Scenariusz 13. Gimnazjum. temat: Nosił wilk razy kilka, ale czy skutecznie? autor: Joanna Reszka. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: Formy pracy:



Podobne dokumenty
Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Scenariusz 15. Gimnazjum. temat: Bobry i piramida troficzna. autor: Krzysztof Kus. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala.

Zagrajmy w ekologię gra dydaktyczna.

Wilk - opis. rolę w komunikacji i utrzymaniu. 1/3 długości ciała (pełni istotną. puszysty ogon stanowi prawie

JAK ZWIERZĘTA DRAPIEŻNE ZDOBYWAJĄ POKARM?

ROLA BIORÓŻNORODNOŚCI W SIECI POKARMOWEJ autor: Magdalena Szewczyk

Inwentaryzacja i monitoring populacji wilka w województwie zachodnio-pomorskim. Borowik T., Jędrzejewski W., Nowak S.

Podchody o bioróżnorodności

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

Znaczenie monitoringu populacji ssaków kopytnych w ochronie dużych drapieżników

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Co kto je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP:

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

Temat: Organizmy różnią się sposobem odżywiania

Żywność w łańcuchu troficznym człowieka

Drapieżnictwo. Ochrona populacji zwierząt

Cechy charakterystyczne: uszy długie, z czarnymi zakończeniami. Wielkość: długość ciała ok. 60 cm, ogona 10 cm, masa ciała ok. 4 kg.

Zasady gry. Zawartosc pudełka. Przygotowanie do gry

AFRYKA I JEJ GŁÓWNE EKOSYSTEMY

Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery?

Przepraszam, czy mogę tutaj zamieszkać?

II. Lekcja odnosi do programu Wydawnictwa Nowa Era Nr. DKW / 99. Mieści się w dziale programu: "Poznajemy nasze otoczenie".

DATA... IMIĘ I NAZWISKO... klasa... I. TEST WYBRANE EKOSYSTEMY: LAS, POLE, JEZIORO.

Cel gry. Celem w grze jest zdobycie w czasie 6 faz gry największej liczby osobników swojego gatunku. Elementy gry:

SCENARIUSZE ZAJĘĆ KLASA 1 DIDASKO Ewa Kapczyńska, Krystyna Tomecka

PRZYCZYNY ZMNIEJSZENIA BIORÓŻNORODNOŚCI EKOSYSTEMÓW autor: Magdalena Szewczyk

LAS I JEGO MIESZKAŃCY Scenariusz zajęć na lekcje przyrody w klasie V w Szkole Specjalnej. (dwie jednostki lekcyjne)

Arkusz inwentaryzacji zwierzyny przeprowadzonej

młodzieńczy 2500 rozrodczy 1500 starości 500 a) Na podstawie informacji z tabeli wykonaj wykres

Scenariusz 2. Przedszkole. temat: Czy drapieżniki drapią? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala.

Scenariusz 16. Gimnazjum. temat: Pokarm wydry. autor: Karolina Dobrowolska. Cele ogólne: Cele operacyjne:

Łańcuchy i sieci pokarmowe na polu zajęcia z biologii

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

Arkusz inwentaryzacji zwierzyny przeprowadzonej

Sowy. Przygotowała Zuzia Górska

ELEMENTY GRY PRZYGOTOWANIE DO GRY

Arkusz inwentaryzacji zwierzyny przeprowadzonej

Drapieżnictwo II. (John Stuart Mill 1874, tłum. własne)

Monitoring ssaków kopytnych oraz drapieżników w Bieszczadzkim Parku Narodowym i otulinie

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Gdzie mieszka wilk? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Scenariusz zajęć Temat: Jak zachowują się jesienią zwierzęta?

GRA DLA 2-4 GRACZY W WIEKU LAT AUTORZY GRY: VALERY FOURCADE I JEAN-PHILIPPE MARS

Temat: Moja miejscowość, mój dom. - scenariusz zajęć z elementami kodowania

Zostań młodym ekologiem

Scenariusz lekcji biologii dla klasy pierwszej gimnazjum opracowany przez Marzannę Przekop

Formy i skala oddziaływania zwierzyny na las

SZALONA GRA WYMAGAJĄCA REFLEKSU OD 2 DO 8 GRACZY OD 6. ROKU ŻYCIA

Ile zjadają duże drapieżniki?

Gospodarka łowiecka w północno-wschodniej Polsce

ROLA DRAPIEŻNIKÓW W ZACHOWANIU RÓWNO- WAGI PRZYRODNICZEJ NA NASZEJ PLANECIE

NA TROPACH LEŚNYCH ZWIERZĄT

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU MATEMATYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Plan metodyczny lekcji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ dla klas 4-6 szkoły podstawowej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI PRZYRODY

Temat: Czy to źle, jeśli będzie cieplej?

