Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych I. Temat: DBAMY O NASZE ŚRODOWISKO!



Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych

TEMAT: Kolorowe rytmy

mgr Dorota Jezusek Szkoła Podstawowa nr 18 w Zabrzu

Scenariusz zajęć. Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl III. Mocne strony

RAPORT Z KONKURSU,,PORTRET WODNEGO SUPERBOHATERA, KTÓRYM CHCĘ BYĆ

Scenariusz zajęcia z wykorzystaniem metod aktywizujących

Ewaluacja wewnętrzna w Przedszkolu Publicznym w Czyżowicach Chatka małolatka 2014/2015

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Zajęcia taneczne BIEDRONKI (obszar nr 7)

Cele lekcji - uczeń: Klasa: V. Czas trwania: 90 minut. Metody pracy: - pogadanka, - "burza mózgów", - "metaplan", - metoda praktycznego działania.

Scenariusz nr 8 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Jak postawić tablicę informacyjną? Plan działania dla animatorów przyrodniczych

ZARZĄDZENIE NR 1283/13 BURMISTRZA GŁUBCZYC z dnia 13 września 2013 r.

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV (2 godziny lekcyjne) Temat: Las najwspanialszy dar natury lekcja powtórzeniowa

KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO PUNKTU PRZEDSZKOLNEGO W...

PRACOWNIA ZARZĄDZANIA, DIAGNOZY EDUKACYJNEJ I SZKOLNICTWA ZAWODOWEGO ODN W ZIELONEJ GÓRZE

SCENARIUSZ LEKCJI DLA KLASY V (z elementami minikoszykówki)

Scenariusz hospitacji diagnozującej 17 XI 2006 r.

Strategia rozwoju kariery zawodowej - Twój scenariusz (program nagrania).

Opracowała Anna Kaszkowiak

Scenariusz zajęć prowadzonych metodą ośrodków pracy. Klasa III dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym.

Zestaw zabaw ruchowych nr XXXIV (metodą W. Sherborne). Zabawa orientacyjnoporządkowa

SCENARIUSZ LEKCJI Opracował: mgr inż. Szymon Surmacewicz ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2 W BIAŁYMSTOKU

Instrukcja obsługi.

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZEJ GRUPA: POZIOMKI MIESIĄC: CZERWIEC TEMATY KOMPLEKSOWE: 1. Co w trawie piszczy?

KARTA PRACY UCZNIA NR 1.

Przedstawiamy raport z badań, jakie były przeprowadzane podczas spotkań w szkołach, w związku z realizacją projektu Szkoła na TAK.

Scenariusz nr 56 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Cele ogólne: Wdrażanie dzieci do czynnego uczestniczenia w uroczystościach przedszkolnych spotkanie z Miko Poznawanie zwyczajów mikołajkowych.

Scenariusz zajęć dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

Zadanie z obszaru 1 zajęcia zorganizowane w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

Scenariusz nr 68 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Regulamin PODKARPACKIEGO KONKURSU WIEDZY O PODATKACH. Siedziba:

Program Google AdSense w Smaker.pl

Wróżki Pani Wiosny. Występują: WRÓŻKA I WRÓŻKA II WRÓŻKA III WRÓŻKA IV WRÓŻKA V. Pacynki: MIŚ PTASZEK ZAJĄCZEK. (wbiega wróżka) PIOSENKA: Wróżka

WYŚCIG ORTOGRAFICZNY INSTRUKCJA. gra edukacyjna dla 2-3 osób rekomendowany wiek: od lat 7

WNIOSEK. o przyjęcie ucznia do klasy pierwszej ogólnodostępnej publicznego gimnazjum 1

PIZZA FIESTA. CO MOŻNA ZOBACZYĆ NA KOSTCE? Składniki ( ryba, papryka, pieczarki, salami, ser)

LALKI i FIGURKI WESOŁY AKROBATA WŁÓCZKOWE MYSZKI KRAB NA SPACERZE FIGURKI Z BAJEK KIEDYŚ TO BYŁY ZABAWKI! LALKA Z WŁÓCZKI PRZYTULANKA - ZASYPIANKA

Scenariusz Zbiórka w kręgu. Rozmowa z dziećmi na temat przeprowadzonych zabaw.

