Scenariusz lekcji. podać definicję pojęcia cywilizacja informacyjna ; scharakteryzować społeczeństwo informacyjne;



Podobne dokumenty
1. Życie wśród komputerów

Podstawa programowa kształcenia ogólnego informatyki w gimnazjum

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE Kryteria ocen klasa IV

PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKA

Numer obszaru: 8 E-learning w szkole - wykorzystanie platform edukacyjnych w pracy szkoły

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ LEKCJI Opracował: mgr inż. Szymon Surmacewicz ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2 W BIAŁYMSTOKU

Rozwijanie kompetencji nauczycieli i uczniów z zakresu stosowania TIK. Wykorzystanie e-podręczników i e-zasobów w nauczaniu i w uczeniu się

Numer obszaru: 13. Jak pracować z uczniem uzdolnionym informatycznie? Od grafiki i multimediów do poważnych algorytmów w środowisku Logomocja-Imagine

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Scenariusz lekcji. Przedmiot: Podstawy przedsiębiorczości Temat: W jaki sposób możemy poszukiwać pracy na rynku lokalnym?

INSTRUKCJA WebPTB 1.0

JADWIGA SKIMINA PUBLIKACJA NA TEMAT: NAUKA MS. WORD 2000 W KLASIE IV

Informatyka. w ćwiczeniach. Plan wynikowy. Wydanie nowe Pierwszy rok nauczania. Bożena Kwaśny Andrzej Szymczak Maciej Wiłun

KRYTERIA OCENIANIA Z INFORMATYKI DLA KLASY VI. Wstęp. Na lekcji informatyki osiągnięcia edukacyjne uczniów będą sprawdzane poprzez:

Sylabus e-nauczyciel Test

Spis treści. WD_New_000_TYT.indd :06:07

System zarządzania bazą danych (SZBD) Proces przechodzenia od świata rzeczywistego do jego informacyjnej reprezentacji w komputerze nazywać będziemy

Plan nauczania informatyki w półroczu Wymagania edukacyjne w półroczu

Zabezpieczenie społeczne pracownika

Temat lekcji: Bakterie a wirusy.

Scenariusz lekcji. Komputer a prawo niebezpieczeństwo popełnienia przestępstw

Uczeń ma świadomość, jak wielkie znaczenie dla obywateli i całej gospodarki mają decyzje dotyczące wydatków i dochodów państwa.

Komputer i urządzenia z nim współpracujące

Zapytanie ofertowe. Zaproszenie do złożenia oferty cenowej

elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

Wewnątrzszkolny system kształcenia PLAN WYNIKOWY

6. Metody i techniki pracy: podające pogadanka, programowa ( przy użyciu komputera i multimediów), praktyczna.

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA STAŻYSTY

ECDL Advanced Moduł AM3 Przetwarzanie tekstu Syllabus, wersja 2.0

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII DLA KLAS IV VI

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

ROLA E-LEARNINGU W WYRÓWNYWANIU SZANS EDUKACYJNYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

2. Subkonto oznacza księgowe wyodrębnienie środków pieniężnych przeznaczonych dla danego Podopiecznego.

Program szkolenia Eko negocjator

Konspekt lekcji otwartej

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zwierzęta egzotyczne. Temat: Gdzie żyją zwierzęta egzotyczne?

Program szkoleniowy Efektywni50+ Moduł III Standardy wymiany danych

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA:

Projekt edukacyjny z informatyki

INFORMATOR TECHNICZNY WONDERWARE

Kancelaris - Zmiany w wersji 2.50

Bezpieczeństwo społeczne

Scenariusz lekcji. omówić pojęcie formatowania dokumentu tekstowego; wyszczególnić charakterystyczne cechy wzorca dokumentu tekstowego;

1. Podział terytorialny Polski i administracja terenowa

WYCHOWANIE KOMUNIKACYJNE Klasa IV

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZY NA ROK 2014/2015 DLA PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA W JEDLNI - LETNISKO

Lista standardów w układzie modułowym

Temat: Czy jedzenie, węgiel i wiatr mają ze sobą coś wspólnego?

ZAPYTANIE OFERTOWE NR 1

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH. Wniosek DECYZJA RADY

Wymagania edukacyjne z przedmiotu zajęcia komputerowe dla klasy IV

Kiedy opłaty za program komputerowy nie będą ujęte w definicji należności licencyjnych?

1. PODMIOTEM ŚWIADCZĄCYM USŁUGI DROGĄ ELEKTRONICZNĄ JEST 1) SALESBEE TECHNOLOGIES SP. Z O.O. Z SIEDZIBĄ W KRAKOWIE, UL.

Technologie internetowe Internet technologies Forma studiów: Stacjonarne Poziom kwalifikacji: I stopnia. Liczba godzin/tydzień: 2W, 2L

Chełm, 2012 rok. Bank programów

Procedura działania Punktu Potwierdzającego Profile Zaufane epuap w Urzędzie Miejskim w Gdańsku

Opis modułu kształcenia Tworzenie i cyfrowa obróbka grafiki

Regulamin Konkursu Wielka Akcja dla Kamilka

Procedura działania Punktu Potwierdzającego Profile Zaufane epuap w Urzędzie Gminy Wągrowiec

Kwestionariusz dotyczący działań podejmowanych w szkołach w obszarze wyboru i zaopatrzenia uczniów w podręczniki szkolne

ZAPYTANIE OFERTOWE. MERAWEX Sp. z o.o Gliwice ul. Toruńska 8. ROZWÓJ PRZEDSIĘBIORSTWA MERAWEX Sp. z o.o. POPRZEZ EKSPORT.