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: JESTEŚ TYM CO JESZ żywność zawierająca rośliny genetycznie modyfikowane

ZASADY SELEKCJI OSOBNICZEJ I POPULACYJNEJ ZWIERZĄT ŁOWNYCH W OBWODACH ŁOWIECKICH SUWALSKIEJ ORGANIZACJI PZŁ ŁOŚ

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Autor gry: Karol Borsuk Projekt graficzny i ilustracje: Piotr Socha

Zasady zdrowego żywienia

Gra dla 2-4 graczy w wieku lat

Poziom kształcenia i odbiorca: wszystkie poziomy kształcenia, uczniowie.

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku. Wydra - opis

materiały do wykonania gałązki logicznej wycięte elementy, papier typu flipchart lub formatu A1, klej.

edukacja językowa: rozpoznawanie i nazywanie narzędzi, zapamiętywanie, koncentracja

Baza pokarmowa: ocena dostępności ofiar wilka i rysia

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku. Bóbr - opis

Sieć pokarmowa (troficzna)w stawach rybackich.

Drzewa iglaste i liściaste

od 6 lat Gra towarzyska dla 2-6 graczy

Scenariusz zajęć nr 42 Temat: Zwierzęta żyjące w lesie cechy charakterystyczne

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny

2 gry planszowe. rekomendowany wiek: od lat 4 dla 2 4 osób

Zrównoważony rozwój warunek przetrwania cywilizacji

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Polskie niedźwiedzie są zagrożone!

Jak chronić przyrodę?

Nr art XXL Papillon

Temat: Struktura i funkcjonowanie ekosystemu.

WZORY, KOLORY, MEMORY

Projekt Śnieżna wojna

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat : Robot dyrygentem

Aktywne metody nauczania.

TEMAT LEKCJI: EUROPOKER 1. GŁÓWNE ZAGADNIENIA LEKCJI

ZAWARTOŚĆ TURA GRY PRZYGOTOWANIE WPROWADZENIE ORAZ CEL GRY. 55 kart towarów. 38 żetonów towarów. 1 żeton wielbłąda 18 żetonów premii

Szkoła podstawowa klasy 4-6

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: Nabywanie umiejętności wyboru zachowań promujących zdrowie.

Giełdowe rozgrywki - lekcja powtórzeniowa

Temat: Analiza energetyczna procesów cieplnych powtórzenie. Scenariusz lekcji fizyki w gimnazjum

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH Z ELEMENTAMI WIEDZY O ZDROWIU DLA KLAS I - III z okazji powitania wiosny- 21 marca.

ELEMENTY GRY DOBRA POGODA CEL GRY

Przebieg gry podczas budowania Tutaj chodzi o zastosowanie Elementów Budowli i zdobycie Żetonów Budowy.

Best for Biodiversity

Roboty grają w karty

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat: Pory roku

Transkrypt:

Scenariusz 13 Gimnazjum autor: Joanna Reszka temat: Nosił wilk razy kilka, ale czy skutecznie? Cele ogólne: zrozumnienie zależności w łańcuchu pokarmowym i piramidzie ekologicznej, rozwijanie umiejętności analizowania związków przyczynowo skutkowych (jak dostępność pokarmu wpływa na wielkość wilczego terytorium). Cele operacyjne: Uczeń potrafi: wskazać zależności w łańcuchu pokarmowym, wyjaśnić przepływ energii w piramidzie ekologicznej, wskazać ograniczenia środowiska wpływające na zagęszczenie populacji. Miejsce: sala, lekcję można przeprowadzić w terenie (park, las). grupowa. Formy pracy: Metody pracy: elementy dyskusji, gry edukacyjne, zabawy edukacyjne. Wiek uczestników: 13-16 lat. Czas przewidywany na realizację planowanych zajęć: najlepiej przeznaczyć 2 godziny lekcyjne, w przypadku dysponowania jedną godziną wybrać tylko jedną grę edukacyjną. karty pracy, nożyczki. Optymalna liczba uczestników: jedna klasa. Materiały i środki dydaktyczne: Czynności przygotowawcze nauczyciela: 1. Wydrukuj Planszę nr 1a (łańcuch pokarmowy), Planszę nr 1b (sieć pokarmowa) i Planszę nr 1c (piramida ekologiczna). 2. W tym scenariuszu są do wyboru 2 gry edukacyjne na początek lekcji: bardziej ruchowa gra Przetrwanie w naturze (którą najlepiej przeprowadzić w terenie (park, las) lub w dużej sali, oraz karciana gra: Giełda Natury (którą można przeprowadzić w klasie). Ćwiczenia kończymy, w obu przypadkach, przeprowadzeniem gry Wilczy Wyścig. Przeczytaj scenariusz i wybierz grę, którą chcesz przeprowadzić z uczniami. 3. Jeśli wybierzesz grę Przetrwanie w naturze : wydrukuj Karty pracy Przetrwanie w naturze karty identyfikacyjne i wytnij karty. W 30 osobowej klasie będzie 21 roślinożerców, 4 wszystkożerców, 2 drapieżniki, 1 choroba, 1 katastrofa naturalna i 1 człowiek. Dodatkowo, dla ułatwienia rozpoznania roli w ekosystemie przygotuj 30 kawałków sznurka lub materiału w różnych kolorach, np.: zielonym dla 21 roslinożerców, białym dla 4 wszystkożerców, czerwonym dla 2 drapieżników, niebieskim dla 1 choroby