Jak wytresować swojego psa? Częs ć 1. Niezbędny sprzęt przy szkoleniu psa oraz procesy uczenia

Koncepcja pracy Publicznego Przedszkola w Czarnowąsach w latach r.

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Karnawał. Temat ośrodka dziennego: Zabawa karnawałowa.

Jak spersonalizować wygląd bloga?

Półkolonie letnie w Szkole Podstawowej nr 7 w Szczecinie w terminie

Zadania do planszy ZABAWY I GRY W LESIE. 1. Ułóż zdanie z rozsypanych słów i zapisz je w miejscu kropek. w nim w lesie

UMOWA nr CSIOZ/ /2016

wzór Załącznik nr 5 do SIWZ UMOWA Nr /

REGULAMIN PRZEPROWADZANIA EGZAMINU KONKURSOWEGO NA APLIKACJĘ KURATORSKĄ W SĄDZIE OKRĘGOWYM W TARNOWIE

Scenariusz zajęć integracyjnych.

Pracownia budowy pojazdów samochodowych.

Jak korzystać z Group Tracks w programie Cubase na przykładzie EWQLSO Platinum (Pro)

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ: AGRESJA I STRES. JAK SOBIE RADZIĆ ZE STRESEM?

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz integralnego zajęcia dla klasy I z wykorzystaniem komputera.

ZARZĄDZENIE nr 11/2016 Dyrektora Przedszkola Publicznego nr 13 w Radomiu z dnia 17 II 2016 r.

Sprawozdanie z realizacji. Przedszkolnego Programu Edukacji Antynikotynowej. Czyste powietrze wokół nas. zrealizowanego w roku szkolnym 2015/2016

PROGRAM BEZPIECZEŃSTWA I PROFILAKTYKI ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

Praca w grupie. UMIEJĘTNOŚCI: Kompetencje kluczowe w uczeniu się

1 Przedmiot Umowy 1. Przedmiotem umowy jest sukcesywna dostawa: publikacji książkowych i nutowych wydanych przez. (dalej zwanych: Publikacjami).

Scenariusz zajęć z przedsiębiorczości

Scenariusz lekcji fizyki

Warunki formalne dotyczące udziału w projekcie

PRZYKŁAD REALIZACJI ŚCIEŻKI PROZDROWOTNEJ NA LEKCJACH TECHNIKI BEZPIECZNIE NA WYCIECZKĘ ROWEROWĄ

Przykładowy konspekt lekcji dla uczniów klas IV-VI

WZÓR UMOWA Nr... zawarta w dniu...

Rozdział 6. Pakowanie plecaka. 6.1 Postawienie problemu

PLAN WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI GRUPA III LATKI DO ZREALIZOWANIA W ROKU SZKOLNYM

ZGADNIJ i SKOJARZ. Gra edukacyjna. Gra dla 2 4 osób od 8 lat

Reguła Życia. spotkanie rejonu C Domowego Kościoła w Chicago JOM

Elżbieta Wilga nauczycielka w Przedszkolu nr 14 w Koszalinie Spotkania czytelniczo - teatralne dzieci z grupy Kotki z Przedszkola nr 14 z uczniami

ZASADY WYPEŁNIANIA ANKIETY 2. ZATRUDNIENIE NA CZĘŚĆ ETATU LUB PRZEZ CZĘŚĆ OKRESU OCENY

Scenariusz zajęć na lodowisku dla klasy V. Temat lekcji: Doskonalenie umiejętności technicznych jazdy na łyżwach.

UCHWAŁA NR 1. Działając na podstawie art Kodeksu spółek handlowych Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie uchwala, co następuje:

Umowa nr.. /. Klient. *Niepotrzebne skreślić

WYCHOWANIE KOMUNIKACYJNE Klasa IV

Scenariusz nr 7 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Harmonogramowanie projektów Zarządzanie czasem

Załącznik nr 1 do specyfikacji Umowa Nr. zawarta w dniu r. pomiędzy. zwanym dalej Zamawiającym a...

Witajcie. Trening metapoznawczy dla osób z depresją (D-MCT) 09/15 Jelinek, Hauschildt, Moritz & Kowalski; ljelinek@uke.de

Scenariusz nr 30 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ. cz. I EDUKACJA PLASTYCZNA

PLAN PRACY WYCHOWAWO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2015r. W GRUPIE 3,4 LATKÓW ZAJĄCZKI

Postanowienia ogólne. Wysokość Stypendium wynosi zł miesięcznie.

SCRIBA JUNIOR SCRIBA JUNIOR I

REGULAMIN WYJAZDÓW W RAMACH PROGRAMU LLP ERASMUS

Muzyczny tort. Kształcenie umiejętności spostrzegania elementów muzyki

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZY NA ROK 2014/2015 DLA PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA W JEDLNI - LETNISKO

FORMULARZ ZGŁOSZENIA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA NA ROK SZKOLNY 2016/2017. Niepubliczne PRZEDSZKOLE Piotrówkowe Skarby w Radomiu ul.

HARMONOGRAM REALIZACJI DZIAŁAŃ DO SZKOLNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI ROK 2014/2015

Szkolenie instruktorów nauki jazdy Postanowienia wstępne

Edukacja ekologiczna

BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA W PRZEDSZKOLU. Podstawy prawne zapewniające bezpieczeństwo w przedszkolu

Rady dla kąpiących się. Kąp się tylko w wyznaczonych miejscach. Wchodź do wody wyłącznie pod opieką rodziców lub innych dorosłych opiekunów.

REGULAMIN ŻŁOBKA MALUSZKOWO

4 LATKI marzec. W marcu - wiersz do nauki ( J. Suchorzewska )

Kursy RoboKids + Eksperymenty dla dzieci w wieku 5-7 lat

Załącznik nr 6 do SIWZ 2/2012/pn BR-X-2/2121/3/2012 Usługi introligatorskie dla Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu w 2012r.

Imię i nazwisko:.. Ćwiczenie 1 Opracuj rozmieszczenie dróg ewakuacyjnych w hotelu

Uchwała Nr.../.../... Rady Gminy... z dnia...r. w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy...

Transkrypt:

Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych I. Temat: DBAMY O NASZE ŚRODOWISKO! II. Cel ogólny: Rozwijanie wśród dzieci podczas zajęć świadomości ekologicznej i wrażliwości związanej z poczuciem odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego. III. Cele szczegółowe: Dziecko potrafi wytłumaczyć, dlaczego nie wolno zaśmiecać środowiska naturalnego, Dziecko rozumie zależność pomiędzy stanem naturalnego środowiska, a zdrowiem i samopoczuciem własnym, innych ludzi oraz zwierząt, Dziecko potrafi wytłumaczyć, dlaczego trzeba wyrzucać śmieci do kosza, Dziecko dostrzega śmieci w swoim otoczeniu i wyrzuca je do kosza, Dziecko prawidłowo grupuje odpady w zbiory i przyporządkowuje je do właściwych pojemników. IV. Metody nauczania: story - line, zabawa ruchowa, zadaniowa, relaksacja połączona z wizualizacją, rozmowa kierowana, rozmowa z pokazem. V. Formy pracy: grupowa.

VI. Środki dydaktyczne: pojemniki/worki na odpady (żółty, zielony, niebieski), dwa obrazki: las czysty i las brudny zaśmiecony (załącznik nr 1 i 2), czyste odpady z dwóch grup (tworzywa sztuczne, papierowe), zdjęcia odpadów ze szkła (załącznik nr 3), utwór Marsz Radeckiego w wersji pop wg Batii Strauss lub inny utwór marszowy, muzyka relaksacyjna, muzyka skoczna. VII. Przebieg zajęć 1. Nauczyciel zaprasza dzieci do zajęć, śpiewając piosenkę: Wszyscy są, witam Was! Zaczynamy, już czas! Jestem ja, jesteś Ty, Raz, dwa, trzy! 2. Nauczyciel mówi dzieciom, że dzisiaj na zajęciach będzie czytał opowiadanie, którego dzieci będą bohaterami. Zadaniem dzieci jest uważne słuchanie i wykonywanie czynności, o których opowiada nauczyciel (czynności podane w nawiasie). Nauczyciel podpowiada na bieżąco dzieciom, co mają robić. 3. Opowiadanie: Dawno, dawno temu, a może wcale nie tak dawno. Wśród lasów, łąk i pól było niewielkie miasteczko. W miasteczku tym mieszkały dzieci, które bardzo lubiły leśne wycieczki. Pewnego dnia dzieci zapakowały do plecaków soki, zbożowe batoniki, jogurty, owoce oraz przygotowane przez rodziców kanapki (pakowanie do plecaka). Zabrały także ulubione zabawki. Ucałowały rodziców: Cmok, cmok! (dzieci dają buziaki), pomachały na pożegnanie (dzieci machają ręką) i wybrały się na piknik. Szły dróżką przez las (dzieci maszerują),

