#ZadanieWie Temat : Dzień postaci z bajek - scenariusz zajęć z wykorzystaniem robotów Ozobot Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna, informatyka Autor: Anna Świć Czas trwania: 45-60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności) START Dzień postaci z bajek, to szczególny dzień, bez wątpienia warto o nim pamiętać. Bajki to wyprawa do świata marzeń i wyobraźni, odskocznia od dnia codziennego. Na zajęciach przeprowadzonych według zaproponowanego scenariusza, uczniowie połączą temat bajek z kodowaniem przy pomocy robotów Ozobot. Najmłodsi uczestnicy u zakodują trasę dla robota, która kształtem będzie przypominała królewnę Śnieżką, trochę starsi uzupełnią kodami trasę, w taki sposób, żeby spełniała wskazane warunki. Analogiczne zadanie wykonają najstarsi uczniowie, tylko kodowanie przez rysowanie zastąpią owaniem na platformie ozoblockly. www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 1
#ZadanieWie Dzień postaci z bajek z Ozobotami Cele ogólne Poznanie podstawowych zasad pracy z robotem Ozobot; Kształtowanie umiejętności kodowania informacji przy pomocy sekwencji barw; Kształtowanie umiejętności tworzenia u na platformie ozoblockly; Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów); Rozwijanie umiejętności debugowania błędów. Cele operacyjne: Dziecko Wie, jakie znaczenie mają wybrane sekwencje kolorów w kodowaniu robotów Ozobot; Potrafi stworzyć na platformie ozoblockly; Potrafi sprawdzić działanie stworzonego u i w razie konieczności wprowadzić w nim niezbędne poprawki; Chętnie pracuje w parach lub zespołach. Metody: poszukujące, podające, praktycznego działania. Formy: grupowe, zespołowe, indywidualne. Środki dydaktyczne: Roboty edukacyjne Ozobot Bit lub Evo, karty kodów, kolorowe flamastry, KARTA PRACY 01 lub KARTA PRACY 1/2 i 2/2 LUB KARTA PRACY 1A/2 I KARTA PRACY 2A/2, komputer lub urządzenie. Przygotowanie do zajęć: Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały; Sprawdź, czy roboty są naładowane i skalibrowane www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 2
#ZadanieWie Dzień postaci z bajek z Ozobotami Przebieg zajęć Przebieg aktywności na zajęciach Wersja łatwiejsza (dla przedszkoli): Przywitaj się z uczniami, powiedz, że na dzisiejszych zajęciach porozmawiacie o bajkach, ich bohaterach, przygodach, jakie ich spotkały; Poproś dzieci, aby opowiedziały swoje ulubione bajki, wskazały ulubionych bohaterów; Zaprezentuj dzieciom kartę pracy 01, zapytaj z jakiej bajki ich zdaniem pochodzi; Wytłumacz dzieciom na czym będzie polegało zadanie (należy wypełnić trasę barwą, a następnie wstawić kody w taki sposób, żeby robot Ozobot poruszał się stale po obrysie spódnicy królewny); Przypomnij dzieciom zasady wstawiania kodów (staranne wypełnienie barwą trasy, pokolorowanie fragmentu trasy przed kodem na czarno); Zwróć uwagę dzieci na wzór na spódnicy, który może utrudnić stały ruch robota po trasie; Zapytaj się dzieci, jaki ich zdaniem powinien znaleźć się kod w miejscach, w których trasa się kończy; Podziel dzieci na dwuosobowe zespoły i zaproś do wykonania zadania; Poproś zespoły o zaprezentowanie swoich prac. www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 3
#ZadanieWie Dzień postaci z bajek z Ozobotami Wersja trudniejsza (kody w postaci sekwencji kolorów): Zaprezentuj uczniom KARTĘ PRACY 1/ 2 i KARTĘ PRACY 2/2, złóżcie je w całość i omówcie co się na nich znajduje, START Wytłumacz uczniom na czym będzie polegało zadanie (należy tak uzupełnić trasę kodami, żeby robot przemieścił się od startu do mety. Metą w tym przypadku będzie miejsce nad wybranym przez dziecko rysunkiem. W tym miejscu należy wstawić kod pauza 3 sekundy. Rysunki na planszy związane są z bajkami, uczeń wybiera dowolny, wskazuje z jakiej bajki pochodzi. W pustych polach może również narysować swój własny obrazek), Zwróć uwagę uczniów na fakt, że przed niektórymi skrzyżowaniami nie ma opcji wstawienia kodu. Jest to zabieg celowy. Uczeń w tych przypadkach musi uwzględnić, że robot pojedzie losowo i zakodować wszystkie powstałe w wyniku losowości możliwości, Podziel uczniów na dwuosobowe zespoły i zaproś do wykonania zadania, Poproś zespoły o zaprezentowanie swoich prac, Podziękuj uczniom za aktywny udział w zajęciach www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 4
#ZadanieWie Dzień postaci z bajek z Ozobotami Wersja trudniejsza (owanie na platformie ozoblockly): Zaprezentuj uczniom KARTĘ PRACY 1A/2 i KARTĘ PRACY 2A/2, złóżcie je w całość i omówcie co się na nich znajduje, START Wytłumacz uczniom na czym będzie polegało zadanie (analogicznie jak w powyższym przykładzie, tylko wstawienie sekwencji kolorowych kwadratów zostanie zastąpione tworzeniem u na platformie ozoblockly); Przypomnijcie wspólnie zasady pracy na platformie ozoblockly, zwróćcie szczególną uwagę na kategorię kodów Śledź linię); Podziel uczniów na dwuosobowe zespoły i zaproś do wykonania zadania; Poproś zespoły o zaprezentowanie swoich prac, zastanówcie się, czy można by było w jakiś sposób zoptymalizować stworzone przez uczniów kody; Podziękuj uczniom za aktywny udział w zajęciach. www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 5
#ZadanieWie Karta pracy 1/2 Dzień postaci z bajek z Ozobotami START
#ZadanieWie Karta pracy 2/2 Dzień postaci z bajek z Ozobotami
#ZadanieWie Karta pracy 1a/2 Dzień postaci z bajek z Ozobotami START
#ZadanieWie Karta pracy 2a/2 Dzień postaci z bajek z Ozobotami
Karta pracy 01 Dzień postaci z bajek z Ozobotami #ZadanieWie