Gimnazjum i 1 katastrofy naturalnej, czarnym dla 1 człowieka, wydrukuj Karty pracy Przetrwanie w naturze karty przeżycia i wytnij karty przeżycia, przygotuj 2 kulki papierowe do rozdania uczniom reprezentującym Chorobę i Katastrofę naturalną, przygotuj długopisy lub kredki w trzech kolorach, do rozdania uczniom reprezentującym Roślinność, Schronienie i Wodę 4. Jeśli wybierzesz grę Giełda natury : wydrukuj Karty pracy Giełda Natury karty identyfikacyjne odpowiadają kartom potrzeb, więc w zależności od liczebności Twojej klasy i własnych preferencji- możesz użyć zestawów do gry dla 5-ciu graczy (od niedźwiedzia do bobra i od wilka do wydry) lub 10 graczy (od niedźwiedzia do wydry). Na przykład, dla 30 osobowej klasy możesz trzykrotnie wydrukować dwa zestawy, wytnij karty identyfikacyjne i karty potrzeb. Przygotuj zestawy - po 5 kart identyfikacyjnych i 25 odpowiadających kart potrzeb (giełda). 5. Wydrukuj odpowiednią ilość Kart pracy Budżet pokarmowy watahy (5-6). 6. Wydrukuj karty Wilczy Wyścig i potnij je. Wprowadzenie. Przebieg zajęć: W procesie fotosyntezy rośliny uzyskują energię słoneczną i przekształcają ją w tkanki. W ten sposób udostępniają część pozyskanej energii słonecznej następnemu poziomowi łańcucha troficznego, tak zwanym konsumentom pierwszego rzędu, czyli roślinożercom. Wszystkożercy, uzyskują energię zarówno z roślin jak i zwierząt, w związku z tym mogą być na różnych poziomach troficznych. Konsumenci drugiego rzędu żywią się wyłącznie roślinożercami. Na szczycie piramidy troficznej znajdują się drapieżniki polujące na zwierzęta roślinożerne i wszystkożerne, czyli konsumenci trzeciego lub wyższego rzędu. W piramidzie troficznej możemy zaobserwować następujące zależności: 1. Następują straty energetyczne (tylko 10 % energii z poprzedniego poziomu jest przekazywane do następnego poziomu), spowodowane tym, że organizmy wykorzystują energię uzyskaną z pożywienia do innych procesów życiowych (wzrost, rozmnażanie, podtrzymanie funkcji życiowych). Najbardziej efektywne energetycznie są organizmy z pierwszego poziomu, czyli producenci; najmniej efektywne są organizmy ze szczytu piramidy troficznej, czyli drapieżniki. 2. Maleje liczba organizmów na kolejnych poziomach, co ma bezpośredni związek z ilością możliwej do uzyskania energii. Dlatego zagęszczenie drapieżników jest zwykle bardzo małe w porównaniu z zagęszczeniem ofiar i ściśle od zagęszczenia ofiar na danym terenie zależy. Zmiany w liczebności populacji ofiar są odzwierciedlone w liczebności populacji drapieżników. Oprócz dostępnej energii bardzo ważnymi czynnikami warunkującymi możliwość przeżycia organizmu w danym środowisku jest też dostępność wody, schronienia i konkurencja z innymi osobnikami tego samego lub innych gatunków. Watahy wilcze zajmują określone terytorium, które zapewnia im schronienie, wystraczającą ilość pokarmu i wodę, broniąc go przed innymi wilkami. Wielkość terytorium zależy od wielkości watahy (wymagania pokarmowe) i od zasobności danego obszaru w roślinożerców. Większe watahy mają zazwyczaj większe terytoria, natomiast jeśli zagęszczenie ofiar jest duże na danym obszarze, wielkość terytorium będzie mniejsza. W okresach braku pokarmu wilki mogą naruszać terytorium sąsiadów w poszukiwaniu pokarmu i wówczas może dochodzić do walk. Jeśli wataha zauważy intruza, przepędza go lub zabija. Innymi wilkami, które ryzykują życie wkraczając na terytoria obcych watah są młode (zazwyczaj 2-3- letnie) wilki opuszczające terytorium rodzinnej watahy i podejmujące zazwyczaj długą wędrówkę w celu znalezienia nowego terytorium. Sposób użytkowania terytorium zmienia się wraz z porą roku. W zimie wilki polują razem, natomiast późną wiosną i latem, kiedy w norze pojawia się miot szczeniąt, wilki wypuszczają się na polowanie pojedynczo i wracają do nory z pożywieniem dla innych członków watahy. Wilki niekiedy zakopują resztki jedzenia i korzystają z tych zapasów w okresie głodu. Dzienne zapotrzebowanie pokarmowe to ok 2-4 kg mięsa, ale wilki mogą obejść się bez pokarmu nawet przez tydzień, a potem jednorazowo zjeść 10-15 kg mięsa. Na terenie Polski wilki zazwyczaj polują na jelenie, najczęściej ich ofiarami padają łanie i młode osobniki, lub osobniki chore, stare i niedołężne, rzadziej byki, które ze względu na większą masę i obecność poroża są trudniejsze do upolowania. Kolejne miejsce w diecie wilków zajmują sarny i dziki. Ponieważ u sarny nie ma dużej różnicy między wagą kozy i kozła, obie płcie padają ofiarami wilka równie często. Jeśli chodzi o dziki, częściej zabijane są warchlaki i lochy, ponieważ dorosłe samce dzika są trudne do upolowania ze względu na wielkość i zdolnosć obrony. Wilki polują również na zające, gryzonie, ptaki. Zjadają też padlinę czy zwierzęta upolowane przez inne drapieżniki, np. rysie. Na terenach intensywnego wypasu owiec zdarzają się ataki wilków na 2 13. Nosił wilk razy kilka, ale czy skutecznie?