aż dotarły na piękną leśną polanę. Na polanie pięknie pachniały kwitnące dookoła kwiaty (dzieci wdychają powietrze nosem), z daleka słychać było piękny śpiew ptaków (dzieci nasłuchują). Dzieci rozłożyły kocyk. A ponieważ były bardzo głodne i spragnione wyciągnęły z plecaków ulubione zbożowe batoniki, jogurty i soki (dzieci rozpakowują plecaki). Kiedy się najadły i napiły, papierki i puste butelki i kubeczki od jogurtów zostawiły na trawie (dzieci rzucają śmieci na trawę, nauczyciel wykłada czyste odpady w postaci: plastikowych butelek, papierków po batonikach, ciastkach, kubeczki po jogurtach, kartoniki po napojach oraz kartki ze zdjęciem szklanej butelki - załącznik nr 3). Dzieci rozpoczęły wesołą zabawę. Skakały na skakance (dzieci skaczą). Bawiły się w berka i w chowanego (dzieci zakrywają twarz rękami). Kiedy słońce zaczęło się chować za horyzont postanowiły wrócić do domu. Zabrały kocyk, plecaki i wróciły do domu (dzieci maszerują, a następnie siadają). W lesie zrobiło się cicho, ale jakoś dziwnie. Zwierzęta nie chciały przyjść na leśną polanę. Ptaki nie śpiewały. Kwiaty smutno zwiesiły swoje główki. 4. Nauczyciel zaprasza dzieci, żeby usiadły w kole. Pyta dzieci, dlaczego w lesie było cicho i dziwnie? Nauczyciel prosi dzieci, aby oceniły postępowanie bohaterów bajki. Następnie pokazuje dzieciom dwa obrazki: las czysty i las zaśmiecony. Pyta dzieci: Do którego lasu chętniej wybrałyby się na spacer i dlaczego? W którym lesie zwierzętom żyje się lepiej? Czy śmieci zagrażają zwierzętom? W jaki sposób? Skąd się biorą w lesie śmieci? Co powinno się zrobić ze śmieciami, gdy idziemy do lasu na spacer? Czy jest nam przyjemnie teraz siedzieć wśród tych śmieci? Gdzie powinny trafiać śmieci?

5. Nauczyciel pokazuje i omawia do czego służą pojemniki/ worki na odpady i dlaczego mają różne kolory (każdy kolor oznacza inny rodzaj odpadów). Wyjaśnia na konkretnych przykładach, do którego pojemnika, jakie odpady wrzucamy. 6. Zabawa ruchowa Krasnoludki robią porządki w lesie Nauczyciel przypomina dzieciom, że w lesie nie można śmiecić i trzeba teraz posprzątać po pikniku. Dzieci zamieniają się w pracowite krasnoludki. Kiedy nauczyciel włącza utwór Marsz Radeckiego w wersji pop lub inny utwór marszowy, dzieci krasnoludki maszerują po lesie sali i szukają śmieci. Każde dziecko bierze jeden przedmiot. Kiedy nauczyciel wyłącza muzykę, dzieci - krasnoludki udają się do właściwego pojemnika i zatrzymują się obok niego. Nauczycielka pyta kolejno dzieci, z jakiego tworzywa mają śmieci i czy prawidłowo odszukały pojemnik. Dzieci wrzucają śmieci do odpowiednich pojemników. Zabawa trwa do momentu, aż wszystkie śmieci zostaną posegregowane las zostanie posprzątany przez krasnoludki. 7. Podsumowanie zajęć Nauczyciel podsumowuje zajęcia i przypomina, aby dbać o środowisko, a odpowiednie śmieci wyrzucać do właściwych pojemników.

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2

Załącznik nr 3