O tym jak wypadła pierwsza podróż świętego Pawła

Podobne dokumenty
O tym jak ludu rzesza szła pod wodzą Mojżesza

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Zwyczajny człowiek i jego problemy to też historia

Najdawniejsze dzieje człowieka

Morus czy Machiavelli? Wprowadzenie. Film. Interaktywne ćwiczenia mul medialne

Różni razem Unia Europejska. Wprowadzenie. Film. Interaktywne ćwiczenia

Bajkowo o rozbiorach Rzeczypospolitej

Nowe technologie korzysci i zagrożenia. Wprowadzenie. Film

Gdzie brat twój Abel? Zbrodnia wołyńska. Wprowadzenie. Film

- poznawczy: Ukazanie początków i powodów rozprzestrzeniania się chrześcijaństwa oraz najważniejszych postaci związanych z tą religią.

Dlaczego mówimy rewolucja neolityczna? Wprowadzenie. Film. Interaktywne ćwiczenia

Król jest nagi czy Rosja jest agresorem? Wprowadzenie. Wprowadzenie Film Interaktywne ćwiczenia mul medialne Podsumowanie Słowniczek Dla nauczyciela

Parafialna Liga Biblijna 2016/2017 Parafia Niepokalanego Serca Maryi Panny w Leśniewie. Nazwisko rodziny: KARTA PYTAŃ I ODPOWIEDZI ZESTAW 3

Różnorodność a tożsamość. Różnowiercy w I Rzeczypospolitej

Ludzie ludziom kolonializm europejski i kolonie karne

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

Legenda o św. Wojciechu z Drzwi Gnieźnieńskich. Danuta Konieczka-Śliwińska. Scenariusz lekcji historii dla szkoły ponadpodstawowej/ponadgimnazjalnej

Niemcy pod rządami Hitlera. Jak powstaje wykluczenie?

Wielcy odkrywcy, straszni konkwistadorzy. Wprowadzenie. Film

Kościuszkę Bóg pozwolił. Wprowadzenie. Film. Wprowadzenie Film Interaktywne ćwiczenia mul medialne Podsumowanie Słowniczek Dla nauczyciela

W małym dworku - szlachta polska pod zaborami

Minerały i skały. Wprowadzenie. Film. Interaktywne ćwiczenia mul medialne

Św. Wojciech patron Polski

HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO KLASA IV

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

6 W średniowiecznym mieście

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Wymagania edukacyjne z religii kl. VI w oparciu o realizowany program Poznaję Boga i w Niego wierzę nr: AZ-2-01/10

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

KONSPEKT LEKCJI. Temat lekcji: Sąsiedzkie relacje. Polska pod rządami Andegawenów i unia polsko-litewska.

WYMAGANIA OGÓLNE. SEMESTR I i II OCENA CELUJĄCA

Parafialna Liga Biblijna 2016/2017 Parafia Niepokalanego Serca Maryi Panny w Leśniewie. Nazwisko rodziny: KARTA PYTAŃ I ODPOWIEDZI ZESTAW 3

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA KL. IV - VI. I. CELE KSZTAŁCENIA wymagania ogólne:

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

2. Wiadomości zdobywane podczas katechezy będą sprawdzane w następującej formie:

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat lekcji: Próby naprawy państwa w XVIII wieku ( temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Czy sumienie ma króla? Tolerancja religijna w I Rzeczypospolitej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Pierwsze wolne elekcje.

1. Roland rycerz średniowieczny

KONSPEKT KATECHEZY SZAWLE! SZAWLE! DLACZEGO MNIE PRZEŚLADUJESZ?. O PRZEŚLADOWANIU CHRZEŚCIJAN W EGIPCIE

ZJAZD KOŚCIOŁA W JEROZOLIMIE

GIMNAZJUM NR 60 IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W POZNANIU

Wymagania programowe i kryteria oceniania - religia. Jest wzorem dla innych pod względem: pilności, odpowiedzialności, samodzielności.

Cele nauczania w ramach przedmiotu - religia.

Rozdział 13. Europa Świętego Przymierza

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Wymagania edukacyjne z religii dla klasy I a gimnazjum w 2016/17.

2 Unia Polski z Litwą

Kryteria oceniania z religii dla klasy siódmej szkoły podstawowej

Wymagania edukacyjne dla klasy VI B z przedmiotu religia na rok szkolny 2017/2018. Nauczyciel ks. Władysław Zapotoczny

Szczegółowe wymagania edukacyjne na poszczególne stopnie z religii dla klasy siódmej szkoły podstawowej

Kryteria oceniania z religii dla klasy pierwszej gimnazjum

Kryteria oceniania z religii dla klasy pierwszej gimnazjum

s. Łucja Magdalena Sowińska zdch

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Wymagania edukacyjne dla klasy V z religii

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII W SZKOLE PODSTAWOWEJ klasa IV

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

1. Każdy ma swojego dusiołka

SPIS TREŚCI WYKAZ SKRÓTÓW OD WYDAWCY PRZEDMOWA DO WYDANIA POLSKIEGO ROZDZIAŁ 1 PALESTYNA OD PTOLEMEUSZY DO MASADY...

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII dla klasy szóstej szkoły podstawowej

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Poznajemy rodzaje podmiotu

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Kim jest Jezus? Jezus z Nazaretu mit czy rzeczywistość?

Konspekt lekcji Temat: Od państwa renesansowego do absolutyzmu

HISTORIA klasa 1 Liceum Ogólnokształcącego (4 letniego)

KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

Doradca zawodowy Beata Kapinos

Metody: pogadanka, opowiadanie, metoda zajęć praktycznych, instrukcja, gry dydaktyczne Formy: praca indywidualna, zbiorowa

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Temat: Atlas ptaków, roślin, owadów. Sekcje w dokumencie MS Word

Scenariusz lekcji patriotycznej. Zakres treści tematu : Kształtowanie postawy patriotycznej u młodzieży. Wyjaśnienie Kim jest patriota?

SCENARIUSZ LEKCJI. (podstawa programowa pkt 7. Uczeń rozpoznaje i nazywa figury: punkt, prosta, półprosta i odcinek).

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU RELIGIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE IV Ocena celująca: Uczeń: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania,

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

NOWY PROGRAM NAUCZANIA RELIGII ADWENTYSTYCZNEJ W SZKOLE LUB W PUNKCIE KATECHETYCZNYM

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU WSZYSTKO JEST MAGNETYCZNE.

mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Temat: Milionerzy Sztuki tworzenie gry dydaktycznej.

HISTORIA KLASA I GIMNAZJUM SZKOŁY BENEDYKTA

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Lekcja 2 na 14 października 2017

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA NA POSZCZEGÓLNE OCENY KLASA V

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Przemkowie PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO

Program Doradztwa Zawodowego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Temat: Odejmowanie w pamięci

BĘDZIECIE MI ŚWIADKAMI

Tytuł: Nic o Was bez Was debata o przystąpieniu Polski do NATO. Autor: Urszula Małek. Rodzaj materiału: scenariusz zajęć. Data publikacji:

Transkrypt:

O tym jak wypadła pierwsza podróż świętego Pawła Wprowadzenie Film Interaktywne ćwiczenia mul medialne Podsumowanie Słowniczek Dla nauczyciela Wprowadzenie W wyniku działalności Jezusa z Nazaretu w pierwszej połowie I wieku n.e. w rzymskiej prowincji Judei rozwinęło się chrześcijaństwo. Przeciwnikiem Jezusa, a następnie jednym z pierwszych chrześcijan był Szaweł (zwany Pawłem) z Tarsu, który niejednokrotnie prześladował wyznawców tej religii. Jednak ok. 36 r. n.e. dołączył on do grona apostołów, przyczyniając się do gwałtownego rozwoju chrześcijaństwa. Już wiesz Przed zapoznaniem się z e materiałem należy wiedzieć: jakie są główne zasady wiary żydowskiej; jakie były wierzenia Rzymian; gdzie i kiedy powstało chrześcijaństwo; kim byli apostołowie. Nauczysz się charakteryzować rozwój chrześcijaństwa w Palestynie; wyjaśniać, dlaczego część Żydów nie popierała działalności Jezusa Chrystusa; opisywać postać Pawła z Tarsu (Szawła z Tarsu); wyjaśniać, dlaczego św. Paweł został nazwany Apostołem Narodów. Film Interaktywne ćwiczenia

mul medialne Podsumowanie Podsumowanie 1. W I wieku p.n.e. Palestyna znalazła się pod panowaniem rzymskim. 2. Za czasów panowania cesarza Oktawiana Augusta Palestyna stała się rzymską prowincją o nazwie Judea. 3. Jezus z Nazaretu urodził się, kiedy cesarzem rzymskim był Oktawian August, natomiast nauczał za panowania cesarza Tyberiusza. 4. Paweł z Tarsu był wykształconym Żydem, który początkowo prześladował chrześcijan. 5. Po nawróceniu Paweł głosił nauki Jezusa, głównie w czasie podróży misyjnych, nawracał również ludzi pochodzenia nieżydowskiego i dlatego został nazwany później Apostołem Narodów. 6. Losy św. Pawła znane są nam z Dziejów Apostolskich oraz z 13 listów, których autorstwo jemu się przypisuje. Ćwiczenie 1 Słowniczek apostoł uczeń Jezusa Chrystusa należący do grona najbliższych i najwierniejszych wyznawców faryzeusze żydowskie stronnictwo religijno polityczne, którego celem było przestrzeganie świętych reguł czystości; faryzeusze byli ekspertami w dziedzinie interpretacji Tory; dziś faryzeusz to człowiek obłudny, fałszywy judaizm system wierzeń stworzony przez starożytnych Żydów Mesjasz w judaizmie: wybraniec Boga zapowiadany w pismach i przepowiadany przez proroków, który miał wybawić Izrael; w chrześcijaństwie: tytuł Jezusa z Nazaretu naród wybrany określenie narodu żydowskiego, funkcjonujące w judaizmie i chrześcijaństwie, stosowane w celu podkreślenia szczególnego związku żydów z Bogiem prowincja w starożytnym Rzymie tereny podbite, którymi zarządzali namiestnicy

Dla nauczyciela Scenariusz Autor Learnetic Temat zajęć O tym, jak wypadła pierwsza podróż św. Pawła Grupa docelowa szkoła podstawowa, klasa 5 Ogólny cel kształcenia: Uczeń poznaje historię chrześcijaństwa. Kształtowane kompetencje ogólne: porozumiewanie się w języku ojczystym, podstawowe kompetencje naukowo techniczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się. Cele (szczegółowe) operacyjne Uczeń: określa i wskazuje na mapie miejsce narodzin chrześcijaństwa; zna postaci Jezusa z Nazaretu, Pawła z Tarsu, Heroda Wielkiego; rozumie, dlaczego nauczanie Jezusa spotkało się z oporem ze strony Żydów; wie, dlaczego św. Paweł został nazwany Apostołem Narodów oraz Apostołem Pogan; zna dzieje św. Pawła. Metody/techniki kształcenia: metody programowane: z wykorzystaniem e podręcznika, z użyciem multimediów; metody aktywizujące: dyskusja, praca pod kierunkiem; metody podające: pogadanka, wykład; metody praktyczne: praca z tekstem źródłowym, praca z mapą. Formy organizacji pracy indywidualna