Gimnazjum stada, szczególnie w okresie wiosennym, kiedy wilki muszą wykarmić szczenięta. Takim atakom sprzyja brak nadzoru nad owcami i brak zabezpieczeń. Na Podkarpaciu, gdzie wielu hodowców miało problemy ze szkodami wyrządzonymi przez wilki, od czasu stosowania odpowiednich ogrodzeń i wyszkolonych psów pasterskich, ich intensywność zmalała. A. Faza wstępna zajęć: 1. Zapytaj uczniów Co podtrzymuje życie?. Wyjaśnij, że energia. 2. Zapytaj uczniów Jakie są na ziemi źródła energii dostępnej dla żywych ogranizmów?. Wyjaśnij rolę słońca, roślin jako producentów i zwierząt jako konsumentów pierwszego i drugiego rzędu. 3. Rozdaj każdej parze uczniów kopię Planszy Piramida ekologiczna. 4. Wyjaśnij krótko opierając się na Planszach nr 1a, 1b oraz 1c i informacjach zawartych we wprowadzeniu zależności w piramidzie ekologicznej. Zapytaj jakim elementem łańcucha pokarmowego są wilki. Co to oznacza, jeśli chodzi o liczebność? Od czego ta liczebność będzie zależała? ( Jako drapieżniki nie będą liczne, ich liczebność będzie zależała od zagęszczenia ofiar na danym terenie i od wielkości watahy). 5. Przeprowadź z uczniami dyskusję co potrzebne jest organizmom w ich środowisku. (Pożywienie, woda, schronienie). B. Ćwiczenia. Do wyboru: Gra ruchowa Przetrwanie symulacja ekosystemu. Forma pracy: zbiorowa. Czas: 15-20 min. 1. Rozdaj uczniom karty identyfikujące, odpowiednie karty przeżycia i opcjonalnie kolorowe kawałki sznurka lub materiału do obwiązania wokół głowy lub biodra lub ręki. 2. Wyjaśnij uczniom zasady gry: a. Każdy z uczniów dostał kartę identyfikacyjną pokazującą jaka rolę będzie odgrywał w środowisku. b. Rozdaj uczniom reprezentującym Chorobę i Katastrofę kulkę papieru i poinstruuj że ich rolą jest rzucanie kulką w losowo wybranych uczestników i pobieranie kart życia (w przypadku celnego strzału: Choroba odbiera 1 kartę życia, Katastrofa odbiera 2 karty życia). c. Rozdaj uczniom reprezentującym Roślinność, Schronienie i Wodę długopisy lub kredki, każdemu w innym kolorze, rozmieść tych uczniów na sali (lub w parku) w mniej więcej równych odległościach od siebie i poinstruuj, żeby każdemu zwierzęciu z kartą przeżycia podbili kartę w odpowiedniej rubryczce. d. Wyjaśnij, że Człowiek odgrywa specyficzną rolę w ekosystemie, może wybranych uczestników wyeliminować z gry, niezależnie od tego, czy będzie to Zwierzę czy Choroba. e. Pozostali uczestnicy, którzy są w ekosystemie roślinożercami, wszystkożercami lub drapieżcami, posiadają karty przeżycia, na których muszą zdobyć potwierdzenie zaspokojenia potrzeb środowiskowych i oddawać karty życia drapieżnikom, Chorobie lub Katastrofie. Roślinożercy (jelenie, sarny i zające) muszą znaleźć wodę, schronienie i pożywienie, a więc podbić rubryczki potrzeb środowiskowych u uczniów reprezentujących Roślinność, Schronienie i Wodę. W razie złapania przez wszystkożercę lub drapieżnika muszą oddać 1 kartę życia ze swojej karty przeżycia. Wszystkożercy (dziki i niedźwiedzie) również muszą znaleźć wodę, schronienie i pożywienie, a więc podbić rubryczki potrzeb środowiskowych u uczniów reprezentujących Roślinność, Schronienie i Wodę, ale muszą też zapełnić 2 (dziki) lub 3 (niedźwiedzie) rubryczki pożywienia polując na roślinożerców i uzyskując od nich 1 kartę życia na każde polowanie. W przypadku złapania przez drapieżnika muszą oddać 1 kartę życia ze swojej karty przeżycia. Ani Roślinożercy ani Wszystkożercy nie mogą jednak podbić wszystkich rubryczek pożywienia naraz, ale np. po pożywieniu napić się wody lub odpocząć w schronieniu. Drapieżniki (wilki) zdobywają pokarm polując na roślinożerców lub wszystkożerców (tylko dziki), zabierając im po 1 karcie życia na 1 polowanie. Pomiędzy każdym polowaniem muszą znaleźć wodę i schronienie (a więc podbić ru- 13. Nosił wilk razy kilka, ale czy skutecznie? 3

