SCENARIUSZ LEKCJI Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ KLASA II III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Podobne dokumenty
Konspekty lekcji SCENARIUSZ LEKCJI Z KSZTAŁCENIA ZINTEGROWANEGO KLASA I SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

SCENARIUSZ LEKCJI Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ KLASA II- III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

SCENARIUSZ LEKCJI Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Biało-czerwony maj Temat: Piękna jest moja Ojczyzna SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Słynny malarz polski Jan Matejko

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność

Wyruszamy w fantastyczną podróż

TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem techniki Celestyna Freineta

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I, Dookoła biało

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Urszula Marek, Barbara Wiącek

Temat: Odejmowanie w pamięci

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA NAUCZYCIELI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 3

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny dla przedmiotu MUZYKA na II etapie edukacyjnym ( kl. IV-VI)

3) Na podstawie słownika frazeologicznego wypiszcie na arkuszu papieru związki frazeologiczne związane z kolorem szarym.

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA Z PRZEDMIOTU -MUZYKA- NA POSZCZEGÓLNE OCENY

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji. Data i miejsce realizacji. Adresaci. Cel

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 4

, PAKIET 99, SCENARIUSZE LEKCJI,

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KONSPEKT LEKCJI NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO W KLASIE III

Scenariusz zajęć nr 3

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tydzień badacza Temat: Potęga powietrza SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTU

Na polowaniu z Wielkomiludem

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA Z PRZEDMIOTU -MUZYKA- NA POSZCZEGÓLNE OCENY

Scenariusz zajęć nr 6

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

IGNACY JAN PADEREWSKI ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ Konkurs muzyczny dla uczniów klas gimnazjalnych

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęd nr 70 Temat: Klub melomana- słuchamy utworów muzyki klasycznej.

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Przedmiotowe zasady oceniania

Pełne kalendarium życia Ignacego Jana Paderewskiego

Scenariusz lekcji. Przedmiot: wiedza o społeczeństwie ( 1 godz. lekcyjna) Klasa: III LO

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy II. Temat ośrodka: W jesiennym nastroju Temat dnia: Kodeks postępowania na koncercie

MATEMATYCZNY TURNIEJ KLAS Szkoła a Podstawowa nr 26 im.andrzeja Struga W Krakowie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

apassionata apassionat a

Scenariusz zajęć nr 2

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Podróże po Polsce Temat: Morskie opowieści

TEMAT: POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919 CELE LEKCJI

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA I PLAN WYNIKOWY ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH W GIMNAZJUM. pt.,,zespół WOKALNO INSTRUMENTALNY

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

1.2a-przejawia wrażliwość estetyczną, rozszerza zasób słownictwa poprzez kontakt z dziełami literackimi,

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

MUZYKA - KLASA V. I półrocze. Ocena dopuszczająca

Scenariusz zajęć nr 4

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO: Dary jesieni na talerzu. TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: Rozpoznajemy owoce. Autor: Marcela Rożnawska 1. CELE OŚRODKA PRACY:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY ZINTEGROWANEJ JUŻ TO WIEM DLA KLAS TRZECICH Imię i nazwisko ucznia:

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z MUZYKI W KLASIE 7

SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI DLA KLASY 5

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Szkoła Podstawowa w Medyni Głogowskiej; rok szk. 2018/2019 AKTYWNA TABLICA

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz zajęd nr 37 Temat: Poznajemy różne rodzaje instrumentów muzycznych

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z PLASTYKI I ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH (PLASTYCZNYCH)

Język angielski to klucz do sukcesu, który otwiera: okno na świat, drzwi do kariery, perspektywę dobrej pracy.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MUZYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ. im. Marii Konopnickiej w Starym Koźlu ROK SZKOLNY 2015/2016

Hospitacja Diagnozująca

Projekt Mały muzyk. Opracowała: Ewa Karcz

Scenariusz zajęd Temat: Który z mazurków jest najważniejszy dla Polaków?

