Ponadto uczeń będzie doskonalił umiejętność pracy w grupie w oparciu o dostępny mu materiał i umiejętność skutecznego komunikowania się.

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI POWTÓRZENIOWEJ Z HISTORII KL. I LO TEMAT: DOROBEK CYWILIZACYJNY STAROŻYTNYCH GREKÓW.

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Konspekt lekcji otwartej języka polskiego w I klasie liceum ogólnokształcącego

METODY AKTYWIZUJĄCE I PROPOZYCJA ICH WYKORZYSTANIA NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOLE ŚREDNIEJ

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

SCENARIUSZ LEKCJI DO DZIAŁU:

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 5

GENERATOR MYŚLI HUMANISTYCZNEJ

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z CHEMII

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu.

Wymagania edukacyjne z fizyki dla klasy VII Szkoły Podstawowej

NAUCZYCIEL FILOZOFII

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA HISTORIA

PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA GEOGRAFICZNEGO

(ok p.n.e.)

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum wg programu Matematyka 2001

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Grecki matematyk, filozof, mistyk PITAGORAS

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ PRZEPROWADZONEJ W ZESPOLE SZKOLNO PRZEDSZKOLNYM W NOWEJ WSI EŁCKIEJ W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI. dla uczniów klas VI SP1 w Szczecinku

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Przedmiotowy system oceniania z historii dla uczniów Gimnazjum.

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

1. Dyscypliny filozoficzne. Andrzej Wiśniewski Wstęp do filozofii Materiały do wykładu 2015/2016

Analiza wyników próbnego egzaminu gimnazjalnego. z przedmiotów przyrodniczych dla uczniów klas III

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - MATEMATYKA

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

dopuszczający dostateczny dobry bardzo dobry celujący

1. POSTANOWIENIA WSTĘPNE

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Test- starożytna Grecja

Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie. Przedmiotowe ocenianie z przyrody

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI

Zasady Oceniania Przedmiot: Matematyka

WYMAGANIA EDUKACYJNE ORAZ PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ROSYJSKIEGO

Przedmiotowe zasady oceniania z przyrody. w Szkole Podstawowej nr 3. im. Jarosława Dąbrowskiego w Dębnie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

Przedmiotowy System Oceniania z fizyki

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Temat: Wyznaczanie liczb pierwszych metodą sita Eratostenesa.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w Szkole Podstawowej w Warcinie im. ks. prałata Alfreda Osipowicza

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Tytuł. Autor. Dział. Innowacyjne cele edukacyjne. Czas. Przebieg. Etap 1 - Wprowadzenie z rysem historycznym i dyskusją

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących geometrii figur płaskich.

Wymagania Edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 4. im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. Geografia. Przedmiotem oceniania są:

Scenariusz lekcji. temat Funkcja logarytmiczna jako funkcja odwrotna do wykładniczej.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA PLASTYKA KL.IV - VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV VI

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

KRYTERIA OCEN Z MATEMATYKI. 1. Pomiar osiągnięć ucznia odbywa się za pomocą następujących narzędzi:

J. M. Spychały, dostosowując go do lekcji w klasach młodszych szkoły podstawowej.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY W KLASACH IV VI

COMENIUS PROJEKT ROZWOJU SZKOŁY. Sezamie, otwórz się! - rozwijanie zdolności uczenia i myślenia uczniów.

STAROŻYTNY TEATR GRECKI

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

Sprawozdanie z projektu edukacyjnego zrealizowanego w Szkole Podstawowej w Raszówce w roku szkolnym 2005/2006 pod hasłem "ŻYJMY ZDROWO!

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

Wymagania Edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 4. im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. Matematyka. Przedmiotem oceniania są:

FIZYKA II STOPNIA. TABELA ODNIESIENIA EFEKTÓW KIERUNKOWYCH DO EFEKTÓW PRK POZIOM 7 Symbol Efekty kształcenia dla kierunku studiów FIZYKA.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASACH IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

1. Każdy ma swojego dusiołka

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Cud grecki. Cud grecki. Wrocław, 2 marca 2016

Wykazywanie tożsamości trygonometrycznych. Scenariusz lekcji

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Przedmiotowe Zasady Oceniania z przyrody klasy IV VI

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA BIOLOGIA

Przedmiotowy system oceniania z plastyki Etap II: klasy IV-VI

PRZEDMIOTOWE ZSADY OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO W GIMNAZJUM NR 7 PRZY ZSO NR 7 W CHEŁMIE

Opracowanie: Iwona Remik, Małgorzata Budaj, Elżbieta Idziak, Katarzyna Łysiak, Elżbieta Łukomska

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV - VI

Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem techniki komputerowej. Temat lekcji : Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych.