Gimnazjum bryczki potrzeb środowiskowych u uczniów reprezentujących Schronienie i Wodę ). Gracz, który straci wszystkie karty życia musi usiąść w wyznaczonym miejscu i poczekać na koniec gry. Grę można skończyć po upływie np 10-15 minut. Przy życiu pozostają tylko gracze z wypełnionymi wszystkimi rubryczkami potrzeb środowiskowych i posiadąjacy wciąż karty życia. 3. Przeprowadź z uczniami dyskusję na temat wniosków jakie nasuwają się po rozegraniu tej gry: Jak organizmy zależą od siebie wzajemnie i od otaczającego środowiska? Co stałoby się bez drapieżników? Co zwierzęta mogą zrobić jeśli brakuje jakiegoś elementu ich potrzeb? (np migracja, poszukiwanie nowego źródła pokarmu, schronienia lub wody, albo śmierć) Gra karciana Giełda natury. Forma pracy: grupowa. Czas: 15-20 min. 1. Podziel uczniów na grupy 5-cio (opcjonalnie 10-cio) osobowe. 2. Rozdaj każdej z grup zestaw kart zwierząt oraz odpowiadający zestaw kart giełdy natury. 3. Poleć jednemu z uczniów w każdej grupy rozdanie po jednej karcie zwierzęcia oraz po 5 kart giełdy natury. 4. Wyjaśnij zasady gry: Uczniowie po obejrzeniu swojej karty zwierzęcia ustalają czy posiadają kartę lub karty giełdy natury wymagane w opisie potrzeb środowiskowych swojego zwierzęcia. Jeśli mają taką kartę, umieszczają ją na wierzchu karty zwierzęcia w odpowiednim miejscu. Po komendzie Start uczniowie zaczynają wymieniać się kartami giełdy natury (tak jak akcjami na giełdzie). Jeśli na przykład uczeń ma 3 niepotrzebne karty giełdy natury, podnosi je do góry i woła Trzy, trzy, trzy!, bez ujawniania jakie to karty. Jeśli inny gracz chce wymiany kart z oferującym, następuje wymiana (face down). Jeśli gracz chce wymienić tylko jedną lub dwie karty- następują negocjacje. Ta szybka wymiana trwa do momentu gdy któryś z graczy zbierze wszystkie wymagane karty giełdy natury opisane w karcie zwierzęcia i zawoła: Biotop!. 5. Po zakończeniu rozgrywki poleć uczniom potasowanie kart, rozdanie i jeszcze jedną rundę. 6. Zachęć uczniów do dyskusji, które aspekty gry imitują rzeczywistość (zwierzęta mają określone potrzeby środowiskowe, wśród zwierząt występuje konkurencja o te zasoby), a które się od niej różnią (zwierzęta nie grają na giełdzie i nie negocjują, mogą dzielić zasoby, mogą zaadaptować się do nowych zasobów)? Które zasoby były najtrudniejsze do pozyskania? Którym zwierzętom było najłatwiej? Które zwierzęta mają podobne potrzeby pokarmowe? Które zwierzęta odczułyby jako pierwsze zmianę w środowisku wywołaną np. wycięciem lasu lub powodzią? (najpierw roślinożercy, potem drapieżniki). Co zwierzęta mogą zrobić jeśli brakuje jakiegoś elementu ich potrzeb? (np migracja, poszukiwanie nowego źródła pokarmu, schronienia lub wody, albo śmierć). Gra Wilcze wyścigi symulacja egzystencji wilczej watahy. Forma pracy: grupowa. Czas: 20-30 min. 1. Podziel uczniów na grupy 5-6 osobowe i rozdaj każdej grupie kopię Karty pracy Budżet pokarmowy watahy. Poleć każdej grupie aby nadała nazwę swojej watasze. Określ w ramach klasy terytorium każdej wilczej watahy, oraz w granicach tego terytorium oznacz norę, schowek zapasów i wilczą poczekalnię miejsce, w którym wilki, które umarły z głodu czekają na narodziny jako szczenięta. 2. Na sali (lub w parku) rozłóż w różnych miejscach zakryte karty Wilcze Wyścigi. Rozłóż taką ilość kart, która pozwoli na przeżycie 75% wilków-graczy. 3. Wyjaśnij uczniom zasady gry: Rozgrywka trwa trzy minuty. W tym czasie wilki kolejno opuszczają norę i zbierają jedną kartę ze swojego terytorium, po czym wracają do nory. Po upływie trzech minut każda wataha oblicza ile jedzenia zebrała w sezonie i wypełnia odpowiednie rubryczki Karty pracy Budżet pokarmowy watahy. Jeśli wataha zgromadziła nadwyżkę jedzenia w stosunku do sezonowego zapotrzebowania pokarmowego całej watahy (B), wilki chowają nadwyżkę na zapas w schowku. Jeśli watasze brakuje pożywienia - ginie odpowiednio jeden lub więcej wilków pierwsze giną wilki które 4 13. Nosił wilk razy kilka, ale czy skutecznie?

Gimnazjum zgromadziły najmniej pokarmu. Wilki, które zginęły podążają do wilczej poczekalni. 4. Po zakończeniu rozgrywki poleć uczniom zapisanie wyników każdej watahy na Karcie pracy Monitoring liczebności watahy. Zbierz pozostałe karty pożywienia, potasuj i rozłóż ponownie na sali (lub w parku). 5. Rozpocznij kolejną rundę na takich samych zasadach jak poprzednia z jedną modyfikacją-wilki mogą przekraczać granice terytoriów, ryzykować spotkanie z wilkiem z sąsiedniej watahy i podkradać karty z jedzeniem. Jeśli dojdzie do spotkania dwóch wilków, rozstrzygająca jest gra Papier, nożyczki, kamień. Wilk który wygrał zabiera kartę, wilk, który przegrał wraca do swojej watahy i musi poczekać na swoją kolej wyprawy po kolejną kartę pożywienia. Przy podliczaniu zebranego pożywienia można skorzystać z zapasów w schowku. 6. Po zakończeniu rozgrywki poleć uczniom zapisanie wyników każdej watahy na Karcie pracy Monitoring liczebności watahy. Zbierz pozostałe karty pożywienia, potasuj i rozłóż ponownie na sali (lub w parku). 7. Rozpocznij kolejną rundę na takich samych zasadach jak poprzednia z jedną modyfikacją- jeżeli po zakończeniu rundy wataha uzbiera 50 kg nadwyżki jedzenia i kartę Nora, może wymienić te karty na szczenię (jeden z wilków z wilczej poczekalni). Szczenię nie uczestniczy w polowaniu, zachęca jedynie wilki z watahy do przynoszenia jedzenia. Jeśli w następnej rundzie watasze zabraknie pożywienia, szczenięta giną jako pierwsze. 8. Poleć uczniom zapisanie wyników każdej watahy na Karcie pracy Monitoring liczebności watahy. 9. Możesz do gry wprowadzić dodatkowe karty i jeszcze raz przeprowadzić rundy. Zakończenie: Zachęć uczniów do dyskusji: Jak liczba wilków w watasze wpływa na przeżywalność watahy? Jak liczba watah wpływa na możliwość pozyskania pokarmu? W jaki sposób populacja wilka może w tej grze zwiększyć lub zmniejszyć liczebność? Zapytaj uczniów co było dla nich najciekawszą informacją czy przemyśleniem z lekcji. Słowniczek trudniejszych pojęć: Łańcuch pokarmowy: szereg organizmów stanowiących dla siebie kolejno źródło pokarmu (zjadających i zjadanych), przez który przepływa energia zmagazynowana początkowo w roślinach, tj. w poziomie troficznym producentów. Podczas przepływu przez poszczególne organizmy (ogniwa łańcucha pokarmowego) energia ulega w 80-90% rozproszeniu w postaci ciepła. Piramida ekologiczna, piramida Eltona: graficzne przedstawienie zależności pokarmowych (łańcucha pokarmowego) w ekosystemie. Podstawę piramidy ekologicznej tworzą producenci (rośliny zielone), następne poziomy to konsumenci (roślinożercy i drapieżniki). Piramida ekologiczna może obrazować zależność między liczebnością organizmów, biomasą i energią zgromadzoną w organizmach. Kształt zależności wynika ze straty użytecznej energii (przemiana na ciepło) przechodzącej przez kolejne ogniwa łańcucha pokarmowego. W rezultacie wyższe poziomy troficzne mają mniej dostępnej energii niż niższe. Poziom troficzny: gatunki zajmujące tę samą pozycję w łańcuchu pokarmowym. Sieć troficzna: inaczej sieć pokarmowa, w ekologii sieć zależności pokarmowych między organizmami jednego lub różnych gatunków, żyjących w jednym ekosystemie, mających podobne zwyczaje pokarmowe. Sieci troficzne są tworzone przez wzajemnie przeplatające się łańcuchy pokarmowe. Producenci: organizmy samożywne, które przy wykorzystaniu energii słońca wytwarzają substancje organiczną ze związków nieorganicznych. Konsumenci: organizmy zwierzęce, wykorzystujące energię związków organicznych wytworzonych przez producentów lub konsumentów niższego rzędu. Fotosynteza: proces syntezy prostych związków organicznych (węglowodanów) z dwutlenku węgla i wody przebiegający dzięki wykorzystaniu energii świetlnej pochłanianej przez barwniki asymilacyjne (np. chlorofil). Wybrane pozycje literatury: 1. http://www.polskiwilk.org.pl/ 2. http://www.wolf.org/ 3. http://www.ncstaff.net/wolf_world/ 4. http://www.snowleopard.org/catfactsclassroom/classroom/resources 13. Nosił wilk razy kilka, ale czy skutecznie? 5

Nosił wilk razy kilka... - karta pracy nr 1a Karty gry Przetrwanie w Naturze. Jeleń Jeleń Jeleń Jeleń Jeleń Jeleń Sarna Sarna Sarna Sarna Sarna Sarna Sarna Sarna Sarna Sarna Sarna Sarna Zając Zając Zając Choroba Katastrofa Człowiek Dzik Dzik Dzik Dzik Wilk Wilk Schronienie Roślinność Woda

Nosił wilk razy kilka... - karta pracy nr 1b Roślinożerca karta przeżycia Wszystkożerca karta przeżycia Schronienie Pożywienie Woda Schronienie Pożywienie Woda karty życia karty życia Drapieżnik karta przeżycia Schronienie Pożywienie Woda karty życia

Nosił wilk razy kilka... - karta pracy nr 2a Giełda natury - karty identyfikacyjne. Niedźwiedź Jaskinia Ryby Sarny Owoce Las Wilk Nora Sarny Jelenie Dziki Las Lis Nora Zające Gryzonie Owady Las Łoś Zarośla Pędy Turzyce Kora Bagno

Nosił wilk razy kilka... - karta pracy nr 2a Sarna Zarośla Liście Trawy Zioła Las Dzik Zarośla Kłącza Gryzonie Nasiona Las Ryś Zarośla Sarny Zające Gryzonie Las Jeleń Zarośla Pędy Liście Kora Las

Nosił wilk razy kilka... - karta pracy nr 2a Bóbr Nora Rośliny Pędy Łyko Rzeka Wydra Nora Ryby Żaby Pisklęta Rzeka

Nosił wilk razy kilka... - karta pracy nr 2b Giełda natury - karty potrzeb środowiskowych Jaskinia Ryby Sarny Owoce Las Nora Zające Gryzonie Owoce Las Zarośla Pędy Turzyce Kora Bagno Zarośla Liście Trawy Zioła Las Nora Rośliny Pędy Łyko Rzeka Nora Sarny Jelenie Dziki Las Zarośla Sarny Zające Gryzonie Las Zarośla Pędy Liście Kora Las Zarośla Kłącza Gryzonie Nasiona Las Nora Ryby Żaby Pisklęta Rzeka