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Magia kina. Temat ośrodka dziennego: Nasza klasa w kinie.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 3

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz nr 75 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Scenariusz nr 81 zajęć edukacji wczesnoszkolnej 1. Metryczka zajęć edukacyjnych

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU MUZYKA w KLASACH IV-VI

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ KLASA II III SZKOŁY PODSTAWOWEJ TEMAT: IGNACY JAN PADEREWSKI - KOMPOZYTOR I POLITYK Agnieszka Pakońska/Małgorzata Sobczak TEMAT: IGNACY JAN PADEREWSKI - KOMPOZYTOR I POLITYK. CELE LEKCJI przybliżenie sylwetki Ignacego Jana Paderewskiego kompozytora i polityka zapoznanie uczniów z treścią pieśni Płomienny archanioł z Podola doskonalenie umiejętności pracy w grupie CELE OPERACYJNE Uczeń: potrafi wskazać na mapie świata miejsca związane z życiem Ignacego Jana Paderewskiego układa podane wydarzenia z życia kompozytora w kolejności chronologicznej zgodnie i aktywnie pracuje w grupie METODY PRACY pogadanka praca z mapą rozsypanka wyrazowa ćwiczenie graficzne burza mózgów FORMY PRACY indywidualna grupowa ŚRODKI I MATERIAŁY DYDAKTYCZNE tekst piosenki nagranie utworu odtwarzacz CD, rzutnik portret Ignacego Jana Paderewskiego mapa świata wagony pociągu i lokomotywa wycięte z papieru rekwizyty (kapelusz, nuty, ilustracja fortepianu, ilustracja walizki podróżnej, bilet, grzebień, książka, laska) rozsypanka wyrazowa

PRZEBIEG LEKCJI Nauczyciel wprowadza uczniów w temat lekcji. Pokazuje kapelusz z ukrytymi przedmiotami mogącymi kojarzyć się z bohaterem dzisiejszej lekcji. Nauczyciel zapisuje na środku tablicy litery XY, które mają być odpowiednikiem imienia i nazwiska głównego bohatera lekcji. Dzieci wyciągają przedmioty i nazywają je oraz określają, kim może być ta osoba. Na tablicy pojawiają się skojarzenia związane z człowiekiem, którego określają wylosowane przedmioty. Przedstawienie bohatera lekcji Ignacego Jana Paderewskiego. Rozdanie portretów Ignacego Jana Paderewskiego (załącznik 1) ćwiczenie grafomotoryczne Rysuj po kropkach. Propozycja wybrania się w podróż po miejscach najważniejszych w biografii Ignacego Jana Paderewskiego - ćwiczenie pamięciowe (uczniowie mają za zadanie zapamiętać jak najwięcej miejsc wymienionych w opowieści prowadzącego). Opowieść nauczyciela. (załącznik 2) Sprawdzian pamięci. Powieszenie mapy świata. Zaznaczanie przez uczniów wymienionych miejsc w opowieści nauczyciela Kuryłówka, Austria, Niemcy, Anglia, USA, Francja, Polska. (załącznik 3) Podział klasy na grupy. Każda grupa otrzymuje wagon kolejowy wycięty z papieru i rozsypankę wyrazową. Uczniowie mają za zadanie poprawnie ułożyć zdanie i nakleić na wagonik. (załącznik 4 i 5) Po wykonaniu zadania w grupach uczniowie próbują ułożyć zdarzenia w kolejności chronologicznej, przypinając swój wagon do umieszczonej przez nauczyciele na tablicy lokomotywy. (załącznik 6) Wysłuchanie piosenki Płomienny archanioł z Podola. Tłumaczenie wybranych wyrażeń i wyrazów określających Paderewskiego: archanioł z Podola, lew Paryża, kompozytor, talent, patron. Wyświetlenie za pomocą rzutnika tekstu piosenki, próba grupowego śpiewania (wykorzystanie podkładu nagranego na płycie A nad nami orzeł biały ). Nauczyciel proponuje, by na słowo Paderewski uczniowie wstawali z miejsc i klaskali w dłonie. (załącznik 7) Zadanie matematyczne (załącznik 8) Podsumowanie lekcji. Skierowanie do uczniów pytań dotyczących życia i działalności Ignacego Jana Paderewskiego. Podkreślenie informacji, dlaczego o takich ludziach warto pielęgnować pamięć.

Załącznik 1

Załącznik 2 Ignacy Jan Paderewski urodził się 6 listopada 1860 roku we wsi Kuryłówka. Wychowywał się bez mamy, która zmarła przy porodzie. Kiedy miał 3 lata jego ojciec trafił do wiezienia za udział w powstaniu styczniowym. Mały Ignacy został adoptowany przez ciocię. Od najmłodszych lat interesował się muzyką. W wieku 12 lat został uczniem konserwatorium muzycznego w Warszawie. Grał na fortepianie. Swoje umiejętności muzyczne rozwijał na początku w Niemczech. Pomogła mu aktorka Helena Modrzejewska, która zorganizowała zbiórkę pieniężną, aby Ignacy mógł uczyć się w Wiedniu, stolicy Austrii. I tak w 1887 roku Ignacy Jan Paderewski po raz pierwszy wystąpił na wiedeńskiej scenie. Sukces pozwolił mu na wyjazd do Francji. Później koncertował jeszcze w całej Anglii i ponad 30 razy przemierzył Amerykę. Najbardziej lubił podróżować pociągiem. Woził swoje instrumenty, by móc ćwiczyć i komponować nawet podczas podróży. Miał nawet swój wagon. Często pomagał innym, np. dając koncerty za darmo. Odwiedził też Australię, Afrykę i Amerykę Południową. Napisał 70 dzieł orkiestrowych, instrumentalnych i wokalnych. Paderewski był muzykiem, ale interesował się również polityką. To on finansował budowę pomnika Władysława Jagiełły w Krakowie. Był także premierem Polski, czyli najważniejszym z ministrów. Posługiwał się 7 językami, więc nie musiał mieć tłumacza, a odpowiadał właśnie za politykę zagraniczną i reprezentował sprawy Polski na arenie międzynarodowej. W wieku 76 lat wystąpił w filmie pt. Sonata księżycowa, w którym zagrał samego siebie. Zmarł w 1941 roku w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jego prochy spoczywają w Katedrze św. Jana w Warszawie.

Załącznik 3

Załącznik 4

Załącznik 5 urodził Ignacy Kuryłówka. się Paderewski wsi we Jan został 12 lat Warszawie. W konserwatorium w uczniem muzycznego wieku i podczas Jeździł komponował. pociągiem nawet podróży innym pomagał i za ludziom Często darmo. koncertował ale był interesował Paderewski się muzykiem, polityką. też w Nowym roku Zmarł 1941 w Jorku.

Załącznik 6

Załącznik 7 Piosenka: Płomienny anioł z Podola Król pianistów, Lew Paryża, kompozytor wielki też. Koncertując, świat przemierzał, podróżował wzdłuż i wszerz. Ref.: Paderewski, nasz patronie, Kto by nie chciał być jak ty? Sława zdobi Twoje skronie, każdy z nas dziś o niej śni. /2x Skąd ten sukces, skąd był on? Przecież nie mógł być, ot tak! Ćwiczył dużo, to jest to, siłę woli, talent miał. Zostawił po sobie ślad trwały, pomnik na placu Matejki. Przypominał czas naszej chwały, Jagiełły triumf wielki. Piosenka: Płomienny anioł z Podola Król pianistów, Lew Paryża, kompozytor wielki też. Koncertując, świat przemierzał, podróżował wzdłuż i wszerz. Ref.: Paderewski, nasz patronie, Kto by nie chciał być jak ty? Sława zdobi Twoje skronie, każdy z nas dziś o niej śni. /2x Skąd ten sukces, skąd był on? Przecież nie mógł być, ot tak! Ćwiczył dużo, to jest to, siłę woli, talent miał. Zostawił po sobie ślad trwały, pomnik na placu Matejki. Przypominał czas naszej chwały, Jagiełły triumf wielki.

Załącznik 7 Piosenka: Płomienny anioł z Podola Król pianistów, Lew Paryża, kompozytor wielki też. Koncertując, świat przemierzał, podróżował wzdłuż i wszerz. Ref.: Paderewski, nasz patronie, Kto by nie chciał być jak ty? Sława zdobi Twoje skronie, każdy z nas dziś o niej śni. /2x Skąd ten sukces, skąd był on? Przecież nie mógł być, ot tak! Ćwiczył dużo, to jest to, siłę woli, talent miał. Zostawił po sobie ślad trwały, pomnik na placu Matejki. Przypominał czas naszej chwały, Jagiełły triumf wielki.

Załącznik 8 Zadanie matematyczne dla klasy II Przed koncertem w Wiedniu słuchacze zakupili 30 biletów, 16 darmowych biletów podarował sam Paderewski. Ilu słuchaczy miało bilety na koncert? Zadanie matematyczne dla klasy III Na sali koncertowej w Wiedniu jest 6 rzędów po 8 miejsc i 4 rzędy po 7 miejsc. Podczas koncertu Paderewskiego wszystkie miejsca zostały zajęte. Ilu słuchaczy uczestniczyło w koncercie?