Szkolenie instruktorów nauki jazdy Postanowienia wstępne

Politechnika Warszawska Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych ul. Koszykowa 75, Warszawa

KONSPEKT LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Rozrachunki z pracownikami z tytułu wynagrodzeń ( blok 2 godzinny)

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ. Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach W ROKU SZKOLNYM 2014/2015. Zarządzanie placówką służy jej rozwojowi.

Kolorowe przytulanki

Scenariusz lekcji. wskazać narzędzia służące do formatowania tekstu; opisać przeznaczenie narzędzi do formatowania;

Scenariusz nr 30 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Procedura działania Punktu Potwierdzającego Profile Zaufane epuap w Urzędzie Miejskim w Barcinie

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego w Publicznym Gimnazjum Nr1 w Połańcu w roku szkolnym 2012/2013

1. Proszę krótko scharakteryzować firmę którą założyła Pani/Pana podgrupa, w zakresie: a) nazwa, status prawny, siedziba, zasady zarządzania (5 pkt.

Wzór umowy. Zal Nr 5 do SIWZ

Przewodnik AirPrint. Ten dokument obowiązuje dla modeli atramentowych. Wersja A POL

WZÓR UMOWY DLA PRZETARGU NIEOGRANICZONEGO na realizację szkoleń w ramach projektu Patrz przed siebie, mierz wysoko UMOWA NR.

POSTANOWIENIE. Zespołu Arbitrów z dnia 7 sierpnia 2006 r. Arbitrzy: Stanisława Maria Adamczyk. Protokolant Rafał Oksiński

Wymagania edukacyjne z informatyki klasa II gimnazjum

Ewaluacja projektu szkoleniowego Międzykulturowe ABC

Wolontariat w Polsce. Gimnazjum Szkoła ponadgimnazjalna. Scenariusz lekcji wychowawczej z wykorzystaniem burzy mózgów. 45 min

Procedura działania Punktu Potwierdzającego Profile Zaufane epuap w Urzędzie Miejskim w Łabiszynie

Postanowienia ogólne.

Zmiany w Podstawie programowej przedmiotów informatycznych

Scenariusz lekcji. wymienić elementy projektu w ASP.NET; opisać sposoby tworzenia stron ASP.NET; podać przykłady istniejących stron typu.

Numer obszaru: 4 Technologie informacyjno-komunikacyjne w realizacji podstawy programowej

Sieci komputerowe cel

Regulamin konkursu na logo programu Start In Poland

Zdrowy styl Ŝycia. Klasy I VI Szkoły Podstawowej. Promocja zdrowia. Lp. Zadania Sposób realizacji Odpowiedzialni Osoba współodp. pogadanka.

Procedura działania Punktu Potwierdzającego Profile Zaufane epuap Urzędzie Gminy w Ułężu

EFEKTY KSZTAŁCENIA H1P_W03 H1P_W01 S1P_W01 H1P_W02 S1P_W06 H1P_W05

ZAPYTANIE OFERTOWE z dnia r

Próbny egzamin maturalny z Nową Erą Wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony

RAMOWY PROGRAM SZKOLENIA KANDYDATÓW NA EGZAMINATORÓW W ZAKRESIE SPRAWDZIANU PRZEPROWADZANEGO W OSTATNIM ROKU NAUKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ 1)

2. Microsoft PowerPoint zagadnienia wstępne

Procedura działania Punktu Potwierdzającego. Profile Zaufane epuap. w Urzędzie Gminy Kampinos

METODYKA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Studia I stopnia. Autor: Tomasz Frołowicz

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE

Firma Informatyczna JazzBIT

opracowanie i wydruk materiałów promocyjnych.

Transkrypt:

Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI Cywilizacja informacyjna i kultura mediów 2 CELE LEKCJI 2.1 Wiadomości Uczeń potrafi: podać definicję pojęcia cywilizacja informacyjna ; scharakteryzować społeczeństwo informacyjne; podać podstawowe pojęcia związane z globalizacją i kulturą mediów; opisać budowę strony WWW; wymienić zadania edytora HTML na przykładzie MS FrontPage; określić zadania przypisów w edytorze tekstu. 2.2 Umiejętności Uczeń potrafi: wyróżnić podstawowe cechy cywilizacji informacyjnej i kultury mediów; kopiować dane pomiędzy różnymi aplikacjami; wstawiać przypisy w dokumencie; wyszukiwać informacje w różnych źródłach (internet, encyklopedia multimedialna); tworzyć i formatować strony WWW zawierające tekst; tworzyć hiperłącza do stron oraz do strony głównej (index) witryny WWW; wykorzystywać edytor HTML do tworzenia prostych stron internetowych. 3 METODY NAUCZANIA pogadanka; pokaz; dyskusja. 1

4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE komputery z zainstalowanym MS Office (Word, FrontPage). 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE lokalna sieć komputerowa przyłączona do internetu; zainstalowany pakiet MS Office; projektor multimedialny. 6 PRZEBIEG LEKCJI 2

Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji czynności organizacyjne (5 min) Faza przygotowawcza wprowadzenie do tematu lekcji (10 min) dyskusja na temat: Etapy rozwoju w historii ludzkości (epoka kamienna, epoka żelaza, rewolucja przemysłowa i społeczeństwo industrialne) dyskusja na temat: Postęp w technologii i mediach w ostatnich pięćdziesięciu latach oraz jego wpływ na rozwój człowieka Faza realizacyjna przedstawienie cech społeczeństwa informacyjnego i kultury mediów (25 min) omówienie zmian, jakie zaszły w technice i mediach w ostatnich latach podanie przykładowych zmian, jakie zaszły w życiu jednostki i grupy za sprawą gwałtownego rozwoju techniki i mediów sformułowanie tematu lekcji określenie definicji społeczeństwa informacyjnego i medialnego wyszczególnienie głównych cech społeczeństwa informacyjnego i medialnego oraz omówienie wpływu nowych technologii na rozwój społeczeństw na podstawie znanych przykładów określenie pojęcia kultury mediów oraz jej wpływu na człowieka (na podstawie przykładów wskazanych przez uczniów) określenie innych pojęć związanych ze społeczeństwem informacyjnym i kulturą mediów, np.: globalizacja, amerykanizacja, kultura upozorowana, mass media i komunikacja społeczna, instytucje i nadawcy medialni, świat jako globalna wioska (zobrazowanie pojęć za pomocą przykładów) dyskusja na temat: Perspektywy rozwoju społeczeństwa i kultury, w kontekście rozwoju technologii komunikacyjnych i medialnych 3

wyszukiwanie i gromadzenie danych (10 min) wyszukanie przez uczniów definicji pojęcia cywilizacja informacyjna (internet, encyklopedia multimedialna) zapisanie definicji wyszukanego pojęcia w edytorze Word omówienie celowości tworzenia przypisów (poszanowanie praw autorskich) wstawienie przypisu (wraz z omówieniem formatowania przypisów) do definicji cywilizacji informacyjnej wyszukanie przez uczniów definicji pozostałych pojęć i zapisanie ich w edytorze wraz z podaniem w przypisach źródła informacji tworzenie prostej strony WWW za pomocą edytora HTML FrontPage (15 min) dyskusja na temat możliwości przekazywania informacji za pośrednictwem internetu (WWW, e-mail, usenet) określenie sposobów przeglądania stron (online i offline) uruchomienie programu FrontPage zapoznanie się uczniów z programem do tworzenia stron WWW FrontPage oraz pojęciem edytor HTML zapoznanie z budową dokumentu w edytorze FrontPage (Zakładki, Normalny, HTML, Podgląd) przeniesienie definicji globalizacji do edytora HTML zmiana tła strony oraz tytułu (przez Właściwości strony) zmiana formatu tekstu: wyśrodkowanie tytułu i powiększenie jego czcionki, wyrównanie dwustronne, określenie oraz ustawienie atrybutu tekstu na kursywę zapisanie strony jako pliku HTML we wskazanym folderze utworzenie stron dla pozostałych określeń według tego samego schematu 4

Faza podsumowująca tworzenie strony głównej i hiperłączy do poszczególnych stron (10 min) podsumowanie (10 min) przypomnienie znaczenia spisu treści w książkach i innych publikacjach utworzenie strony głównej zawierającej spis wszystkich pojęć omówionych na lekcji omówienie pojęcia hiperłącze oraz wskazanie jego zastosowania utworzenie hiperłącza do pierwszej definicji utworzenie hiperłączy do pozostałych określeń omówienie nazwy strony głównej (index, default) i zapisanie jej na dysku sprawdzenie działania strony w widoku Podgląd sprawdzenie działanie strony w widoku Przeglądarka internetowa przypomnienie poznanych pojęć porównanie sposobów gromadzenia informacji wykorzystanych na lekcji (plik edytora tekstu i strona WWW) wskazanie elementów, jakie mogłyby uatrakcyjnić utworzoną stronę WWW (zdjęcia) 7 BIBLIOGRAFIA [1] Hester N., Po prostu FrontPage 2003 PL, Helion, Gliwice 2004. [2] Langer M., Po prostu Word 2003 PL, Helion, Gliwice 2004. 8 ZAŁĄCZNIKI 9 CZAS TRWANIA LEKCJI 2 x 45 minut 5

10 UWAGI 6