkiem, za radą Kirke zalepił uszy woskiem swym towarzyszom podróży, sam zaś kazał się przywiązać do masztu, aby z przyjemnością posłuchać pieśni, a mimo to ocaleć. Orfeusz zaś uratował Argonautów zagłuszywszy śpiew syren własną pieśnią i grą na lirze. W obu przypadkach pokonane syreny rzuciły się do morza i zamieniły się w rafy. W sposób jaskrawo niezgodny z mitologią grecką syreną nazwano sygnalizator akustyczny przeznaczony do celów alarmowych albo nawigacyjnych, z którego wydobywają się przeraźliwe i monotonne dźwięki. - Ogródek Adonisa to w przenośni rzecz łatwo niszczejąca, szybko przemijająca. Adonis to w mitologii greckiej piękny młodzieniec, ukochany przez Afrodytę, zabity w czasie łowów przez dzika. Ogródek Adonisa to skrzynki i doniczki z szybko rosnącymi i szybko więdnącymi

kwiatami, symbolizującymi prędko przemijającą młodość, jakimi w czasie adonii (święto na cześć Adonisa) obstawiano złożoną na marach figurę Adonisa. e). załącznik 5 karta pracy ucznia - wnioski z lekcji Mitologia, początkowo przekazywana tylko ustnie ulegała licznym przemianom, wciąż ją modyfikowano, przerabiano. Dopiero Homer odrzucił wcześniejszy demonizm, zabobony, grozę, stworzył opowieści jakie my znamy dzisiaj. To właśnie poprzez literaturę, głównie poezję, mity przeniknęły do tak wielu obszarów kultury europejskiej, nawet światowej. Mitologia to jedno z głównych źródeł korzeni kultury europejskiej, które od samych narodzin aż do czasów najnowszych kształtowały literaturę polską a nawet światową. Sztuka antyczna została uznana za wzór. Nawet sama jej nazwa- klasyka mówi nam o tym. Mitologia ciągle jest aktualną lekturą wśród współczesnych, znajdując sobie, przez bogaty obraz opisów, relacji, przeżyć czy symboli wielu czytelników, zwolenników i naśladowców. W każdej epoce można znaleźć odwołania do Mitologii. Jako niewyczerpalne źródło natchnienia dała początek wielu wybitnym dziełom sławnych artystów. 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak