Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum



Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum

Mierzymy opór elektryczny rezystora i żaróweczki. czy prawo Ohma jest zawsze spełnione?

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

SCENARIUSZ LEKCJI: Jak obliczyć pracę prądu elektrycznego?

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W GIMNAZJUM

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Prąd elektryczny w obwodzie rozgałęzionym dochodzenie. do praw Kirchhoffa.

Temat: Pole równoległoboku.

Test sprawdzający wiedzę z fizyki z zakresu gimnazjum autor: Dorota Jeziorek-Knioła

Plan wynikowy. Elektrostatyka (6-7 godz. + 2 godz. (łącznie) na powtórzenie materiału (podsumowanie działu) i sprawdzian) R treści nadprogramowe

Rozkład materiału nauczania

Przedmiotowy system oceniania

II. CELE LEKCJI A/ Poznawcze i kształtujące

TREŚCI NAUCZANIA. Poszukuje informacji nt. odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii energii jądrowej, omawia deficyt masy w reakcjach jądrowych

Lekcja 10. Temat: Moc odbiorników prądu stałego. Moc czynna, bierna i pozorna w obwodach prądu zmiennego.

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Temat: POLE MAGNETYCZNE PROSTOLINIOWEGO PRZEWODNIKA Z PRĄDEM

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI

Powtórzenie wiadomości z klasy II. Przepływ prądu elektrycznego. Obliczenia.

Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum

Plan metodyczny do lekcji fizyki. TEMAT: Prawo Ohma. Opór elektryczny.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU FIZYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI KLASA IIa Gimnazjum Rok szkolny 2016/17

Zasady oceniania. Ocena. dopuszczająca dostateczna dobra bardzo dobra

SYMBOLE STOSOWANE W RYSUNKU TECHNICZNYM ELEKTRYCZNYM NA PRZYKŁADZIE DOMOWEJ INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ

III. TREŚCI NAUCZANIA

KONSPEKT LEKCJI CHEMII DLA UCZNIÓW KLASY 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Małgorzata Karkoszka SCENARIUSZ LEKCJI W LICEUM. Właściwości chemiczne kwasów karboksylowych.

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Kryteria osiągnięć na poszczególne oceny z fizyki w klasie 2 gimnazjum. Nauczyciel prowadzący: mgr Andrzej Pruchnik

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Elektryczność i magnetyzm cz. 2 powtórzenie 2013/14

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Cele kształcenia wymagania ogólne. I. Wykorzystanie wielkości fizycznych do opisu poznanych zjawisk lub rozwiązania. prostych zadań obliczeniowych.

KONSPEKT LEKCJI. Podział czasowy lekcji i metody jej prowadzenia:

FIZYKA WYMAGANIA EDUKACYJNE klasa III gimnazjum

Prąd elektryczny 1/37

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Temat: Odejmowanie w pamięci

Scenariusz lekcji fizyki

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

PODSTAWY METROLOGII ĆWICZENIE 2 REZYSTANCJA WEWNĘTRZNA Międzywydziałowa Szkoła Inżynierii Biomedycznej 2009/2010 SEMESTR 3

Realizacja eksperymentu wg instrukcji. Jak możesz oszczędzać energię w kuchni?

PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W KLASIE 8 Z WYKORZYSTANIEM TIK

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

Rok szkolny 2017/2018; [MW] strona 1

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

1 Ćwiczenia wprowadzające

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z FIZYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 IM. HENRYKA SIENKIEWICZA. w MUROWANEJ GOŚLINIE

Przeanalizujemy przykład pozwalający ustalić zależność między bokami prostokąta, którego pole wynosi 12 cm 2.

Ile czasu pracują bez wynagrodzenia kobiety i mężczyźni w różnych częściach świata?

Metodę poprawnie mierzonego prądu powinno się stosować do pomiaru dużych rezystancji, tzn. wielokrotnie większych od rezystancji amperomierza: (4)

Kryteria oceniania z techniki Gimnazjum klasa III

Jak to się dzieje, że żarówka świeci?

Programowanie i techniki algorytmiczne

II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Prof. Józefa Tischnera W Wodzisławiu Śl. WYMAGANIA EDUKACYJNE FIZYKA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z FIZYKI DLA KLASY II GIMNAZJUM ROK SZKOLNY 2016/2017

Wymagania edukacyjne z fizyki dla klasy Dynamika. Ocena. dopuszczająca dostateczna dobra bardzo dobra Uczeń:

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

KONKURS FIZYCZNY dla uczniów gimnazjów województwa lubuskiego 26 lutego 2010 r. zawody III stopnia (finałowe) Schemat punktowania zadań

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Przedmiotowy system oceniania z fizyki obowiązujący w Publicznym Gimnazjum w Złotnikach od dnia r.

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Sposoby przedstawiania algorytmów

Ocena. dopuszczająca dostateczna dobra bardzo dobra Uczeń:

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI DLA II KLASY GIMNAZJUM. Praca, moc, energia

Szczegółowe kryteria oceniania z fizyki w gimnazjum kl. II

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z FIZYKI dla uczniów gimnazjów. Schemat punktowania zadań

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

KONSPEKT LEKCJI FIZYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM

KRYTERIA OCEN Z FIZYKI DLA KLASY II GIMNAZJUM. ENERGIA I. NIEDOSTATECZNY - Uczeń nie opanował wiedzy i umiejętności niezbędnych w dalszej nauce.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Międzyprzedmiotowa.

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI

KRYTERIA WYMAGAŃ NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z FIZYKI W KLASIE II

Postawy: Uczeń: - Odpowiada za bezpieczeństwo własne i kolegów, - Jest dociekliwy i dokładny, - Wykazuje postawę badawczą.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Monika Góral, Krzysztof Grynienko, Monika Jasińska, Piotr Kryszkiewicz

Wyznaczanie charakterystyki prądowo-napięciowej wybranych elementów 1

R - treści nadprogramowe. Prąd elektryczny (13 godz. + 2 godziny (łącznie) na powtórzenie materiału (podsumowanie działu) i sprawdzian) Wymagania

Program nauczania fizyki w klasach IIIb, IIIe, IIIf gimnazjum, B.Sagnowska G1/09

TEMAT: PRACA I MOC MECHANICZNA

Wyznaczanie ciepła właściwego za pomocą czajnika. elektrycznego.

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Charakterystyka królestwa Protista

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE Z FIZYKI W KLASIE III

Transkrypt:

Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum Temat: Praca i moc prądu elektrycznego. Czas trwania: 1 godzina lekcyjna Realizowane treści podstawy programowej Przedmiot fizyka matematyka Realizowana treść podstawy programowej 4.10. posługuje się pojęciem pracy i mocy prądu elektrycznego, 4.11. przelicza energię elektryczną podaną w: kilowatogodzinach na dżule i dżule na kilowatogodziny, 4.12. buduje proste obwody elektryczne i rysuje ich schematy, 4.13. wymienia formy energii na jakie zamieniana jest energia elektryczna, 9.9. wyznacza moc żarówki zasilanej z baterii za pomocą woltomierza i amperomierza, 8.1. opisuje przebieg i wynik doświadczenia, wyjaśnia rolę użytych przyrządów, wykonuje schematyczny rysunek obrazujący układ doświadczalny, 8.4. przelicza wielokrotności i podwielokrotności ( przedrostki mikro-, mili-, centy-, hekto-, kilo-, mega-). 6.7. wyznacza wskazaną wielkość z podanych wzorów, w tym geometrycznych i fizycznych, 9.2. wyszukuje, selekcjonuje i porządkuje informacje z dostępnych źródeł, 9.3. przedstawia dane w tabeli, za pomocą diagramu słupkowego lub kołowego. Cele operacyjne: Uczeń: podaje przykłady urządzeń, w których energia elektryczna przekształcana jest na inny rodzaj energii, zna rodzaje elektrowni, w których wytwarzana jest energia elektryczna, stosuje wzory na pracę i moc prądu elektrycznego, odczytuje dane z tabliczki znamionowej urządzeń elektrycznych, zna jednostki pracy i mocy, oblicza pracę i moc prądu elektrycznego, przelicza energię elektryczną w kwh na dżule, wykonuje schemat rysunku obrazującego układ doświadczalny, doświadczalnie wyznacza moc urządzenia, oblicza ilość i koszt energii elektrycznej zużywanej w domu.

Cele wychowawcze: kształtowanie nawyku bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych, kształtowanie umiejętności selekcjonowania i krytycznej analizy informacji oraz argumentowania, kształtowanie umiejętności twórczego rozwiązywania problemów. Materiały i środki dydaktyczne: projektor z ekranem ( lub tablica interaktywna) urządzenia elektryczne z tabliczką znamionową ( np. suszarka, czajnik elektryczny) zestaw doświadczalny dla każdej grupy (baterię 4,5 V, żarówkę, amperomierz, woltomierz) Załącznik 1 - Wytwarzanie energii elektrycznej Załącznik 2 - Tabliczka znamionowa urządzenia elektrycznego licznik energii elektrycznej ( lub Załącznik 3- zdjęcie licznika energii elektrycznej) Załącznik 4 Karta pracy Załącznik 5 zadanie domowe: Praca długoterminowa Metody: badawcze doświadczenie obserwacja ćwiczenia praktyczne dyskusja, pogadanka burza mózgów pokaz Przebieg lekcji I. Część wstępna. 1) Sprawdzenie obecności. 2) Sprawdzenie pracy domowej. II. Część wprowadzająca 1) Nauczyciel odwołuje się do wiadomości z lekcji przyrody i zadaje uczniom pytanie: Na jakie formy energii może być zamieniona energia elektryczna? Uczniowie wymieniają je (nauczyciel wypisuje wszystkie propozycje na tablicy), podając przykłady urządzeń, w których ta przemiana zachodzi. Po weryfikacji, przez nauczyciela, na tablicy pozostają tylko poprawne propozycje uczniów. Należy tu także zwrócić uwagę uczniów na bezpieczne korzystanie ze źródeł energii elektrycznej. 2) Nauczyciel nawiązuje do tematu, podaje cel lekcji oraz temat lekcji.

III. Część właściwa 1) Nauczyciel pyta uczniów: Skąd bierze się energia elektryczna? Po weryfikacji ich odpowiedzi przedstawia prezentację, opisując zasadę działania każdej z elektrowni (Załącznik1). 2) Nauczyciel inicjuje dyskusję na temat sposobów wytwarzania energii elektrycznej. Uczniowie porównują elektrownie konwencjonalne, oparte na spalaniu węgla, z alternatywnymi, opartymi na wykorzystaniu zasobów ze źródeł odnawialnych. Można zorganizować krótką debatę na temat: Jakie elektrownie są przyjazne dla środowisk?. Uczniowie w dyskusji podają argumenty za i przeciw przemawiające za dana elektrownią. 3) Nauczyciel wprowadza pojęcie pracy. Informuje, że pracę prądu elektrycznego (czyli zużytą przez odbiornik energię) można odczytać na liczniku energii, który znajduje się w każdym gospodarstwie domowym, ale można ją także obliczyć. Odnosząc się do wcześniejszych wiadomości, wspólnie z uczniami, zostaje wyprowadzony wzór na pracę prądu elektrycznego. napięcie elektryczne: W U (1) q po przekształceniu: W U q (2) z definicji natężenia prądu: q I (3) t po przekształceniu: q I t (4) podstawiając (4) do (2) otrzymujemy: W U I t otrzymujemy wzór na pracę prądu elektrycznego. Notatka do zeszytu: Praca prądu elektrycznego w danym odbiorniku jest równa iloczynowi napięcia między jego końcami, natężenia prądu w nim płynącego i czasu przepływu prądu. W U I t 4) Wyprowadzenie jednostki pracy z podstawowego wzoru. Uczniowie z wcześniejszych lekcji wiedzą, że jednostką pracy jest dżul. Można tu udowodnić, podstawiając do wzoru jednostki napięcia, natężenia i czasu.

Notatka do zeszytu: Jednostką pracy prądu jest dżul (1J) 1J 1C [ W] [ U] [ I] [ t] 1V 1A 1s 1s 1J 1C 1s Ćwiczenie 1. Oblicz pracę prądu elektrycznego przepływającego przez żarówkę latarki, jeżeli podłączona ona została do źródła napięcia 4,5 V a natężenie prądu płynącego w obwodzie wynosi 0,15 A. Żarówka świeciła przez 10 minut. Wybrany uczeń rozwiązuje zadanie na tablicy, pozostali w zeszycie. Rozwiązanie: W U I t W 4,5V 0,15A 600s 405J Odp.: Prąd elektryczny wykona pracę 405 J. 5) Nauczyciel wprowadza pojęcie mocy nawiązując do wcześniejszych wiadomości ( może podać przykład suszarki elektrycznej, która posiada przełącznik do regulowania temperatury powietrza, a tym samym czasu suszenia włosów co oznacza, że tę samą pracę można wykonać w różnym czasie, czyli suszarka może pracować z różną mocą). W Z wcześniejszych lekcji: P (1) t Ze wzoru na pracę prądu elektrycznego: W U I t (2) U I t Podstawiając (2) do (1) otrzymamy: P U I wzór na moc, z jaką urządzenie elektryczne t pobiera energię elektryczną. Notatka do zeszytu: Moc, z jaką urządzenie elektryczne pobiera energię elektryczną obliczamy ze wzoru: P U I 6) Wyprowadzenie jednostki mocy z podstawowego wzoru. Uczniowie z wcześniejszych lekcji wiedzą, że jednostką mocy jest wat. Można tu udowodnić, podstawiając do wzoru jednostki napięcia i natężenia. 1J 1C 1J [ P] [ U] [ I] 1V 1A 1W 1C 1s 1s

Notatka do zeszytu: Jednostką mocy prądu jest wat (1W). Moc jednego wata posiada urządzenie, które pracę 1J wykonuje w czasie 1s. 1J 1W 1V 1A 1s 6) Nauczyciel informuje uczniów, że każdy odbiornik energii elektrycznej posiada tzw. dane znamionowe umieszczone na tabliczce znamionowe. Na takiej tabliczce podawana jest między innymi moc urządzenia ( uczniowie oglądają urządzenia elektryczne z umieszczoną na nich tabliczką znamionową, ewentualnie nauczyciel może wyświetlić przykładową tabliczkę znamionową Załącznik 2). 7) Nauczyciel, nawiązując do wiedzy uczniów z życia codziennego, przedstawia im licznik energii elektrycznej ( lub zdjęcie licznika energii elektrycznej Załącznik 3) informując, że praca wykonana przez prąd elektryczny musi zostać opłacona. Wartość zużytej energii elektrycznej odczytuje się w kwh ( kilowatogodzinach). Przedstawia sposób przeliczenia 1 kwh na J. Notatka do zeszytu: Mnożąc moc urządzenia ( w kw) przez czas (w h) można obliczyć ilość zużytej energii elektrycznej w kilowatogodzinach (kwh). 1 kwh = 1 kw 1h = 1000W 3600s = 3 600 000J= 3,6 MJ 7) Nauczyciel dzieli klasę na 3-4 osobowe grupy. Rozdaje każdej grupie przygotowany zestaw doświadczalny ( baterię 4,5 V, żarówkę, amperomierz, woltomierz oraz kartę pracy Załącznik 4). Informuje uczniów, że w grupach przeprowadzą doświadczenie, które pozwoli wyznaczyć moc żarówki. Uczniowie wykonują doświadczenie według karty pracy ( Załącznik 4). Karta pracy zostanie oceniona. IV. Część podsumowująca 1) Podsumowanie najważniejszych wiadomości poznanych na lekcji: praca i moc oraz przypomnienie jednostek i wzorów. 2) Zadanie pracy domowej Praca długoterminowa ( Załącznik 5)

Załącznik 1 Wytwarzanie energii elektrycznej elektrownia tradycyjna (np. Rybnik, Jaworzno III, Łaziska, Opole) Źródło: www.google.pl elektrownia wodna (np. Solina, Włocławek, Porąbka, Żarnowiec) Źródło: www.google.pl

elektrownia słoneczna ( Ruda Śląska, Polkowice, Łódź, Bydgoszcz, Warszawa) Foto: Elektrownia słoneczna Nellis w Stanach Zjednoczonych Źródło: www.google.pl elektrownia wiatrowa( np. Lisewo, Barzowice) Źródło: www.google.pl

elektrownia geotermalne ( w Polsce geotermalne zakłady ciepłownicze np. Stargard Szczeciński, Uniejów, Toruń) Źródło: www.google.pl elektrownia jądrowa ( przerwana budowa elektrowni w Żarnowcu) Foto: Czarnobyl po wybuchu elektrowni jądrowej Źródło: www.google.pl

Załącznik 2 Tabliczka znamionowa urządzenia elektrycznego Moc urządzenia podawana jest na tzw. tabliczkach znamionowych. Dzięki tym informacjom można obliczyć ile prądu zużyje dane urządzenie pracując przez określony czas. Źródło: www.google.pl.

Załącznik 3 Licznik energii elektrycznej Źródło: www.google.pl.

Załącznik 4 Karta pracy Imię i nazwisko ucznia: 1) 2) 3) 4). Doświadczenie: Wyznaczenie mocy żarówki za pomocą woltomierza i amperomierza. Waszym zadaniem będzie zbudować układ doświadczalny, który pozwoli wyznaczyć moc żarówki. Z dzisiejszej lekcji wiecie, że aby wyznaczyć moc urządzenia ( P U I )trzeba dokonać pomiaru napięcia i natężenia prądu w obwodzie. 1) Zaprojektujcie schemat obwodu elektrycznego i narysujcie go poniżej. 2) Zmontujcie obwód elektryczny według zaprojektowanego schematu. 3) Odczytajcie wskazania mierników i zapiszcie je poniżej wraz z odpowiednią jednostką. 4) Ze wzoru na moc obliczcie moc żarówki. Zapiszcie obliczenia. Odp.:. 5) Porównajcie tak wyznaczoną moc z mocą znamionową podana na cokole żaróweczki. Zapiszcie spostrzeżenia i wnioski.

Załącznik 5 Praca długoterminowa Praca i moc prądu elektrycznego Imię i nazwisko ucznia. Klasa. Zad.1. Obliczanie miesięcznego kosztu zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. 1) Odczytaj dzisiaj wskazania licznika energii elektrycznej w Twoim domu. Ponowny odczyt wykonaj po 5 dniach ( odczyty wykonuj o tej samej porze). Data odczytu Wskazanie licznika kwh =.J Po 5 dniach Data odczytu Wskazanie licznika kwh = J 2) Oblicz zużycie energii elektrycznej w ciągu 5 dni. 3) Oblicz koszt zużycia energii elektrycznej w ciągu 5 dni. Musisz dowiedzieć się ile kosztuje 1 kwh energii elektrycznej. Poproś rodziców, aby udostępnili Ci rachunki za energię elektryczną, albo znajdź cenę energii elektrycznej w dostępnych Ci źródłach. Cena 1 kwh = zł/kwh Koszt zużycia energii elektrycznej w ciągu 5 dni: 4) Oblicz średnie zużycie energii elektrycznej w Twoim domu w ciągu miesiąca. 5) Oblicz średni koszt zużytej energii elektrycznej w Twoim domu w ciągu miesiąca.

6) Zapytaj rodziców ile wynosi miesięczny rachunek za zużytą energię elektryczną w Twoim domu. Porównaj koszt z otrzymanymi przez Ciebie wynikami. Jeżeli wystąpiły różnice wyjaśnij dlaczego ( w tym celu przeanalizuj domowe rachunki za energie elektryczną). 7) Przemyśl i zapisz w jaki sposób można by zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w Twoim domu. Zad.2. Wybierz pięć urządzeń odbiorników energii elektrycznej. Odczytaj dane znamionowe i przedstaw je w tabeli. Zad.3. Czajnik elektryczny o mocy 2000 W jest dostosowany do pracy przy napięciu 230 V. Oblicz pracę wykonaną przez prąd płynący w czajniku w ciągu 5 minut oraz koszt pobranej energii elektrycznej. Przyjmij, że 1 kwh kosztuje 0,65 zł.