Przedmiotowe Zasady Oceniania w SP 77 w klasach VII i VIII Chemia

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI W KLASACH 4 6 W SP18 W ZIELONEJ GÓRZE Ocenianie osiągnięć jest w przypadku plastyki trudne ze względu na

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY Klasy IV VI. CELE NAUCZANIA PRZYRODY Celem nauczania przyrody w szkole podstawowej jest:

Projekt edukacyjny nr 2. Tytuł projektu: Moja ojczyzna Polska. Czas realizacji projektu: 1 tydzień. Projekt trwa przez cały tydzień, kończy się

REGULAMIN PRZYZNAWANIA TYTUŁU SZKOLNEGO LAUREATA NAUKI ORAZ TYTUŁU NAJLEPSZY Z NAJLEPSZYCH W POSZCZEGÓLNYCH DZIEDZINACH NAUCZANIA

Przedmiotowy system oceniania. z przedmiotu fizyka w Szkole Podstawowej nr 1. rok szkolny 2017/2018

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII SZKOŁA PODSTAWOWA

Cele operacyjne uczestnicy: -analizują uwarunkowania społeczno przestrzenne i kulturowe w miejscu swojego zamieszkania i przebywania,

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA- EDUKACJA TEATRALNA. uczniów w zakresie edukacji filmowej będą brane pod

Transkrypt:

Małgorzata Andrzejewska SSP nr 1 i SG nr 1 w Poznaniu KLASA I GIMNAZJALNA TEMAT: Niezwykli uczeni greccy i ich osiągnięcia. CELE OGÓLNE: omówienie najważniejszych osiągnięć naukowych starożytnych Greków wskazanie na obecność dorobku cywilizacyjnego starożytnych Greków w europejskim kręgu kulturowym CELE OPERACYJNE: Po zakończonych zajęciach uczeń potrafi: wymienić i uzasadnić największe jego zdaniem osiągnięcia naukowe Greków w dziedzinie filozofii, medycyny, historii i nauk ścisłych uargumentować sposób wyboru postaci z danej gałęzi nauki zaprezentować prace grupy Ponadto uczeń będzie doskonalił umiejętność pracy w grupie w oparciu o dostępny mu materiał i umiejętność skutecznego komunikowania się. METODA: praca w grupach pod kierunkiem nauczyciela ŚRODKI DYDAKTYCZNE krótkie biogramy słynnych Greków opracowane na podstawie "Małej Encyklopedii Kultury Antycznej". i "Słownika mitów i tradycji kultury" Wł. Kopalińskiego mapa starożytnej Grecji papier, pisaki, kredki, klej

ETAPY LEKCJI zaangażowanie (5 minut) badanie i przekształcenie (20 minut) prezentacja (15 minut) PRZEBIEG LEKCJI UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWE UWAGI lekcja rozpoczyna się podziałem klasy na skuteczne komunikowanie się w wyjaśnienie celów lekcji 4grupy różnych sytuacjach każdy zespół otrzymuje jednakowy nauczyciel zadaje pytania dotyczące efektywne współdziałanie w grupie zestaw zadań kultury, następuje zapis tematu lekcji zespoły otrzymują instrukcje pracy w grupie uczniowie przystępują do realizacji zadań: skuteczne komunikowanie się w każdy uczeń ma możliwość 1. wybierają ich zadaniem różnych sytuacjach wypowiadania się najwybitniejszych Greków (po jednym z efektywne współdziałanie w ma możliwość,dzięki odpowiedniej dziedziny filozofii, historii, medycyny i zespole argumentacji wpłynąć na decyzję nauk ścisłych) oraz przygotowują ustną rozwiązywanie problemów w grupy, którego uczonego nagradzać argumentację dotyczącą ich wyboru twórczy sposób medalem 2. W dalszej kolejności uczniowie planowanie, organizowanie i nauczyciel udziela pomocy w razie przygotowują projekt nagrody im. ocenianie własnego uczenia się konieczności (nie podaje jednakże Alfredosa Noblosa! gotowych rozwiązań) sprawozdawcy prezentują efekty pracy w skuteczne komunikowanie się w listy nagrodzonych Greków zostają grupie, przedstawiają argumentację różnych sytuacjach umieszczone na tablicy dotyczącą wyboru danego uczonego efektywne współdziałanie w następuje konfrontacja wyników po prezentacji następuje podsumowanie. zespole prac grup

