1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

Podobne dokumenty
1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

1. Moralność jako motyw egzaminu gimnazjalnego

1. Roland rycerz średniowieczny

1. Różne oblicza zwycięstwa powtórka przed egzaminem

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

1. Każdy ma swojego dusiołka

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

1. W świecie obyczajów i tradycji

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

1. Czy znasz te wyrazy? Miron Białoszewski Namuzowywanie

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

1. Piszemy mowę obronną

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

1. 2 razy lekcja języka polskiego

Rodzaje zdań złożonych

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C

1. Ach, och, czuję się jak Opis przeżyć wewnętrznych

2. Metody prezentacji informacji

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

1. Na jakiej zasadzie szukać sensu słów w wierszach Mirona Białoszewskiego?

Orzeczenie i jego określenia

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

1. Obywatel w urzędzie gminy

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

2. Graficzna prezentacja algorytmów

1. Polskie miesiące. Wystąpienia przeciw władzy w okresie PRL projekt edukacyjny

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

2)Uzależnienie od gier jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz lekcji. wymienić różnice pomiędzy kryptologią, kryptografią i kryptoanalizą;

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

Scenariusz zajęć wychowania do życia w rodzinie dla klasy III gimnazjum:

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

1. Książka w życiu bohatera literackiego

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

1. O czym marzą znani nam bohaterowie?

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

Język polski. Konspekt lekcji otwartej dla nauczycieli

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Funkcja rzeczownika w zdaniu

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Bibliotekarze - koordynatorzy projektu: Joanna Drabowicz Joanna Pietrzyńska Justyna Szymańska

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

Zostań młodym ekologiem

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie II technikum zawodowego i liceum

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

Charakterystyka królestwa Protista

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

Poznajemy rodzaje podmiotu

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

języka obcego i sprawności językowych. Korelacja języka angielskiego z innymi przedmiotami to

Temat: "W świecie ludzi bezdomnych. Czy można z niego wyjść?

Wolontariat dlaczego warto się zaangażować?

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Analiza i interpretacja utworu poetyckiego w świetle matury z języka polskiego w 2015 roku

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

Czasownik bez tajemnic

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

Transkrypt:

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur Uczeń: Uczeń: a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości zna mit o Dedalu i Ikarze, zna treść utworu A. Kamińskiego Kamienie na szaniec, zna treść utworu S. Żeromskiego Siłaczka, zna treść utworu S. Żeromskiego Syzyfowe prace. ii. b) Umiejętności potrafi interpretować obrazy, potrafi interpretować według wskazówek młodość znanych bohaterów literackich, potrafi znaleźć odwołanie obrazu do życia młodzieży i ich problemów, potrafi rozwiązywać problemy w sposób twórczy, rozwija sprawność umysłową, kreatywność, przełamuje opory przed przedstawieniem własnych pomysłów, potrafi dyskutować na temat świata dorosłych i ich wartości. b. 2. Metoda i forma pracy Praca w grupach, dyskusja, wizualizacja, ćwiczeń praktycznych c. 3. Środki dydaktyczne Schemat do pracy w grupach (załącznik 1.) Reprodukcja obrazu Fransa Halsa (załącznik 2) d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. Następnie prosi uczniów o przypomnienie cech charakteryzujących młodość. ii. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel dzieli klasę na grupy, zostają wybrani liderzy, sprawozdawcy, sekretarze. Następnie zostają przypomniane lub odczytane zadania dla każdej z ról oraz ogólne zasady pracy w grupie. Każdy zespół dostaje schemat do uzupełnienia (załącznik 1). Następnie uczniowie odczytują swoje

prace na forum klasy, zostają one omówione i wyciągnięte są na ich podstawie wnioski: Młodzi bohaterowie analizowanych lektur borykali się w najpiękniejszych dla nich czasach z wieloma problemami, ich życie nie było łatwe, jednak konsekwentnie dążyli do wyznaczonego przez siebie celu. 2. Uczniowie dyskutują na temat, którego z analizowanych bohaterów literackich darzą największą sympatią i dlaczego? 3. Kolejne zadanie polega na interpretacji obrazu Fransa Halsa Portret młodzieńca z czaszką, uczniowie zastanawiają się, jakie cechy młodości uchwycił na obrazie artysta, co oznacza czaszka młodego chłopca, nad czym może on się zastanawiać, jakie pytania zadawać, interpretują nawiązanie do hamletowskiego być albo nie być (załącznik 2). iii. c) Faza podsumowująca Uczniowie opisują w swobodnych wypowiedziach ich zderzenia ze światem dorosłych. e. 5. Bibliografia 1. Kamiński A., Kamienie na szaniec, Czytelnik, Warszawa 2000. 2. Parandowski J., Mitologia, PULS, Warszawa 2002. 3. Żeromski S., Siłaczka, Zielona Sowa, Kraków 1998. 4. Żeromski S., Syzyfowe prace, PULS, Warszawa 1999. 5. www.abcgallery.com/h/hals/hals.html Załącznik 1. f. 6. Załączniki Schemat do pracy w grupach i. a) Karta pracy ucznia BOHATER LITERACKI JAKA BYŁA JEGO MŁODOŚĆ? PRZECIW CZEMU SIĘ BUNTOWAŁ? W JAKIE WIERZYŁ IDEAŁY? IKAR

STANISŁAWA BOZOWSKA ALEK, RUDY I ZOŚKA BOHATEROWIE SYZYFOWYCH PRAC Załącznik 2. ii. b) Reprodukcja obrazu Fransa Halsa iii. www.abcgallery.com/h/hals/hals.html

iv. c) Notatki dla nauczyciela Przykład wypełnienia schematu. BOHATER LITERACKI IKAR STANISŁAWA BOZOWSKA ALEK, RUDY I ZOŚKA BOHATEROWIE SYZYFOWYCH PRAC JAKA BYŁA JEGO MŁODOŚĆ? Młodość spędził w otoczeniu swego ojca. Oglądał jego wynalazki, słuchał jego mądrości, rozbudzał swoją wyobraźnię. Całą swą młodość spędziła w szkole, uczyła się, aby w przyszłości móc edukować najuboższe warstwy społeczeństwa, angażowała się w sprawy społeczne, interesował ją los drugiego człowieka. Od najmłodszych lat uczyli się współpracy, braterstwa, pokonywania stresu w zespole Buki, chodzili do najlepszego gimnazjum im. S. Batorego, gdzie zdobywali bardzo wysokie noty, rozwijali od najmłodszych lat swoje zainteresowania. Młodość bohaterowie spędzili w otoczeniu władz rosyjskich, Polska wówczas znajdowała się pod zaborami. Musieli na co dzień walczyć o odzyskanie mowy ojczystego języka i nie dać się rusyfikacji. PRZECIW CZEMU SIĘ BUNTOWAŁ? Przeciw ograniczeniom ludzkiej natury, granicom ludzkich możliwości, przeciw zakazom. Przeciw nieludzkim warunkom, jakie panowały na wsi, przeciw biedzie małych dzieci, ich braku dostępu do powszechnej edukacji. Buntowali się przeciwko niemieckiej niewoli, nie mogli pogodzić się z nieludzkimi zasadami ustanowionymi przez okupanta poprzez udział w Małym, a następnie Dużym Sabotażu. Buntowali się przeciwko zakazom, jakie wydał rząd rosyjski, który pragnął zrobić z młodych Polaków kolejne pokolenie Rosjan, bronili się przeciwko zakazowi używania w szkołach mowy polskiej, czytaniu rodzimej literatury, potajemnie spotykali się i czytali polskie książki. W JAKIE WIERZYŁ IDEAŁY? Wierzył, że ludzkie możliwości są nieograniczone, dlatego wzbił się w przestworza i przypłacił to życiem. Wierzyła, że można poświęcić się drugiej osobie, zrezygnować ze szczęścia osobistego na rzecz szczęścia ogólnego, że można do końca być wiernym swoim młodzieńczym ideałom. Poświęciła dla innych swoje życie. Wierzyli, że Polska odzyska niepodległość, że nigdy nie podda się niemieckim prawom i zniewoleniu, że Polacy wspólnie zaczną przeciwstawiać się Niemcom. Wierzyli, że Polska nigdy nie utraci swojej tożsamości, że w każdym młodym człowieku można odnaleźć patriotę, że ojczyzna wreszcie zostanie wyzwolona i odzyska niepodległość. v. d) Zadanie domowe Jak widzę świat dorosłych? Przedstaw swoje refleksje.

45 minut g. 7. Czas trwania lekcji h. 8. Uwagi do scenariusza Do lekcji jest przygotowana prezentacja w Power Point, uzupełniająca i utrwalająca wiadomości.