Przedmiot: Edukacja dla bezpieczeństwa. Cele ogólne: Cele operacyjne uczeń: Treści nauczania: Metody pracy: Formy pracy:

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

Plan metodyczny lekcji

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Cele kształcenia wymagania ogólne

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA klasa VIII wymagania edukacyjne na poszczególne oceny

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Scenariusz lekcji. Temat lekcji: Szereg homologiczny węglowodorów nienasyconych.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

WYMAGANIA EDUKACYJNE EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA klasa pierwsza XVIII Liceum Ogólnokształcące w Krakowie

Scenariusz lekcji biologii z wykorzystaniem metody CILIL Lekcja dla klasy IV technikum o rozszerzonym zakresie kształcenia

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Scenariusz lekcji. Cel ogólny: Poznanie budowy, roli i mechanizmu działania układu wydalniczego człowieka

Temat: Odejmowanie w pamięci

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

Konspekt lekcji wychowania fizycznego przeprowadzonej metodami aktywnymi dla klasy I b gimnazjum

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu. Karta przedmiotu. obowiązuje w roku akademickim 2012/2013

Ocenianie kształtujące jest motywujące!?

EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA. Kształtowanie umiejętności z zakresu podstaw pierwszej pomocy.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Wymagania na poszczególne oceny z edukacji dla bezpieczeostwa dla klasy VIII szkoły podstawowej

Wynikowy plan pracy z edukacji dla bezpieczeństwa

Szczegółowe wymagania edukacyjne edukacja dla bezpieczeństwa

PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W NOWYM SĄCZU SYLABUS PRZEDMIOTU. Obowiązuje od roku akademickiego: 2011/2012

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

PROGRAM SZKOLENIA DLA PRZEWODNIKÓW PSÓW RATOWNICZYCH Z GRUP POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZYCH W ZAKRESIE POMOCY PRZEDWETERYNARYJNEJ

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Medyczne podstawy sportu i pierwsza pomoc Kod przedmiotu

Edukacja dla bezpieczeństwa

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Zastosowanie technologii informacyjnej i geoinformacyjnej w nauczaniu biologii na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej

Podsumowanie realizacji projektu. Wprowadzenie

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Planowanie pracy nauczyciela

Edukacja dla bezpieczeństwa PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA. Rok szkolny 2015/ Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania w Zespole Szkół w Osiecznej.

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE 6 PRZEBIEG LEKCJI. Scenariusz lekcji. komputery. lekcja multimedialna;

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z EDUKACJI DLA BEZPIECZEŃSTWA KLASA VIII BARDZO DOBRY DOBRY DOSTATECZNY DZIAŁ 1. BEZPIECZEŃSTWO PAŃSTWA

Uchwała Nr./2012 Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu z dnia 28 września 2012 r.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Definiuje bezpieczeństwo. Opisuje rolę organizacji międzynarodowych w zapewnieniu bezpieczeństwa Polski. Wymienia przykłada nadzwyczajnych zagrożeń.

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

Scenariusz lekcji. wymienić elementy, z jakich składa się program; wymienić i opisać podstawowe opcje Przybornika;

PROCEDURA POSTĘPOWANIA W SYTUACJI ZAISTNIENIA WYPADKU UCZNIA W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 IM. JANA PAWŁA II W RUDNIKU NAD SANEM

Program przewidziany dla uczniów szkoły gimnazjalnej, na trzy lata edukacyjne.

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

Temat: Pole równoległoboku.

KARTA KURSU. Modelowanie komputerowe w anatomii i fizjologii człowieka

2. Bezpieczeństwo i higiena pracy ( Technik farmacji )

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe pojęcia związane z internetem; scharakteryzować pojęcia: portal, wortal, witryna, WWW, HTTP;

KARTA KURSU MODELOWANIE KOMPUTEROWE W ANATOMII I FIZJOLOGII. Computational modeling in human anatomy and physiology. Kod Punktacja ECTS* 4

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

KOMENDA MIEJSKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W LESZNIE WOJEWÓDZKI OŚRODEK RUCHU DROGOWEGO W LESZNIE KOMENDA MIEJSKA POLICJI W LESZNIE

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Scenariusz zajęć z przyrody w klasie V

Badanie prawa Archimedesa

Wymagania edukacyjne do programu Edukacja dla bezpieczeństwa Autorzy programu: Bogusław Breitkopf, Dariusz Czyżow. Modyfikacja: Stanisław Domaradzki

Wymagania edukacyjne z edukacji dla bezpieczeństwa klasa 3 gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W KLASIE 8 Z WYKORZYSTANIEM TIK

PROGRAM PROFILAKTYKI. Znajdź właściwe rozwiązanie

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Sposoby przedstawiania algorytmów

Przedmiot: Ratownictwo medyczne

Temat: Jak funkcjonuje układ oddechowy człowieka?

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Rok szkolny 2013/2014

Nakład pracy studenta bilans punktów ECTS Obciążenie studenta

Jestem blisko. Piotr Sowizdraniuk Artur Luzar

O tym jak wypadła pierwsza podróż świętego Pawła

Opis ekosystemu z natury

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Transkrypt:

Przedmiot: Edukacja dla bezpieczeństwa. Temat: Podstawowe wiadomości z zakresu pierwszej pomocy. Klasa: VIII Nauczyciel: Urszula Babiarz Czas trwania lekcji: 45 minut Cele ogólne: zapoznanie uczniów z prawnym i moralnym obowiązkiem udzielania pierwszej pomocy, jej zakresem i okolicznościami mogącymi spowodować konieczność podjęcia roli ratownika; przedstawienie ogólnej budowy układów: krwionośnego, oddechowego i nerwowego oraz ich znaczenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Cele operacyjne uczeń: wyjaśnia termin pierwsza pomoc określa prawny i moralny obowiązek niesienia pomocy poszkodowanym; wyjaśnia rolę układów: krążenia, nerwowego, oddechowego w utrzymaniu podstawowych funkcji życiowych; wyjaśnia pojęcie stan nagłego zagrożenia zdrowotnego ; opisuje przyczyny i okoliczności prowadzące do szybkiego pogorszenia stanu zdrowia lub zagrożenia życia; wyjaśnia znaczenie czasu podczas udzielania pierwszej pomocy. Treści nauczania: prawny i moralny obowiązek udzielania pierwszej pomocy; pierwsza pomoc definicja, zakres; podstawy anatomii i fizjologii człowieka: układ oddechowy, układ krążenia, układ nerwowy; stan nagłego zagrożenia zdrowotnego; przyczyny i okoliczności prowadzące do szybkiego pogorszenia stanu zdrowia lub zagrożenia życia. Metody pracy: pytania i odpowiedzi, wykład, praca z TIK. Formy pracy: praca zbiorowa, praca grupowa.

Przebieg lekcji Faza wstępna - czas trwania około 10 min. 1. Nauczyciel metodą pytań i odpowiedzi definiuje wraz z uczniami, czym jest pierwsza pomoc, na czym powinna polegać i jakich układów dotyczy najczęściej. Następnie wspólnie określają okoliczności, w jakich dochodzi zwykle do urazów - prezentacja krótkich filmików. a) Okoliczności urazów układu oddechowego - https://www.youtube.com/watch?v=5gsmcmzqyys b) Okoliczności urazów układu krążenia - https://www.youtube.com/watch?v=ka3pgtzztzo c) Okoliczności urazów układu nerwowego - https://www.youtube.com/watch?v=nm3sp49sw_i 2. Jako podsumowanie nauczyciel podkreśla, że udzielenie pierwszej pomocy potrzebującym jest obowiązkiem każdego świadka zdarzenia zarówno moralnym, jak i prawnym (regulują to m.in.: art. 162 Kodeksu karnego, art. 44 Prawa o ruchu drogowym, art. 4 Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym). Faza główna - czas trwania około 25 min. 1. Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy. Każdej z nich poleca zapoznanie się z rysunkiem jednego układu i określenie roli tego układu w funkcjonowaniu organizmu. Przedstawiciele grup opisują ogólną budowę danego układu i jego znaczenie dla zdrowia i życia organizmu. GRUPA I - układ oddechowy...

GRUPA II - układ krążenia... GRUPA III - układ nerwowy... Na koniec nauczyciel podkreśla powiązanie tych trzech układów. 2. Nauczyciel definiuje pojęcie stan nagłego zagrożenia zdrowotnego i podaje jego najczęstsze przyczyny.

Podkreśla znaczenie czasu podczas udzielania pomocy osobie w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego - TRZY ZŁOTE MINUTY!!!!!!!!!!! https://www.youtube.com/watch?v=fx_zwkzraei www.gminaslawno.pl/.../pierwsza%20pomoc%20przedlekarska%20w%20naglych%2..

Faza podsumowująca - czas trwania około 10 min. 1. Nauczyciel metodą pytań i odpowiedzi sprawdza, czy uczniowie rozumieją omawiane pojęcia i czy mają motywację do działania w razie zagrożenia czyjegoś zdrowia. Jest to także dobry moment na ocenę aktywności poszczególnych uczniów na lekcji. https://www.sredniawski.pl/dokumenty/przedmioty/po/szkolenie_pierwsza_pomoc.ppt 2. Następnie nauczyciel dokonuje rekapitulacji, akcentując w niej prawny i moralny obowiązek udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i powiadomienia odpowiednich służb. www.grabowiec.edu.pl/strony_nauczycieli/.../pierwsza_pomoc_prezentacja_nowy.ppt Zapamiętaj te numery!!!!!!!!