Tworzymy wspólną listę nagrodzonych rozwiązywanie problemów w po konfrontacji powinna powstać Greków (na podstawie nazwisk twórczy sposób wspólna lista najwybitniejszych powtarzających się we wszystkich Greków grupach przedstawienie projektu medalu im. Alfredosa Noblosa refleksja uczniowie wypełniają przygotowany planowanie, organizowanie i nauczyciel ustosunkowuje się do (5 minut) przez nauczyciela arkusz ewaluacyjny. W ocenianie własnego uczenia się pracy grup ten sposób wypowiadają się na temat ocenia ustnie zarówno efekty pracy lekcji i pracy w grupie jak i jej przebieg zadanie domowe: przygotuj się do lekcji uczniowie otrzymują karty pracy do powtórzeniowej: "Jakie elementy historii wypełnienia Grecji obecne są w kulturze końca XX wspólna lista wybranych Greków wieku? będzie punktem wyjścia lekcji powtórzeniowej

INSTRUKCJA DLA GRUPY Żyjecie w starożytnej Grecji. W demokratycznych wyborach zostaliście wybrani na członków komisji przyznającej nagrodę im. Alfredosa Noblosa! w dziedzinach: filozofii, historii, medycyny i nauk ścisłych. Przyznajcie więc nagrodywkażdej z tych dziedzin, krótko uzasadniając wybór danej osoby. Zaprojektujcie medal im. Alfredosa Noblosa. Na wykonanie zadania macie 20 minut czasu. 1. Wybierzcie spośród siebie lidera, sekretarza i sprawozdawcę. 2. W swojej pracy wykorzystajcie informacje zawarte w załączonych w kopercie materiałach. 3. Podczas dyskusji wspólnie dokonajcie wyboru 4 najlepszych Greków. 4. Zadbajcie o ciekawą formę graficzną listy nagrodzonych i interesujący projekt medalu im. Alfredosa Noblosa. 5. W przypadku problemów skorzystajcie z koła ratunkowego. Do dzieła jurorzy!

KOŁO RATUNKOWE Aby wykonać projekt medalu im. A. Noblosa spróbujcie odpowiedzieć sobienapytania: 1. Komu przyznaje się medale? 2. Jakie symbole oznaczały dla Greków mądrość? 3. Wieniec z jakiej rośliny zakładano na głowy najlepszych? 4. Jaki napis można umieścić na medalu?

FILOZOFIA FILOZOFIA - z języka greckiego "umiłowanie mądrości". Zajmuje się rozważaniami na temat początków świata, możliwości poznania go przez człowieka, atakże normami ludzkiego postępowania. TALES Z MILETU - nauczał, że świat powstał z wody; "Ojciec filozofii", przewidział prawidłowo zaćmienie Słońca. Pierwszy sformułował pytania dotyczące początku wszechrzeczy. SOKRATES - uważał, że celem ludzkiego życia nie są zaszczyty czy bogactwa, ale dobre cnotliwe życie. Według niego dobra moralne takie jak sprawiedliwość, odwaga, prawda mają zawsze najwyższą wartość. Nauczał głównie na ulicach - zatrzymywał napotkanych przechodniów i prowokował ich do dyskusji, stawiającpytania. PLATON - uczeń Sokratesa, twórca pierwszej szkoły filozoficznej - Akademii. Sądził, że pojęcia-idee jak np. "dobro" i "piękno" istnieją realnie. Zastanawiał się jak powinno być urządzone dobre państwo.jegozdaniem ludzkość doskonałego kraju powinna składać się z filozofów, wojowników, rzemieślników, rolników. Najważniejszą rolę mieli odgrywać filozofowie, gdyż tylko oni jako najmądrzejsi mogli rządzić. Wwymyślonym przez Platona państwie życie obywateli byłoby uregulowane przepisami w najdrobniejszych szczegółach. ARYSTOTELES- uczeń Platona, który założył własną szkołę w gaju Apollina Likejskiego nazywaną Liceum. Uważał, że szczęście człowiekowi może dać tylko rozumne postępowanie, np. uważał że wojownik na polu walki nie może być tchórzem, ale również nie powinien niepotrzebnie narażać swego życia. Wszechstronnie wykształcony pisał dzieła z różnych dziedzin: fizyki, astronomii, poezji, przyrody.