Załącznik 8 Rozwiąż zadanie matematyczne Przed koncertem w Wiedniu słuchacze zakupili 30 biletów, 16 darmowych biletów podarował sam Paderewski. Ilu słuchaczy miało bilety na koncert? Rozwiąż zadanie matematyczne Przed koncertem w Wiedniu słuchacze zakupili 30 biletów, 16 darmowych biletów podarował sam Paderewski. Ilu słuchaczy miało bilety na koncert? Rozwiąż zadanie matematyczne Przed koncertem w Wiedniu słuchacze zakupili 30 biletów, 16 darmowych biletów podarował sam Paderewski. Ilu słuchaczy miało bilety na koncert? Rozwiąż zadanie matematyczne Przed koncertem w Wiedniu słuchacze zakupili 30 biletów, 16 darmowych biletów podarował sam Paderewski. Ilu słuchaczy miało bilety na koncert? Rozwiąż zadanie matematyczne Przed koncertem w Wiedniu słuchacze zakupili 30 biletów, 16 darmowych biletów podarował sam Paderewski. Ilu słuchaczy miało bilety na koncert? Rozwiąż zadanie matematyczne Przed koncertem w Wiedniu słuchacze zakupili 30 biletów, 16 darmowych biletów podarował sam Paderewski. Ilu słuchaczy miało bilety na koncert? Rozwiąż zadanie matematyczne Przed koncertem w Wiedniu słuchacze zakupili 30 biletów, 16 darmowych biletów podarował sam Paderewski. Ilu słuchaczy miało bilety na koncert? Rozwiąż zadanie matematyczne Przed koncertem w Wiedniu słuchacze zakupili 30 biletów, 16 darmowych biletów podarował sam Paderewski. Ilu słuchaczy miało bilety na koncert?

Załącznik 8 Rozwiąż zadanie matematyczne. Na sali koncertowej w Wiedniu jest 6 rzędów po 8 miejsc i 4 rzędy po 7 miejsc. Podczas koncertu Paderewskiego wszystkie miejsca zostały zajęte. Ilu słuchaczy uczestniczyło w koncercie? Rozwiąż zadanie matematyczne. Na sali koncertowej w Wiedniu jest 6 rzędów po 8 miejsc i 4 rzędy po 7 miejsc. Podczas koncertu Paderewskiego wszystkie miejsca zostały zajęte. Ilu słuchaczy uczestniczyło w koncercie? Rozwiąż zadanie matematyczne. Na sali koncertowej w Wiedniu jest 6 rzędów po 8 miejsc i 4 rzędy po 7 miejsc. Podczas koncertu Paderewskiego wszystkie miejsca zostały zajęte. Ilu słuchaczy uczestniczyło w koncercie? Rozwiąż zadanie matematyczne. Na sali koncertowej w Wiedniu jest 6 rzędów po 8 miejsc i 4 rzędy po 7 miejsc. Podczas koncertu Paderewskiego wszystkie miejsca zostały zajęte. Ilu słuchaczy uczestniczyło w koncercie? Rozwiąż zadanie matematyczne. Na sali koncertowej w Wiedniu jest 6 rzędów po 8 miejsc i 4 rzędy po 7 miejsc. Podczas koncertu Paderewskiego wszystkie miejsca zostały zajęte. Ilu słuchaczy uczestniczyło w koncercie? Rozwiąż zadanie matematyczne. Na sali koncertowej w Wiedniu jest 6 rzędów po 8 miejsc i 4 rzędy po 7 miejsc. Podczas koncertu Paderewskiego wszystkie miejsca zostały zajęte. Ilu słuchaczy uczestniczyło w koncercie? Rozwiąż zadanie matematyczne. Na sali koncertowej w Wiedniu jest 6 rzędów po 8 miejsc i 4 rzędy po 7 miejsc. Podczas koncertu Paderewskiego wszystkie miejsca zostały zajęte. Ilu słuchaczy uczestniczyło w koncercie? Rozwiąż zadanie matematyczne. Na sali koncertowej w Wiedniu jest 6 rzędów po 8 miejsc i 4 rzędy po 7 miejsc. Podczas koncertu Paderewskiego wszystkie miejsca zostały zajęte. Ilu słuchaczy uczestniczyło w koncercie?