zbiorowa grupowa Przebieg lekcji Faza wprowadzająca: Czynności organizacyjne. Nauczyciel podaje temat i cele zajęć wynikające z podstawy programowej. Następnie nauczyciel zadaje uczniom pytania: Kto to jest święty? Kto może zostać świętym? Jakich świętych znacie? Uczniowie odpowiadają na pytania. Nauczyciel inicjuje krótką dyskusję na temat świętych w historii i roli, jaką odegrali oni w dziejach świata. Zwraca uwagę na fakt, że historia jednego człowieka (wcale nie musi to być władca czy osoba wpływowa) może wpłynąć na wiele istnień. Faza realizacyjna: Nauczyciel informuje uczniów, że obejrzą film opowiadający o losach Pawła z Tarsu. Zanim jednak to nastąpi, prosi aby jedna wskazana osoba opowiedziała o wierzeniach starożytnych Rzymian. Następnie inny uczeń dzieli się wiedzą na temat judaizmu: gdzie powstał, jakie są jego podstawowe zasady. Nauczyciel tak kieruje wypowiedzią, aby uczeń opisał, gdzie jest położona Palestyna oraz wyjaśnił znaczenie wyrażeń Naród Wybrany i Ziemia Obiecana. Następnie uczniowie oglądają film pt. O tym, jak wypadła pierwsza podróż św. Pawła od początku do słów uczniowie po jego męczeńskiej śmierci wyruszyli w świat, by głosić jego nauki (blok Narodziny chrześcijaństwa). Przed projekcją filmu nauczyciel prosi uczniów aby zwrócili szczególną uwagę na rolę Rzymu w początkach chrześcijaństwa. Po obejrzeniu filmu uczniowie rozwiązują ćwiczenia interaktywne oznaczone numerami 1 2. Po ich rozwiązaniu podają odpowiedzi i wspólnie z nauczycielem omawiają wykonanie zadania. Następnie nauczyciel inicjuje pogadankę dotyczącą roli apostołów. Pyta uczniów, kim byli apostołowie, czym się zajmowali, ilu ich było? Po krótkiej wymianie zdań uczniowie oglądają dalszą część filmu. Tym razem ich zadaniem jest wynotowanie jak największej ilości faktów, dotyczących pierwszej podróży misyjnej św. Pawła. Następnie rozwiązują ćwiczenia interaktywne oznaczone numerami 3 10. Po wykonaniu zadań, uczniowie podają odpowiedzi i wspólnie z nauczycielem omawiają ćwiczenia. Nauczyciel wyjaśnia ewentualne wątpliwości. W kolejnej części lekcji nauczyciel, w formie wykładu opowiada uczniom o dalszych losach św. Pawła (jak wyglądały jego kolejne misje chrystianizacyjne, jaką rolę odegrał w trakcie tzw. soboru jerozolimskiego). Porusza temat konfliktów między chrześcijanami pochodzenia żydowskiego, a nawróconymi poganami. Na koniec wspomina o męczeńskiej śmierci Pawła z Tarsu, nie wiążąc jego zgonu bezpośrednio z prześladowaniem chrześcijan, ale wspominając o wydarzeniach w Rzymie. Faza podsumowująca: W celu rekapitulacji zajęć nauczyciel wykorzystuje stronę Podsumowanie. Omawia kolejne punkty wspólnie z uczniami oraz inicjuje pogadankę syntezującą zagadnienia poruszane w trakcie lekcji*.* Nauczyciel kieruje rozmową w taki sposób, aby ocenić w jakim stopniu uczniowie opanowali wiedzę zawartą w celach operacyjnych lekcji. Nauczyciel pyta uczniów, czy coś jest dla nich niezrozumiałe i wyjaśnia ewentualnie wątpliwości*.*

Praca domowa Zbierz informacje dotyczące prześladowania chrześcijan i wypisz najważniejsze przyczyny tych prześladowań. Metryczka Tytuł O tym, jak wypadła pierwsza podróż św. Pawła Temat lekcji z e podręcznika, do którego w materiał się odnosi Narodziny chrześcijaństwa. Pierwsi chrześcijanie Przedmiot historia Etap edukacyjny szkoła podstawowa, klasa 5 Podstawa programowa 9. Fundamenty Europy. Uczeń: 4) opisuje narodziny chrześcijaństwa i jego rozpowszechnianie w czasach starożytnych. Nowa podstawa programowa I. Cywilizacje starożytne. Uczeń: 6) umiejscawia w czasie i przestrzeni narodziny oraz rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa. Kompetencje kluczowe: Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 18.12.2006 w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie: 1) porozumiewanie się w języku ojczystym, 2) podstawowe kompetencje naukowo - techniczne 3) kompetencje informatyczne,

5) umiejętność uczenia się. Cele edukacyjne zgodne z etapem kształcenia Uczeń: potrafi czytać mapę i wykonać na jej podstawie zadanie; łączy informacje z różnych źródeł (tu fragmenty Biblii i mapy); ma nawyk dociekania w kontekście społecznym zadaje pytania dlaczego jest tak, jak jest? i czy mogłoby być inaczej? oraz próbuje odpowiedzieć na te pytania (tu: ustawiając znaki na drodze św. Pawła). Powiązanie z e podręcznikiem http://www.epodreczniki.pl/reader/c/143600/v/latest/t/student-canon/m/tsrifqoiiz http://www.epodreczniki.pl/reader/c/143600/v/latest/t/studentcanon/m/tsrifqoiiz#tsrifqoiiz_0000001u