NAUKI ŚCISŁE PITAGORAS - twórca słynnego twierdzenia: "suma kwadratów przyprostokątnych równa jest kwadratowi przeciwprostokątnej"; jako pierwszy obliczył wartość liczby π 3.14; był ojcem akustyki czyli nauki o dźwięku, głosząc, żeprzyczyną dźwięku jest ruch. ERATOSTENES - twórca geografii, przeprowadził szereg skomplikowanych obliczeń w celu ustalenia wymiarów Ziemi. Jego obliczenia okazały się bardzo precyzyjne - rzeczywisty promień Ziemijesttylkoo68kmdłuższy od promienia obliczonego przez Eratostenesa. Stworzył siatkę kartograficzną. EUKLIDES - znakomity matematyk; autor dzieła "Elementy geometrii". Wniósł niewiele nowych twierdzeń i dowodów, ale znaczenie jego dzieła polegało przede wszystkim na niezwykłej jasności, jednolitej terminologii i systematycznym układzie. ARCHIMEDES - genialny matematyk i fizyk; stworzył nowe gałęzie fizyki: statykę i hydrostatykę (prawo Archimedesa "Ciało zanurzone w cieczy traci pozornie tyle na ciężarze, ile waży ciecz przez nie wyparta"). Zajmował się także astronomią, jako pierwszy skonstruował model układu planetarnego i globus.

MEDYCYNA HIPOKRATES - słynny lekarz. Nauczał, ze chorób nie wywołują demony ani bóstwa lecz siły naturalne, posłuszne prawom przyrody. Samopoczucie człowieka zależymiędzy innymi od powietrza, wody, diety. Wszystko co dzieje się w umyśle wpływa na ciało i odwrotnie. Uważał, że medycyna jest zawodem wymagającym szacunku dla drugiego człowieka. Opracował kodeks moralny lekarza tzw. przysięgę Hipokratesa, którą powinien złożyć każdy lekarz rozpoczynający swoja działalność zawodową. GALEN - opierał sztukę leczenia na znajomości anatomii człowieka, obserwacji objawów chorobowych i badaniach doświadczalnych. Dowiódł, ze krew zawierają nie tylko żyły ale i tętnice.

HISTORIA HERODOT Z HALIKARNASU - "Ojciec historii". Autor dzieła pt. "Dzieje", omawiającego wojny grecko-perskie. W historii widział spełnienie się sprawiedliwości bożej, która za dobro nagradza, a za zło karze. Wierzył, że bogowie ingerują w życie człowieka. TUKIDYDES Z ATEN - autor dzieła pt. "Wojna peloponeska", które wyróżnia się skrupulatnością ikrytycyzmem. Starał się przekazać potomnym tylko to, czego sam był świadkiem lub o czym się dowiedział na podstawie wiarygodnych i sprawdzonych przekazów. Uważał, że historia jest łańcuchem wydarzeń pozostających ze sobą w związku przyczynowym. Wykluczał wpływ czynników nadprzyrodzonych. na przebieg historii.

KLASOWA LISTA NAGRODZONYCH GREKÓW MEDALEM ALFREDOSA NOBLOSA KLASOWA LISTA NAGRODZONYCH GREKÓW MEDALEM ALFREDOSA NOBLOSA W DZIEDZINIE FILOZOFII:... W DZIEDZINIE FILOZOFII:... W DZIEDZINIE HISTORII... W DZIEDZINIE HISTORII... W DZIEDZINIE MEDYCYNY... W DZIEDZINIE MEDYCYNY... W DZIEDZINIE NAUK ŚCISŁYCH... ZADANIE DOMOWE Przygotuj się do lekcji powtórzeniowej: "Jakie elementy z historii Grecji są obecne w kulturze końca XX wieku?" W DZIEDZINIE NAUK ŚCISŁYCH... ZADANIE DOMOWE Przygotuj się do lekcji powtórzeniowej: "Jakie elementy z historii Grecji są obecne w kulturze końca XX wieku?"

1. Czy podobają Ci się zajęcia przeprowadzone w grupach? 2. Jak oceniasz swój udział w skali od 1 do 6? Odpowiedź uzasadnij: