Temat: Witaj przedszkole, witaj szkoło! - scenariusz zajęć z wykorzystaniem robotów Ozobot Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna Autor: Anna Świć Czas trwania: 45-60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności) We wrześniu rozpoczyna się nowy rok szkolny a wraz z nim nowe przyjaźnie, nowe przygody...warto się do niego dobrze przygotować...między innymi gromadząc szkolne przybory. Podczas zajęć przeprowadzonych według zaproponowanego scenariusza uczniowie, przy pomocy kodów - sekwencji kolorowych kwadratów, ułożą program dla robota edukacyjnego. Tworząc go wezmą pod uwagę określone w zadaniu warunki. Następnie sprawdzą działanie programu i wprowadzą do niego ewentualne poprawki. www.uczymydzieciprogramować.pl www.edu-sense.pl kontakt: program@edu-sense.pl 1
Witaj przedszkole, witaj szkoło! Cele ogólne Cele operacyjne: Dziecko Poznanie podstawowych zasad pracy z robotem Ozobot; Kształtowanie umiejętności kodowania informacji przy pomocy sekwencji barw; Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów); Rozwijanie umiejętności debugowania błędów. Wie, jakie znaczenie mają wybrane sekwencje kolorów w kodowaniu robotów Ozobot; Potrafi sprawdzić działanie stworzonego programu i w razie konieczności wprowadzić w nim niezbędne poprawki; Chętnie pracuje w parach lub zespołach. Metody: poszukujące, podające, praktycznego działania. Formy: grupowe, zespołowe, indywidualne. Pomoce dydaktyczne: Roboty edukacyjne Ozobot Bit lub Evo, karty kodów, kolorowe flamastry, karta pracy 01 lub karta pracy 02. Przygotowanie: Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały, sprawdź, czy roboty są naładowane i skalibrowane. www.uczymydzieciprogramować.pl www.edu-sense.pl kontakt: program@edu-sense.pl 2
Witaj przedszkole, witaj szkoło! Przebieg zajęć Przebieg aktywności na zajęciach Przywitaj się z uczniami, powiedz, że na dzisiejszych zajęciach porozmawiacie o tym, co powinno znaleźć się w plecaku przedszkolaka/ucznia; Zapytaj dzieci jak sądzą, które przedmioty powinien mieć uczeń zawsze ze sobą i do czego je może na zajęciach wykorzystać; Zaprezentuj dzieciom kartę pracy 01 i wytłumacz na czym będzie polegało zadanie (należy wypełnić trasę barwą, a następnie wstawić kody w taki sposób, żeby robot Ozobot poruszał się stale po obrysie plecaka, nie zjeżdżając na jego uchwyt; robot może wystartować z dowolnego miejsca, poruszając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara); Przypomnij dzieciom zasady wstawiania kodów (staranne wypełnienie kratek, pokolorowanie fragmentu trasy przed kodem i po kodzie na czarno); Podziel dzieci na dwuosobowe zespoły i zaproś do wykonania zadania; Poproś zespoły o zaprezentowanie swoich prac. Wersja trudniejsza: Zaprezentuj uczniom kartę pracy 02, omówcie co się na niej znajduje; Wytłumacz uczniom na czym będzie polegało zadanie (należy tak uzupełnić trasę kodami, żeby robot przemieścił się od startu do mety - plecaka, po drodze mijając wszystkie punkty specjalne - przedmioty, które stanowią element wyprawki szkolnej); Zwróć uwagę uczniów na fakt, że trasa nie jest ciągła, tylko składa się z dwóch niepołączonych ze sobą fragmentów, zastanówcie się wspólnie, jak należy postąpić w takiej sytuacji; Podziel uczniów na dwuosobowe zespoły i zaproś do wykonania zadania; Poproś zespoły o zaprezentowanie swoich prac; Podziękuj uczniom za aktywny udział w zajęciach. www.uczymydzieciprogramować.pl www.edu-sense.pl kontakt: program@edu-sense.pl 3
Karta pracy 01 Witaj przedszkole, witaj szkoło!
Karta pracy 02 Witaj przedszkole, witaj szkoło!
Karta pracy 02 rozwiązanie Witaj przedszkole, witaj szkoło!