Nosił wilk razy kilka... - karta pracy nr 3a Monitoring liczebności watahy. Nazwa watahy Lato Jesień Zima Wiosna Lato Jesień Zima Wiosna Liczba wilków

Nosił wilk razy kilka... - karta pracy nr 3b Budżet pokarmowy watahy - część 1. Imiona wilków Runda pierwsza: Lato A. Ilość zgromadzonego pokarmu (kg) B. Sezonowe zapotrzebowanie pokarmowe całej watahy. Liczba wilków w watasze x 200 kg na wilka = (kg) C. Nadmiar (umieść w schowku) lub niedobóe (wilk ginie) pokarmu A - B = (kg) D. Schowek (kg) Nazwa watahy Runda druga: Jesień A. Ilość zgromadzonego pokarmu (kg) B. Sezonowe zapotrzebowanie pokarmowe całej watahy. Liczba wilków w watasze x 200 kg na wilka = (kg) C. Nadmiar (umieść w schowku) lub niedobóe (wilk ginie) pokarmu A - B = (kg) D. Schowek (kg)

Nosił wilk razy kilka... - karta pracy nr 3c Budżet pokarmowy watahy - część 2. Imiona wilków Runda Trzecia: Jesień A. Ilość zgromadzonego pokarmu (kg) B. Sezonowe zapotrzebowanie pokarmowe całej watahy. Liczba wilków w watasze x 200 kg na wilka = (kg) C. Nadmiar (umieść w schowku) lub niedobór (wilk ginie) pokarmu A - B = (kg) D. Schowek (kg) Nazwa watahy Runda czwarta: Zima A. Ilość zgromadzonego pokarmu (kg) B. Sezonowe zapotrzebowanie pokarmowe całej watahy. Liczba wilków w watasze x 200 kg na wilka = (kg) C. Nadmiar (umieść w schowku) lub niedobóe (wilk ginie) pokarmu A - B = (kg) D. Schowek (kg)

Nosił wilk razy kilka... - karta pracy nr 3d Karty do gry Wilczy wyścig. Nora Byk jelenia 200 kg Nora Byk jelenia 200 kg Nora Byk jelenia 200 kg Nora Byk jelenia 200 kg Nora Byk jelenia 200 kg Nora Byk jelenia 200 kg Cielę jelenia 50 kg Cielę jelenia 50 kg Cielę jelenia 50 kg Cielę jelenia 50 kg Cielę jelenia 50 kg Cielę jelenia 50 kg Kozioł sarny 35 kg Kozioł sarny 35 kg Kozioł sarny 35 kg Kozioł sarny 35 kg Kozioł sarny 35 kg Kozioł sarny 35 kg Koźlę sarny 10 kg Koźlę sarny 10 kg Koźlę sarny 10 kg Koźlę sarny 10 kg Koźlę sarny 10 kg Koźlę sarny 10 kg Dzik 150 kg Dzik 150 kg Dzik 150 kg Dzik 150 kg Dzik 150 kg Dzik 150 kg

Nosił wilk razy kilka... - karta pracy nr 3d Dodatkowe karty do gry Wilczy wyścig. Kruki Owca Owca Kłusownik - 5 kg z każdej karty 40 kg 40 kg Wilk ginie Kruki Owca Owca Kłusownik - 5 kg z każdej karty 40 kg 40 kg Wilk ginie Niedźwiedź kradnie ofiarę -150 kg Dziki kradną ofiarę -50 kg Ryś kradnie ofiarę -30 kg Lisy kradną ofiarę -20 kg Odstrzelenie wilka polującego na inwentarz Walka papier-kamień z wybranym wilkiem na śmierc i życie Padlina 50 kg Padlina 30 kg Padlina Wnyki Wilk ginie

Nosił wilk razy kilka... - plansza nr 1a Łańcuch pokarmowy - liniowe odwzorowanie przepływu energii Trawa Sarna Producent Konsument I rzędu (roślinożerca) Wilk Konsument II rzędu (mięsożerca; drapieżnik)

Nosił wilk razy kilka... - plansza nr 1b sieć pokarmowa (ukazuje złożone interakcje między różnymi typami organizmów; jest bardziej realistycznym odwzorowaniem przepływu energii) Konsumenci II rzędu (drapieżniki) Konsumenci I rzędu (roślinożercay) Producenci

Nosił wilk razy kilka... - plansza nr 1c piramida ekologiczna (obrazuje zależność między liczebnością organizmów, biomasą i energią zgromadzoną w organizmach. Kształt zależności wynika ze straty użytecznej energii (przemiana na ciepło) przechodzącej przez kolejne ogniwa łańcucha pokarmowego. ) Konsumenci II rzędu drapieżniki (1% energii) Konsumenci I rzędu roślinożercy (10% energii) producenci (100% energii)